Šta je novo?

Koje miševe imate?

Ne znam da li znate, ali pre svega vlasnik Logitech firme je bila Swiss, a sada je China, surova cinjenica. Ovde https://en.wikipedia.org/wiki/Logitech ne pise, a čitao sam o tome kada se desilo, ne mogu da pronađem informacije, ali cini mi se negde krajem 2017., a pocetkom 2018 se desila prodaja, ako se ne varam samo za period. Sigurno znate da je tog trenutka promenjen logo na novim modelima i to je zato, a ne zbog toga što je tako dunulo Logitech-u. Postoji MX Master koji je starija verzija i novija recimo. Evo linka: https://muoses.com/logitech-mx-master-vs-mx-master-2s/
Tu negde se desio prelaz, sledeće serije posle mastera.
Ne samo da su promenili logo, nego i tekst, pa se ne zna da li je Logitech, ili Logi, eventualno ružno slovo G. Razer recimo ima odlično urađen logo i drži se toga, e sad što mnogo više rade na dizajnu nego kvalitetu, to je druga priča, ali to kupuje mušterije :)

Nije strašno što se to desilo, bože moj, često drugi kupuju gigante, ali problem je što nisu zadržali kvalitet i tehnologiju, izmenili su sve na gore:

1. Lošiji kvalitet izrade (tanki jeftini materijali, na izgled deluje fancy, lepo, a zapravo unutra sada izgledaju kao Razer (bez namere da pljujem Razer, ali činjenica je da štede na materijalima, nije tako bilo na starim Logitech)
2. Omron tasteri postoje, ali to nije ključno, a i nisu ni oni kvalitetni, jer se često javi dupli klik nakon relativno kratkog vremena. Na svom mišu sam ugradio japanske Omron tastere i na drugom TTC, daleko su kvalitetniji.
3. Scroll - stari Logitech je od najjeftinijih miševa do najskupljih na svim do jednog, pa čak i na starim sa kuglom imao istu tehnologiju, scroll sa senzorom. Toga su se držali, to je bio njihov patent i nikada ni na jednom mišu to nije otkazalo. Sada, jedino najskuplji miševi (video sam samo na G900) imaju scroll sa senzorom, ostali imaju potenciometar(patent od A4Tech), on strada jako brzo zbog oksidiranja i prašine, senzor je trajan. Jedini drugi brend od svih brendova svih miševa, bilo da je to Steelseries, Roccat, Razer (svi imaju isti taj potenciometar) je Microsoft. On je patentirao sličnu tehnologiju za scroll, samo što nije tako dobro uradjen mehanizam kao kod Logitech-a.

4. Miševi im koštaju malo bogatstvo, što je najgore ne vrede ni pola od tih para, mislim na G903, na kom je dobar recimo senzor. Ostalo, mogu samo da kažem da sam totalno razočaran.
5. Ružan logo - nije da je od velikog značaja, ali filozofija svake firme je dobar logo, i to je itekako važno, al ajde to je najmanje bitno za nas.

Ono što su zadržali (za sada) je dobar support, dobar sistem za reklamacije, koji je Logitech oduvek imao, mada je i to diskutabilno.

Izvinjavam se na off-u, ali da ne bude potpun, trenutno imam Logitech G700 kog sam kupio u Viphouse firmi tek kada je izašao za 7.000, nakon čega je cena skočila na 10k. Od tada ne znam koliko je prošlo, ali popravljao sam mu jednom klikove, drugo ništa nije otkazalo, i da otkaže, ima delova online. Drugi miš ne postoji koji bi mogao da ga zameni, tj. da meni odgovara po ergonomiji i tasterima za palac.
Drugi su alienware koji je sličan G9, a treći CoolerMaster xornet, na njima sam menjao tastere, odlična su oba.

Edit: evo kako izgledaju scroll-ovi o kojima pricam:
sa senzorom: https://i.stack.imgur.com/YDaCp.jpg
potenciometar: https://www.aliexpress.com/i/32742099049.html
 
Poslednja izmena:
Do sad sam koristio mx510, G5, M325 od Logitecha i svi i dalje rade sve ove godine.
Kupio sam G603 i stvarno ima osecaj da ne vredi te pare sto se tice kvaliteta. Sva sreca pa je bilo preko kp pa je cena bila niza nego kod nas u radnjama. A i nedostaje mi klik kad se pomera levo desno skrol tockic sto je bilo na G5.
 
Mislim da je zadnji Logitech koji je izasao bio G502 (prvi), za MX Master I nisam siguran da li je pod Kinezima.
 
Razer Diamondback 3G, gazi 11-tu godinu, radi kao sat! :D
 
Ne znam da li znate, ali pre svega vlasnik Logitech firme je bila Swiss, a sada je China, surova cinjenica. Ovde https://en.wikipedia.org/wiki/Logitech ne pise, a čitao sam o tome kada se desilo, ne mogu da pronađem informacije, ali cini mi se negde krajem 2017., a pocetkom 2018 se desila prodaja, ako se ne varam samo za period. Sigurno znate da je tog trenutka promenjen logo na novim modelima i to je zato, a ne zbog toga što je tako dunulo Logitech-u. Postoji MX Master koji je starija verzija i novija recimo. Evo linka: https://muoses.com/logitech-mx-master-vs-mx-master-2s/
Tu negde se desio prelaz, sledeće serije posle mastera.
Ne samo da su promenili logo, nego i tekst, pa se ne zna da li je Logitech, ili Logi, eventualno ružno slovo G. Razer recimo ima odlično urađen logo i drži se toga, e sad što mnogo više rade na dizajnu nego kvalitetu, to je druga priča, ali to kupuje mušterije :)

Nije strašno što se to desilo, bože moj, često drugi kupuju gigante, ali problem je što nisu zadržali kvalitet i tehnologiju, izmenili su sve na gore:

1. Lošiji kvalitet izrade (tanki jeftini materijali, na izgled deluje fancy, lepo, a zapravo unutra sada izgledaju kao Razer (bez namere da pljujem Razer, ali činjenica je da štede na materijalima, nije tako bilo na starim Logitech)
2. Omron tasteri postoje, ali to nije ključno, a i nisu ni oni kvalitetni, jer se često javi dupli klik nakon relativno kratkog vremena. Na svom mišu sam ugradio japanske Omron tastere i na drugom TTC, daleko su kvalitetniji.
3. Scroll - stari Logitech je od najjeftinijih miševa do najskupljih na svim do jednog, pa čak i na starim sa kuglom imao istu tehnologiju, scroll sa senzorom. Toga su se držali, to je bio njihov patent i nikada ni na jednom mišu to nije otkazalo. Sada, jedino najskuplji miševi (video sam samo na G900) imaju scroll sa senzorom, ostali imaju potenciometar(patent od A4Tech), on strada jako brzo zbog oksidiranja i prašine, senzor je trajan. Jedini drugi brend od svih brendova svih miševa, bilo da je to Steelseries, Roccat, Razer (svi imaju isti taj potenciometar) je Microsoft. On je patentirao sličnu tehnologiju za scroll, samo što nije tako dobro uradjen mehanizam kao kod Logitech-a.

4. Miševi im koštaju malo bogatstvo, što je najgore ne vrede ni pola od tih para, mislim na G903, na kom je dobar recimo senzor. Ostalo, mogu samo da kažem da sam totalno razočaran.
5. Ružan logo - nije da je od velikog značaja, ali filozofija svake firme je dobar logo, i to je itekako važno, al ajde to je najmanje bitno za nas.

Ono što su zadržali (za sada) je dobar support, dobar sistem za reklamacije, koji je Logitech oduvek imao, mada je i to diskutabilno.

Izvinjavam se na off-u, ali da ne bude potpun, trenutno imam Logitech G700 kog sam kupio u Viphouse firmi tek kada je izašao za 7.000, nakon čega je cena skočila na 10k. Od tada ne znam koliko je prošlo, ali popravljao sam mu jednom klikove, drugo ništa nije otkazalo, i da otkaže, ima delova online. Drugi miš ne postoji koji bi mogao da ga zameni, tj. da meni odgovara po ergonomiji i tasterima za palac.
Drugi su alienware koji je sličan G9, a treći CoolerMaster xornet, na njima sam menjao tastere, odlična su oba.

Edit: evo kako izgledaju scroll-ovi o kojima pricam:
sa senzorom: https://i.stack.imgur.com/YDaCp.jpg
potenciometar: https://www.aliexpress.com/i/32742099049.html

Brate, što ja volim kad ljudi pričaju o nečemo o čemu nemaju pojma. Prosto ne mogu više da čitam kako se frljaš s izrazima kad pričaš o senzorima za skrol kod miševa. Pošto sam nekad davno učio to na faksu, malo da te uputim. To o čemu ti pričaš su rotacioni enkoderi, vrste senzora pomoću kojih se detektuje rotacija. Postoje apsolutni i inkrementalni rotacioni enkoderi. Za skrol kod miša se koriste inkrementalni. To što ti zoveš senzorom je optički inkrementalni rotacioni enkoder. I nije tačno da je taj tip skrola neki Logitech patent, ranije sam ih viđao i na najjeftinijim miševima, tipa Genius od 500 dinara. Ovo drugo, što ti nazivaš potenciometar, je mehanički rotacioni inkrementalni enkoder. Ugalvnom ni taj mehanički skrol nije izmislio A4, jer baš oni sada na svojim Bloody miševima koriste optički senzor za skrol.
Nadam se da će ti ovaj moj post biti dobra osnova da se dalje informišeš o tim stvarima. Evo ti i link za temu na overclock.net gde se pričalo o tim senzorima.

https://www.overclock.net/forum/375-mice/1591941-mouse-wheel-encoders.html
 
Poslednja izmena:
Brate, što ja volim kad ljudi pričaju o nečemo o čemu nemaju pojma. Prosto ne mogu više da čitam kako se frljaš s izrazima kad pričaš o senzorima za skrol kod miševa. Pošto sam nekad davno učio to na faksu, malo da te uputim. To o čemu ti pričaš su rotacioni enkoderi, vrste senzora pomoću kojih se detektuje rotacija. Postoje apsolutni i inkrementalni rotacioni enkoderi. Za skrol kod miša se koriste inkrementalni. To što ti zoveš senzorom je optički inkrementalni rotacioni enkoder. I nije tačno da je taj tip skrola neki Logitech patent, ranije sam ih viđao i na najjeftinijim miševima, tipa Genius od 500 dinara. Ovo drugo, što ti nazivaš potenciometar, je mehanički rotacioni inkrementalni enkoder. Ugalvnom ni taj mehanički skrol nije izmislio A4, jer baš oni sada na svojim Bloody miševima koriste optički senzor za skrol.
Nadam se da će ti ovaj moj post biti dobra osnova da se dalje informišeš o tim stvarima. Evo ti i link za temu na overclock.net gde se pričalo o tim senzorima.

https://www.overclock.net/forum/375-mice/1591941-mouse-wheel-encoders.html

Brate, a što ja ne volim kada neko ko je popio neko znanje na faxu ne iskoristi to na pravilan način, nego mora da isproziva i iskritikuje ljude, to je klasika u Srbiji :). Toliko si dugo gledao kako se frljam, mogao si ranije da me ispraviš, da se ne blamiram :).
Ok, bavim se tim popravkama, trebao sam da prostudiram kako se tačno zovu tehnologije scroll-a, jednostavno me nije zanimalo dovoljno da bih pogledao detaljno tačan naziv. Izvinjavam se, jer sam nesvesno na neki način pogrešno pristupio i napisao dezinformaciju. Enkoder se i zove po sajtovima online, tako da...my bad. Potenciometar je totalno nešto drugo, tek sam sad dobio svest da to nikako ne može da bude ni blizu potenciometra.

Kad se malo prisetim, u pravu si, mislim da sam i ja viđao na nekom Genius matorom mišu takav senzor, tj. na više starijih miševa, ali moguće je da je sada to patent, ali čiji nemam pojma. Napisao sam da je Logitech-ov, jer sam otvorio brdo različitih miševa i samo sam viđao to kod njega, tačnije optički inkrementalni rotacioni enkoder. Voleo bih kada bi to postao standard na svim brendovima, kako bi olakšao korisnicima, a na kraju krajeva malo unapredio tehnološki rotacioni enkoder u optički.
 
Poslednja izmena:
Da li je Logitech G502 hero trenutno najbolji mis, a da ima najmanje 4 dugmeta lako dostupna?Koliko vidim da mx master ne može da podešava horizontaln skrol da bude kao dugme kad se pomeri gore ili dole. Trenutno imam mx 518, radi odlično.
 
Poslednja izmena:
mad catz rat pro x, uzet polovan sa oglasa, ovako na oko dobro stanje, lepo ocuvan ali je shit jer mu je dioda crkla za 2-3 meseaca od kupovine, mis od 300 kinti me sluzi jos malo 10 godina

Sto se tice udobnosti, meni odgovara, dobar osecaj, udoban, nema da me boli zglob

sad gledam da kupim negde senzor za njega onaj najjeftiniji pa da se nadam da nece crci
 
Uzeo G305 danas, ali ima baš osetan zazor između levog i desnog buttona i donjeg dela miša.
Je l' ima još neko G305 pa da mi potvrdi da li tako treba ili je moj faličan?

2cgznfb.jpg
 
Da li moze da se u task baru postavi % potrosnje baterije, da li ga ima kod Logiech-a, konkretno za G900 ili mozda postoji neka alternativa da prikazuje potrosnju baterije?
 
Od dana kantera sam krenuo sa MX310,pa MX500, MX510, MX 518( najomiljeniji ) , G400s ,i sada koristim G402. G400s je tu negde,mislim da mi levi klik otisao i nikad nisam uzeo da gledam kako to da namestim,i mx510 ali kad sam vadio da sredim nesto pokidao sam par kablica i imam prste kao cevape ne mogu da vratim nazad. Sad kad vidim da logitech napravio novu verziju MX518 znam koji mi je sledeci!
 
Vec 3 godine Logi MX Master, za sada bez problema i bagova, baterija i dalje odlicna. Kome odgovara dimenzija miša, preporuka.
 
Trenutno g403. Najjači misevi ubedljivo. Sto kaze kolega gore. Sledeći mi je novi stari mx 518. Iako trenutni g403 radi posao savršeno. Gledam ga, nova tehnologija a stari izgled. Milina za oči.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
 
Evo samo da javim da je na mom A4tech v7 m (starom 3 meseca) prolupao levi klik, ili klikne dvaput ili ne klikne.. inace nije koristen ni za kakav gaming pa da kazem da sam ga silovao nego jok ps, web i slicno... Nosim ga na reklamaciju pa cu da vidim sta ce biti..
 
Uzeo G305 danas, ali ima baš osetan zazor između levog i desnog buttona i donjeg dela miša.
Je l' ima još neko G305 pa da mi potvrdi da li tako treba ili je moj faličan?

2cgznfb.jpg

Na kraju je stvarno bila fabrička greška, dali su mi novi miš.

Nisam imao pojma da se ovakve gluposti dešavaju.
 
Vidim da većina prefereira Logitech. Više puta sam logitech-u davao šansu (evo baš skoro sam kupio za firmu M705) ali meni nikako ne odgovara njihov srednji klik (traži veću silu pritiska a neophodan je za CAD) a pogotovo ne njihov algoritam za ubrzavanje/usporavanje. Nekako je suviše naglo dok je kod, recimo, A4Tech miševa više linearno.
Na kraju ostajem pri A4tech miševima koji mi rade bez greške godinama (V5M, V7M).
 
Prilikom pomeranja miša, pointer se ne kreće sve vreme u skladu sa time, već ima ubrzanje na početku i usporavanje na kraju. Kod Logitech-a kriva te promene brzine je strmija u odnosu na A4tech recimo.
 
24cabfa7e16ad5640822925679d32592.jpg

Vec 2 godine, izubijan, poceo malo da skripi ali idalje odlican za razne namene


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Вертикални миш
16ae9fbac12bd4428486729ad75fcdf5.jpg


Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
Od jeseni 2014 koristim G 700s i radi savrseno, od prvog dana do danas......cista desetka.
 
Imao sam ga dok nije crkao mikroprekidač - da nije katastrofalne baterije, bio bi to idealni miš.

Nek mu stave bateriju iz G900 i eto idealnog miša - ne pitam za cenu... [emoji4]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
24cabfa7e16ad5640822925679d32592.jpg

Vec 2 godine, izubijan, poceo malo da skripi ali idalje odlican za razne namene


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jel to onaj sto ide uz tastaturu, CM Devastator 2 komplet, ovakav?
1732c449c099be75b1c23894227d56cf.jpg

Koristio sam ga par dana dok mi je g400s bio na servisu, Genius od 300din je pojam u odnosu na njega. Definitivno najlosiji mis koji sam imao priliku da koristim, a koristio sam gomilu.

Edit:

Ne znam kako je slika laptopa uspela da izadje ovde.
 

Prilozi

  • 20190401_132205.jpg
    20190401_132205.jpg
    34.7 KB · Pregleda: 93
Poslednja izmena:
jeste, ne znam koja je serija, ali zbog tastature je uzet komplet jer je nije bilo posebno u tom trenutku. Ja sam do tad koristio basic mouse, nebitno koji. Nije neki slazem se ali je jako otporan. Da li imas neki predlog za komplet odvojeno ili zajedno do nekih 50e a da valja? tastatura i mis?
 
Bloody V7m (1890) i Redragon Usas (4500).

Od tastatura (mehanickih) u tom cenovnom rangu imas i Rapoo i MS Industrial, ja koristim Usas oko 2 godine, odlicna je, ali su switchevi bas bucni, nije za svakog.

Taj CM komplet ne vredi vise od ~3000, toliko sam ja platio Devastator II pre 5-6 godina, sad su izgleda naduvali cene.
 
Nisam ja kupovao tako da me briga za cenu :D Pogledacu ovo od predlozenog, hvala!
vredi li ovo 6600? Komplet 3u1 miš,podloga,tastatura USB US Redragon K552-BA, backlight
 
Poslednja izmena:
Zavisi od misa, ne znam kakav je, da ne duzimo ovde, nije prica za ovu temu.
 
Nazad
Vrh Dno