Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Verovatno da mozes nesto da "zbudzis", ali gotova resenja su verujem bolja. E sad, koliko ti se to isplati, ostaje na tebi.
 
Ma mogli su jednostavno samo spoljne kutije staviti, ne znam kome je palo na pamet da kutije budu unutrašnje...
 
Inverter 12ca vs obicna 18ca.

Treba da greje dugacako a uzano potkrovlje sa losom izolacijom (oko 40kvm povrsine). Unutrasnja bi isla na sredinu stana dok bi spoljna isla u hodnik zgrade tj. svetlarnik gde se vec nalazi jos jedna spoljna jedinica druge klime. Tu temperatura nikad ne pada ispod 4C (npr. voda za cvece se nikad ne zamrzne).

Gde god sam gledao svi hvale inverter jer radi dosta bolje kada spoljna temperatura padne ispod nule ali to se u ovom slucaju nece desiti pa me zanima da sta je bolja opcija kad nije problem spoljna temperatura?
 
Poslednja izmena:
Samo inverter za grejanje.
Npr. 1000€ za Fujitsu Nocria.
 
Samo inverter za grejanje.
Npr. 1000€ za Fujitsu Nocria.

Jedan stan se greje vec 13godina obicnom samsung 12cimom. Racun za struju oko 3000din (za 25kvm) naravno sve ukupno (cela bela tehnika i osvetljenje). Da dam 1000evra za Fujitsu pa kad bi to otplatio :D

Mene zanima koliko je stvarno isplativi inverter ako uzmem neki od 45000din u odnosu na 18cu koja kosta slicno posto mi spoljna jedinica NIJE napolju vec unutra gde je temperatura preko 5C. Do sad svuda gde naidjoh na predloze za inverter svi kukaju kako je problem spoljna temperatura i da obicne klime trose mnogo vise kad spoljna temp bude u minusu.
 
Poslednja izmena:
Vidim da si i na drugom forumu u komšilku postavio pitanje, pa je bolje tamo da se informišeš.
Drugačiji je princip rada, komfor je veći, efikasnije su svakako od on/off klima itd.
Rekao si da je loša izolacija, pa sam zato predložio tu skupu klimu. Minimum ti je nekih 600€ za Fujitsu inverter 12.
 
Ako moze jedan(strucni)savet.
Sta za grejanje to jest za pumpu koja okrece vodu u sistem, pretvarac plus akumulator(klasika) ili bi mogao neki ups?
Razmisljao o upsu ukoliko je moguce posto na pretvaracu stalno crkavaju akumulatori a nisu ni jeftini.
Pumpa je jacine od 45-100w zavisi od brzine ali neka bude oko 70w.
 
Ne razumem se u te pumpe, ali raspitaj se koja joj je struja starta, jer sve električne mašine prilikom polaska povuku prilično veliku struju. Zato se moraju koristiti odgovarajući akumulatori, recimo običan akumulator za kola daje struju starta oko 800-1000A, nijedan ups to nema teorije da da. Sigurno da toj pumpi ne treba tolika struja, ali može biti ozbiljna cifra.
 
To je mala pumpica oko 100w, pitanje je koliko moze da izdrzi, bar pola sata bi bilo dobro.
 
Zašto crkavaju akumulatori i na kojim to pretvaračima?
 
Mp electronics 200w u staroj kuci pojeo svake zime po jedan akumulator. Nije nesto previse jak ali zdere :d ...

Sad pricao sa jednim iskusnim majstorom ups nema sanse da tera pumpu probao.
 
Poslednja izmena:
Jel ima taj pretvarač punjač?
 
Pa valjda je svaki pretvarac ustvari punjac, ne koristi on akumulator za jednokratnu upotrebu.
 
Promeni pretvarač. Drugar je prodao valjda hiljade komada i nema reklamacije tog tipa.
 
Roditelji su skoro namestili inverter Daikin. Sa ugradnjom izdadje oko 550e. O daikinu sam na netu naisao samo na reci hvale, mislim da je odlicna investicija s obzirom koloko kosta.
 
Da ne zna neko kako da proverim ispravnost grejača u TA peći?

Povadio sam cigle i vunu, pa ne mogu/neću da ih probam uključivanjem, al' rek'o možda ima neka fora sa otporom. A voleo bi da znam dal' rade pre nego što vratim cigle i vunu...

EDIT:

Naš'o: http://servisbeletehnike.net/index.php/zamena-grejaca-ta-peci Seems legit.
 
Poslednja izmena:
A da ne diraš to, ako se već toliko razumeš?

Proba se radi multimetrom, univerzalnim instrumentom, ommmetrom...
 
Da ne zna neko kako da proverim ispravnost grejača u TA peći?

Povadio sam cigle i vunu, pa ne mogu/neću da ih probam uključivanjem, al' rek'o možda ima neka fora sa otporom. A voleo bi da znam dal' rade pre nego što vratim cigle i vunu...

EDIT:

Naš'o: http://servisbeletehnike.net/index.php/zamena-grejaca-ta-peci Seems legit.

Ako sumnjas da ti ne radi neki grijac (pec ti se ne grije dovoljno), nisi ni morao da vadis cigle i vunu (za provjeru), vec samo da razvezes prikljucke grijaca i da izmjeris otpor grijaca.

Npr. za trofaznu pec od 3 kW i grijace vezane u zvijezdu (3 grijaca => 1 kW po grijacu, 220 V napon na grijacu) otpor grijaca ce biti R = (220 V)^2 / 1000 W = oko 50 oma (za pec manje snage otpor ce bit veci, a kod vece snage manji). Vodi racuna da ce ti u hladnoj peci otpor biti manji od ovog izracunatog (otpor raste sa temperaturom grijaca). Uglavnom ako je grijac stradao, tj. pregorio, taj otpor ce biti mnogo veci (reda kilooma ili megaoma), tako da ces lako uociti.

A ako ti izbacuje neki osigurac od peci, treba da provjeris otpor svake faze (grijaca) prema masi (kontaktu na koji vezes zuto zelenu zicu), koji treba da bude reda kilooma ili megaoma, a ako je manja od toga (reda 10-100 oma) znaci da ti je na tom grijacu probilo prema masi. Ovo bi ti mozda najbolje bilo da provjeris na samom kablu.
 
Poslednja izmena:
Jel imate neko preporuku za kucni iole kvaliteniji kalorifer? Za sobu mi treba, da mogu da zagrejem relativno brzo ujutro kad ustajem. necu neki krs da mi nesto zapali.
 
Marko -

kaloriferi zapravo bolje rade kad su "krs", u smislu da su meni pregorela 3 nova kalorifera od kojih je jedan Phillips-ov, a ruski kalorifer iz 1982 i slicno, ne da greje nego sabija, zagreje sobu za 10 sekundi komplet.

Jedini drawback toga je sto vuce dosta u smislu potrosnje i u smislu osiguraca. Ja imam stari sistem osiguraca i skoro sam metnuo 4 licne od 5A i izgorele su sto znaci da mu ni 20A nije dovoljno

evo ga chedo, ako ga nadjes na oglasima a da radi, ja ti ga preporucujem bukvalno pre bilo kog novog pa sve da ga Bosch potpisuje (Phillips nov umreo posle mesec dana, nisam imao garanciju)

dsc0051.jpg


Bro-tip svima:

za kotlove, proverite svake godine termostat, pritisak, ako imate samo-zatvarajucu bravu itd ..

pre dva dana sam zamenio sve. Do prekjuce mi je kofa uglja gorela 2 sata, i duplo manje efikasna. Sa sredjenim termostatom, pritiskom, bravicom, itd, traje 4+ sati i greje ko ludo, jedna kofa. (suva kolubara)
 
Ja imam stari sistem osiguraca i skoro sam metnuo 4 licne od 5A i izgorele su sto znaci da mu ni 20A nije dovoljno

Vodi racuna da, narocito kod starijih instalacija, opterecenje vece od 20A nije preporucljivo za "obicnu" monofaznu uticnicu, izuzev ako ti ta uticnica nije namjenski izvedena za takvu amperazu (tj. koriscen kabl dovoljnog presjeka), u suprotnom ce doci do ubrzanog starenja izolacije kabla i vrlo vjerovatnog proboja iste i moguceg pozara.

U prevodu nemoj sam da povecavas amperazu nekog osiguraca, jer su oni dimenzionisani prema "mogucnostima" tvoje instalacije (ako je npr. osigurac od 16A, nemoj da ides preko toga).
 
Na 16A (sto kapiram da je najdeblji po starom sistemu) je izgoreo, kada su na istom kolu:

kalorifer
komp
par sijalica
TV

stavio sam 20A samo zato sto je tako degenski instalirana struja (tipa na jedan 16A osigurac ide pola kuce), ne idem preko toga jer mi je do sad jednom izgoreo, ovaj drugi osigurac sa 4x5A jos nije pukao a ima mesec dana od kako je zahladnelo pa upalim kalorifer.

A i taj od 16A sto je crkao je bio default (20ak godina radio, ispao pesak iz njega i zavarena licna) a kada sam sam stavljao (imam fabricki definisanu zicu od 5A) prvi put mi se cini da sam mozda loze namestio u osiguracu, to jes nisam dovoljno zavrnuo zice da budu jedna debela. Ovako sa 4x5A radi

hvala na savetu inace :)
 
Dzeksone, nemoj da prepravljaš osigurače žicama. Pored trenutne prekostrujne funkcije (trenutno pregorevanje usled kratkog spoja), oni imaju i termičku zaštitnu funkciju koju ne možeš emulirati kojekakvim žicama. A baš je termička funkcija ona koja dugoročno štiti instalaciju od starenja izolacije i evetualnih požara.

Kupi fabričke osigurače. Jeftini su. Ili neka ti majstor prepravi tablu sa osiguračima i ugradi automatske (a ni tu ne kupuj najjeftinije).

Priča pogotovo važi ako imamo staru kuću sa starom, ko zna ko i kada radio instalacijom.
 
Баш тако, некада смо у фирми имали колегу који је преузео мајсторисање па и осигураче. Код нас је једна клима (оне прастаре прозорске) скоро увек убијала осигурач и пошто је била на истом као компови у канцеларији, сви смо научили да их прво угасимо и палимо кад проради клима. Тип је сваки пут убацивао жице, додавао, одузимао ... на крају смо колега и ја отишли у најближу продавницу и купили одговарајучи осигурач. После тога више никад није испао.

За старе осигураче (имам такве, зграда је зидана 1949. године а струја уведена много касније) постоје аутоматски, код мене често оде онај за сијалице и једна од фаза. Ту сам убацио аутоматске и више немам проблема са њима. Виђао сам их у Бриколажу док је постојао овде, мислим да и даље могу да се нађу у радњама.
 
stavio sam 20A samo zato sto je tako degenski instalirana struja

Ako znas sta radis i u kakvom stanju ti je instalacija samo naprijed (tvoja kuca je u pitanju) :D

Mada danas vise ni table osiguraci nisu mnogo skupi, pa ako si u mogucnosti savjetovao bih ti da to sredis (ili da uzmes majstora).
 
Kolko znam, je*ada je za majstora da prebaci dve total table (za jednu se aka dobrih 3-4 sata) i nije bas jeftino. Ja zivim u kuci iza koja je povezana na kucu ispred (od mojh) i obe imaju tablu, a kapiram da mora da zameni obe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno