Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zavisi od debljine bloka, sa 30cm imas i vise nego dobru izolaciju, samo treba paziti da se odradi hidroizolacija kako treba (zbog kapilarnog penjanja jer je hidroskopan materijal), ali i da je koliko toliko zasticen od padavina, jer ako se nakvasi opadaju mu termicka svojstva.
Naravno na mestima gde su serklazi treba dodati jos 2-3cm mineralne vune ili stiropora uz onaj njegov L element posto je tu beton. To se naravno radi pre betoniranja serklaza. Mada to vec pise i na sajtu proizvodjaca koliko se secam.
 
Poslednja izmena:
Svasta lepo sam procitao na njihovom sajtu, ali da li je to zaista tako? Ako neko ima neki objekat izgradjen od ytong blokova, neka napise iskustva :).
 
Ytong sam za sebe ima dobra izlaciona svojstva, ali ima manu, veoma malu sposobnost akumulacije tolote. Kuće napravljena samo od Ytong-a će se veoma brzo grejati ali i hladiti. Običnim provetravanjem će dolaziti do velikih temperaturnih kolebanja. Objekat ugodan za stanovanje bi trebao imati unutrašnje zidove koji akumuliraju toplotu. Ytong sam za sebe je k'o stavljanje izolacije s' unutrašnje strane.
 
Pa pazi i ja bih trebao da krenem da gradim kucu od ytong blokova sledece godine. Naravno ako ispostujes preporuke proizvodjaca pri gradnji, dobices bar 95% onog sto je projektovano. Najvise paznje treba obratiti na sam proces izgradnje, tj. na kvalitet radova. Oni nema sta tu mnogo da zavuku, osim cene koja na prvi pogled izgleda veca od klasicne gradnje, ali to je samo po pitanju cene materijala, kada se uracuna cena rada, prakticno dodje vrlo slicna suma s tim sto je ovo dosta brzi nacin gradnje uz vrlo malo salovanja.
EDIT
Da tu si u pravu
Ytong sam za sebe ima dobra izlaciona svojstva, ali ima manu, veoma malu sposobnost akumulacije tolote.
Mada opet pitanje je koliko brzo ce se ohladiti dobro izolovana prostorija, da bi to doslo do izrazaja.
Al je ipak jedan od bitnijih faktora, ako se zele postici dodatne ustede.
 
Poslednja izmena:

Hmm, nadjoh neke tvoje postove, vidi se da si u materiji i po tebi je najisplativija varijanta, Ytong blokovi spolja i puna cigla iznutra, ima logike :). E sad koliko je skuplja ova varijanta i da li bih recimo mogao da koristim najtanji ytong blok kao spoljne zidove, pa da na tome bar ustedim, imam veoma ogranicena sredstva, plus u ovom slucaju treba placati i majstore bar 10 dana duze :)? I ovde je problem sto nema ljudi koji su gradili na ovaj nacin pa da vidim sa njima kako se ovo resenje pokazalo u praksi i na sta treba obratiti paznju.
 
Poslednja izmena:
Pa tanji sloj pune opeke i nekih 25cm Ytong bloka bi sigurno bilo dobro i za izolaciju i za akumulaciju.
E sad kad se pogleda ekonomska isplativost...
 
Koliko je opasno izduvavanje ta peci po zdravlje ?
Primetio sam da neke ta peci imaju prostora kod izduvavanja gde se mesa staklena/kamena vuna, tako da sigurno cestice vune mogu otici u vazduh, kod nekih ta pei je to dobro odradjeno, samo sto su zidovi gde se izduvava belkasti, moguce je ruke izbeliti kad prelazis preko njih, pricam o kanalima kroz koje prolazi vazduh od ventilatora pre nego sto pocno da duva vruc vazduh.
 
Kad se vec pominju ytong blokovi, tacno je sto NShappy rekao, da se prostorije bas brzo zagrevaju ali isto tako i brzo hlade. Ytong ili siporeks blokovi, sve jedno, bitna stvar je naci pravog majstora da to ugradi kako treba. Pre svega mislim na spojnice (od maltera ili lepka, zavisi sa cim se radi) izmedju blokova koje moraju da budu popunjene celom povrsinom. Znajuci nase majstore to se radi povrsno i veoma lose. Sve u svemu, ni ovi blokovi sami nisu dovoljni i potrebna je dobra spoljna izolacija. Naravno da je bolje graditi ovim blokovima, jer su topliji od opeke i od supljih klasicnih blokova i bolja su kombinacija sa spoljnom izolacijom.
 
Hmm, nadjoh neke tvoje postove, vidi se da si u materiji i po tebi je najisplativija varijanta, Ytong blokovi spolja i puna cigla iznutra, ima logike :). E sad koliko je skuplja ova varijanta i da li bih recimo mogao da koristim najtanji ytong blok kao spoljne zidove, pa da na tome bar ustedim, imam veoma ogranicena sredstva, plus u ovom slucaju treba placati i majstore bar 10 dana duze :)? I ovde je problem sto nema ljudi koji su gradili na ovaj nacin pa da vidim sa njima kako se ovo resenje pokazalo u praksi i na sta treba obratiti paznju.

Ako imaš ograničena sredstva, zid od pune cigle i stiropor min 8cm spolja. Mislim da je to najjeftinija varijanta. Taj stiropor spolja, mora da radi neko ko zna, ko posebno tretira toplotne mostove, kako se rešavaju betonski stubovi (na to se misli još prilikom šalovanja) i bla.bla.bla. nije IT forum baš pogodan za to, niti sam ja građevinac da znam sve detalje. To bi sve trebalo da je definisano u okviru projekta i da se unapred dogovori kako se neke stvari oko izolacije rešavaju.

Recimo, ako se ide na običnu ciglu, trebalo bi je tolotno izolovati od temelja. To može da odradi jedan red Ytong-a, ili termobloka npr.

Pogledaj i zovi ove i vidi šta nude: http://beodom.com/
Oni nude neki Porotherm blok za izgradnju.
 
Poslednja izmena:
Hladno mi oko srca samo kad pomislim na srpsku zimu. Ovde u Atini nema čestitog mraza, hladnoća je više posledica vlage i vetra. Problem je u tome što je standardni sistem grejanja na lož ulje, tako da svaka zgrada ima svoj kotao i stanari plaćaju po kvadraturi, što je radilo lepo u srećnim vremenima, ali zbog krize pola ljudi nemaju novca da plate gorivo i ima puno praznih neiznajmljenih stanova, tako da sada preko polovina zgrada u Atini nema više grejanje, tako da se snalaze ko kako može. Najbolje prolaze oni u novim zgradama koji imaju autonomno grejanje na gas, odvrneš sam koliko hoćeš, toliko posle platiš. Izolacije ovde naravno nema, o tome se nije vodilo računa.

Ja sam jedan od onih koji još uvek imaju parno grejanje u zgradi, ali se baš nisam mnogo usrećio zbog toga, jer lik koji vodi računa o zgradi (ovde to zovu diahiristis) uključuje kotao negde između 6 i 7 uveče, a ja sam uglavnom radio nestandardno radno vreme, pa dođem kad stan već počne da se hladi, tako da je tih 30-tak evra mesečno koje plaćam zimi praktično bačen novac. Garsonjeru dogrevam klimom, što je možda nekih 150 evra ukupno dodatnog troška za struju tokom zime, toliko otprilike platim i leti da ohladim gajbu. Samo treba biti oprezan, jer ako prebaciš normu, struja će ti se obračunavati po daleko skupljoj tarifi, zato ja lepo sada nosim neke kineske vunene nazuvice, rano je još da se počne.
 
Ja sam prosle godine (koliko sam bio u SR) iskljucivo klime koristio (nisu neke najbolje, u pitanju je Mitsubishi multi-split).
Ali potrosnja ume da bude nenormalno razlicita! Juce, 38kWh, a prethodna dva dana zajedno 28kWh (ne bas cela 2 dana, ali skoro). Sto nema bas smisla. Ovih 28 je super - ali onih 38 ne vredi, ispada jeftinije na centralno, a mnogo je komfornije isto.

Nikako da skapiram u cemu je rec :(
 
Pogledaj i zovi ove i vidi šta nude: http://beodom.com/
Oni nude neki Porotherm blok za izgradnju.

Oni su ga samo koristili u svojoj gradnji, ne nude ga oni vec Wienerberger POROTHERM

I još jedan savet za one koji bi da grade ispočetka a hteli bi da uštede.
Štedite na cenama istog proizvoda kod različitih prodavaca. NE ŠTEDITE NA IZBORU/KVALITETU MATERIJALA I NAČINA GRADNJE!.
Kuća se zida jednom I ako idete na to da bude energetski efikasna (izolacija, concept...itd) onda ušteda dolazi kroz eksploataciju I komfor koji dobijate A NE NA SLABIJEM MATERIJALU ILI IZOLACIJI....
Dakle samo najbolje, prvo projekat+proračun efikasnosti koji će vam dati energetsku klasu za objekat+kvaliettan izvođač sa iskustvom.
U nabavci štedite samo u otme koji prodavac će vam dati jeftinije kvalitetan proizvod.

To jedina ispravna logika jer lako se mođe desiti da sitnim uštedama ne dobijete ono što hoćete od objekta a tu su popravke skuplje, pa onda ispade malo jeftinije u gradnji a li daleko skuplje u eksploatacije od željenog...
 
Poslednja izmena:
Meni se struja pokazala kao najisplativija, bar za sada. Sem struje i nemam drugu mogućnost (gas nije uveden u zgradu, gradsko grejanje takođe). Drva naravno ne dolaze u obzir jer je četvrti sprat, osim ako baš ne bude moralo.
Imam električni kotao od 12 kW, stan je 48 m2. PVC stolarija je nova, zgrada je građena '70-e i nema lošu izolaciju. U prošloj grejnoj sezoni (6 meseci) potrošio sam 37.000 rsd na grejanje. Imam dete od 2 godine, tako da nije ona varijanta 18 stepeni u stanu i svi umotani u ćebe. Grejem koliko treba da bude toplo, držim ga na 21-22. Imam elektronski termostat koji sam programirao kad da pali i gasi i za sada ne smem da se žalim, siguran sam da bi mi sve druge varijante izašle skuplje. Gradsko grejanje bi mi izlazilo oko 3500 rsd mesečno a kvalitet grejanja ne može da se uporedi. Definitivno je da će struja da poskupljuje ali otom potom, za sada mi je ovo jedina varijanta a ispostavilo se i najbolja.

Edit:
Nedavno sam video da postoji i ovakav termostat, on bi tek bio pun pogodak ali je prilično skup. Ne znam da li postoje jeftinije varijante
https://store.nest.com/product/thermostat/?addToCart=T200577
 
Poslednja izmena:
Oni su ga samo koristili u svojoj gradnji, ne nude ga oni vec Wienerberger POROTHERM

I još jedan savet za one koji bi da grade ispočetka a hteli bi da uštede.
Štedite na cenama istog proizvoda kod različitih prodavaca. NE ŠTEDITE NA IZBORU/KVALITETU MATERIJALA I NAČINA GRADNJE!.
Kuća se zida jednom I ako idete na to da bude energetski efikasna (izolacija, concept...itd) onda ušteda dolazi kroz eksploataciju I komfor koji dobijate A NE NA SLABIJEM MATERIJALU ILI IZOLACIJI....
Dakle samo najbolje, prvo projekat+proračun efikasnosti koji će vam dati energetsku klasu za objekat+kvaliettan izvođač sa iskustvom.
U nabavci štedite samo u otme koji prodavac će vam dati jeftinije kvalitetan proizvod.

To jedina ispravna logika jer lako se mođe desiti da sitnim uštedama ne dobijete ono što hoćete od objekta a tu su popravke skuplje, pa onda ispade malo jeftinije u gradnji a li daleko skuplje u eksploatacije od željenog...
To je to, lepo napisano :) Radio sam neke sitne projekte za Švedsku; termoizolacija je tamo posebna priča i oko toga uopšte ne štede. Taj termoblok 25cm + 10cm termoizolacije (stiropor, kamena vuna i sl.) je bolje rešenje u smislu termoizolacije nego staviti samo siporeks (ytong) blok 30 ili 37cm. Cena verovatno jeste veća, ali se to sve relativno brzo isplati.
 
Šta je po vama najbolje staviti kao izolaciju na tavanski deo kuće?
Inače se tavan ne koristi, a gore je monta i preko beton.
Tu mi ode dosta toplote.
Stiropor, stirodur, vuna?
 
Ja sam stavio stiropor bolje resenje je stirodur naravno ali je skuplji.Vuna je po meni najbolja ali mislim da je razlika mala u odnosu na cenu.Samo lepo sve zatvori jer ako se uvuce neki mis tu ti je kraj.
 
winter-is-coming-526x320.jpg
 
И код мене на тавану је стиропор, од 5цм. Пре 5-6 година смо поставили, баш је направило разлику на спрату куће. Пре него што смо ставили разлика између приземља и спрата је била ~5 степени, а сад је много мање, око 1.
 
Kod mene su poređani džakovi perlita u tavanskom prostoru.
Inače,kvalitetan i jeftin Srbijagas.:mad:ovakav sigurno ne koriste za daljinsko grejanje!
IMG_20141028_173550.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod izgradnje kuće, sami zidovi i beton su najmanja investicija. Kvalitetni zidovi, izolacija, tretiranje tolotnih mostova (betonske grede, ploče, terase), i solidna spoljnja stolarija utiče na konačnu cenu gotove kuće u jednocifrenom broju procenata.



Šta je po vama najbolje staviti kao izolaciju na tavanski deo kuće?
Inače se tavan ne koristi, a gore je monta i preko beton.
Tu mi ode dosta toplote.
Stiropor, stirodur, vuna?

Stiropor ili stirodur, minimum 5cm. Pažljvo upakujte ćoškove i ivce. Preko toga nova betonska košuljica i neće biti problema ni sa temperaturom, ni sa glodarima.
 
Poslednja izmena:
Kontam ako se neće hodati po tavanu, ne mora košuljica?
Ide vodonepropusna folija pa preko stiropur/stirodur?
Pre par meseci sam imao neku povoljnu ponudu za mineralnu vunu 10 cm, moraću da proverim cene sada...
Zato sam pitao da li vunu ili stiropor/stirodur...
 
Što se tiče termoizolacionih svojstava stirodur i stiropor su isti. Imaju isti koeficijent prolaska toplote. Ustvari najbolji je grafitni stiropor u tom smislu.
 
Kontam ako se neće hodati po tavanu, ne mora košuljica?
Ide vodonepropusna folija pa preko stiropur/stirodur?
Pre par meseci sam imao neku povoljnu ponudu za mineralnu vunu 10 cm, moraću da proverim cene sada...
Zato sam pitao da li vunu ili stiropor/stirodur...
Obavezno nesto preko, najbolje je 5cm betona.Ja sam kod mene stavio lepak i mrezicu dok ne uradim beton.Pojesce ti i razvukivati misi bilo sta da stavis ako ne stavis neku zastitu.
 
Kakve veze ima tema sa benchom ?
 
Kontam ako se neće hodati po tavanu, ne mora košuljica?
Ide vodonepropusna folija pa preko stiropur/stirodur?
Pre par meseci sam imao neku povoljnu ponudu za mineralnu vunu 10 cm, moraću da proverim cene sada...
Zato sam pitao da li vunu ili stiropor/stirodur...

Ne ne mora košuljica. Time dobijaš sjajno mesto za legla svih mogućih živuljki što protiv naše volje žive u našoj blizini. :d

Te mekane izolcije, dal' ih stavljamo na zid, pod, plafon, uvek je potrebno upakovati tvrdim materijalima da se u njima ne gnezdi kojekakva gamad (miševi, insekti...).

Sem izbegavanja glodara, nije dovoljno samo "baciti" stiropor preko poda na tavanu. Mora se sprečiti cirkulacija vazduha između ploča izolacije (bilo koja da je) i površine koju izolujemo. To je najčešća greška naših "stručnjaka" koja dovodi do razočarenja u ulaganje u izolaciju. To, a onda i ne izolovanje toplotnih mostova.

Bez da me neko pogrešno shvati, ne može se ništa napraviti kako treba za 500-1000-5000din. Ne može se ništa napraviti za 20-30-50% neke minimalne cene potrebne za tehnički minimum nekog građevinskog rešenja. Uraditi stvari polovično, ili onako kako nam je rekao priučeni majstor koji to: "...tako radi već 20 godina" je bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Kontam ako se neće hodati po tavanu, ne mora košuljica?

Ja sam kod mene na kuci samo poredjao stiropor od 5cm,nisam stavljao kosuljucu,tavan koji se prakticno ne korisit i tek ponekada se gazi,imao sam i viska fosni pa sam njih poredjao cisto da ne izgazim stiropor u pravcu odzaka koji se cisti 2 puta godisnje i u pravcu dva tavanska prozora koja imam...Ima tome 5 godina,stiropor je u dobrom stanju,iako je preko njega nabacan i neki stari namestaj i glodara koje neki spominju na tavanu nemam jer mi se kuca ne naslanja ni na jedan drugi objekat,niti sam ih ikada primetio od 1997. kada je kuca sazidana. Kako sam postavio stiropor na tavanu osetna je razlika u toploti na spratu kuce,smatram da mi se ta minimalna investicija isplatila vec prve sezone posto sam postavio stiropor.
Kuca je oko 130 kvadrata sastavljena od dva stana od po 65 kvadrada,zidana blokom od 25cm izolovana je stirodurom od 2,5cm onim prvim koji se pojavio jer je na pocetku samo taj i mogao da se nabavi, da smo kasnije radili izolaciju svakako bi stavili vecu debljinu. Stolarija je drvena,ne nekog vrhunskog kvaliteta (Novi Dom Debeljaca). Centralno grejanje je na cvrsto gorivo,kombinujem drva i ruski kameni ugalj,po sezoni potrosimo oko 80000din na grejanje cele kuce,ne stedimo ni malo,lozi se po ceo dana,kada su veliki minusi i nocu napunim pec ugljem...
Dakle,kuca nije vrhunski izolovana jer je u poslednjih 10ak godina bas znacajno uznapredovala gradjevinska industrija termo izolacionih materijala,kada smo mi to radili nije bilo toliko razlicitih opcija da se kuca izoluje,sigurno bi u mom slucaju trosak za grejanje cele kuce bio i manji da je kuca i vise ususkana,ali i ovako trosak nije ubitacan po grejnoj sezoni kada se podeli na dva stana,u jednom su moji roditelji u drugom sam ja.
 
Poslednja izmena:
To je to, lepo napisano :) Radio sam neke sitne projekte za Švedsku; termoizolacija je tamo posebna priča i oko toga uopšte ne štede. Taj termoblok 25cm + 10cm termoizolacije (stiropor, kamena vuna i sl.) je bolje rešenje u smislu termoizolacije nego staviti samo siporeks (ytong) blok 30 ili 37cm. Cena verovatno jeste veća, ali se to sve relativno brzo isplati.

Pa jel ima logike graditi kucu od Ytong bloka i na njega stavljati dodatnu termoizolaciju (stiropor, kamenu vunu i sl)? Problem kod ytong-a je akumulacija toplote, blokovi ne zadrzavaju toplotu iznutra, brzo se hlade? Ili nisam dobro razumeo kolegu NShappy?
 
Naravno da ima. Ytong + termoizolacija je dobra stvar. Npr. u Svedskoj imaju gotove takve sendvic blokove, npr. http://www.hplush.se/termoblocket3
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno