Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, Tadiran je firma koja pravi za pustinjske uslove gde su danju nenormalne vrucune a nocu se ide u debeli minus. Bili su dobri, video sam da je ima na naplatnim rampama na autoputu. Svi kazu da su ekstra i da su obicni modeli isto dobri za veci minus i rade kao inverteri.
 
Bio sam par meseci u Qataru, i leti su tamo nama nezamislive vrućine. A zimi zna za'ladi.

Ne mogu garantovati za sve objekte, ali ovi gde sam ja bio, ono što me baš začudilo, uopšte nemaju klime što mogu i da greju, već samo ove što isključivo hlade. Bio sam tamo i u januaru, i bilo malo brrr. Bilo neobično za njihove uslove, išlo i ispod 5C. Gledam po marketima, ljudi masovno kupovali grejalice. U kući gde smo boravili, gazde nam kupili uljne radijatore. A svi svuda imaju klime, koje ne mogu da greju. ?!?

Da ne spominjem da im je izolacija na nivou naših garaža... :d Doduše, kod njih je energija skoro pa free. A ekologija ih još ne zanima previše.
 
Ista prica i za automobile sa njihovih trzista. Drugar iz Moske uzeo povoljno Toyotu LC "arapsku" i sve super - prosao ultra povoljno, a kad je dosla zima ona klima ne moze da zagreje kabinu nema teorije. Posle mu majstor objasnio da su drugacije klime kod njih, jer je prioritet da hladjenje radi ljudski a grejanje je nonsens na tim trzistima....
 
Klima u autu ne greje, verovatno je "izmenjivač" u kabini manjih dimenzija mada to ne vidim kao uštedu u proizvodnji...
 
Tako je bilo još u vreme Kadeta kocke, sa početka 80-ih. Nije imao grejanje uopšte, model za afričko tržište.
 
Ista prica i za automobile sa njihovih trzista. Drugar iz Moske uzeo povoljno Toyotu LC "arapsku" i sve super - prosao ultra povoljno, a kad je dosla zima ona klima ne moze da zagreje kabinu nema teorije. Posle mu majstor objasnio da su drugacije klime kod njih, jer je prioritet da hladjenje radi ljudski a grejanje je nonsens na tim trzistima....

To su i meni pričali. Ali par Nissana, Hondi i Mitsubushi-ja što sam dužio u Qataru imaju sasvim normalno grejanje. Pri njihovih 5C (najniže što sam doživeo), greju k'o i moj ford ovde kod nas, na 5C.
E sad, dal' bi ti Arapi mogli da greju i u Sibiru, to ne znam.

Kod automobila, kabinu svakako ne greje klima već voda iz rashladnog sistema.
 
Posto vidim da ima ljudi koji se razumeju u materiju da postavim par pitanja. :)

Planiram izolaciju ploce u potkrovlju, u potkrovlju se ne boravi, cuva se par predmeta (bicikla i slicno). Pod je beton. Sta se preporucuje a da nije prevelika investicija i da ne zahteva previse vremena za postavljanje posto se u tom objektu sve manji boravi...

Mozda ovo?


Mada mi se ne dopada to sto stiropor nije vatrootporan koliko znam?

Takodje sta bi preporucili za izolaciju kutija roletni, imam oko 5cm lufta i kada se namotaju roletne, kamenu vunu? Da li se ona moze zalepiti obostranom samolepljivom trakom?

PS Ne secam se da sam neku temu procitao na eks kao ovu. :D
 
Poslednja izmena:
PS Ne secam se da sam neku temu procitao na eks kao ovu. :D

Imaš još dve slične. Linkovane su ovde negde...

A i za izolaciju tavana smo već pričali...

Najjeftinije, poređaj stirodur.

Malo skuplje, poređaj stirodur, a niskoexpandirajućim purpenom zalepi ploče međusobno i zadihtuj prema svim vertikalama. Treba da izbegneš cirkulaciju vazduha između tih stirodur ploča i tavanskog prostora.

Još skuplje i najbolje kao trajno rešenje, uradi ovo drugo, i postavi preko toga novu betonsku košiljicu.

Ni ovo treće nije preskupo, a ostaje zauvek, dok kuća traje. Ostala rešenja hoće da propadnu vremenom, hoće da se useli kojakakva gamad, lako se pali i bla.bla.bla...
 
Poslednja izmena:
Ja sam kući postavio mineralnu vunu + najlon.
 
@c-p-r
Stiropor bi trebalo da spada u klasu B1 zapaljivosti; teško je zapaljiv i ne pomaže gorenje. Drvo (prosušeno) je u klasi B2. Naravno, najbolje u tom smislu je kamena vuna pošto je negoriva (klasa A1).
Rešenje na sličici koju si postavio je dobro.

Nisam baš siguran da će kamena vuna moći da se lepi trakom. Za tvoj probelm imaš malo primera LINK
 
Poslednja izmena:
Aha, videh posle na nekom sajtu da je tesko zapaljiv, narucio sam stirodur od 5cm (stavio bih vise ali visina je problem...) i poslusacu happy-ja pa cu izmedju popuniti tom niskoekspendirajucom purpenom (nesto mi se cini da ce se prodavci izgubiti kada to budem trazio :D) a preko cu 5cm kosuljicu na prolece. :)

Video sam sve to za kutije, fora je sto vec imam kutije ali bez izolacije, to ne bih menjao jer je relativno novo i prozori su "double glazed" pa bi samo to gore popunio. Mozda ima neki lepak ili nesto, valjda cu naci nesto. :/
 
Stirodur je bolji od stiropora jer je tvrđi (pogodniji je zato za podove npr.) Što se tiče termoizolacije, isto je.
Nisam mislio da menjaš kutije, nego da posluži kao ideja da napraviš neku izolaciju na osnovu onih sličica... :)
 
^^ Nema najjeftinije a da je na struju. Na struju, sve što si linkovao daje istu količinu toplote za određenu količinu potrošenih kWh.

Jedine moguće uštede su korišćenje niže tarife noću za punjenje nekog akumulatora toplote, ili korišćenje toplotne pumpe (klima uređaji). Na struju, a da se štedi, nema treće.

Ako si baš rešio da ideš na uljni radijator/panel/kalorifer/kvarcnu, biraj neki komforan za korišćenje, i bezbedan. Na poslu smo imali požar zbog njanjavog uljnog radijatora.
 
Poslednja izmena:
Na nasu srecu grejanje na klasicne uljne grejalice i kalorifere je 30% jeftinije od gradske toplane, tako da je grejanje na struju ipak jeftino u nasim uslovima (ne pricam za koriscenje jeftine tarife nego da grejalice rade nonstop).
 
Sta preporucujete za grejanje jedne sobe od ~16 kvadrata, jeftinija varijanta? :)

Sta mislite o kaloriferu nekom? Ima neki industrijski (?!) prenosni kalorifer od 2KW za ~5.500 dinara, navodno brzo i dobro greje. Crveno-crni je. Da ne bih kacio link na prodacu, mozda se skonta kao reklama, postavicu navodne specifikacije.


Industrijski prenosni kalorifer 2KW - 230V
Napon: 230V - 50Hz
Snaga: 2kW
Dimenzije: 20 x 32 x 24cm
Ugradjen termostat
Dugme za uključivanje sa gumenom zaštitom
Namena: zagrevanje industrijskih i prometnih prostorija koje se često otvaraju
Velika izduvna moć toplog vazduha

Jel ima neko to cudo, kako se pokazalo?
 
Poslednja izmena:
Ako nemas izolaciju onda ce ti trebati dva komada u vecim minusima (-5C) - provereno.
 
Nikakva izolacija, plus drvena stolarija sa luftom. :)

Neke druge preporuke? Uljani radijatori ne vrse posao, provereno.
 
Najjeftinije ako mora na struju je TA pec, one male od 2KW ce super da odrade posao.

Ja u 17 kvadrata imam Elind-ovu od 3.5KW u sobi sa losom stolarijom i izolacijom, i ne punim je vise od 2/3 sem kad su jaki minusi.
 
KAo sto sam gore napisao, bez 4kw bilo kakvog grejnog tela ,ispod nula stepeni nema sanse da se ugrejes. Ja licno proveo zimu 2012/2013 u spavacoj sa dva kalorifera od 2kw koja su nonstop radila, kuca sa zidovima od cigleipo (pola metra debljina) i karatavan (plafon od trske i blata) koju svi hvale da je dobra, jedino su kod mene plafoni bili na 3m visine.
Znaci na tu uljnu dodaj jos jednu takvu ili jos jedan kalorifer.
 
Kaloriferi znaju da budu veoma bučni. Pogotovo ako se deklarišu kao "industrijski", što b' moglo da znači, "jeste bučan, ali za industriju nije bitno"... :D :D

Amdpower, ksLazy i slični, jako vam je teško odgovoriti. Koliko će vam toplote trebati ne zavisi od kvm koje treba grejati, već od toga kako su ti kvadrati upakovani, kolike su temperature napolju, koliku temperaturu želite u sobi. Iskustva drugih malo znače bez detalja o njihovom prostoru. Neko npr. tim "švedskim" grejalicama, greje 80kvm, zadovoljan je, ali zanemaruje da greje stan gde od 6 površina (plafon, pod i 4 zida), gubitke ima samo na jednoj (zid ka spolja). Ove ostale površine greju komšije s' druge strane. A i stanova ima sa ukupno 2/3 spoljnih zidova, ali i sa jedva 1/16 spoljnih zidova. Ne može se to aproksimirati na kuću od istih 80kvm gde gubitke imamo na svih 6 strana, čak i da je izolacija solidna. Kada se računaju energetske potrebe nekog objekta, računaju se površine ka spolja, prosečne temperature spolja, te stepen izolacije na njima, a ne "površina prostorije koju grejemo".

ksLazy, možda imaš lošu izolaciju, ali neko ima još goru, ili nešto bolju. Njihova iskusva ti ništa ne znače.

Ako ćemo već o grejalicama, kaloriferi su bučni i više su za kratka i brza dogrevanja (recimo, dok kupamo bebu), nego za celosenzonska grejanja. Kod ovih jeftinijih, ventilatori i motori su najniže klase i vlro brzo se razdrndaju i počnu još bučnije da rade. Sličan problem imaju i TA peći, ali su im ventilatori ipak malo kvalitetniji, a na kraju krajeva su standardizovani, imaju da se kupe kao rezervni deo, koštaju 1500din te nije problem zamenuti ih s' vremena na vreme.
 
Poslednja izmena:
Kao sto rekoh, nemam nikakvu izolaciju, klot zid, a i stolarija mi je drvena i prozor ima malo lufta. Potrebna mi je grejalica koja ce da zagreje mene dok sedim za kompom, ne treba mi da greje celokupnu prostoriju. Zato sam i mislio da uzmem neku izduvnu, pa rekoh da pitam kakva su iskustva. Prosle godine sam uzeo nov uljani radijator od 13 rebara i stekao sam utisak da ne bi mogao ni spajz da zagreje. Upalio sam ga samo par puta, spakovao nazad i vratio kvarcnu.

Kvarcna mi donekle i odgovara, mogu se lepo zagrejati ruke i noge cak i sa jednim grejacem. Ali ih moras pozicionirati ispred grejaca. Meni, ponavljam, treba nesto lako prenosivo sto bi guralo taj topao vazduh direktno u mene. Znaci, fokus bi bio na metar-dva kvadratna. :)

Eto, to bi bilo neko najadekvatnije objasnjenje.
 
Uljane radijatore gledajte po dimenzijama a ne po broju rebara posto ima radijatora sa 9 rebara koji su po dimenzijama isti kao neki sa 13!
Ovo http://www.nonstopshop.rs/i-372933/vivax-ch-2004-f-konvektorska-grejalica i dodatni termostat (700-1000 din) posto taj nista ne valja.
 
Kao sto rekoh, nemam nikakvu izolaciju, klot zid, a i stolarija mi je drvena i prozor ima malo lufta. Potrebna mi je grejalica koja ce da zagreje mene dok sedim za kompom, ne treba mi da greje celokupnu prostoriju. Zato sam i mislio da uzmem neku izduvnu, pa rekoh da pitam kakva su iskustva. Prosle godine sam uzeo nov uljani radijator od 13 rebara i stekao sam utisak da ne bi mogao ni spajz da zagreje. Upalio sam ga samo par puta, spakovao nazad i vratio kvarcnu.

Kvarcna mi donekle i odgovara, mogu se lepo zagrejati ruke i noge cak i sa jednim grejacem. Ali ih moras pozicionirati ispred grejaca. Meni, ponavljam, treba nesto lako prenosivo sto bi guralo taj topao vazduh direktno u mene. Znaci, fokus bi bio na metar-dva kvadratna. :)

Eto, to bi bilo neko najadekvatnije objasnjenje.

Tja, to gde duva će biti jako toplo, prevruće, odmah uz struju vazduha će biti hladno... Bez zagrevanja cele prostorije, nema komotnosti.
Kupi najjeftiniji pa probaj.
 
Kakva su iskustva sa konvektorskim grejalicama od nekoliko crvenih?

ECO%20HEATER%202000_1.jpg
 
Razlike izmedju tih i onih skupljih su: ime (brend), kuciste (izgled i temperatura) i termostat (samim tim i potrosnja).
Ako dokupite dodatni (mehanicki ili elektronski) termostat, dobijate prakticno istu stvar samo nekoliko puta jeftiniju.

P.S. Ovo sa termostatom funkcionise i na uljanim radijatorima (uz obracanje paznje na dimenzije tj. zapreminu)!
 
Poslednja izmena:
Kao sto rekoh, nemam nikakvu izolaciju, klot zid, a i stolarija mi je drvena i prozor ima malo lufta. Potrebna mi je grejalica koja ce da zagreje mene dok sedim za kompom, ne treba mi da greje celokupnu prostoriju. Zato sam i mislio da uzmem neku izduvnu, pa rekoh da pitam kakva su iskustva. Prosle godine sam uzeo nov uljani radijator od 13 rebara i stekao sam utisak da ne bi mogao ni spajz da zagreje. Upalio sam ga samo par puta, spakovao nazad i vratio kvarcnu.

Kvarcna mi donekle i odgovara, mogu se lepo zagrejati ruke i noge cak i sa jednim grejacem. Ali ih moras pozicionirati ispred grejaca. Meni, ponavljam, treba nesto lako prenosivo sto bi guralo taj topao vazduh direktno u mene. Znaci, fokus bi bio na metar-dva kvadratna. :)

Eto, to bi bilo neko najadekvatnije objasnjenje.



rowenta atlas silence serija, imam ja, em tiha em zaista lepo greje, em fino izgleda! :)
 
Evo još malo priča oko gubitaka toplote, izolacije i toplotnih mostova. Igrao sam se sa termovizijskom kamerom kod kuće i šta sam video. Smatram da bi ovakvu kameru morao da ima svaki ozbiljniji građevinac, izvođač radova, montažer stolarije, montažer sistema za grejanje, ali i ovi iz toplana.

Zgrada je stara, sa dobrim grejanjem, ali zidovi su samo cigla.i.po, a još gore, svi čoškovi, vertikani i horizontalni su armirano betonske grede.

Tamnije boje, ljubičasta ka crnoj su hladnija mesta. Svetlije, crvena preko narandžaste ka žutoj su toplija. Temperatura u C na slici je merenje najhladnije tačke u centralnom kvadratu (ili najtoplija tačka na drugoj slici). Temperatura u stanu je bila oko 23C, a napolju oko 4C, bez vetra.

Ćošak plafona i spoljnjeg zida sobe:
IR_0359_zps8baef7b6.jpg

Zidovi ka komšijama imaju oko 21C. Ovaj ćošak sa betonskim gredama, 14C (narandžasto žute linije su cevi centralnog grejanja).

Isti taj ćošak gledano spolja, balkon je u pitanju, tj. ono što zovu lođa, uvučena terasa:
IR_0361_zps64136ede.jpg


Iz dva primera gore, vidimo da izolovanje samo spoljašnjeg zida u visini i širini naše prostorije nije dovoljno. Potrebno je potpuno upakovati objekat, jer armature i beton rade kao provodnici toplote, slično heat pipe-ovima na coolerima u računarima.


A u nastavku, primeri nove, ali aljkavo urađene PVC stolarije:

IR_0356_zps6b02f8a2.jpg


IR_0353_zpscc0e8ff6.jpg


IR_0355_zpsabd963c7.jpg



Naravno, što se tiče ovog PVC-a, savršenstvo ne postoji. Uvek će kod šarki biti lošije nego na sredini štoka, ali ipak, može to i bolje.
 
Poslednja izmena:
NShappy, koliko trazis da bi snimio moj objekat sa tom kamerom, ja sam isto iz NS-a?
Ove godine sam uradio izolaciju, pa me zanima kako je odradjena.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno