Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To uzimanje "na gotovo" nije pametno, dobije se dosta manja mera. Što su drva sitnija veći je gubitak.

Što se tiče cene, prošle godine je krajem oktobra "kubik" bukve bio 4000, a rezanje 300-350 po kubiku.
 
Kod nas se kad se kaže kubik misli na dasku, građu, jer jedino ona može da se složi da bude baš pun kubik, drva za ogrev se prodaju na "metar".
 
Zato sam i stavio pod znake navoda. Kubik, metar su narodne mere. Pravilno je prostorni kubni metar, a on podrazumeva 0.7m kubnih drvne sirovine.
 
A i drva se kupuju leti kad je manja cena,naravno da ce od oktobra biti skuplje :) . Ja uzmem na metar tamo negde oko jula. Platim da mi ih izrezu,velika konkurencija je rezu za 200, cak i po 150 ponekad. Onda mi samo ostane rekreacija da iscepam tih desetak metra i tamo negde septembra sam spreman za zimu :)
 
Poslednja izmena:
ortak, zovne me da ofikarim bor ogroman posto imam motorku, "smeta mu", ja taman reko - daj ti meni sine to sto ofikarim, on kaze - nosi. Nije ni 3 dana osusena, evo danas sam je ubacio u kamin - ne planira da izgori :) dve 40cm cepanke od po 30ak cm u precniku, ubacio sam u kamin i evo, od 1 sat gore, sad je 4, celo prizemlje je toplo. Ja sam dete iz zgrade, nisam upucen u ove stvari, kao naprimer da je borovina kaloricna drasticno vise od bukve koju sam do sad kupovao. Il je neki specifican slucaj pa se varam, al kad bi imao ovakva drva samo njih bi lozio.
 
Brzo bi se predomislio i vratio na bukvu.

Četinara su prostije gradje (stariji su od lišćara), manje zapreminske mase, više vazduha. Samim tim brže gore (50% brže nego bukva), zbog smole daju više toplote, al na račun čađi.
 
Poslednja izmena:
Borovina ima neku smolu koja se taloži po ložištu, kotlu i dimnjaku, te nije zdrava za duža loženja. Napravi cirkus gde god se dim kreće.
 
A i drva se kupuju leti kad je manja cena,naravno da ce od oktobra biti skuplje :) . Ja uzmem na metar tamo negde oko jula. Platim da mi ih izrezu,velika konkurencija je rezu za 200, cak i po 150 ponekad. Onda mi samo ostane rekreacija da iscepam tih desetak metra i tamo negde septembra sam spreman za zimu :)

U NS-u nije neka razlika, bar na stovaristima. Maksimalno par stotina dinara. Ja sam uzimao letos, i sada, i mislim da je samo 200 dinara skuplja bukva.
 
Poslednja izmena:
ortak, zovne me da ofikarim bor ogroman posto imam motorku, "smeta mu", ja taman reko - daj ti meni sine to sto ofikarim, on kaze - nosi. Nije ni 3 dana osusena, evo danas sam je ubacio u kamin - ne planira da izgori :) dve 40cm cepanke od po 30ak cm u precniku, ubacio sam u kamin i evo, od 1 sat gore, sad je 4, celo prizemlje je toplo. Ja sam dete iz zgrade, nisam upucen u ove stvari, kao naprimer da je borovina kaloricna drasticno vise od bukve koju sam do sad kupovao. Il je neki specifican slucaj pa se varam, al kad bi imao ovakva drva samo njih bi lozio.

Bolje nemoj, smola napravi haos od dimnjaka i lozista. Ocistiti to posle je jezivo.

Ontopic:
Ja uzeo nov stan sa dedicated toplotnom pumpom (vazduh-voda), podnim grejanjem i fan coilima u svakoj sobi. Zgrada ima navodno A energetski pasos. Stan je oko 70kvm.
Posto se jos nisam uselio od decembra testiram kako TP radi i utisci su odlicni.
Prvo je TP bila podesena da radi na osnovu temperature senzora u sobama i to OK radi ali trosi oko 600kWh mesecno (70:30 odnos skupa jeftina).
Drugi mesec sam prebacio da se pali na zadatu temperaturu izlaza iz TS. Na nekih 30C izlaza je potrosnja pala na 400kWh odnos 60:40. Jos prijatnije grejanje bez oscilacija temperature.
Poslednja varijanta se pokazala najboljom. Temp izlaza podignuta na 35C, a pumpa podesena da radi samo dok je jeftina struja. Temp u stanu je po ceo dan oko 23c uvece padne na 21, a trosi se samo jeftina struja (oko 12-13kWh za 8 sati). Ovo je kako investitor kaze moguce posto je stavio 10cm cementne kosuljice umesto 5, pa moze da vise akumulira toplote dok pumpa radi.
Fan coile nisam ni koristio posto nema potrebe. Njih cu probati na leto kada TP prebacim u mod za hladjenje.
 
Poslednja izmena:
Imaš li neku literaturu o tom tipu grejanja, ako si detaljnije proučavao? Način izvedbe, pouzdani izvođači, oprema, cene, i slično.
 
Model TP koji je instaliran kod mene je http://www.gree.rs/versati.html izlazne toplotne snage od 10kW. (ima par dijagrama gde se dobro vidi kako TP funkcionise)
U principu za koriscenje TP je najbitnija izolacija objekta, ako ona nije dovoljno dobra pumpa nece biti efikasna.
Mogu se koristiti i radijatori i fan coili, ali je ubedljivo najbolje resenje ako je povezana na podno ili zidno grejanje.

Na ovoj temi ima iskusnih likova koji su sami radili TP i dobro je objasnjeno sve sto moze da te zanima:
http://www.elitemadzone.org/t19098-135-Toplotna-pumpa
 
Poslednja izmena:
Hvala ti.
 
Pa 600kw ti je dosta dobra potrosnja, toliko ja imam u mojoj kuci na istu takvu kvadraturu uz pomoc dve klime 12ice inverter, klime stalno rade sa prosekom temperature 21-23 (u zavisnosti kakvo je vreme napolju).
600kw puta 8din prosecna cena struje jednako 4800 din mesecno.Tri meseca su ti ovoliki racuni, 3 meseca su ti oko 3000din, sto znaci da ti je godisnje grejanje 200e ili 2000din mesecno, toliko je i kod mene.
Toplana bi ti uzela 7000 mesecno tokom cele godine, znaci ustedimo 500e svake godine.
 
Onda,sudeci po tvom primeru,bolje uzeti invertorske klime nego se zezati sa instaliranjem TP?
Ne vidim smisao TP ako je racunica slicna,oba sistema zavise od struje i cene iste...
 
Ovo je kao na auto forumu nekom, svi se utrkuju ciji auto manje trosi, pa spustaju spustaju i dodju do 2l/100km, jos malo pa za dzabe.

Sad mi treba da verujemo da 70 kvadrata moze da se greje za 200e godisnje sa klimom?
Za TP jos i da razumem da je tolika potrosnja, pa uz cenu celog sistema izadje ko zna koliko.
Ali samo sa klimom ta cena, pa nemojte preterivati toliko.
 
I klime i toplotne pumpe tipa vazduh-X, stepen iskorišćenja se drastično menja sa promenom temperature vazduha. Dal' spoljašnji medijum (vazduh) ima 0, 4, 6 ili 12C, ili -15, značajno će uticati na iskorišćenje toplotne pumpe (invertor klime). Podaci koje proizvođači daju su idealizovani slučajevi, a kako se TP ponaša u ekstremnim situacijama je podatak do kojeg se teško dolazi. K'o potrošnja kola po katalogu.

Čak i kada imate toplotnu pumpu voda-X (najčešće u Vojvodini jer su podzemne vode blizu i ima ih cele godine), stepen iskorišćenja će se menjati u zavisnosti dal' vam je voda iz bunara 6, 8 ili 12C.

Tako da, priče o potrošnji se drastično razlikuju. Plus što priče "ja trošio ovoliko a on onoliko" su besmislene bez uzimanja u obzir izolacije, veličine objekta i prosečnih temperatura te sezone i tog područja. A uz vrhunski izolovan objekat (u Srbiji manje od 0.1%), ne prevelike kvadrature, i ne previše spoljnih zidova, ni grejanje na gas ili struju ne mora biti preskupo kada se poredi sa gradskom toplanom npr.

E sada, TP je i dalje vrh što se tiče odnosa ekonomičnost/komfor/praktičnost/održavanje, pogotovo ako imate voda-X sistem. Invertor klime imaju manu jer imaju "duvače" koji su dugoročno gledano, neugodni za korišćenje. Pogotovo ako ne možete lepo da ih postavite po vašem objektu da ga greje celog, a da ne duva nikome u glavu, što je gotovo nemoguća misija ako se objekat odmah ne projektuje za takav sistem grejanja.
 
Ja nisam ni jedan slucaj koristio,samo video i bio na kratko u kucama/stanovima koje koriste ove sisteme grejanja,zato pitam sta kako jer nemam predstavu...

U Srbiji sam imao kaljevu pec,po meni najekonomicniji sistem ako se izuzme priprema ogreva (tvrdo drvo,suvo,seceno na meru),mada svaki tvrdi ogrev treba pipremiti jel...
 
Koja je orijentaciona cena uvođenja TP sistema? Imamo kuću i pomoćne objekte od oko 200 m2. Pošto nisam uopšte u tematici, da li se makar cevi mogu iskoristiti (one koje idu između objekata, i sl.)?
 
Cena je dosta komlikovana jer se toplotne pumpe određuju prema zahtevima objekta, tipu grejanja (podno, fan-coil, radijatori...), stepenu izolacije i spoljašnjem medijumu (vazduh, voda, sonde ili cevi u zemlji).

Drugari su to uveli u kući od nekih 150kvm. Kuća je jedna bez spoljnijh pomoćnih objekata. Koštala ih je (materijal, majstori i ugradnja) 3000eur toplotna pumpa i bušenje dva bunara, te povezivanje na sistem podnog grejanja koji imaju već od ranije. S' tim da je ovde u NS podzemna voda cele godine prisutna već na 10-ak metara. Još su ovi imali sreće jer im je, ako se dobro sećam, izmerena tamperatura vode u bunarima 14C, što je oduševilo majstora koji im je to radio.

Uzeli su najjednostavniji sistem, sa on-off kompresorom u pumpi. Postoje i mnogo fleksibilniji (ali i skuplji) sistemi sa invertorskim kompresorima.
 
Oko koliko košta prevođenje sa gasa na grejanje na pelet? Kuća 120 kvadrata.
 
A što ne bi ostavio gas? Nikad ne znaš, možda dobro dođe nekada.

Ja ne znam kako te inverter klime greju, ali ja kada upalim ovu moju običnu klimu da greje meni to ne prija. Nekako mi je čudan osećaj.
 
Poslednja izmena:
To sam i mislio nego nisam se lepo izrazio. Koliko sam ja našao baš su skupi kotlovi na pelet i celokupan sistem pa čisto da proverim da li neko ima druge cifre.
Ovde je kolega napisao 3000 za toplotnu pumpu a ja gledam samo kotlovi za pelet su po dvesta hiljada.
 
Da, toliko je neki drugov rođak platio peć, oko 2000 eura.

Kupiš neku super peć na drva za 800 eura, to ti je najisplativija opcija, ako imaš mogućnosti za takav način grejanja.
 
Poslednja izmena:
Znam ali navikli smo u kući da nemamo te aktivnosti oko cepanja, pripremanja, slaganja, loženja a oko sistema na pelet ima dosta manje posla.
 
Uzmes isecena i iscepana drva, samo ih slozis i to je to. Dva sata posla
 
Ja em uštedim 500€ godišnje em par dana svi džabe treniramo kad stignu drva, di ćeš bolje :)
 
Pa 600kw ti je dosta dobra potrosnja, toliko ja imam u mojoj kuci na istu takvu kvadraturu uz pomoc dve klime 12ice inverter, klime stalno rade sa prosekom temperature 21-23 (u zavisnosti kakvo je vreme napolju).
600kw puta 8din prosecna cena struje jednako 4800 din mesecno.Tri meseca su ti ovoliki racuni, 3 meseca su ti oko 3000din, sto znaci da ti je godisnje grejanje 200e ili 2000din mesecno, toliko je i kod mene.
Toplana bi ti uzela 7000 mesecno tokom cele godine, znaci ustedimo 500e svake godine.

600kWh je u najgoroj varijanti, a pri tom nijedan stan oko mene jos nije useljen pa je i tu sigurno bilo dosta gubitaka.
Realna potrosnja dosta zavisi od spoljne temperature, ali za temperature oko 0C, bi trebalo da bude oko 400kWh mesecno sa ucescem jeftine od 70:30. Kada se usele i ostali stanovi bice i manje jer ima malo spoljnih povrsina, nema toplotnih mostova, a stolarija je kvalitetna i dobro uradjena.
 
Poslednja izmena:
Ovo je kao na auto forumu nekom, svi se utrkuju ciji auto manje trosi, pa spustaju spustaju i dodju do 2l/100km, jos malo pa za dzabe.

Sad mi treba da verujemo da 70 kvadrata moze da se greje za 200e godisnje sa klimom?
Za TP jos i da razumem da je tolika potrosnja, pa uz cenu celog sistema izadje ko zna koliko.
Ali samo sa klimom ta cena, pa nemojte preterivati toliko.

Nema lazi ni prevare.
Jedino sto nisam pomenuo je da je izolacija zidova sa 10cm stiroporom + cigla ipo i debeli sloj maltera (skoro 50cm zida), kvalitetni pvc prozori sa gasnom ispunom i premazom i alu roletnama sa izolacijskom ispunom, plafon ima 20cm staklene vune izolacija + 20cm blato sa slamom (karatavan), pod je hrastov parket 10mm (valjda je te debljine).
Grejanje na dve najjeftinije inverter klime midea 12-ice (500e sa ugradnjom po komadu), ukupno 67m2.
Cele zime sam merio potrosnje klima preko meraca struje i ujedno i temperaturu napolju, tako da nema nikakvog odoka merenja.
Klime su postavljene u suprotne coskove kuce.
Potrosnja u proseku :
na +5C obe klime potrose 700w zajedno (350w svaka posebno)
na 0C zajedno je potrosnja 900w (svaka po 450w)
na -5C zajedno je potrosnja 1100w (svaka po 550w)
na -10C zajedno je potrosnja 1200w (svaka po 600w)
na -15C zajedno je potrosnja 1300w (svaka po 650w)

Klime su snage 1100w svaka, ali izgleda na velikim minusima one nemogu da rade sa maksimalnom snagom nego vec kada predje temperatura ispod nule, pocnu da se lede, pa se svakih 15-30 minuta odledjuju.
Tako da ni na -15 sa jakim vetrom gde je na sajtovima pokazivalo da se zbog vetra oseca kao da je -19C, klime nisu presle 1300w potrosnje.
Mislim da bih sa ovom izolacijom i ovim nacinom grejanaj mogao da izdrzim i najteze zime od -25C koliko je dosada bilo kod nas (Novi Sad-klisa).

Sa ovom izolacijom bi i toplotna pumpa mogla da radi svoj posao, jer je rekoh potrosnja 1300 wati za ceo objekat.
Pored klima, ukljucen mi je i kompjuter koji trosi 150w, sijalice ukupne potrosnje 100w (sve su stedljive) i plus ja koji isijavam oko 100w.
Znaci za celu kucu od skoro 70m2 moje grejanje je nesto vise od 1500w na najvecim zimama, ili 1kw u prosecnim zimskim temp od +5c.
Znaci racuni za struju su od 3000 (+5c) do 4800 (-15c)

Pre ovih klima nisam imao nikakvu izolaciju i grejanje mi je bilo na gas (preko 15k dinara mesecno- i to je bilo pre 4 godine).
Onda sam koristio kalorifere, i jednu sobu mi je grejalo dva kalorifera od po 2kw = 4kw za samo jednu sobu !!!!!!

Sve u svemu, ulozeno 7000e na izolaciju plus 1000e na klime = 8000e za manje troskove plus sto sam dobio novi izgled kuce sa spoljne strane.
Sada imam 500e godisnje ustede = 16 godina da povratim investiciju.
 
Poslednja izmena:
Samo nažalost struja neće biti zauvek povoljna kao što je sada
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno