Šta je novo?

Predstavljen novi Mac Mini 2014 - Vesti, poredjenje, predlozi

I naravno pazis da koristis kvalitetne srafcigere da ne ostetis/izlizes srafove. Nisam imao iskustva sa garancijom i da li bi ponistili, samo te savetujem da ne koristis kineske srafcigere kad otvaras :)
edit: kako rade Mac Mini obzirom na integrisanu graficku sa Photoshop i tipa Illustrator - da znam za office ako bude trebalo da se kupuje u nekoj skorijoj buducnosti... Verovatno bi isao Mac Mini + neki Dell 4k monitori.
 
Poslednja izmena:
A otkud će oni da znaju da si ga otvarao?
Da li ima nalepnicu koju ćeš da pocepaš?
Ili nešto drugo na osnovu čega će da se vidi da li je otvaran?

Otvoriš miniku, ubaciš SSD, sačuvaš hard disk, pa ako si baš baksuz i desi se nešto, vratiš hard disk na njegovo mesto i odneseš u servis.

I naravno pazis da koristis kvalitetne srafcigere da ne ostetis/izlizes srafove. Nisam imao iskustva sa garancijom i da li bi ponistili, samo te savetujem da ne koristis kineske srafcigere kad otvaras :)
edit: kako rade Mac Mini obzirom na integrisanu graficku sa Photoshop i tipa Illustrator - da znam za office ako bude trebalo da se kupuje u nekoj skorijoj buducnosti... Verovatno bi isao Mac Mini + neki Dell 4k monitori.

OK, hvala drugari, sam ću da zamenim plus ću da koristim kvalitetnu opremu.

Za Photoshop i Illustrator nisam merodavan pošto ih nemam instalirane na kompu niti ih koristim (nadam se da će se neko javiti ko koristi pa da odgovori).

Želim još da kažem da je situacija haotična i da najjeftinijeg mini-ja toliko usporava klasičan hard disk da je to neverovatno, na hackintoshu koji je bio slične konfiguracije sa ssd-om je sistem leteo, ovde malo malo "štucne", otvorim brauzer sa više tabova, zastane pa nastavi, otvorim Pages on skakuće po Dock-u pa otvori, smor. Moraću pod hitno da ubacujem ssd.

Što se tiče mini + 4k, zaboravi. Mac mini ide sa 4k na 30Hz tako da ipak sačekaj sledeći mini (možda krajem ove ili sledeće godine), ili juri MBP 15" ili Pro za 4k (ako imaš love).

Ja sam ovog mini-ja kupio i sada ga furam na 1080p ali ću kupiti sledeći kada izađe i tada ću kupiti 4k monitor i/ili 4k tv kada pojeftine a ovog minija ću da prodam.
 
Poslednja izmena:
Postoji li ovo u Srbiji ili moram preko eBay-a da kupim:

Plastic Opening Tools

I šta može da služi kao zamena a da ne ošteti mini, komponente...?
 

Prilozi

  • 355cc492ce24c8c929a4e6a4a507823e.145000_Plastic_Opening_Tools.jpg
    355cc492ce24c8c929a4e6a4a507823e.145000_Plastic_Opening_Tools.jpg
    93.7 KB · Pregleda: 78
Inače ovo je potrebno da bi se zamenio hard za ssd:

screen-shot-2015-02-19-a.png


Probaću po komšiluku da vidim pošto ima par majstora da li imaju ove šrafcigere...
 
imas kod kineza.Ja uzeo jelkicu od ne znam ni ja koliko dodataka za 500 dinara.

Uz klip cez zameniti ssd za manje od sat.Ja sam hteo da odem do servisa i da platim,al kad sam cuo cenu...
 
Postoji li ovo u Srbiji ili moram preko eBay-a da kupim:

Plastic Opening Tools

I šta može da služi kao zamena a da ne ošteti mini, komponente...?

Pa u sustini mozes koristiti i pincetu ili omanji (-) srafciger,ili bilo sto sto je od drveta ili plastike a da je prilicno isto tanko i dovoljno cvrsto.
Ova alatka se ne koristi mnogo,jedanput do dvaput u jednom projektu/otvaranju.U slucaju mog MBPa po otvaranju koristim jedanput.
Kad trebam odvojiti sata flat kabl od super drive od maticne.Sve ostalo su srafovi.

P.s.Mozes koristiti i nokte ako su ti dovoljno dugacki. ;-)

P.S.S. Sad sam se "dosetio" BAS mnogo dobre "stvarke",kad kupujes alat/pakovanje za ljepljenje probusene unutrasnje gume za biciklo.
U njemu dobijas flastere,lijepak i "stapice" koji po izgledu bas lice na ove sto ti trebaju.Kacim slike za koji dan!
 
Želim još da kažem da je situacija haotična i da najjeftinijeg mini-ja toliko usporava klasičan hard disk da je to neverovatno, na hackintoshu koji je bio slične konfiguracije sa ssd-om je sistem leteo, ovde malo malo "štucne", otvorim brauzer sa više tabova, zastane pa nastavi, otvorim Pages on skakuće po Dock-u pa otvori, smor.

http://forum.benchmark.rs/showthrea...liko-ste-zamenili-originalan-harddisk-u-Mac-u

ako se harddisk parkira svakih par sekundi onda mu treba bar sekunda da krene i eto ti situacije koju spominjes!
 
Proveriću pa javljam... :wave:
 
btw ja sam zamenio hdd u macminiju mid-2010 samo sa toraxom i uputstvom sa ifixit.com-a.
 
http://forum.benchmark.rs/showthrea...liko-ste-zamenili-originalan-harddisk-u-Mac-u

ako se harddisk parkira svakih par sekundi onda mu treba bar sekunda da krene i eto ti situacije koju spominjes!

Pogledam u S.M.A.R.T. i imam sta da vidim! Load Cycle Count: 633.502 (nakon ukupno 8244 sati rada)

Pogledam u specifikaciju harddiska: link Reliability/Data Integrity: Load/unload cycles - 600,000

Gde se ove dve specifikacije gledaju (pretražio sam Disk Utility i Smart Repeorter ali nisam našao)?
 
^ moras da skines neki util koji moze da procita S.M.A.R.T. parametre harddiska (ne znam ni jedan freeware ali lako ces naci i neki shareware ogranicen na 30 dana...).
 

Bravo, to je to !!!

Isto s***** ,drugo pakovanje.
U vezi prvog linka:
Ovom od bicikla ivica je malo deblja(koji milimetar) pa nebi bilo zgorega malo smirgl papirom malo otanjit.
U svakom slucaju ako bas samo ovo trazite,posluzit ce definitivno(uz malo tveak-ovanja :)))) !!!

Sto se tice drugog linka...odlicno je, bez potrebe da se ishta doteruje.
 
Poslednja izmena:
Ukoliko ti uspe (sto ti zelim) baci neki review. A mozes i da ponovis samo snimi pa okaci na YouTube.:D
 
Pazi ovako, ja sam uveren 100% da će uspeti ali sam se konsultovao i na macserbia i iako je istyle tražio 4 hiljade za zamenu postoje osobe koje bi za mnogo manju cifru zamenile klasičan hard za ssd. Večeras (zbog nekih obaveza) nisam stigao da pozovem člana Mare da vidim za cenu. Ukoliko mi bude cena odgovarala odneću da se zameni zato što ne volim da čekam. Isto sam se konsultovao da treba najmanje (ukoliko nema nekih praznika) 15 dana da stigne sa ifixit-a ali i tamo plaćam shipping tako da ni tamo nije jeftino - 39$ ukupno ili 16.50$ samo šrafciger.

screen-shot-2015-02-23-a.png


screen-shot-2015-02-23-a.png


Čovek iz Novog Sada bi mi zamenio za 2 hiljade ali živim u Beogradu tako da mi to predstavlja problem.

Videću još sutra sa Maretom šta i kako (neozbiljno je da sada zovem :p) pa ću odlučiti.

100% neću nositi u ovlašćeni zato što ponavljam iStyle traži 4 hiljade dok Macola traži 5.040,00 dinara.

Najbliži sam soluciji da kupim samo jedan šrafciger preko ifixit-a koji nema u Srbiji a ostatak da pokupujem u radnjama gde i kako se snađem pa da sam zamenim.

Gledao sam na YT-u i ono je laganica prema onome šta sam radio sa PC-jem do sada (bilo lap ili desktopom).
 
Poslednja izmena:
jesi li gledao na aliexpresu cenu (i da li uopste ima)?
 
Nisam našao kao pojedinačan proizvod, jedino možda ima u nekom setu šrafcigera ali nema detaljnije specifikacije i opet ispada kada se kupi set (koji mi realno ne treba) da je ista cena kao kada kupujem pojedinačan šrafciger :)
 
Ima tih srafcigera u merkuru i po radnjama sa alatima, nema potrebe narucivati.
 
Slao sam mail nekim firmama ali su rekli da nemaju baš taj šrafciger što meni treba.

Umesto one plastike sa ifixit-a otvorio sam bez problema sa bus-plus karticom :p

Uzeh od komšije alat ali ni jedan ne odgovara, usput sam uspeo sve dodatke da ispomeram :eyebrows:

Dogovorio sam se sa Maretom sa macserbia da sutra ugradi ssd za 2.000 dinara. Inače u pitanju je Samsung 840 EVO tako da javljam rezultate i da li sam naišao na neke probleme po pitanju Trim Enabler-a i sl.

:wave:



http://www.dodaj.rs/f/3v/id/4mQZEbn7/img1884.jpg
 
Poslednja izmena:
i ta cena je dranje,al u odnosu na one hiruske iz istylea i macole je ok.

kKao totalni amater, ja sam zamenio malo teze,jer je klip bio lose objasnjen u najbitnijem delu i zbog toga se oduzilo.

Za nekog ko je vec menjao,to je 15 minuta posla.

Sto se alata tice,rekoh vec da sam ih kod kineza za male pare nabavio.
 
Poslednja izmena:
^ obrati paznju da ti treba Security Torx, ne obican za ovaj Mac

funnyscrew.jpg
 
Da javim da sam bio kod Marka i da ni on nije imao šrafciger, kaže da će da poruči pa da se vidimo za desetak dana kad stigne :wave:

Edit: da li neko zna u čemu je caka sa kupon kodovima na ifixit-u, kako ostvariti popust pri kupovini alata?
 
Poslednja izmena:
ja sam tek sad skapirao da se ovde radi o najnovijem miniju...
 
Pa to, izmislili novu foru sa šrafom, ubacili onaj koji se ne koristi u domaćinstvima pa da čovek odustane i da odmah u početku kaže vidi ovo 4 giga rama je malo, memorija je zalemljena, bolje uzeti srednju konfu ali ni tamo nema fjužn drajva, pa kada kreneš malo po malo i uzmeš njihovu bto konfu tada dolaziš do toga da možeš za istu kintu kupiti iMac ali i on je slab, možda ipak da se doda još malo pa da se kupi jači iMac i kada kreneš tako da im ubacuješ u džep dođeš do toga da treba odustati i kupiti neki dobar polovan auto pa na odmor na more.

To što volim rad u OS X-u više nego u Widnows-u ili Linux distribucijama ne znači da moram da budem ovca za šišanje.
 
^
sad sam proverio i imaju u Wurthu kod nas Security Torx ali nisu sigurni da li imaju i 6-ticu.

javicu kad budem siguran da li imaju i po kojoj ceni.
 
krastavac. ja jutros naručio preko iFixit-a:

screen-shot-2015-02-26-a.png


Sa računa (Banca Intesa) mi je skinuto (u evrima):

screen-shot-2015-02-26-a.png


Hvala na trudu :wave:

Sve u svemu javi ako budeš znao cenu da vidim sa koliko sam mogao da prođem.
 
Poslednja izmena:
ladno nemaju 6-ticu!
7-mica je najmanja!
 
Izgleda da je Apple zabranio svima da prodaju šesticu :p
 
Fina brzina za Miniku!!!
 
Nazad
Vrh Dno