Šta je novo?

Pristojan dual band AC ruter

Može li preporuka za AC ruter sa gigabitnim lan portovima?
 
Mikrotik HAP ac

Iskreno, mislio sam da još neko vreme bežim od rutera sa ozbiljnim operativnim sistemima, pa da kad završim instalaciju u novom prostoru uzmem neki Mikrotik 10to portni (5+5), pošto će mi tada trebati minimum 9 portova, a ovaj "mali" što sam sada mislio da nabavim, bi stavio na prizemlju sa pomoćnim prostorijama.

Anyway, nešto ne nađoh po oglasima "punokrvni" HAP ac, samo light verzije a one nemaju gigabitne portove. Neka preporuka gde potražiti "punokrvni"?
 
Poslednja izmena:
Imaj u vidu da je ovaj Mikrotik što si linkovao 5x1GBit + 5x100MBit.

Punokrvni hAP ac imaš kod Mađara, tj. Fantasteriffica, ja sam kod njega kupio.

Ako ćeš već da ideš kasnije na neki jači Mikrotik (btw. preporučujem 3011, on ima sve gigabitne portove), onda je možda bolje da trenutno uzmeš neki AP kao što je Unifi AC AP pro, pa ga kasnije nakači na taj Mikrotik. Pod uslovom da trenutno imaš neki normalan ruter. :) A ako hoćeš neki ruter za "tranziciju", onda bih ganjao neku TPLink Archer.
 
Imaj u vidu da je ovaj Mikrotik što si linkovao 5x1GBit + 5x100MBit.

Punokrvni hAP ac imaš kod Mađara, tj. Fantasteriffica, ja sam kod njega kupio.

Ako ćeš već da ideš kasnije na neki jači Mikrotik (btw. preporučujem 3011, on ima sve gigabitne portove), onda je možda bolje da trenutno uzmeš neki AP kao što je Unifi AC AP pro, pa ga kasnije nakači na taj Mikrotik. Pod uslovom da trenutno imaš neki normalan ruter. :) A ako hoćeš neki ruter za "tranziciju", onda bih ganjao neku TPLink Archer.

Video sam ovaj 3011, ali mi nije baš mala razlika, duplo je skuplji, no videćemo kad dođe vreme za nabavku, možda ćapim i njega.

Trenutno nemam normalan uređaj, zato i moram da si privremeno nabavim neki AC gigabitni, da se pokrpim. TPLink Archer mi se sviđa... ali sam iskreno mislio da mogu proći sa manje para...

Blah, moraću da vidim cenu kod fante za hAP... pa možda i preskočim tranziciju ako ne mogu drugačije rešiti i odmah da uzmem RB.
 
Sampro i netiks uvoze mikrotik, ako imas mogucnosti da vratis pdv ok su cene


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nemam. Paušalac sam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li ima neko isksutva tj. da li ce resiti moj problem Xiaomi Mi WiFi 3 router?

Problem je sledeci> Hteo bih da podelim WiFi iymedju stanova, jedan je na 3 a drugi na 1 spratu po vertikali, dakle jedan stan izmedju njih. U stanu na 3 spratu je standardni SBB router te je u ovom trenutku WiFi signal u stanu na 1 spratu jako slab i cesto se gubi. Da li bi mi Xiaomi Mi WiFi 3 resio problem da ga okacim na SBBov router na 3 spratu posto kapiram da jeftiniji wifi extenderi nece resiti problem?

Sto se jacine signala tice ovako to izgleda sada u drugom stanu
 

Prilozi

  • pmma.jpg
    pmma.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 177
Poslednja izmena:
Da li iko zna podešavanja MikroTik-a za iPhone. Non stop se diskonektuje sa WiFi-ja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imao sam isti problem i cini mi se da je povecavanje dhcp lease time poboljsalo
 
Koje su trenutno vaše preporuke za bestbuy router u rangu od 150 - 250 EUR (na cene mislim u inostranstvu)?

Bitno mi je da je user friendly, da je stabilan, da ima dobar procesor i dosta ram memorije zbog 'total simultaneous throughput (Mbps)' i 'maximum simultaneous connections', a što se tiče wifi, može i posebno access point ili da je zajedno u jednom uređaju, dual band, AC, po mogućnosti MU-MIMO pošto vidim da je to budućnost.

Najradije bi uzeo MikroTik i na njega povezao neki Ubiquiti access point ali se jako loše snalazim u MikroTik firmware-u.
Mislim da je ovo odlična ponuda Mikrotik RB3011UiAS-RM (u Sloveniji): http://shop.wlan-sat.com/index.php?...egory_id=137&option=com_virtuemart&Itemid=156

Netgear R7000 koristim, hardware je ok, ali Netgear firmware je jako loš.
Svi preporučuju da samo zamenim firmware ali se ne usudim zbog garancije, a i da ga ne brick-ujem.
Tomato firmware koji se proporučuje za ovaj model: https://advancedtomato.com/downloads/router/r7000

Linksys se je navodno pokvario od kako ih je kupio Belkin.
Gledao sam modele WRT1900ACS i WRT3200ACM.
Navodno imaju i dosta sigurnostnih propusta u sebi, pogotovo kod 'guest' wifi mreže.

Od Ubiquiti-ja sam razmišljao da nabavim ceo paket uređaja (router, switch, access piont) UniFi ili EdgeMAX ali ta kombinacija bi me koštala oko 500 EUR, dobija se puno opcija i mogućnosti ali navodno im je firmware pun bug-ova i retko izdaju popravke za njega.

Asus uređaji su user friendly, firware se često update-uje, stabilan je i kvalitetan. Gledao sam modele RT-AC68U, RT-AC87U i RT-AC88U. Bestbuy mi se čini RT-AC87U ali koliko sam čuo on ima problem sa preteranim zagrevanjem, funkcija MU-MIMO još uvek nije u funkciji, slab wifi na 5GHz. Da li je to istina? Cena mu je oko 190 EUR. RT-AC88U košta oko 300 EUR što mi se čini preskupo, mada možda grešim.

Novina na tržištu je Synology, tu firmu svi poznajemo po dobrim NAS uređajima. Od nedavno su ušli i na tržište router-a, prvi model RT1900AC je imao dosta bug-ova, ali najnoviji model RT2600AC je poprilično hvaljen (cena oko 250 EUR). Da li možda neko ima iskustva sa njima po pitanju router-a?
Test koji sam našao na internetu: https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/33075-synology-rt2600ac-router-reviewed

TP-Link kažu da je ok ali nekako sam malo skeptičan do njih, možda grešim...

Potrebni su mi saveti i vaše mišljenje o pojedinom proizvođaču i modelu, svaki komentar je dobrodošao.
Hvala!
 
Poslednja izmena:
Taj Netgear je odličan ruter. Bolji ti ne treba, ali kao i ostali savet je da flešuješ neki od alternativnih firmvera za njega. Tomato (AdvancedTomato je samo GUI za Tomato by Shibby koji treba flešovati pre AdvancedTomato GUIa), DD-WRT "Kong Mod", ili modifikovani AsusWRT-RMerlin za R7000 (takozvani XWRT-Vortex)...
 
Kao sto kaze 9r33n_3y3z odlican ja bih dodao izvrstan ruter veoma stabilan ne greje se jak procesor odlican signal pogotovo na 5GHz bije one MUMIMO od preko 200 evra
Netgear Nigthawk R7000 je naprodavaniji AC1900 SOHO(kucni) ruter na svetu ne bez razloga instaliraj ti njemu DD WRT Kong a tu uz rame mu je Asus RT AC 68U u tom cenovnom rangu nema boljih
https://www.myopenrouter.com/
 
Zbog loših iskustava u prošlosti bi radije upotrebljavao fabrički firmware.
A i router mi je još uvek u garanciji.
Tako da tražim stabilno, moćno i user friendy rešenje.

Da li ima smisla kupovati kućni router sa mogućnošću VLAN, zbog sigurnosti?
Ako imaš mnogo različitih uređaja povezanih na router, među ostalog i pametne IoT uređaje, na neke uređaje u mreži nije moguće instalirati antivirus, da li ima smisla razdeliti uređaje po grupama u virtualne VLAN mreže kod kuće? A jedan član familije često pokupi i kakav virus.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,da ne otvaram novu temu jel je možda neko probao ruter d-link dir-860l?
 
@Dr.Veks
Imam vec godinu ipo dana Asus RT-AC87 red edition koji je kao i obican 87 samo crvene boje.
Greje se umereno nista vise od ostalih, to mu je radna temperatura i nema nikakvih problema.
Cesto izlazi zvanicni firmware a ima i dobru podrsku od strane Merlin i HGG firmware-a. 5 GHz AC mreza je sasvim pristojna. Ali to stvarno zavisi i od faktora okruzenja gde se konkretno nalazi, sto je naravno odlika i svakog drugog rutera.
MIMO vrlo dobro radi. Cak sa HGG firmware moze izlazna snaga da se poveca do 1W sto retko koji komercijalni router moze.
Pored njega preporucujem jedino NETGEAR R7800 koji je u tom rangu cena i fantastican ruter sa jakim signalom.
Oba su u Nemackoj od 185-190 evra kod nasih madjara jos desetak - 15 evra vise sto se itekako isplati.
Za taj rang cena jesu i bice jos dugo BESTBUY.
Mislim da nema potrebe da se preporucuju druge marke i modeli. Za vecu cenu ima ali i mnogim bogatijim trzistima je overcill dati za ruter 300 evra a iskoristi se ni pola funkcionalnosti nikad u zivotu. pricam naravno za home- office usere. Industrijska ili neka profi funkcija je vec druga stvar.
 
Sta mislite o Archeru C2?
Ono sto mi treba je USB + 5GHz za sto manje pare(ispod 40e), a deluje mi da C2 upada u tu kategoriju.
Gledao sam i Xiaomi 3 ali on ima 100Mbit portove sto mi je malo bezveze..
 
Može li preporuka za najeftiniji ruter sa sledećim karakteristikama, a da je dostupan na domaćem tržištu:

ac
glan
usb
xx-wrt ili bilo koji drugi kršten firmware
 
Zbog loših iskustava u prošlosti bi radije upotrebljavao fabrički firmware.
A i router mi je još uvek u garanciji.
Tako da tražim stabilno, moćno i user friendy rešenje.

Da li ima smisla kupovati kućni router sa mogućnošću VLAN, zbog sigurnosti?
Ako imaš mnogo različitih uređaja povezanih na router, među ostalog i pametne IoT uređaje, na neke uređaje u mreži nije moguće instalirati antivirus, da li ima smisla razdeliti uređaje po grupama u virtualne VLAN mreže kod kuće? A jedan član familije često pokupi i kakav virus.

Ovo ti je moj iskren savet posto koristim netgear wndrmac v2. Za*mjau**mjau**mjau**mjau* garanciju, tu jedino mozes da pokvaris sipajuci vodu ili flesujuci asus fw na netgear ruter. Imao sam fabricki fw koji je imao minera u sebi (I trojanca pride). Odkako sam na gargoyle nemam nikakve muke. Cak su I KRACK pokrpili sto ne verujem da ce netgear sa svojim updateovanjem pokrpiti kako treba. Ako oces najbolju varijantu kupi neki mini itx, stavi pfsense ili Sophos I kupi ubiquiti ap. Ili uzmi netgear r7000 ja ga merkam.....
 
Pošto već par godina ne koristim wifi adaptere, već isključivo rutere podešene kao wireless ethernet bridge, za računare bez wifi-ja, trebao mi je nov (ne polovan), jeftin, gigabitni bežični ruter AC standarda da zameni stari dual band N600 ruter koj sam koristio kao bridge, zbog toga što je stari imao fast ethernet portove i nije više mogao da ide u korak sa povećavanjem download brzine od strane mog ISP-a. Zbog naduvanih cena kod nas odlučio sam se da naručim ruter iz Kine. Odluka je pala na Xiaomi Mi WiFi Router 3G i mislim da nisam pogrešio. Probao sam ga i kao glavni ruter, i dobro se pokazao u mojoj kućnoj mreži. Prvo sam koristio kineski firmver (prerađeni Openwrt), ali zbog nedostatka nekih podešavanja, flešovao sam Padavan (Linaro fork) i sad ga koristim kao Bridge za uređaje koji se povezuju ethernet kablom, i kao repeater u 5GHz opsegu. Posao obavlja jako dobro i stabilno. Dobro sarađuje sa Asus-om RT-AC68U koji koristim kao glavni ruter. Po meni je ovaj Xiaomi pristojan za dual band, gigabit, AC wireless ruter a i pristupačan je po ceni.
 
Pošto već par godina ne koristim wifi adaptere, već isključivo rutere podešene kao wireless ethernet bridge, za računare bez wifi-ja, trebao mi je nov (ne polovan), jeftin, gigabitni bežični ruter AC standarda da zameni stari dual band N600 ruter koj sam koristio kao bridge, zbog toga što je stari imao fast ethernet portove i nije više mogao da ide u korak sa povećavanjem download brzine od strane mog ISP-a. Zbog naduvanih cena kod nas odlučio sam se da naručim ruter iz Kine. Odluka je pala na Xiaomi Mi WiFi Router 3G i mislim da nisam pogrešio. Probao sam ga i kao glavni ruter, i dobro se pokazao u mojoj kućnoj mreži. Prvo sam koristio kineski firmver (prerađeni Openwrt), ali zbog nedostatka nekih podešavanja, flešovao sam Padavan (Linaro fork) i sad ga koristim kao Bridge za uređaje koji se povezuju ethernet kablom, i kao repeater u 5GHz opsegu. Posao obavlja jako dobro i stabilno. Dobro sarađuje sa Asus-om RT-AC68U koji koristim kao glavni ruter. Po meni je ovaj Xiaomi pristojan za dual band, gigabit, AC wireless ruter a i pristupačan je po ceni.

Može link za ovaj fork?
 
Kako se konkretno ponasa WiFi, a kako Gbit LAN na tom ruteru? Da li mozes da probas kopiranje u mrezi (LAN-LAN, LAN-WiFi i WiFi-WiFi)?
Bas me zanima da li vredi dodati naspram obicnog Xiaomi Rutera 3 (koliko sam uspeo videti, razlika je samo u Gbit LAN naspram 100Mbit LAN portovima?)
 
Već sam sve probao što mi je palo na pamet. Ethernet kablom je samo vezan jedan desktop. Kopiranje Ethernet - AC WiFi je negde ~ 50-55MB/s kao i AC WiFi - AC WiFi. Razlika je pored gigabitnog switcha, u mnogo jačem procesoru (dual core 880MHz, 4 thread), duplo više RAM-a i USB3 portu...
 
Poslednja izmena:
Evo i rezultata speed testa sa desktop računara koji je ethernet kablom vezan za Šaomi (Šaomi radi kao wireless ethernet bridge). Konkretno imam SBB 100/6 Mbit...



To mi je ujedno i bio cilj jer sa starim ruterom nisam mogao da izguram 100 megabita zbog fast ethernet portova...

Rezultat sa laptopom koji je bežično povezan sa Šaomijem (Šaomi radi kao wireless repeater):



Ja sam ovime više nego zadovoljan...
 
Poslednja izmena:
Već sam sve probao što mi je palo na pamet. Ethernet kablom je samo vezan jedan desktop. Kopiranje Ethernet - AC WiFi je negde ~ 50-55MB/s kao i AC WiFi - AC WiFi. Razlika je pored gigabitnog switcha, u mnogo jačem procesoru (dual core 880MHz, 4 thread), duplo više RAM-a i USB3 portu...
55MB/s WiFi-WiFi?
Mogu li da te zamolim za jos jedan test? Skini ES FIle Explorer, zakaci se na bilo koji komp preko njega (ubacis SMB share kroz LAN), i probaj kojom brzinom kopira?
Jeste bitno koji je telefon u pitanju, ali znacice bilo koji za procenu.

I kako te sluzi 5GHz na telefonima? Meni su ispadali neki telefoni, nisu hteli na 5GHz da se opstaju zakaceni, morao sam na po pola sata da ih opet kacim rucno.

Hvala! Znaci ima itekako smisla ovaj rutercic :)
 
Ja sam ga porucio pre neki dan, pa cemo videti kako ce se pokazati. Najvise me interesuje kakav mu je domet na obe opcije i koliko realno moze da dobaci i zidova da probije?
 
@alfaunits

Nemam ni jedan telefon koji ima wifi 5GHz tako da ne mogu da testiram bilo šta vezano za telefone i wifi 5GHz. Imam 2 laptopa sa AC wireless adapterima tako da sam kopiranje u 5GHz osegu mogao itestirati sa njima... Gigabit switch radi u specifikaciji, mada kopiranje preko njega nije prelazilo 80 MB/s malo pre kad sam probao. Povezivanjem ethernet kablovima između Asusa i Šaomija 2 računara nije dalo veće brzine kopiranja od 50 MB/s, isto malo pre kad sam testirao.
 
Nazad
Vrh Dno