Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Racunaj da trosim i oko 60% u jeftinijom tarifi tako da je ta suma ustede jos manja(trebalo bi jedno 12 god da se otplati,a za to vreme ce se sigurno pokvariti), kako ide sa obicnom klimom jel moze ona da radi na temperaturama do -5 recimo,imam mogucnosti da nabavim novu za oko 200e
 
-5 je mislim minimum minimuma :), ispod toga je zamrznuta skroz.

Mada se one vec pocnu smrzavati na oko 3-4c iznad nule, jer prilikom rada se dodatno hlade.

U cenu uracunaj jos 60e za ugradnju!
 
Poslednja izmena:
Znaci neisplativo ja sam prosle zime kad je bilo najgladnije retko palio 2 grejaca na grejalici tj jesam samo ono kad je bio debeo minus
 
Rade i obicne na -10 i -15 (na -5 ili -7 proizvodjac garantuje da ce se pokrenuti ali mnoge mogu i na nizim temperaturama a vecina ako se ukljuce preko dana kad je toplije pa u radu docekaju npr. -15) ali trose kao ta kvarcna,jedino sto bi brze zagrejale.
 
i od obicne klime moze da se napravi invertor :),ugradi se grejac u spolju jedinicu i eto resenja.
 
i od obicne klime moze da se napravi invertor :),ugradi se grejac u spolju jedinicu i eto resenja.

Da je to isplativo, onda bi svaki kinez koji pravi bezimene najjeftinije klime ubacio jeftini grejac od par centi u spoljnu jedinicu i time zbrisao "glupu" konkurenciju koja ubacuje komplikovanu elektroniku i dc motore.
Ovako ti grejac "greje" dvoriste (ne znam kako ovo nekome zvuci logicno) i naravno vuce struje kao i obicna klima, tako da ti onda ispadne jeftinije da si uzeo kalorifer.

Da podsetim one koji se kunu u ovakvo resenje sa grejacem sa jednom cinjenicom.
A to je da klima ima vecu efikasnost rada od obicnog grejaca (od 2 do 4 puta), pa isto tako sto efikasno greje, tako i efikasno hladi spoljnu jedinicu, sto znaci da bi spoljni grejac morao da trosi 2-4 puta vecu struju od one koju proizvodi klima kako bi odrzavao klimu "odledjenu", iliti u prevodu ova dva se ponistavaju i dobijete klimu koja greje na minusima, ali zato i trosi kao obican kalorifer, tako da onda imati klimu gubi svaki smisao.
 
Jedna moja klima je u predsoblju iznad ulaznih vrata.
Ona greje sledece sobe:
-predsoblje
-kuhinju koja je na kraju predsoblja(klima direkt duva kroz predsoblje u kuhinju)
-kupatilo (ulaz je na polovini predsoblja i vrata kupatila su stalno otvorena)
-mala sobica od 7m2 ciji ulaz je na pocetku predsoblja (odmah kod klime)
 
Drveni pelet ja koristim.

A koliko ti je veca potrosnja struje zbog gorionika peci na pelet? Nikako to negde da procitam, navode 500W snage, ali gorionik ne radi stalno, pa me interesuje koliko se koriscenje peci odrzava na potrosnju elektricne energije?
 
Pelet pec ili gorionik svejedno, imaju 3 potrosaca.

Najveci je grejac za paljenje peleta i ima tipa tih 500w, ali on radi par desetina sekundi, jednom dnevno ili cak i redje, pa mu je potrosnja zanemariva.
Zatim imas motor za transport peleta koji je reda 15-20W, on radi u zavisnosti od podesene snage gorionika. Ako radi recimo realno 30% vremena potrosi mesecno 3-4 kwh sto je 20-tak dinara (5-50, zavisi koje tarife) mislim da i ovo mozes zanemariti.
I najmanji potrosac je elektronika sa display-em, ali ona radi 100% vremena, pa ce i ona potrositi 20-tak dinara struje
 
Pravo da ti kazem ne znam. Ne racunam takve stvari. Prosle zime nikad nisam imao vise od 2500din za struju. Jedino kad ovi sto popisuju, n popisu jedan mesec, pa onda sledeci dobijem duplo.
 
Upravo zavrsili montazu i pustanje u pogon...posle 2 nedelje patnje otprilike!!

b61b8bfa8c86684d1eb51eb2246c4a01.jpg
 
Drug,

Daj detalje.
Desno je gasni kotao (kondenzacioni?)
Levo na struju ?
Sive/plave cevi (solar?)
 
Prva zima u novom stanu sa toplotnom pumpom (Gree Versati, sistem vazduh-voda) za sada sa odlicnim performansama i troskovima.
Ukupna potrosnja struje u novembru je bila oko 700KWh, sa odnosom jeftina/skupa 70:30 sto u parama dodje oko 4000 din.
Namestio sam da radi samo na nizoj tarifi i za to vreme odrzava 36C u podnim cevima, sto je za sada sasvim dovoljno da tokom celog dana temperatura u stanu bude oko 24C.
 
Zanimljivo, daj malo vise podataka, kolika je snaga pumpe, kvadratura koja se greje, prizemlje sprat ili potkrovlje, izolacija, lokacija ...?
 
U pitanju je stan 70kvm, drugi sprat (od 4).
Zgrada je nova, ima A energetski pasos i svaki stan ima svoju dedicated toplotnu pumpu pa se mogu do mile volje zezati sa podesavanjima.
Model pumpe je Gree Versati GRS-CQ12Pd nominalnog kapaciteta 12.5kW, COP je oko 4, zavisi od spoljne temperature. Trebalo bi da je najveci na 6C.
Leti se koristi za hladnjenje kroz fan coile u plafonu, za grejanje koristim samo podno jer nema potrebe paliti fan coile.
Stvar sjajno radi najvise zbog odlicno uradjene izolacije zgrade i duplo deblje podne kosuljice od standardne koja se ponasa kao TA pec i uspe da tokom noci upije dovoljno toplote da ceo dan drzi temperaturu od oko 24C u stanu.
Zgrada se nalazi u S.Kamenici na brdu tacno iznad kamenickog parka.
 
Poslednja izmena:
Kakva bi situacija bila da je napolju -20? Jel može onda da održava 24 stepena u stanu?
 
Da za takve uslove rada ta pumpa je ocekivano veoma isplativa, verujem da ce slicno biti i kad temperatura padne debelo ispod nule, samo sto ce pumpa morati da dogreva i preko dana, ali sa dobrim cop-om ni to nece biti preskupo.
Hajde molim te napisi neka zapazanja i kad budu dosli i ti ledeni dani, veoma me interesuje, mada je kod mene kuca u pitanju i to bas i nije za poredjenje, ali verujem da se toplotna pumpa u svakom slucaju isplati, a o komforu koji pruza da ne govorim.
 
Da li mozes i malo o subjektivnom osecaju podnog grejanja, npr vlaznost vazduha, kondenzacije, opsti osecaj... I ono sto mene odbija od podnog grejanja je zavrsna obrada poda koja najcesce nije parket. Ja nekako ne mogu da zamislim da zivim u stanu sa keramickim ili tekstilnim podom
 
Prošle godine sam bio kod drugara što su ugradili toplotnu pumpu i podno grejanje u kuću. (Inače, oboje su arhitekte)

Vidim na podu, neki fancy, relativno taman, krupniji krastavac. dal' parket dal' brodski pod.

Pitam ja, a hoće li smetati ovom parektu podno grejanje.

Kažu oni, ma nije to parket. To su pločice.

Ja reko, daaaj, ne zezaj, vidim da je parket. Vidim drvo bre!

Ma jok bre, pločice. Keramika!

Parket! Keramika! Parket! Keramika!

Sagnem se ja i pipnem, probam da zarijem nokat, kad ono, jbt. stvarno pločice. Izgleda vrh!

Dakle, i ta "mana" podnog grejanja nije više mana. S' tim da takve pločice/parket nisu baš jeftini. A i majstor što ih postavlja, mora biti majstor, a ne "majstor".

A rekoše mi da može i parket na podno grejanje, ali mora biti onaj parket Tarket tipa, dakle prefabrikovani, i mora da se lepi (inače je previđen da se postavi plivejuće, k'o laminat). I ima ih baš lepih.
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko nesto o infracrvenim panelima koji rade na struju? Bio sam na odmoru skoro i video sam kod drugarice u stanu dva panela ima u dnevnoj sobi nesto tipa 60x100cm. Neki infracrveni zraci pojma nemam sta i kako, znam da je na struju i da ima 400W i 800W. Njena dva 400W panela su ugrejala perfektno stan.
Nesto kao ovo:
combipanels.jpg
 
Da li mozes i malo o subjektivnom osecaju podnog grejanja, npr vlaznost vazduha, kondenzacije, opsti osecaj... I ono sto mene odbija od podnog grejanja je zavrsna obrada poda koja najcesce nije parket. Ja nekako ne mogu da zamislim da zivim u stanu sa keramickim ili tekstilnim podom

Subjektivan osecaj je po meni mnogo prijatniji nego radijatori, svuda je ista temperatura, nema onih neprijatnih vrucih tacaka oko grejnih tela i jedino mesto gde mozes da osetis grejanje kada radi je susac za peskire i plocice u kuhinji i kupatilu, ali je to onako mlako posto je izlaz pumpe podesen na 36C. Nije ni suvo ni vlazno, kondenzacije jako malo po donjem obodu prozora i to kada se kuva. Kao sto NShappy rece moze i parket i to je kod mene slucaj, neka varijanta Tarketta pogodna za podno grejanje. Na parketu je osecaj neutralan i uopste nema potrebe da se nose papuce jer ne stigne da se toliko ohladi u toku dana.

@ChobbyNS
Po defaultnom podesavanju bez dodatnih grejaca pumpa radi do -15C, ako ode ispod toga u unutrasnjoj jedinici su dva pomocna grejaca na struju od po 3kW.
Za trenutne spoljne temperature je podesen rezim fiksne temperature 36C na izlazu iz pumpe, i to je aktivno za 8 sati nize tarife. Postoji i varijanta da se pali/gasi na odredjenu sobnu temperaturu koja se ocitava na sondama u sobama na kojima su kontrole fan coila. Fan coili za grejanje sluze ako treba brzo zagrejati sobu posle duzeg provetravanja ili odsustva. Kako bude hladnije podizacu temperaturu do 40C, a ako ne bude dovoljno ubacujem i neki dnevni termin u program.

Kako su mi objasnili, kljucna stvar je tih 10cm podne kosuljice, sto na 70kvm dodje 7m3 cementa koji nocu apsorbuje toplotu iz cevi i onda lagano ispusta tokom dana.
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima, ima li neko preporuku za toplotnu pumpu vazduh voda i sto je jos vaznije za neku ok firmu majstora koji ce to instalirati kako treba?

Malo sam obilazio ove vidjenije prodavce tipa VIESMANN, MITSUBISHI, TOSHIBA... i naisao sam na vrlo razlicite price... jedan veli, mora da ide bafer, drugi veli ne valja bafer nema botrebe, treci vecli montaza smesna stvar, kod treceg montaza pola pumpe...

inace imam kucu 165m2, odradio podno na prizemlju, a u potkrovlju su radijatori... znaci moraju dva kruga grejanje...malo sam surfovao PANASONIC je napravio haos pumpu za ovu godinu i nisu posebno skupi, ali ih kod nas nesto bas i nema...

Ako neko nesto zna, pls help, moze i na PP
 
Treba mi nesto za grejanje kupatila na struju... Razmatram neke susace za peskire... Kupatilo je velicine 5-6 kvadrata... Valjaju li ti susaci nesto? Ima ih od 50e pa do 200e...

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Da, kvalitetan sušač je sasvim dovoljan

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Pa sta znam, ja sam mislio da ne dajem vise od 50-60e za to... Zato sto je to prelazno resenje dok ne uvedem parno grejanje...

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Takodje toplotna pumpa voda-voda i podno grejanje.Polazna temperatura vode je 39 stepeni.Ispod nule je podignem na max 45 stepeni.Patos je tek topao ,tj nije hladan a u prostorijama ne pada ispod 23 stepena.Isto koristim pretezno noc da napumpam patos i pre podne bude pretoplo ,popodne taman i prvi put po skupoj struji palim posle 18 i to na sat do sat i po.
TP je PRC sa KP oglasa.Sticajem okolnosti ,prodavac ispade maltene komsija.Treca zima bez problema.Hvale se sa preko 300 pumpi ugradjenih zadnjih godina.Nazivna snaga je 20KW a grejem trenutno 170m2.U planu je jos 130m2 ali kad se sklope zvezde i Bitcoin ode na Mars.Hehehe.
Bezicni termostat i sve funkcionise savrseno.U 3 zasebne jedinice je priblizno ista temperatura stim da ipak potkrovlje treba malo pojacati u odnosu na prizemlje i sprat.Bez velike stednje od 25-30kwh dnevno i vecina u jeftinoj tarifi
 
Ja sada hocu da radim grejanje.
Do sada smo se grejali na kotao koji se nalazi u kotlarnici i to na drva i ugalj.
Presao bih na plin ili pelat, ili nesto trece zavisi od finasija.
Dajte sta da lista gledam i ostalo pomazite
Gde da gledam karakteristike koylova

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno