Šta je novo?

Predstavljen novi Mac Mini 2014 - Vesti, poredjenje, predlozi

Jedno pitanje za korisnike starih i novih minija: da li je ovo malo cudo besumno pri radu?
Vidim da je energetski izuzetno efikasno, a opet vidim da nije pasivno hladjenje u pitanju vec da ima neki mali ventilator. Nije mi bas najjasnije kako funkcionise...

Ne čuješ ga,sem krš hdda i igle s vremena na vreme :)
 
1. Programi na OSX su u mogucnosti da koriste vise jezgara.
2. Sam si odgovorio
3. Nikako. Integrisana grafika u novom Mac Miniju isporucuje 3200 x 2000 px
4. Iz trenutne Mac Mini ponude nista nece moci pogurati 4K monitor da radi kako treba
5. Nemam info o tome
6. Svi se nadaju da Apple nije pribjegao tako radikalnoj mjeri kao kod Mac Pro linije
7. Preslabo
Kako je moguće da HD5000 ne može da pusti 1080p savršeno glatko kad to mogu druge slabije integrisane?
 
Не капирам што је платио? Што није рекао да је телефон добијен не разумем како неко може да ти лупи царину на твој телефон вњћ отпакован итд?!

Napisao sam, bio je otpakovan, sa nasom sim karticom u telefonu.
Opet su mu uzeli telefon da provere, preko ne znam cega su utvrdili da je za USA trziste i rekli mu da plati ili oduzimaju. Ovo se desilo na aerodromu Nikola Tesla. Mozda nije imao srece ali tako je ispalo.

Kako da kupim stari u USA? Ne mogu da za izaberem na Apple sajtu

Amazon.
 
Знаш када бих му дао да ми провери телефон? :) Па да је и Вучко сам не би га добио. Да је упакован наравно нема проблема.
 
A šta da je kupio u SAD, vratio se, ponovo otputovao u SAD i po povratku mu traže da provere? Nema logike, nahvatali ga na brzinu.
Jedino ako su mu našli i kutiju, račun ili sl.
 
Па то ће бити ипак.
 
Da ne idemo u off. Kada se izlazi iz zemlje srbije imas papir na kojem navodis koliko telefona iznosis iz zemlje i koje su modeli i ostale vrednosti. Normalno to niko ne pise. Kada se vracas u srbiju ako imas taj papir gde pise iPhone 6 kom 1 ne mogu ti nista. Ako ga nemas to je vec tvoj problem i imaju sva prava da ga carine ili oduzmu.
Opet sve zavisi od carinika koji te je navatao. Meni su gledali laptop i po broju su mi rekli da je iz usa. Ja sam isao na blef i rekao sam im zadrzite ga i ovako je kanta, pustili su me... kao i kada putujes avionom. Dovoljen je jedan kofer uz ekonomsku klasu ali ako je ik onaj na salteru dace ti i dva :)

Tema je imac mini.

Mene isto zanima kako se mini nosi sa pustanjem full HD filmova ?
blue ray kopija koje skidamo sa torrenata
 
gledao sam bez problema full hd filmove.Ako vas interesuje bas nesto posebno,skinucu i pustiti.
 
Ja sam uradio Geekbench 3 test na mom hackintoshu koji je i3 i daje slabije rezultate od mini-ja bilo iz 2012 ili 2014 (najjeftiniji model) i puštam samo remux-e tako da 101% pušta.
 
Stigao mi mail:

Postovani,

Stizu prve kolicine novih Mac Mini racunara i dostavljam Vam njihove konfiguracije i cene:

Mac mini DC i5 1.4GHz/4GB/500GB/Intel HD Graphics 5000
Cena: 66.390,00

Mac mini DC i5 2.6GHz/8GB/1TB/Intel Iris Graphics
Cena: 91.990,00

Mac mini DC i5 2.8GHz/8GB/1TB FD/Intel Iris Graphics
Cena: 130.090,00

S poštovanjem,
 
Postoji tema o carini, ovde se završava svaka dalja priča o tome.
 
Mac mini Late 2014.

Pre nego što se odlučim da napravim zamenu klasičnog hard diska za ssd u ovlašćenom servisu hteo bih da pitam da li je neko kupovao alat za otvaranje Mac-a, ako jeste gde, koliko para, koliko se čeka...?

Drugo pitanje je šta mi je sve potrebno od alata za otvaranje mini-ja, gde mogu da proverim a da je 100% tačno?
 
Mac mini Late 2014...

Samo da te pitam koliki je nivo buke kad je kuler ovog Mac Mini-ja u pitanju? Ovo pitam jer me interesuje da li je toliko tih da se maltene ne cuje. I da li to zavisi od modela (jacine procesora)?
 
Nema veze sa modelom, ne čuje se.

Tih, tih, tih.

Čuje se eksteni hard disk kada se približiš, čuje se NAS kada se približiš, ali se mini ne čuje.

E sada, ja ga nisam opterećivao da mu procesor radi nekoliko sati na 100% već pričam za gledanje BD filmova, slušanje muzike, net, mail, uTorrent.

Nemoj da te brine nivo buke to je idealno.

Ako imaš neka pitanja tipa da pustim neki određeni film ili nešto slično da uradim neki test itd. tu sam.

Inače, neko je u temi pitao da li može da pusti BD filmove i odgovor je da može bez problema. Pustio sam nekoliko BD Remux-a preko XBMC-a i sve radi bez bilo kakvog seckanja.

:wave:
 
Planiram potpuni zaokret u koriscenju racunara, nema vise wota, overclocka, hladjenja, ventilatora, kojecega, planiram prodaju svog racunara i kupovina mac minija za sledece: office, net, filmovi muzika, koja bi konfiguracija (polovna ili nova) zadovoljila moje zahteve narednih dve do tri godine?
 
mac mini 2012 i7 (+16gb+ssd) :)

Miran si 4,5 godina :)

Ja evo već dve godine sa njim u ljubavi i ne planiram da ga menjam još barem toliko ili dok ne skupim za neki imac 27 :)
 
Poslednja izmena:
Nema veze sa modelom, ne čuje se.

Tih, tih, tih.

Čuje se eksteni hard disk kada se približiš, čuje se NAS kada se približiš, ali se mini ne čuje.

E sada, ja ga nisam opterećivao da mu procesor radi nekoliko sati na 100% već pričam za gledanje BD filmova, slušanje muzike, net, mail, uTorrent.

Nemoj da te brine nivo buke to je idealno.

Ako imaš neka pitanja tipa da pustim neki određeni film ili nešto slično da uradim neki test itd. tu sam.

Inače, neko je u temi pitao da li može da pusti BD filmove i odgovor je da može bez problema. Pustio sam nekoliko BD Remux-a preko XBMC-a i sve radi bez bilo kakvog seckanja.

:wave:

Kao sto vidis u potpisu to je konfiguracija koju koristim. E sad ja sam i hteo da kupim jos pre godinu i po MM(kada mi je riknjavao stari PC) medjutim mozda vise od straha zbog toga sto kazu kako je "zatvoren"sam odustao. A tom je kumovala i moja sestra koja me je napala sta ce ti Apple PC i sl. Nikad nisam ni koristio nista od Apple-a vec M$. Da ne pominjem koji sam bio baksuz da kad sam kupio nov PC otisli mi redom procesor(krstili se u servisu), maticna i HDD (sve novo i pod garancijom). Ja bukvalno ne gasim komp sem nocu a ponekad i tada radi kad skidam BD ili Remux filmove(od 7 pa do 40-tak i vise GB) koje takodje gledam pomocu XBMC-a na komp. Imam Panasonic TV sa sugavim playerom. Ukoliko bi ga kupio stavio bih SSD(vrsta fuzije sa HDD-om). Mislim da bi mi ovih 4GB RAM bilo dovoljno.
Ali ponavljam ako resim da kupim i to ne kod nas vec u severnom susedstvu. Kad ne daju na cekove.:wave:
 
Poslednja izmena:
Planiram da kupim ovu bebicu da mi zameni trenutni i3/4gb ram/gtx650 hackintosh. Ciljam na i5 2,8/256ssd/8gb ram. Predpostavljam da bi skok u performansama trebao da postoji?
I jedan izuzetno bitna stvar, trenutni komp mi je spojen i sa tv-om i sa monitorom. Da li ce biti problema ako uzmem minija? Koliko vidim ima samo jedan hdmi izlaz, ali predpostavljam da postoji neki adapter za thunderbolt na hdmi?
 
Planiram da kupim ovu bebicu da mi zameni trenutni i3/4gb ram/gtx650 hackintosh. Ciljam na i5 2,8/256ssd/8gb ram. Predpostavljam da bi skok u performansama trebao da postoji?
I jedan izuzetno bitna stvar, trenutni komp mi je spojen i sa tv-om i sa monitorom. Da li ce biti problema ako uzmem minija? Koliko vidim ima samo jedan hdmi izlaz, ali predpostavljam da postoji neki adapter za thunderbolt na hdmi?

http://www.belkin.com/us/p/P-F2CD024/

Ja imam thunderbolt gen 1 na win laptopu, na njega moze da se poveze i neka verzija mini display porta (mislim verzija 1.4).

Kao sto i sam znas losije GPU performanse, bolje CPU + brzi storage, a treba uzeti u obzir i cinjenicu da ti OSX radi na Apple masini, a ne na nekom Hackintosh budzenju.

Sve zavisi sta ces ti da radis na toj masini, ta grafa je preslaba za bilo kakav gaming i bilo kakav rad koji zahteva GPU performanse.
 
Hvala, sad mi je malo jasnije. Ako sam dobro shvatio mini dp i thunderbolt imaju identican konektor, tako da bih sa takvim adapterom mogao dva displaya bez problema da povezem.
Masinu bih koristio za office, net, multimedia... Dakle nista specijalno zahtevno.

Edit: pa jel brzi od tog i3 ili ne? Koliko sam po netu gledao trebalo bi da su slicni, ali ne svidja mi se ako je i u tom aspektu slabiji od trenutne masine. Inace na trenutnom kompu imam i ssd, tako da tu ne ocekujem neke specijalne pomake, mada bi bilo dobro ako bude brze.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da je brzi i5 2.8 ulv haswell od i3-3220 ivy bridge, 10-20%.
 
Nisam baš siguran za tih 10-20%, mnogo je to. Teško je naći poređenje ova dva procesora, ali neki rezultati kažu da i5-4308U eventualno može biti nekoliko procenata brži u single-core testovima, dok bi i3-3220 bio bolji u multi-core testovima. U svakom slučaju, razlika je mala i verovatno neprimetna u svakodnevnom radu. Posebno za office, net i multimediju
 
Ne znam koliko je validan Geekbench 3, ali tu se vidi 10-20% ubrzanje za single core i multicore test u korist 4308U. Ja bih svakako izabrao 4308U posto je novija generacija.
 
Poštovani,

Ugradnja SSD umesto klasičnog HDD-a za Mac Mini iznosi 4000,00 RSD.

Procedura traje nekih dva sata zajedno sa instalacijom sistema.

Fusion drive nije moguće naknadno poručiti, jer ta opcija postoji samo kada se Mac Mini poruči sa takvom specifikacijom unapred.

Takođe, fusion drive zahteva PCI-E SSD koji za sada proizvodi samo Apple i cene su izuzetno visoke.

S poštovanjem


Zanima me vaše mišljenje, da li je ovo korektna cena ili da se sam igram?
 
... ali ode garancija od dve godine a kupljen je pre par dana, jedino da se uzdam u to da mini ne riknjava tako često....
 
A otkud će oni da znaju da si ga otvarao?
Da li ima nalepnicu koju ćeš da pocepaš?
Ili nešto drugo na osnovu čega će da se vidi da li je otvaran?

Otvoriš miniku, ubaciš SSD, sačuvaš hard disk, pa ako si baš baksuz i desi se nešto, vratiš hard disk na njegovo mesto i odneseš u servis.
 
Nazad
Vrh Dno