Šta je novo?

Grejanje ove zime

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko si platio tu PRC pumpu i instalaciju ako nije tajna

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
I mene zanima,ako moze i kontakt prodavca ovde ili na pp. Hvala
 
Samu TP sam platio 3200e. 20kW za grejanje do 400m2.Postoji i manje snage kod istog trgovca.Kopanje bunara,spajanje sa TP i osnovni razvod sa ventilima je kostao jos 1000e.Ove zime sam grejao 170m2 podnim grejanjem i najveci racun je bio 4500 din.Grejao sam najvise nocu kad je jeftina struja.Podno grejanje je akumulator toplote i po skupoj struji sam palio grejanje tek posle 17 casova da malo dogreje do opet jeftine struje koja startuje u 23 casa.
 
može li broj u om,
hvala [emoji112][emoji4]

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Kuća 90 kvadrata grejnog prostora, izolacija 8cm stiropora na spoljne zidove, plafon 3cm iznutra na plafonu a 5cm stiripora na ploči, planiram da dodam još 5cm kamene vune na stiropor, dobra pvc stolarija. Planiram etažno grejanje sa radijatorima ali me zanima na šta da uradim: drva ili nešto drugo? Tu ne treba neka jaka peć. Odbojan sam prema paletu jer mi se čini neisplativ. Dali bi neka pumpa vazduh voda bila ok?
 
Samu TP sam platio 3200e. 20kW za grejanje do 400m2.Postoji i manje snage kod istog trgovca.Kopanje bunara,spajanje sa TP i osnovni razvod sa ventilima je kostao jos 1000e.Ove zime sam grejao 170m2 podnim grejanjem i najveci racun je bio 4500 din.Grejao sam najvise nocu kad je jeftina struja.Podno grejanje je akumulator toplote i po skupoj struji sam palio grejanje tek posle 17 casova da malo dogreje do opet jeftine struje koja startuje u 23 casa.
Ja gledao za moju kucu izadje sve oko 5000e.
Mislim da cu plin da roknem pre pelata.
Plin me je izasao 1480e + prikljucak 100k dinara u ratama

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Momci, pomagajte, posto sam totalni laik kada je grejanje u pitanju.
Naime, imam jedan iznajmljen poslovno/radni/blejacki prostor koji delim sa jos 5 ljudi, organizovan kao mali, licno organizovani freelance hub. U pitanju je suteren stare zgrade. Glavna prostorija u kojoj se boravi ima 26 kvadrata i plafon od 3m. Prethodnu zimu smo se grejali na 2 ili 3 (po potrebi) uljana radijatora. Uspevali su oni nekako da postignu temperaturu vazduha, ali vrsta toplote nije bila bas najprijatnija; hladan pod, hladan namestaj, hladni zidovi itd, treba bar sat vremena da se zagreje kada prva osoba dodje ujutru... Posto smo sami sebi sefovi, nekad nema nikog po par dana, nekad se zagine i do kasno u noc ako ima posla, tako da nema pravila kada se i koliko boravi. Koje bi po vasem misljenju bilo neko optimalnije resenje za prostor tog tipa?
 
Inverter klima.
 
...ali vrsta toplote nije bila bas najprijatnija; hladan pod, hladan namestaj, hladni zidovi itd, treba bar sat vremena da se zagreje kada prva osoba dodje ujutru...

Za rešenje ovog problema, bez obzira čime se greješ, mora se non stop grejati. Tj, kada se jednom postigne zadovoljavajuća tempretaura, mora se stalno održavati. Ako dozvoliš da se jednom ceo sadržaj prostorije ohladi, zidovi/podovi/plafoni/pokućstvo/nameštaj, potrebno je jako puno vremena da se sve to ponovo ugreje na 20-ak °C. A ako se temp. vazduha i tih nekih "čvrstih predmeta" oko tebe značajnije razlikuju, dobijaš taj neprijatan osećaj.

Ulji radijatori jesu tu problem, jer je veoma opasno ostavljati ih bez nadzora. Pogotovo ove nove kineske. Lično sam video jedan izgoreli. Sreća i protivpožarno konstruisana prostorija, kumovali su da ne dođe do većeg požara.

Kvalitetna inverter klima je najoptimalniji uređaj za grejanje jedne ovakve prostorije, ali i ona mora da radi 24/7. Nećeš se od klime ugrejati ako je -5° napolju, a ti je tek uključiš u prostoriji gde je 10°C. 24/7 rad je neko generalno pravilo za grejanje inverter klimama preko zime. Ali bar, dobroj inverter klimi, nije problem da radi 24/7.

Ako prostor rentirate i ne želite da ulažete, da gazdi uzrađujete klimu, onda izaberite veću i ispravnu, dobro izolovanu TA pećku. Punite je noću, a kada su baš niske temperature pa vam izduva pre sledeće niže tarife, uključujte punjenje i preko dana, ili se dogrejte tim nekim radijatorom.
 
Poslednja izmena:
Samu TP sam platio 3200e. 20kW za grejanje do 400m2.Postoji i manje snage kod istog trgovca.Kopanje bunara,spajanje sa TP i osnovni razvod sa ventilima je kostao jos 1000e.Ove zime sam grejao 170m2 podnim grejanjem i najveci racun je bio 4500 din.Grejao sam najvise nocu kad je jeftina struja.Podno grejanje je akumulator toplote i po skupoj struji sam palio grejanje tek posle 17 casova da malo dogreje do opet jeftine struje koja startuje u 23 casa.
Ako se ceka tako nocu kad je jeftinija struja onda moze i sa bilo kojim grejalicama odvrnes do daske od 23 do 5-6 ujutro i cekas noc opet :D
Kod mene je zimi preko 23-4 stepeni grejemo se na drva oko 170-180 m2 kuca sa prosecnom izolacijom oko 15-18 m3 drva... A video sam najstedljiviji metod grejanja od kolege. Covek uzme drva iz supe napravi par krugova oko kuce i vrati ih u supu i zagreje se bez da zapali pec :)
 
Za rešenje ovog problema, bez obzira čime se greješ, mora se non stop grejati. Tj, kada se jednom postigne zadovoljavajuća tempretaura, mora se stalno održavati. Ako dozvoliš da se jednom ceo sadržaj prostorije ohladi, zidovi/podovi/plafoni/pokućstvo/nameštaj, potrebno je jako puno vremena da se sve to ponovo ugreje na 20-ak °C. A ako se temp. vazduha i tih nekih "čvrstih predmeta" oko tebe značajnije razlikuju, dobijaš taj neprijatan osećaj.

Ulji radijatori jesu tu problem, jer je veoma opasno ostavljati ih bez nadzora. Pogotovo ove nove kineske. Lično sam video jedan izgoreli. Sreća i protivpožarno konstruisana prostorija, kumovali su da ne dođe do većeg požara.

Kvalitetna inverter klima je najoptimalniji uređaj za grejanje jedne ovakve prostorije, ali i ona mora da radi 24/7. Nećeš se od klime ugrejati ako je -5° napolju, a ti je tek uključiš u prostoriji gde je 10°C. 24/7 rad je neko generalno pravilo za grejanje inverter klimama preko zime. Ali bar, dobroj inverter klimi, nije problem da radi 24/7.

Ako prostor rentirate i ne želite da ulažete, da gazdi uzrađujete klimu, onda izaberite veću i ispravnu, dobro izolovanu TA pećku. Punite je noću, a kada su baš niske temperature pa vam izduva pre sledeće niže tarife, uključujte punjenje i preko dana, ili se dogrejte tim nekim radijatorom.
Da, i ja nesto naginjem ka varijanti sa TA peci. Ako se u nekom momentu budemo selili iz prostora, uvek mogu da je rasklopim i prebacim negde drugde, ili prodam. Klimu vec imamo, neku matoru doduse i lose pozicioniranu za grejanje, tako da ne bih zonglirao sa jos jednom. Kolika otprilike mislis da bi TA pec bila dovoljna i kolika im je realna cena, cisto da znam da me neko ne cepne po usima.
 
Opet grejalice nisu komforne kao podno grejanje.Zasto bih palio preko dana toplotnu pumpu ako je temperatura veca od 23 stepena.Nema potrebe.Kad padne ispod 23 ukljuci se sama a to se desava kasno popodne.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ako se ceka tako nocu kad je jeftinija struja onda moze i sa bilo kojim grejalicama odvrnes do daske od 23 do 5-6 ujutro i cekas noc opet :D
Никад ниси користио ТА пећи? Ноћу их напуниш, цигле унутра се загреју и ако није баш баш мраз, цео дан греју и топло је. Обичне грејалице угасиш ујутру и за пола сата опет мраз.
 
Da, grejalice su zlo, koliko ugasis toliko hladno, prvo resite taj plafon, visoko je to, dok ti ugrejes gornja 2m plafona, tj. dok toplota stigne do vas ima da prodje ihaaaj,

Preporuka za TA pec isto i od mene
Sent from my P8000 using Tapatalk
 
Društvo, malo nekromansinga na ovu temu.

Treba mi neko grejno telo za ispomoć da se povremeno dogreje jedna prostorija od cca 10 kvadrata.

Razmišljao sam se o uljanom radijatoru ili konvektorskoj grejalici? Ili neki treći predlog?
 
Ne znam da li je neko imao iskustva ili pisao o tome, ali imam jednu preporuku.

Svako ko želi da se isključi sa daljinskog sistema grejanja, a da i dalje koristi radijatore, preporučujem grejače na struju. Može i kao dodatni izvor grejanja radijatora.

Snage su od 1 do 2.5 kw, lako se nameštaju i odlično rade. Cena, po komadu, nije veća od 5.000 din. Ima i firma koja ih proizvodi i prodaje, ali da ih ne reklamiram, lako ćete izguglati.
 
Planiram nakon ove sezone da se prebacim na gas. Nego me muci sledeće. Imam 55 kw Kraljevo kotao, grejem se na ugalj i drva, ukupno 23 radijatora raznih veličina ali kada bi svi bili veliki, oko 20 i sa tim grejem oko 360 do 380 kvadrata neto površine. Ne mogu nigde da nadjem računicu koliko bi trošio gasa. Inače kuća je super izolirana stiroporom sa pvc prozorima, nije na vetropičini, kuća se sastoji iz dva objekta spojena pa zato ta kvadratura.
 
Znam, pošto su to spojene kuće, isključiću grejanje tamo gde ne koristim prostor, tj drugu kuću i ubaciti u sistem antifriz i prepolovicu kvadraturu.
 
Puno ce te kostati. Koliko sada otprilike potrosis metara drva i koliko tona uglja?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Šest tona uglja i oko 15 metara drva, izadje preko 100 k. Svakako sa gasom sa prepolovljenom kvadraturom, imao bih manje troškove.
 
Мањи трошкови, појефтиниће гас, немаш чишћење оџака, немаш чишћење пећи, пражњење пепела, ложење на сваких пар сати и ујутру ако се угаси док дигне температуру....
Ми смо кући увели гас и милина, што се каже господски већ 3-4 године...
А трошили смо 7-9 метара дрва и 6 тона угља... И јефтиније нам је на гас...

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Baš tako, te prednosti i ja želim, nema više utovara, mačevanja sa ugljem i drvima. Nego moram da zovem inženjera da vidim kako da prepolovim kvadraturu ili da na ostatak kuće greje radijator na kec.
 
Pa neka ti napravi ventil da mozes da iskljucujes sektore po potrebi, sve je izvodljivo samo kosta :)
Brat isto greje na gas slicnu kvadraturu kao ja, ima bolju izolaciju na tavanu 5cm stiropor kao ja plus 10cm vuna, prosla sezona 700e a ja na 4 klime 200e.
 
Posto kazes da te to sve kosta 100k jel to koristiš drveni ugalja? Ja vise volim kako radijatore greje cvrsto gorivo, mada se poslednje 4 godine grejem na gas. Pre toga smo se 15 godina grejali na gas, pa 5 na drva, i sada kada je gas pao na normalu a ne ko nekada 85 dinara ponovo na gas

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Gas uopšte nije jeftin ako želiš da se ugreješ. Drug u stanu od nekih 150m2 ima gas i uvek je hladno, a ako odvrne, recimo da mu bude toplo kao kod mene na pelet duplirao bi cenu grejanja. Možda grešim, ali sam često provodio dosta vremena u tom stanu i u duksu mi je uvek bilo hladno, ustvari oni se sami pokrivaju kada sednu na kauč... Tako da mi ta računica sa gasom kod većine ljudi deluje kao da nisu upoznati, usput ih neko treći ubedi i na kraju bude šta je tu je. Po onom što sam osetio klasično etažno grejanje na drva i ugalj je jedan ekstrem (teško održati temperaturu i bude dosta toplo) i drugi ekstrem gas (ako želiš da se osrednje ugreješ, recimo kao na pelet dupliraš troškove, a ako želiš da se ugreješ kao na drva, ugalj tu sigurno 5x više gasa potrošiš).
Inače pišem onako kako sam video i osetio, nisam nikada stavljao grejanje na gas u računicu pošto mi se ta hladnoća nije svidela.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno