Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni je racun za infostan oko 12.000 din za dvoiposoban stan 70 m2, od toga je oko 10.000 din CG.
Godisnje to izadje preko 1000e za grejanje.

Prednost je sto bas dobro greju, pa kad je napolju minus, tad najbolje greju, u stanu sam u sorcu i majici.
Mali minus je prelazni period (kraj oktobra), pa zakasne malo.

Veliki minus je naravno sto se placa tokom cele godine isti racun.

Nemam uslova za bilo sta drugo, jer sam izmedju dva sprata, a svi u zgradi su na CG.

Al pitam cisto okvirno, na struju, gas i na pelet vidim ispada dosta jeftinije.
 
Evo mene posle duzeg vremena,ljudi grejanje na gas je najisplativije ubedljivo ali trazi da se ispune svi uslovi izolacija,stolarija. Bavim se instalacijom grejanja pa me interesuje,i cesto pitam ljude za potrosnju.
Na drva i ugalj vise nije jeftino kao nekada zato sto su drva poskupela prilicno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
230m2 ,podno grejanje,dobra izolacija,toplotna pumpa voda-voda,nocu vatra po jeftinoj, danju 2 do tri sata po skupoj samo da dodam malo.Temp prosecna 23 stepena.Bude ujutru i 25-26 stepeni.Malo preko 4000 dinara za Novembar koji je bio dosta hladnjikav sa par izleta u minus.
Majice kratkih rukava su ceo dan u opticaju.
 
Da, TP voda-voda je najjeftinije grejanje ali i najskuplje za uvodjenje, na zalost. Onda idu klime pa TP vazduh-voda pa onda verovatno u ovom trenutku sa ovim cenama gas. Pelet je skup, mozda drva i ko ima svoja, sve ostalo je skupo i prljavo.
 
Da li je neko u toku, isplati li se za stan od 50 m2 razmišljati o toplotnoj pumpi vazduh-voda? Radijatore i cevi već imam razvedene.
Koliko se uopšte cenovno kreću takvi sistemi?
 
Grejanje na gas je bilo jeftino devedesetih kada se to i masovno uvodilo. Dok smo bili u tadašnjoj kući, kupili smo dve peći i milina. Brzo se ugreje, ne zahteva nikakav rad u smislu bacanje pepla, loženja...

A onda su došle promene i ljudi su počeli masovno da se vraćaju na stare načine grejanja. Rođaci koji su prešli u tu kuću su prošle ili pretprošle zime imali račun od 4-5 hiljada dinara mesečno, a grejali su samo kuhinju/trpezariju i sobu.
 
Evo ja sam radio racunicu ovih dana. Kuci se grejemo na ugalj, kovinac, kotao je Junkers 32kw. Povrsina koja se greje je oko 150 kvadrata, srednje izolovana. Centralno je osnovno, samo kotao pumpa i radiatori, nema mesnih ventila, akumulatora toplote i ostalih cudesa. Temperatura je uvek oko 23C, nekad i vise.
Dnevno se trosi jedna kanta sitnog drveta za potpalu, a onda samo ugalj, i uglja trosimo oko 50kg na dan - 1,5t mesecno sto je oko 10.500din.

E sada, energetska vrednost uglja kovinca je oko 10MJ/kg, a prirodnog gasa 33MJ/m^3, gledao sam minimalnu, donju kaloricnu vrednost. Znaci 3,3kg uglja je isto sto i 1 kubuk gasa! To na kraju ispadne oko 450 kubika gasa mesecno, mozda i manje, posto se lakse regulise kotao na gas nego kotao na ugalj.

Na kraju, sve bi to bilo lepo da postoji mogucnost da se prikljucimo na gasnu mrezu. Ovde u selu su pre tri godine raskopali ulice, postavili cevi, zatrpali, i na tom je ostalo, od gasa nista! U stvari, ne znam ni koja je cena gasa, ako neko zna, nek' napise!
 
Da li je neko u toku, isplati li se za stan od 50 m2 razmišljati o toplotnoj pumpi vazduh-voda? Radijatore i cevi već imam razvedene.
Koliko se uopšte cenovno kreću takvi sistemi?
U stanu od 50 kvm sa radijatorima se toplotna pumpa nikako ne isplati.
Za 50 kvm je najbolja varijanta 6kW elektro kotao i termo glave na radijatorima.
 
Proverio sam u poslednja dva dana sve što se tiče grejanja. Najjeftinije za veću kvadraturu je podno grejanje plus sistem voda voda, problem što je najskuplje ali sredstva se vrate brzo. Sa ovim sistemom, kuću od dvesta kvadrata, sezona od 22 stepena u kući, 6.5 meseca, koštalo bi oko 35000 dinara manje više, znali dzaba. Povrate se sredstva kroz pet godina i posle ste na konju. Ovaj se sistem najčešće radi kad se gradi nova kuća tako da se pukne dosta para svakako ali nema premca.
Gas je na drugom mestu, ali problem je što je teško dostupan.
Na trećem mestu je verovali ili ne struja i to samo ako se pametno koristi.
Onda ide pelet pa sve ostalo.

Ja se grejem na to ostalo, kao većina ljudi, ugalj i drva, za sezonu preko 100000 dinara puknem ali u planu mi je da odradim sistem voda voda sa podnim grejanjem ali moram da prodam kuću pa da sagradim novu i manju kvadraturu.
 
Ja sam postojecu kucu renovirao i montirao podno grejanje.Uslov je dobra izolacija,dobri prozori i vrata i naravno niska temperatura u sistemu.Polazna temperatura vode mi je 39 stepeni.Kad je minus,povecam na 45 stepeni.Skupa inicijalna investicija ali posle se za malo novaca grejes.I svuda je ista temperatura
 
U stanu od 50 kvm sa radijatorima se toplotna pumpa nikako ne isplati.
Za 50 kvm je najbolja varijanta 6kW elektro kotao i termo glave na radijatorima.

Zašto termo glave recimo komada 4 na 50 kvadrata, a ne samo jedan jedini termostat za ceo stan ?
 
Evo na brzinu iz glave, loše dimenzionisani radijatori pa za temperaturu od 22 u dnevnoj temperatura u spavaćoj mora da bude 25, zato što neće da se dnevna zagreva na 22 preko noći ali hoće da toliko bude u spavaćoj, i obrnuto preko dana.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Termoglave obavezno da se lepo podesi centralno.
Gas ne moze da bude na drugom mestu pre klima, jedino ako je velika kvadratura u pitanju pa moze da se udje u crvenu zonu, isto vazi i za toplotnu pumpu.
Do 100-150m2 zavisno od izolacije do 1600kW mesecno najjeftinije je:
TP Voda-Voda
Inverter klima
TP Vazduh-Voda

Posle tek ide gas i ostalo.
 
Toplotna pumpa je najjeftinija jedino ako ti je neko pokloni.
Da bi samo početno ulaganje isplatio (tj bio na nuli) treba 6 godina svaki mesec da ti računi budu barem po 5k RSD niži.
Pa vidi koliko je to realno.
 
Itekako je realno za iole veći prostor.
 
Toplotna pumpa je najjeftinija jedino ako ti je neko pokloni.
Da bi samo početno ulaganje isplatio (tj bio na nuli) treba 6 godina svaki mesec da ti računi budu barem po 5k RSD niži.
Pa vidi koliko je to realno.
Možda sa stanovišta renoviranja kuće gde već postoje radijatori, ili već postoji kotao na struju ili neki drugi kotao. Ali ako se gledaju investicioni I eksploatacioni troškovi za sve vrste grejanja i hlađenja, toplotna pumpa je i tako u vrhu isplativosti. To što neko kaže da mu ne treba hlađenje, da već ima razvedene instalacije za grejanje i radijatore... Ne znači da TP nije isplativa, nego da eventualno nije isplativa u tom konkretnom slučaju.

Edit: a i preko cele godine se može koristiti za zagrevanje vode (bojler), za klimatizaciju. A ako recimo treba za iole veću kuću kupiti dva klima uređaja, to je bar 700e, već se deo TP isplati kad se izbaci potreba za klimama.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako se gradi nova kuća, itekako je isplativa. Podno grejanje, sistem voda voda i kao bonus, 4 x 250 w solarni paneli. Naravno, pričam za kvadraturu od 120 pa naviše i više se isplati kuća na sprat. To je sigurno investicija od 15000 evra, možda manje ali bi se kroz deset godina itekako povratila sredstva kroz uštedu. Kod sistema kao što su ugalj, drva, struja, troškovi su uvek isti i veliki i retko gde može da se uštedi.
 
Podno grejanje ne bih nikad ugradio, brat u stanu imao problem da ne može da zagreje spavacu sobu jer mu je mala površina poda u sobi bila slobodna zbog bracnog kreveta, komode, ormara plus neosuncana strana, morao je da diže temperaturu u dnevnoj na 26 da bi u sobi imao 22 °C.
Druga stvar sporo se zagreva, ne smes da gasis cele sezone inace mnogo gubis na ponovnom zagrevanju. Dodje kuci preko vikenda, mora da ode u stan 4-5h ranije da pusti grejanje da bi mogao malo dete da odvede u ugrejan prostor.

Sto se mene tice, radijatori nemaju alternativu.
A gas/cvrsto u zavisnosti od kvadrature.

Do 100m² i dobra izolacija, gas i termo ventili i to je to.

I jos nešto imao sam lose iskustvo i sa podnim na pelet, odem kod rodjaka on uz pelet tuče grejalicu...dogreva
A nova kuca montazna, izolovana.
 
Poslednja izmena:
Podno grejanje ne bih nikad ugradio, brat u stanu imao problem da ne može da zagreje spavacu sobu jer mu je mala površina poda u sobi bila slobodna zbog bracnog kreveta, komode, ormara plus neosuncana strana, morao je da diže temperaturu u dnevnoj na 26 da bi u sobi imao 22 °C.
Druga stvar sporo se zagreva, ne smes da gasis cele sezone inace mnogo gubis na ponovnom zagrevanju. Dodje kuci preko vikenda, mora da ode u stan 4-5h ranije da pusti grejanje da bi mogao malo dete da odvede u ugrejan prostor.

Sto se mene tice, radijatori nemaju alternativu.
A gas/cvrsto u zavisnosti od kvadrature.

Do 100m² i dobra izolacija, gas i termo ventili i to je to.

I jos nešto imao sam lose iskustvo i sa podnim na pelet, odem kod rodjaka on uz pelet tuče grejalicu...dogreva
A nova kuca montazna, izolovana.

Podno je nabolje grejanje, ako je sve urađeno kako treba. I ako je izolacija dobra (mislim, uvek je dobro da je izolacija što bolja, jel).

Ako u dnevnoj sobi mora da ima 26 da bi u spavaćoj imao 22, neka uputi lepe pozdrave majstoru koji mu je radio sistem, ili majstorima koji su radili izolaciju ili stolariju.

Očekivane razlike u temperaturi prostorija moraju biti unapred prepoznate i uračunate. Ako će neka neka prostorija imati očekivano preveliku razliku u tempraturi, tu se stavlja poseban krug vode sa višom temperaturom, ili se dodaje jedan radijator na istom vodenom sistemu.

Grejanje, podno pogotovo, uopšte nije bezazlena stvar da se proračuna i pravilno uradi da ne bude problem nejednake temperature po prostorijama.
I uvek treba predvideti odvojene krugove po prostorijama, da bi mogao da se uradi fine-tuning za svaku prostoriju posebno.

Ako se podno stavlja u stariji objekat sa sumnjivim karakteristikama, potrebno je unapred pripremiti i cevi da se eventualno dodaju radijatori koji tada i sa niskom temperaturom vode (za podno grejanje), jako pomažu da se doda toplote u prostoriju.

Što se tiče tiče NE gašenja cele sezone, naravno da je potrebno objekat cele zime držati progrejan.
Pali/gasi ima smisla ako zaista odlazimo na duže vreme iz kuće, ali tada treba predvideti daljinsko (ili na tajmer) paljenje grejanja dan ili dva pre našeg povratka.
 
Baš kao što NSHappy kaže: podno grejanje je odlična varijanta, ali (kao i sve ostalo) treba ga ispravno izvesti. Odokativne metode naših nazovi majstora, koji unapred "znaju" koliko rebara radijatora ide u sobu iako sobu videli nisu, niti znaju od kojih materijala je zidana, ovde ne pale.
Rodjak, arhitekta, je sebi projektovao kuću sa podnim grejanjem i sendvič fasadom početkom '80-tih, i to u selu, gde se dobar deo kuća grejao paorskim (zemljanim) pećima i smederevcima. Od onda - skoro 40 godina on uživa u jeftinom i dobrom grejanju. Fasada je i sada u odličnom stanju, da ne spominjem da nije ni dinara morao da uloži u održavanje.
Pozdrav
 
Ovo što se tiče daljinske kontrole grejanja, ako se objekat odnosno instalacije sada rade, prilično je bezveze preskočiti daljinsku kontrolu jer je sada prilično jeftina i lako dostupna. Nekada je to možda dodavalo 1000 ili više evra na cenu celog sistema, sada su pametni termostati svega par desetina evra skuplji od običnih.

Dodao bih da se isplati platiti projekat instalacija za grejanje/hlađenje, jer od toga da li je ispravno urađen projekat zavisi i kakve će biti temperature, da li će sistem biti pravilno dimenzionisan, da li će imati snage u najhladnijim danima...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Da li neko mozda ima predstavu koliko moze da kosta polovan gasni kotao Vaillant od 28kw, kondenzacioni, star nekoliko godina?
 
Nesto ne gledamo koliko kosta grejanje imamo kucu od oko 180kv2 sa 5cm stiropor izolacije... Kupujemo drva/ugalj i imamo kotao 25/29kw. Posto su drva bezobrazno skupa (a i mera im je jos bezobraznija) (ne nije to njihova muka iz šume jer su to 95% preprodavci) kupujemo neki otpad od topole i za 4000 din dobija se otpad otprilike 3-3.5 m3 topole... To nam potraje za mesec dana i ubacujemo drva standardna nesto malo. Recimo da sa te 2x4000 din bilo bi i previse... a temp je 24-26C :D
 
Podno grejanje ne bih nikad ugradio, brat u stanu imao problem da ne može da zagreje spavacu sobu jer mu je mala površina poda u sobi bila slobodna zbog bracnog kreveta, komode, ormara plus neosuncana strana, morao je da diže temperaturu u dnevnoj na 26 da bi u sobi imao 22 °C.
Druga stvar sporo se zagreva, ne smes da gasis cele sezone inace mnogo gubis na ponovnom zagrevanju. Dodje kuci preko vikenda, mora da ode u stan 4-5h ranije da pusti grejanje da bi mogao malo dete da odvede u ugrejan prostor.

Sto se mene tice, radijatori nemaju alternativu.
A gas/cvrsto u zavisnosti od kvadrature.

Do 100m² i dobra izolacija, gas i termo ventili i to je to.

I jos nešto imao sam lose iskustvo i sa podnim na pelet, odem kod rodjaka on uz pelet tuče grejalicu...dogreva
A nova kuca montazna, izolovana.

Ovo sto si napisao apsolutno nema veze sa podnim grejanjem.
Neadekvatan proracun podnog grejanja u sobi je problem a ne samo podno grejanje.
Proracuna verovatno nije ni bilo, nego cemo onako napamet, otprilike razvuci cevi. Kakva izolacija ka dole, i akumulacioni elementi ka gore. Sta ce nama to... .
Podno grejanje se sporo zagreva ali se i sporo hladi jer mora da ima elemente koji akumuliraju i rasporedjiju toplotu po podu. Da ne bi bilo vrelo iznad cevi a ledeno 10 cm od cevi....Nesto nalik TA peci.
Ponovnim zagrevanjem ne gubi nista jer ce nakon gasenja grejaca, pod grejati najmanje jos nekoliko sati bez potrosnje energije...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno