Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja imam opciju i gas i drva/ugalj. Evo danas sam upalio gas jer me mrzi da lozim, ali to samo ponekad. Ne razumem se u te sisteme grejanja, ali imam kotao u podrumu, otvoren je sistem i radi grejanje i kada nema struje.

To na gas je gorionik na kotlu ili neki stariji bojler?Pitam zbog otvorenog sistema.
Iz mog iskustva na gas(centralno sa kvalitetnim bojlerom)je naj elegantnije grejanje.Naravno pod uslovom da je kvalitet istog dobar,a nije.Duva tu gospoda šta stigne ,pa je i cena za nas visoka.Koristim kombinovano gas i drvo+ugalj.Ako koristite čvrsto gorivo kupite kvalitetan ugalj.Manje se loži i manje troši.Izolacija znači mnogo za bilo koji vid grejanja!
 
Poslednja izmena:
To na gas je gorionik na kotlu ili neki stariji bojler?Pitam zbog otvorenog sistema.

Starija jeste, od kada ne znam. Pec je na gas, ono belo kocaksto (ne znam kako se to strucno zove). Ja mislim da je pecka iz sredine devedesetih, tada se uvodio gas u ovom delu grada.
 
Poslednja izmena:
Tih godina je bio popularan Simens(izuzetan urećaj,koji je bio 5 godina ispred vremena):)Predpostavio sam da je stariji uređaj,jer novi neće da rade bez određenog pritiska u sistemu,što se teško postiže otvorenim sistemom.Osim ako objekat nije baš visok,a bojler u podrumu.
 
Pa visoke su kuce, vise su od klasicnih spratnih kuca, plus je podrum dosta nizak.
 
Neka prica ko sta hoce,drva su zakon.
Ja otkad sam se iskljucio s gradskog uzivam.
Em se bolje ogrejem em duplo ustedim(500€ otprilike) na godisnjem nivou.
I zagadis sve oko sebe. Jesu drva najbolja za nas sirotinju jer je i najjeftinije. Klasicno nase razmisljanje, ne vodeci racuna o zagadjivanju.

Gas je najbolji energent danasnjice, energetski efikasan jer sagorjeva pa preko 90%, samim tim i skoro da nema stetnih posledica.

Najveci problem bi mi bio da zavrnu gas, cijena je u drugom planu.
 
Poslednja izmena:
Ja gas koristim za grejanje sanitane vode,a za grejanje ga ne koristim od prošlog oktobra.Kad ga nisam skoro ni koristio,a dobio račun kao nikad!Prošlu sezonu sam izgurao sa 5 kubika bukvice:D i 2T Banovića.160 kvadrata ,prizemna kuća,od 22C do 25C ,od 0h do 24h.6 meseci neprekidno.Mada, prošla godina nije imala neke niske temperature.
 
I zagadis sve oko sebe. Jesu drva najbolja za nas sirotinju jer je i najjeftinije. Klasicno nase razmisljanje, ne vodeci racuna o zagadjivanju.

Gas je najbolji energent danasnjice, energetski efikasan jer sagorjeva pa preko 90%, samim tim i skoro da nema stetnih posledica.

Najveci problem bi mi bio da zavrnu gas, cijena je u drugom planu.
Sve je to lepo ali kada zaredja kao pre koju godinu dve nedelje po minus 15-20 kada otvoris kovertu (sada se placa 100% racuna odjednom) treba ti stolica da ne padnes u nesvest.

Ja kada idem ulicom cujem komsijsku pec kako sisti, oni sigurno imaju jedno 25 hiljada mesecno racun.

Banovici kocka je super, nije prljav, lako se koristi, a super greje. I ne smrdi tako napolju od njega.
 
Poslednja izmena:
TA pec, zagreje kucu od nekih 35 kvadrata, izolacija spoljna postavljena prosle godine, knauf u sobi i kuhinji ove.
Racun za struju u oktobru/novembru i martu iznese nekih 5k mesecno, dok tokom decembra januara februara 6.5k, ukljuci se na keca nocu, zagreje za ceo dan, malo se vise cuje ali sta je tu je, ima termostat pa je preko noci namestena na malo vise.
 
I zagadis sve oko sebe. Jesu drva najbolja za nas sirotinju jer je i najjeftinije. Klasicno nase razmisljanje, ne vodeci racuna o zagadjivanju.

Gas je najbolji energent danasnjice, energetski efikasan jer sagorjeva pa preko 90%, samim tim i skoro da nema stetnih posledica.

Najveci problem bi mi bio da zavrnu gas, cijena je u drugom planu.

Nemam toliko novaca da bih brinuo o zagadjivanju,nazalost.
Egzistencija je na prvom mestu pa sve ostalo :)
Iznenadio bi se kad bi video koliko se kuca po Novom Sadu se iskljucilo s gradskog bas zbog cene.
110 dinara po kvadratu placas cele godine a greju te 3-4 meseca i to nikako. . .
 
I zagadis sve oko sebe. Jesu drva najbolja za nas sirotinju jer je i najjeftinije. Klasicno nase razmisljanje, ne vodeci racuna o zagadjivanju.

Gas je najbolji energent danasnjice, energetski efikasan jer sagorjeva pa preko 90%, samim tim i skoro da nema stetnih posledica.

Najveci problem bi mi bio da zavrnu gas, cijena je u drugom planu.
Je*i ga, i ja bih voleo da se svi grejemo na gas, već sam to napisao, ali finansije su čudo. Ćale moj na primer ima 3 načina da se greje, zapravo 4. Zgrada ima kotao za zajedničko grejanje na naftu, to je postalo preskupo a i ljudi nisu plaćali. Onda su nabavili kotao na struju. Sve je super funkcionisalo, greju se i hodnici, stanovi pretopli, ma milina. Opet, nađe se neki pametan da ne plaća, račun je odavno milionski i ostanemo i bez toga. A nije ni toliko skupo bilo, 60-70 evra mesečno za stan od 70 kvadrata, a kad se probudiš ujutru toplo, dok ne legneš toplo, kad je baš hladno greje i noću.

E onda je postalo svako za sebe. Mi smo još ranije napravili paralelan sistem za u stanu, stavili kotao na struju i sa par ventila odvajali se od zajedničkog grejanja, da imamo da se grejemo kad nam povremeno isključe zajedničko grejanje.

Opet, struja postade preskupa, i mi ugradimo kotao na drva. I sad za sezonu za tih 70 kvadrata (u mestu koje je poznato po oštrijim zimama) potrošimo 5-7 metara drva. To je godišnje 150e. I sad neko propagira gas kao bolji. Jeste bolji i 7 puta skuplji, za nas u Srbiji, drva su zakon.
 
U stanu od 65 kvadrata se grejemo na TA pec, spolja izolacija, ali drvena stolarija. Racun za struju oko 6k din. Kakva su vasa iskustva sa norveskim/francuskim radijatorima? Planiram da uzmem Noirot radijator od 2000w za kancelariju. U osnovi 18 kvm i galerija. Jedna cela strana je u staklu.
 
Ovi "novi" Konvencionalni gasni kotlovi imaju pumpu koja radi na struju, ne moze bez nje. Na primer za prethodni mesec mi je racun za gas bio nesto preko 3000. Ovaj mesec ce biti sigurno oko 5000. Greje se oko 80m2, naravno ne grejem sve sobe u kuci :) Temperaturu preko dana drzim na 21,5 a uvece na 22 stepena. Nocu se pali ako padne ispod 17 stepena. Letos uradio izolaciju po ploci, to mi mnogo znaci. Zidovi su od neke duple cigle, hteo da radim izolaciju ali ovi su dosta debeli i svi su mi savetovali da ne bih mnogo ustedeo sa izolacijom. Ovo je neka dupla cigla ukrstana kako god.
Inace mi svi molimo Boga da nam ne iskljuce gas, a oni ce na kontu toga da mu dizu cenu i mi cemo biti srecni sto imamo gas iako ne treba da bude toliko skup.
 
U stanu od 65 kvadrata se grejemo na TA pec, spolja izolacija, ali drvena stolarija. Racun za struju oko 6k din. Kakva su vasa iskustva sa norveskim/francuskim radijatorima? Planiram da uzmem Noirot radijator od 2000w za kancelariju. U osnovi 18 kvm i galerija. Jedna cela strana je u staklu.

Norveški radijatori su šarena laža na način na koji ih predstavljaju u Srbiji, kao neko navodno efikasno grejno telo. Najobičnija grejalica, potroši 1kWh struje, izbaci konvekcijom 1kWh toplote, i to je to. Norvežani ih koriste masovno jer su jeftini, a struja je jednotarifna. Čak i sa tim, u poslednje vreme se masovno kupuju invertorske klime iako je cena klima za nordijsko tržište - ~1200 EUR klima + ~600 EUR za ugradnju. Za grejanje na struju u Srbiju su najbolje TA peći, zbog dvotarifne struje. Drugo rešenje su split sistemi, mada efikasni invertorski split sistemi još uvek imaju visoku cenu, pa treba računati isplativost.
 
Najveci problem kod nas je energetska efikasnost. Tj. potrebne su ogromne kolicine energije za grejanje, pa i za hladjenje (u toku leta), a sve zbog lose ili nikakve izolacije, nekvalitetne i stare stolarije. Takvo je stanje na vise od 90% objekata kod nas, i javnim i privatnim. Slusao sam mnoge kako pricaju da imaju izolaciju, a mislili na 3-5cm stirodura. To je nazalost malo. U zavisnosti od debljine zida, minimalna debljina izolacije koja je neophodna, da bi se zadovoljio propisani koeficijent prolaza toplote, krece se oko 8-10cm. Ne treba pominjati svuda jedva jednokomorne prozore, koji najcesce ni ne dihtuju, dvokomorni su neki minimum uz solidnu izolaciju zidova.
Ono cemu se tezi je da se svaki objekat uvede u bar C razred en. efikasnosti pri kom se godisnja potrosnja krece izmedju 50-80 KWh/m2 godisnje.
Kako je kod nas u vecini slucajeva to neki skroz neekonomican razred, pa je za njega potrebno vise od 200KWh/m2 godisnje.
Dakle daleko su tu vece ustede u pitanju od 10-ak procenata sto neko pomenu...

Najveci je problem uparavo kod masovne izgradnje stambenih zgrada, gde investitor gleda da prodje sto jeftinije, a naravno nema ko da ga pritisne i to ne samo iz razloga sto nema volje vec i zato sto je tek od pre par godina uveden pojam energetske efikasnosti u Zakon o planiranju i izgradnji kao i izrada elaborata energetske efikasnosti i energetskog pasosa za svaki objekat...
 
Poslednja izmena:
Peci na pelet. Bolje i od Smederevca.

+1

Ja sam predlagao ċaletu da prebacimo kotao (trenutno na ugalj i drva) na pelet, ali on mi reče nešto da je ogroman taj neki dodatak koji se dogradjuje i onda bukvalno ne bi ni moglo da se udje u podrum. Zna li neko iz prve ruke da li je to tačno?

Мој таст и ташта имају од прошле зиме систем са пелатом уместо угља и заиста има још један додатак који мораш да имаш поред пећи а то је дефакто оно у шта сипаш пелат да пећ може да вуче кроз црево. Неки то зову хранилицом... јбмлига. Ја могу да ти измерим сутра тачно колико је то и да ти сликам ако ти то ишта значи?


Ovi "novi" Konvencionalni gasni kotlovi imaju pumpu koja radi na struju, ne moze bez nje. Na primer za prethodni mesec mi je racun za gas bio nesto preko 3000. Ovaj mesec ce biti sigurno oko 5000. Greje se oko 80m2, naravno ne grejem sve sobe u kuci :) Temperaturu preko dana drzim na 21,5 a uvece na 22 stepena. Nocu se pali ako padne ispod 17 stepena. Letos uradio izolaciju po ploci, to mi mnogo znaci. Zidovi su od neke duple cigle, hteo da radim izolaciju ali ovi su dosta debeli i svi su mi savetovali da ne bih mnogo ustedeo sa izolacijom. Ovo je neka dupla cigla ukrstana kako god.
Inace mi svi molimo Boga da nam ne iskljuce gas, a oni ce na kontu toga da mu dizu cenu i mi cemo biti srecni sto imamo gas iako ne treba da bude toliko skup.

Да ли би могао да ми кажеш колико потрошиш гаса (кубни метар ваљда) и колика је цена истог (по кубном метру)? Хвала! :)
 
Poslednja izmena:
U NSu ti to dodje oko 100 kubika gasa, 50 dinara kubik. Sto mu dodje tri kubika dnevno za mesec dana.
 
5k rsd grejanje za mesec dana??? I to samo dok je grejna sezona?
Iskreno, iz moje perspektive gde za stan od 80kvm plaćam centralno grejanje 10k rsd tokom cele godine ovo deluje kao džab-džaba.
 
Ma za tri kubika dnevno možeš na gas (koji je užas kvaliteta) da greješ sobu od 25 kvadrata.
 
Aha...Dakle, 10 kubika za 80kvm, što je 300 kubika mesečno, odnosno 15000 rsd.
Opet jeftinije nego kod mene...
Mene izađe 1k evra godišnje, a po ovoj računici za gas se na godišnjem nivou za grejanje 80kvm daje 750 evra godišnje.
 
Poslednja izmena:
Izolacija je ok, ali nije zamena za grejanje :) Izolacijom se moze ustedeti na grejanju od 10-15%, ali ipak se mora koristiti neki vid grejanja.

Razlika od 10-15% je od solidna do dobra izolacija.

Za nikakva (više od 80% objekata u Srbiji) do veoma dobra (manje od 5% objekata u SRB), ušteda na grejanju može biti mooogo veća, i do 75%.


Najveci problem kod nas je energetska efikasnost. Tj. potrebne su ogromne kolicine energije za grejanje, pa i za hladjenje (u toku leta), a sve zbog lose ili nikakve izolacije, nekvalitetne i stare stolarije. Takvo je stanje na vise od 90% objekata kod nas, i javnim i privatnim. Slusao sam mnoge kako pricaju da imaju izolaciju, a mislili na 3-5cm stirodura. To je nazalost malo. U zavisnosti od debljine zida, minimalna debljina izolacije koja je neophodna, da bi se zadovoljio propisani koeficijent prolaza toplote, krece se oko 8-10cm. Ne treba pominjati svuda jedva jednokomorne prozore, koji najcesce ni ne dihtuju, dvokomorni su neki minimum uz solidnu izolaciju zidova.
Ono cemu se tezi je da se svaki objekat uvede u bar C razred en. efikasnosti pri kom se godisnja potrosnja krece izmedju 50-80 KWh/m2 godisnje.
Kako je kod nas u vecini slucajeva to neki skroz neekonomican razred, pa je za njega potrebno vise od 200KWh/m2 godisnje.
Dakle daleko su tu vece ustede u pitanju od 10-ak procenata sto neko pomenu...

Najveci je problem uparavo kod masovne izgradnje stambenih zgrada, gde investitor gleda da prodje sto jeftinije, a naravno nema ko da ga pritisne i to ne samo iz razloga sto nema volje vec i zato sto je tek od pre par godina uveden pojam energetske efikasnosti u Zakon o planiranju i izgradnji kao i izrada elaborata energetske efikasnosti i energetskog pasosa za svaki objekat...

^^ To!

...a da ne pričamo da veliki broj korisnika, i kada postavi izolaciju, postavi je nepravilno te izgubi i to malo koristi što je mogao dobiti. Promaja koja duva između izolacije i zida (jako često kod naših majstora koji postavljaju stiropor/stirodur), ne obraćanje pažnje na toplotne mostove, javašluk i neznanje majstora što postavljaju spoljnju stolariju...
...i onda neko postavi "izolaciju" i priča da je srnj. jer štedi jedva 10%.

Živim u stambenoj zgradi završenoj 1966. Snimao sam po stanu i napolju termovizijskom kamerom. To je tuga i jad koliko se toplote=gasa= $$$ poklanja (na kraju lanca, Rusima) svake godine na ove gubitke.

Pre par godina sam švrljao Pragom, i to onim udaljenim predgrađima sa kilometrima i kilometrima džinovskih betonskih višespratnica iz perioda hladnog rata. Sve zgrade imaju novu fasadu sa debelim slojem izolacije, i svi imaju identičnu novu spoljnju stolariju. Neke još nemaju, ali su radovi velikog obima u toku. Sve je organizovano na državnom nivou, nema 'oćeš-nećeš, moraju svi, ceo projekat je oslobođen poreza i izuzetno je povoljno na neki beskonačni i beskamatni kredit.
 
Da to je i mene inpresioniralo u Pragu, duze bih gledao al devojka besnela posto smo se bili zagubili :D Sto se tice potrosnje gasa kod mene, lepo ste izracunali. Kada je veca zima bez problema ide gas na 15.000 mesecno. To je otprilike bila prica prosle godine, ali mislim da cu ove godine bolje proci zbog izolacije ploce, sva toplota mi je odlozila tamo. Kad je ispod nule tada gas ode i na 20.000 dinara.
Lepo je ugraditi pvc prozore ali previse je to zadihtovano odmah se javlja vlaga u sobama, ovako ja imam drvene prozore ono kao jedno krilo pa onda ide drugo, valjda me razumete :)
Moja racunica je pre isla ovako 10-13m drva, 2-3 tone uglja dobrog banovic ili tako neki, jedne godine uze otac dunavac, jao kako smo se namucili sa tim a pepela nikad vise.
Gas me isto kosta samo nema mucenja lozenja i smrdenja na dim :) Cak i da bude skuplji ja bih se opet grejao na gas.
 
Da li neko ima iskustva sa sistemom podnog grejanja putem toplotnih pumpi koje kao pogonsko gorivo koriste podzemne vode?
 
^^ Pogonsko gorivo kod toplotnih pumpi je struja. Ona pokreće kompresor.

Podzemne vode se koriste kao medijum za izmenu toplote. Toplotne pumpe rade na principu klima uređaja, jedino što zimi nije zgodno koristiti spoljni vazduh jer je suviše niskih temperatura. Zbog toga se koriste drugi medijumi koji svoju prirodnu temperaturu zadržavaju iznad nule. Podzemne vode, bunari, obližnje reke (za veće sisteme), cevi sa vodom ukopane u zemlju... skandinavci čak koriste vodu iz kanalizacije...

Vojvodina je pogodna za toplotne pumpe jer podzemnih voda ima gde god zagrebeš. Prijatelji su prošle godine ugradili toplotnu pumpu i veoma su zadovoljni. Doduše, prošla zima je bila smešna.
Investicija im nije bila skupa, s' tim da su u kući već imali razveden sistem podnog grejanja.
 
Poslednja izmena:
Koliko ih je ukupno kostala izgradnja pumpe? Ako mozes ostavi kontakt firme koja ugradjuje pumpe, moze i na PM. Hvala
 
Mislim da mi rekoše 3000eur sa kopanjem bunara, ključ u ruke, al' k'o što rekoh, imali su razvod podnog grejanja. Na PM će dobiješ kontak.
 
Poslednja izmena:
To je odlicno, meni je neko spomenuo da je cena oko 4500 eur. Isplati se investicija relativno brzo. Ako saznas izvodjaca radova, javi. Hvala.
 
Pa, zavisi šta.... Ovi su uzeli najprostiji sistem sa on/off regulacijom na sobnom termostatu, i imali su veoma pristupačno kopanje bunara, sa neobično visokom temperaturom vode u bunarima od 14C.

Sa invertorskom regulacijom, većom kućom, komplikovanijim i dubljim bunarima, cena raste.
 
Razlika od 10-15% je od solidna do dobra izolacija.

Za nikakva (više od 80% objekata u Srbiji) do veoma dobra (manje od 5% objekata u SRB), ušteda na grejanju može biti mooogo veća, i do 75%.




^^ To!

...a da ne pričamo da veliki broj korisnika, i kada postavi izolaciju, postavi je nepravilno te izgubi i to malo koristi što je mogao dobiti. Promaja koja duva između izolacije i zida (jako često kod naših majstora koji postavljaju stiropor/stirodur), ne obraćanje pažnje na toplotne mostove, javašluk i neznanje majstora što postavljaju spoljnju stolariju...
...i onda neko postavi "izolaciju" i priča da je srnj. jer štedi jedva 10%.

Živim u stambenoj zgradi završenoj 1966. Snimao sam po stanu i napolju termovizijskom kamerom. To je tuga i jad koliko se toplote=gasa= $$$ poklanja (na kraju lanca, Rusima) svake godine na ove gubitke.

Pre par godina sam švrljao Pragom, i to onim udaljenim predgrađima sa kilometrima i kilometrima džinovskih betonskih višespratnica iz perioda hladnog rata. Sve zgrade imaju novu fasadu sa debelim slojem izolacije, i svi imaju identičnu novu spoljnju stolariju. Neke još nemaju, ali su radovi velikog obima u toku. Sve je organizovano na državnom nivou, nema 'oćeš-nećeš, moraju svi, ceo projekat je oslobođen poreza i izuzetno je povoljno na neki beskonačni i beskamatni kredit.

Da, nazalost svako voli da se naziva majstorom... Kod nas kao daju neke subvencionisane kredite, ali dok se strana banka tu ugradi i ne bude bas toliko povoljan, ali opet je prilicno povoljnij od ostalih. Takodje je vrlo bitna stvar da izolacija uvek bude spolja, a ne ono kad u zgradi ne mogu da se dogovore pa onda neko sebi iznutra odradi bar nesto da ima, a ostali nece nista.
Uglavnom racunica je da se izolacija vrlo brzo isplati, vec za par godina. I nije samo usteda na grejanju u pitanju, vec i pojava kondenza u zidovima, sto je i zdravstveni problem.
 
Sta mislite o Ytong blokovima, proizvodjac garantuje da je izolacija sa ovim blokovima vrhunska, da li neko ima iskustva?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno