Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mozda ali je i dalje odlicno univerzalno resenje. Sve dok nema nestasics struje i restrikcija struja je najbolji nacin za grejanje. Ja se 20god grejem na struju i u 90% slucajeva struja je bila izmedju ostalog i najekonomicnije resenje. Jeste da se racun spakuje u 4 meseca ali opet je manji od ovih s centralnim grejanjem.
Kod mene je isto odlicna spoljna izolacija ali ove godine primecujem veliku razliku jer su stanovi pored, ispod i iznad prazni. Opet sam se ja lepo ogrejao ali razlika je drasticna.
Ja koristim varijantu TA pec i mermotermi, po potrebi klima.
 
Onaj kome je problem racun za struju napakovan u nekoliko meseci, znam ljude koji struju placanju unapred. Znaju godisnje koliko potrose, pa okvirno uplacuju godisnji iznos podeljen na 12 racuna. Tako imaju pretplatu leti, a zimi to lagano skrckaju i to je to. Mozda nekome ovaj pristup bude od koristi, mada malo ljudi voli da daje novac unapred :)
 
Poslednja izmena:
I to je skroz korektno resenje. Obzirom koliki su racuni, 1500-2000din mesecno da se odvoji je dovoljno za zimu. To nije nista strasno. Centralno je mnooogo skuplje. Ja placam svaki mesec koliko treba, nikada mi nije frka. Zimi placam po 7K struju, od toga 2000 je sigurno na normalne kucne uredjaje. Nije to lose uopste, godinama stvarno nemam na sta da se zalim pogotovu kad vidim koliko se drugi muce i koliko placaju.
 
Ja za struju imam 2000 din od kako sam presao na centralno_Ovako smo placali izmedju 15 i 20 000 mesecno.Za celu zimu drva su nas izasla 30 000,i to na rate,plus smo se posteno ugrejali.napolju minus,mi unutra sedimo u kratkim rukavima,sa strujom to nije bilo moguce.
 
Jbt ja imam 7000 mesečno struju a ni ne grejem se.
 
Imas malu decu a bojler i ves masina se ne gase?! Ili to ili zivis na stadionu pa ti rasveta trosi mnogo struje :D
Na sta ti ode toliko?
 
Nemam pojma, bojler ceo dan uključen, protočni bojler, veš mašina, frižider, zamrzivač, dosta sijalica, komp radi skoro ceo dan, jedan tv radi, to je to. Šporet sada ređe koristimo, jer kuvamo na drva, leti mi bude oko 8000 zbog klime.

Ne znam kako vi imate tako malo struje jer je meni u praznom stanu, gde je stalno gorela jedna štedljiva sijalica, dolazilo preko hiljadu dinara, sve drugo je bilo isključeno.
 
Poslednja izmena:
Ja plaćam oko 5000 struju za dve kuće.5 članova ima ukupno.Nije mi jasno kako nabiješ 7000?
 
7000 samo za jednu kuću, u drugoj mi je 1500 ali ništa osim bojlera mi ne radi.
 
Mi smo ovaj mesec dobili 3500 struje, ne znam kako, uvek je oko 5k.
Jedna kuća ima oko 90 kvadrata,a druga 52.
 
Bojler, protocni ili pretocni? Ljudi tu cesto grese u nazivu a razlika je velika. Protocni zna da potrosi brdo struje ukoliko neko voli da provede vise vremena pod tusem (~20kW/h)...
 
Verujem da misli na mali protocni u kuhinji (2-3kW), ali si skroz u pravu za ove vece protocne, ko voli da se tusira kao u hotelu ... :d
 
Ja plaćam oko 5000 struju za dve kuće.5 članova ima ukupno.Nije mi jasno kako nabiješ 7000?
Takođe, imamo jednu kuću i pomoćne objekte, grejemo se na drva i ugalj, struja nam bude između 6 i 7k. 1 protočni bojler i dva obična, mašina za sudove, 2 veš mašine, 4 televizora, 2 kompjutera po ceo dan upaljena, nakupi se tu...
 
Bojler, protocni ili pretocni? Ljudi tu cesto grese u nazivu a razlika je velika. Protocni zna da potrosi brdo struje ukoliko neko voli da provede vise vremena pod tusem (~20kW/h)...
Imam jedan bojler u kupatilu od 80 litara koji je stalno upaljen, i jedan mali protocni u kuhinji koji je stalno isto upaljen.
 
Ok. Samo da objasnim razliku, protocni bojler nema nikakvu vodu u posudi koja se greje, vec voda samo prolazi kroz cevi u sistemu oko kojih su obavijeni grejaci pa kao izlaz iz sistema voda postaje topla. Protocni bojleri generalno trose prilicno energije da bi zagrejali vodu u trenutku, ali zato kada se cesma zatvori, oni staju sa radom i nema nikakvog zagrevanja i dogrevanja vode. Pretocni (prelivni) bojleri imaju rezervoar vode (npr. klasican kupatilski bojler ili mali kuhinjski od 10l). Oni uglavnom imaju grejace do 2kW umesto mnogo jacih grejaca kod protocnog bojlera, ali zato im je potrebno vreme (a samim tim i energija) da zagreju odredjenu kolicinu vode. Kada se ta voda potrosi, nema je vise dok se nova ne zagreje, dok kod protocnih voda moze biti topla do nestanka struje ili vode :)

7.000 po meni deluje kao poveci racun za jedno domacinstvo bez grejanja. Ipak zavisi mnogo koliko je clanova domacinstva (nije isto ako se bojler danas isprazni 1 ili 5 puta), ali i od navika (ne voli da isprazni bojler od 100l za jedno tusiranje a nekima je 50l bojler dovoljan za cetvoroclanu podoricu)...
 
Ok, onda je taj pretocan a ne protocan. Mada ajde mozda i placam koji dinar vise posto ja placam po srednjoj tarifi, jer ne prebacuje na jeftinu nikada. Mada jeftine struje ne bi ni koristio.
 
Poslednja izmena:
Bar zimi se može dosta uštedeti kada je bojler priključen na kotao.

Ja sam npr tek juče uključio bojler malo na struju ( u kupatilu) zato što nisam ložio juče , inače ga tek od aprila uključujem na struju.

To je znatna ušteda na mesečnom nivou.
 
Poslednja izmena:
Imam jedan bojler u kupatilu od 80 litara koji je stalno upaljen, i jedan mali protocni u kuhinji koji je stalno isto upaljen.

Uvati rukom cev hladne vode ispod nepovratnog ventila. Ako je vrela/topla nepovratni crkao, pa cesce pali bojler
 
Ja sam se iznenadio koliko moze da trosi frizider koji je zaledjen ili mu ne dihtuju vrata. Takav frizider trosi preko 800din mesecno struje jer stalno radi. Sada kada sam ga odledio i zadihtovao trosi oko 400din.
Prosecna 4-clana porodica trosi 3000-4000 mesecno u leru ako imaju klasican bojler.
@telep, kolika ti je prosecna cena po kw srednje struje ?
Kod mene je preko 8din kada se ne stedi, dok je ispod 7din kada se maksimalno trudi da se koristi jeftina struja, od bojlera,rerne,ves masine...
 
Nemam pojma koliko naplacuju, kada dodje sada nov racun pogledacu.
 
Sta je bolje staviti kao spoljnu izolaciju stiropor ili stirodur,koju debljinu, ja sam pre za stirodur posto je tesko zapaljiv, e sad sta je zdravije i sta ima bolju izolaciju od ta dva ?
 
Za zidove stiropor, stirodur samo za izolaciju temelja do ploče.
 
A sto ne i spoljne zidove sa stirodurom ?
Koje su prednosti i mane da se i spoljni zidovi urade stirodurom ?
 
Sta je bolje staviti kao spoljnu izolaciju stiropor ili stirodur,koju debljinu, ja sam pre za stirodur posto je tesko zapaljiv, e sad sta je zdravije i sta ima bolju izolaciju od ta dva ?

Stirodur prvenstveno ima dobre mehaničke osobine te se stavlja na pod gde treba da trpi pritisak košuljice, a i svega onog što ćemo na podovima držati. Takođe, paropropusnost stirodura je rangu najlon folije, što znači da je vrlo loš po tom važnom kriterijumu.

Razmisli i o kamenoj vuni kao rešenju. Postavlja se isto kao stiropor, ima bolja izolaciona svojstva, nezapaljiva je, i ima i daleko bolju paropropusnost, što omogućava zdraviju klimu u kući. E sad' i cena je veća, ne znam koliko po kvm. Ima ovde, izguglano na prvu loptu, neka poređenja: http://www.gradnja.rs/stiropor-ili-kamena-vuna-za-demit-fasadu/ Googlaj na sajtovima proizvođača izolacionih materijala,mnogo toga je lepo objašnjeno.

Ali šta god da izabereš, koristi lepkove/mrežice/završne premaze koje je proizvođač predvideo, strogo onako kako ih je predvideo. Insistiraj na upakivanju cele kuće, toplotnih mostva, terasa, štokova oko prozora vrata (makar sa 2cm stiroporom ako ne može drugačije), krajeva ploča između spratova, uključujući i , betonskih greda ako vide van zidova, tavana itd. itd... I beži od all-in-one majstora tipa "Ma ja bre izgradio celu Kaluđericu, će meni neko priča kako se zida...."
 
A sto ne i spoljne zidove sa stirodurom ?
Koje su prednosti i mane da se i spoljni zidovi urade stirodurom ?

Ubacio si ovu poruku dok sam kuckao prethodnu...

Stirodur ima veoma malu paropropusnost. Googlaj o tome. Vrlo je važno kod stambenih objekata.
 
Mene zanima da li one kutije roletni koje su unutrašnje tačnije stoje odmah iznad prozora, da li one mogu nekako iznutra da se izoluje?
Zimi spustim roletne i ta kutija je prazna a u nju ulazi hladan vazduh koji deli samo onaj poklopac kutije od stana. To sigurno ne može biti dobro?
 
Negde citam da je i ova kamena vuna stetna, da li ima neko iskustva sa njom ?
 
Mene zanima da li one kutije roletni koje su unutrašnje tačnije stoje odmah iznad prozora, da li one mogu nekako iznutra da se izoluje?
Zimi spustim roletne i ta kutija je prazna a u nju ulazi hladan vazduh koji deli samo onaj poklopac kutije od stana. To sigurno ne može biti dobro?

Kada sam ugradjivao PVC prozore, odabrao sam neke Grcke Alu roletne sa ispunom. Samo, sad ne mogu da se setim imena proizvodjaca :trust:

To izgleda otprilike ovako

rVkZDTi.jpg
 
Negde citam da je i ova kamena vuna stetna, da li ima neko iskustva sa njom ?

Dok se sa njom radi, hoće da se drobi u vrlo sitnu i abrazivnu prašinu koja lako leti po vazduhu, lako se udahne, te je obavezna upotreba maske dok se radi sa njom. Jednom postavljena i zaštićena fasadom, bezopasna je.

Ali kao i za sve ostalo naći ćeš priče da zrači, isparava, crpi pozitivnu energiju... ako se rešiš da ideš na kamenu vunu, za svaki slučaj, poprskaj je svetom vodicom. :p
 
Poslednja izmena:
Kada sam ugradjivao PVC prozore, odabrao sam neke Grcke Alu roletne sa ispunom. Samo, sad ne mogu da se setim imena proizvodjaca :trust:

To izgleda otprilike ovako

rVkZDTi.jpg
Ok super znam da to postoji pitanje glasi da li menjam celu kutiju za kutiju sa tim stiroporom ili mogu taj stiropor da ubacim u postojeću kutiju?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno