Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne radim to, nemojte ni na PP. Kamera nije moja, retko je kod mene, dobijem je samo za pojedine radove, a pogotovo ne bih smeo da "ostvarujem ličnu dobit korišćenjem tehničkih sredstava preduzeća". :d
 
NSH, ili neko drugi, ako imate ideju ko rade ovakve snimke u BG-u, javite, ili barem pustite u PM. Siguran sam da bi dosta nas, ako je razumna cena, odavno htelo da iskiristi tako nesto.
 
Zar bi to mogli da uopste vidi na daljine od 20-30m, pa cak i 5-10m?
 
Kazu ljudi da moze. Na 1000ft - detect, na 250ft recognize, na 150ft identify. Ustalom ima vec testova po netu. Naravno sve u skladu sa cenom. Ova Happy-jeva kosta jedno 150x vise
 
NSH, ili neko drugi, ako imate ideju ko rade ovakve snimke u BG-u, javite, ili barem pustite u PM. Siguran sam da bi dosta nas, ako je razumna cena, odavno htelo da iskiristi tako nesto.

Googlajte. Ima kod nas tih firmi. Ali mislim da nije jeftino.


Zar bi to mogli da uopste vidi na daljine od 20-30m, pa cak i 5-10m?

Pa za ove naše potrebe, priđi koliko treba. Ni ova Flir što sam koristio nema zoom. A ni rezolucija nije neka.
 
Zna li neko kolika je razlika u parama izmedju grijanja na drva i pelet? U procentima, moze i otprilike... Imam neko centralno na struju, a posto ima varijanta beskamatnog kredita preko naseg ministarstva da se preurede stara centralna grijanja na pelet, sto mi je vrlo interesantna ponuda, zanima me razlika u cijeni godisnje.
 
Jeftinije je na drva bar koliko sam video iz par slucaja. Imas trosak u startu dok opremis kotao za pelet. Kasnije je najveca razlika to sto nema pepela a ni posla koliko se ima oko grejanja na ugalj i drva.



Ako imas para i zelis "ciste ruke" onda se isplati.


Moj drug je poceo da se greje na pelet ove sezone.


Vec je kupio 7tona i trebace mu verovatno jos jedna tona minimum.


Placao oko 170evra tonu. Ranije se grejao na drva i malo ugalj. Oko 3-4 tona je trosio ugalj i oko 15-20 metara drva.



Ako se gleda drvo vs pelet cena , pelet skuplji.
 
Poslednja izmena:
Ma znam da je skuplje, nego me interesovalo koliko procentualno. Ako ti nije mrsko, prebaci mi u eure te 4 tone uglja i 15 m drva.
 
Kod njega konkretno od prosle sezone.






Drva oko 540 evra za 20 metra,,ugalj je uzimao za oko 295 evra grubo.






Pelet je uzeo 2tone po 130=260 evra i 5tone po 170 = 850













Dakle drva i ugalj = 835 evra






Pelet = 1100 evra za 7 tona .( jos 85e za pola tone ako mu zatreba).




Jos nesto ,ovo je kombinacija ugalj -drva,ugalj moze dosta d ustedi potrosnju drveta. Dosta zavisi i od gorionika. Samo drva verovatno treba vise bar 30 m.





Razmisljao sam se i ja za pelet ali mi u startu treba ulaganje u kotao a i skuplje je . Ja korustim npr kombinaciju 6tona ugalj i 10 metara drva. Mnogo posla oko lozenja svakog dana ali ipak manje keša.

Jos dodatni trosak secenje i cepanje ako treba,ali dobro to nije mnogo.













Ako imas para preporucujem,sve je automatizovano i mozes daljinski upravljati.




Zavisi i od kvadrature.




Eto laicki neki savet






Izvinjavam se za greske pisem sa moba.
 
Poslednja izmena:
Ne znam tacno,mozda malo manje.Preko 200 sigurno.
 
Dobro, to su uslovi gdje je bas hladno. Meni za dnevni boravak treba oko 6m drva. Racunam da bi mi centralno na drva 'jelo' negdje oko 10-12m drva, plus tu negdje oko 30% razlike za pelet (nadao sam se da ce biti oko 20), dolazim do cifre od nekih 550-600e za zimu, sto i nije previse s obzirom da dijelim to za starim koji zivi na prizemlju.

Edit: zaboravih da se zahvalim na inforamcijama.. cheers
 
Poslednja izmena:
Tolero,a da ti i drugar odradite izolaciju na kucama? :D
 
Razmišljao sam i ja da pređemo na pelet, imamo kuću i pomoćne objekte oko 200 m2 koje godinama grejemo na ugalj i drva. Trošimo oko 800€ po sezoni.

Međutim, mnogi mi se kunu da je pelet i do duplo skuplji od drva i uglja, a to mi je baš mnogo.
 
Tolero,a da ti i drugar odradite izolaciju na kucama? :D







Kod mene je izolacija urađena,gorionik je veći problem,kod njega nije.


Nije to ogromna potrosnja .



Ovde u Istocnoj Srbiji se ne dize iznad nule temperatura . Evo danas konacno +.


Zavisi i da li grejes preko celog dana. Kotao na pelet sa regulacijom je dobar ako hoces da krenes sa grejanjem kasnije tokom dana.









Na kraju,nije da istrosim sve,ostane mi bar tona i metar :)





@exodusbgd. Ma nije duplo sigurno,ali nije ni tako mala potrosnja i cena. U startu ti treba novi kotao ili da prepravis stari,mada ni to nije uvek moguće.


Pelet je dobar za dozirano grejanje,kada nije potrebno grejati ceo dan ili kada treba manja temperatura da ostvari. Ne moras izbacivati pepeo i cistiti svaki dan.


Ima tu dosta bitnih stvari. Da li se zagreva od jutra kolika kvadratura...
 
Poslednja izmena:
Kada sam video temu, po naslovu sam pomislio koju graficku izabarati ili ne za dogrevanje prostorije gde je komp. :)
Haha :)
 
Mozda i jeste,ja usao preko tt i citirao zadnji post.Nisam ni znao da postoje ovakve teme ovde :)
 
Pa tome i sluze ove graficke za Coins trenutno ^^

Imajte na umu jednu jaaaaako bitnu stvari: Ova zima je bila dosta lagana, a prosla je bila macji kasalj po pitanju niskih temperatura. Pa potrosnja bilo cega ove dve zime moze biti samo pokazatelj neke potrosnje u slicnim zimama, ali ne i u tipicnim.
Vidim po racunima u nasoj zgradi (grejanje po utrosku, i dobijamo listing za celu zgradu svakog meseca).
 
Pa tome i sluze ove graficke za Coins trenutno ^^

Imajte na umu jednu jaaaaako bitnu stvari: Ova zima je bila dosta lagana, a prosla je bila macji kasalj po pitanju niskih temperatura. Pa potrosnja bilo cega ove dve zime moze biti samo pokazatelj neke potrosnje u slicnim zimama, ali ne i u tipicnim.
Vidim po racunima u nasoj zgradi (grejanje po utrosku, i dobijamo listing za celu zgradu svakog meseca).




Zavisi gde. Pešter pogotovo a i Timocki region su dosta odstupali od srednjih temp. Kad vidim prognozu na dnevniku ono je smehotres. Kazu toliko i toliko stepeni a u I.Srbiji magla i veliki minus. Krenem iz Zajecara za Leskovac u punoj zimskoj opremi ,ovde sumaglica i -6,-7 a u Leskovcu prijatnih 12 stepeni pa ti vidi :)

Naravno dosta je blaze od ranije ali se grejna sezona produzila. Prosle godine se moralo loziti aprila. Ponekad cak i maja ,bar svaki drugi dan.

Opet pominjem zavisi da li postoje mala deca ili stari ljudi u domacinstvu,onda moras konstantno da lozis :)
 
Poslednja izmena:
Ma bezi covece, ja sam u Zajecaru 2x imao promrzline dok sam sluzio vojsku. Ono je ludilo kakva je tako klima. Bilo je dana kad Magnum ujutru kaze da je - 27 a bilo je i dana kada se izvinjavaju sto nisu u mogucnosti da izmere temperaturu a kod nas sa slavine voda curi gusta. Tako da ti verujem kolika je razlika u temp. Zamrzeo sam Zajecar zbog toga za ceo zivot.
 
Ja u bujanovcu sluzio daaavno na strazi bilo -27...kocile se ruke.
 
Ako vec toliko offtopicarite, bio sam u vojsci 2004.-2005. na granici (Kelebija) i secam se da su me zvali sa redovonog da se vratim, jer su se svi porazboljevali na karauli. Izneses pusku napolje i dok stignes da je pogledas, ona bela. Bilo je -30°C, pa jos i vetar.
Inace, za grejanje u stanu koristim centralno (toplana). Ususkan je stan i mali, pa je i racun takav. :)
 
Pozdrav svima koji su po kucama, kao ja :)

problematika:

u aprilu/maju ove godine prodajem plac od 10 ari sa dve cigla kuce (280+320) jer su cene nekretnina u mom trenutnom naselju skocile ogromno, a silom prilika imam plac na cukarici koji cu da iskoristim da napravim sebi montaznu kucu i napravim razliku od brdo novaca.

Ovde gde sam sad, stavio sam kotao koji je prvobitno trebao da se greje na drvo - drvo je skocilo u ceni, onda sam presao na ugalj, zbog kolubare je i ugalj skocio u ceni. sta sam probao do sad:

kolubarski - odlican za grejanje, dobra cena/kalorije, al ga ove godine nije bilo, bar za nas obicne
Banovici - tu i tamo, u dva navrata sam dobio tonu vode sa 5 tona uglja, navodno "tako se cuva" .. sve i kad se osusi nije dobar ko kolubara, i ne vredi 12.500 kolko sam ga platio
Stanari - ovo je najgori ugalj, ikada. Sva sreca pa sam tom prilikom kupio 2 tone samo, koje sam potrosio za 2 nedelje, zapravo nisam ga ni potrosio jer ne greje
Ruski kameni - okej, uzeo sam bio tonu radi eksperimenta. Nije kako ljudi kazu, bar po mom iskustvu. Ne vredi kao 3 kolubare, mozda je 1.5 puta kolubara, jak je i greje lepo, ali nema "trajnost" koju sam ocekivao za 20.000/T

Manje vise sam razocaran grejanjem na ugalj, pa ako neko ima da mi preporuci ko se vise razume, treba mi sistem grejanja koji je sto manje podlozan promenama cene u Srbiji i kad ga uvedem da znam "tolko i tolko", po mogucstvu da ima manje maltretiranja od uglja, odnosno prvog jutarnjeg paljenja koje mi dodje kao shamar
 
Kada se krene prema Timockoj Krajini, cim se predje Cestobrodica (planinski prevoj za neupucene), druga je mikroklima. Krenem iz Beograda za Zajecar u tazbinu, do Paracina suncano, suvo, bez oblacka. A onda bacis pogled prema Rtnju i Zajecaru, tmurno, maglovito i hladno, Mordor jbt. Na Cestobrodici se nekoliko puta desavalo da je tolika magla da sam morao drugom da vozim, i otvorenim vratima pratim liniju na kolovozu, jer maglenke apsolutno ne pomazu.
 
Poslednja izmena:
Na drva,centralno.lepo se ugrejes,jeste cimanje lozis cesto,cepas drva,unosis ali ima racuna,u odnosu na struju i plus se ne ugrejes nista.
 
Pozdrav svima koji su po kucama, kao ja :)

problematika:

u aprilu/maju ove godine prodajem plac od 10 ari sa dve cigla kuce (280+320) jer su cene nekretnina u mom trenutnom naselju skocile ogromno, a silom prilika imam plac na cukarici koji cu da iskoristim da napravim sebi montaznu kucu i napravim razliku od brdo novaca.

Ovde gde sam sad, stavio sam kotao koji je prvobitno trebao da se greje na drvo - drvo je skocilo u ceni, onda sam presao na ugalj, zbog kolubare je i ugalj skocio u ceni. sta sam probao do sad:

kolubarski - odlican za grejanje, dobra cena/kalorije, al ga ove godine nije bilo, bar za nas obicne
Banovici - tu i tamo, u dva navrata sam dobio tonu vode sa 5 tona uglja, navodno "tako se cuva" .. sve i kad se osusi nije dobar ko kolubara, i ne vredi 12.500 kolko sam ga platio
Stanari - ovo je najgori ugalj, ikada. Sva sreca pa sam tom prilikom kupio 2 tone samo, koje sam potrosio za 2 nedelje, zapravo nisam ga ni potrosio jer ne greje
Ruski kameni - okej, uzeo sam bio tonu radi eksperimenta. Nije kako ljudi kazu, bar po mom iskustvu. Ne vredi kao 3 kolubare, mozda je 1.5 puta kolubara, jak je i greje lepo, ali nema "trajnost" koju sam ocekivao za 20.000/T

Manje vise sam razocaran grejanjem na ugalj, pa ako neko ima da mi preporuci ko se vise razume, treba mi sistem grejanja koji je sto manje podlozan promenama cene u Srbiji i kad ga uvedem da znam "tolko i tolko", po mogucstvu da ima manje maltretiranja od uglja, odnosno prvog jutarnjeg paljenja koje mi dodje kao shamar
Najbolje grejanje ti je na "izolaciju" :). Kad već gradiš novu kuću, besmisleno je da ti izolacija ne bude fantastična. A ako baš hoćeš da uživaš, pljusneš pare u startu i ne razmišljaš previše je sistem toplotnih pumpi. Dosta košta ali je u eksploataciji praktično džabe, jeftinije nego na drva, a kamoli neki drugi sistem. Jako je komforno, nema pepela, cepanja, unošenja, iznošenja...

Ako ti je to preskupo, drugi sistem koji je nešto jeftiniji a skoro jednako komforan je pelet. Tu imaš unošenje džakova, pepela skoro da nema i pelet je poskupeo dosta u poslednje vreme, skuplji je reda 2x od drva, ali zato napuniš bunker i zaboraviš na to na nedelju dana. Imaš mogućnost daljinskog podešavanja grejanja preko telefona, samo se ne zna kako će se kretati cena peleta.
 
koja je dobra cena za kubik drva da ti neko donese na gajbu onako grubo obradjeno, da mora da se cepa? ortak je platio oko 40e.
 
Za Beograd ne znam, u mom kraju je 28-30 evra+ 300 dinara po metru cepanje, ostane samo slaganje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno