Šta je novo?

Ne radi ventilator na gtx660

jandza

Slavan
Učlanjen(a)
15.05.2008
Poruke
40
Poena
310
Imam Msi Nvidia gtx660 twin frozr III 2gb.Danas primetim da mi ne radi jedan ventilator,temperatura ide do 68 stepeni.A kad rucno podesim fan speed u msi afterburner na 90 posto drugi ventilator se tek tada upali.Sta li moze biti problem?
 
Verovatno nemas ocitavanje rpm ni u jednom programu, tacnije nemas vrednost npr 2345rpm, imas samo procentualnu vrednost %, zar ne?
 
Imam ocitavanje rpm u hw monitor i u msi afterburner
 
Vrlo cudno. Dakle kada povecas rucno na 90% svaki put i uvek proradi. Pokusaj da ga ostavis malo na 90% da vrti jedno 5-10 minuta. Imao sam slican problem sa Sapphire 7950 Vapor-X samo kod mene nije ocitavao obrtaje kao rpm i nije elektronika imala "uslov" da pokrene drugi ventilator, tek rucno na 81% je kretao da vrti i onda polako smanjivanjem, uspevao sam da ga do 60% drzim da radi, a na 59% se gasio. Kartica je odneta na servis i rekli sud a je do "elektronike" na kartici i da su probali sa drugog Vapor-X da ubodu ventilator da se isto tako ponasao i da tu nema pomoci, da je kartica neispravna. E sad, taj 2. ventilator je 4pin, predpostavljam i kod tebe je taj slucaj, 1. vent je 3 pin, drugi je 4 pin. Na taj 4 pin dobija "control" signal. Poneka se mzoe 4pin fan naterati da radi isto kao i 3 pin fan tako sto mu se 4 zica jednostavno iskljuci sa stampane ploce, tj. izvadis je iz konektora. Da li ce ti ovo pomoci, ne znma, meni nije. Zavisi od tipa ventilatora ima kojima treba napon na 4 pinu da bi krenuli, ima kojima ne treba.

http://pcbheaven.com/wikipages/How_PC_Fans_Work/

http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-012074.htm

Ako ti je kartica kojim slucajem u garanicji nosi je na reklamaciju. Ako nije, pokusaj da izvadis 4. zicu iz konektora, moguce da ce proraditi i onda ako proradi ponasace se isto kao prvi ventilator.
 
Bas tako....kad povecam rucno onda radi...u garanciji je jos...videcu sta cu
 
Salji na reklamaciju, ne vredi da se cimas oko "budzenja".

Inace bi ti ovo bio neki "quick fix" ako bi dosao do datog tranzistora na stampanoj plocici ventilatora.

Drugi fix bi ti bio da dovodis rucno napon na tranzistor, sto mozda mozes sa 12V, ali bi to trebalo prvo izmeriti kad ti kartica radi na 100% za vent, da li to radi sa 12V, ako je to slucaj, onda prosti "patch" resava stvar. ;)
 

Prilozi

  • fix.jpg
    fix.jpg
    21.6 KB · Pregleda: 137
Ipak cu da saljem na reklamaciju....kupio sam u poznatoj firmi na slovo E...nadam se da nece biti nekih problema oko reklamacije
 
I moja je bila iz firme E___ i nije bilo problema oko reklamacije, dobio sam novac nazad.
 
Poslednja izmena:
Samo da javim da sam poslao graficku na servis i posle par dana su me zvali da kazu da mi je odobrena zamena.Uzeo sam novu msi r9 270x koju naravno prodajem.Garancija je ponovo 3god.
 
Da ne otvaram novu temu posto imam isti problem.
Nekih mesec dana nakon isteka garancije i na mojoj kartici nece da vrti jedan ventilator. Kada manuelno stavim na 87% onda krene da vrti. Pokazuje RPM normalno.

Kako da proverim da je samo taj jedan ventilator neispravan a da ne pravi graficka problem tj. da graficka nece da vrti oba venta, tj. ovo sto je pisao GoranM?

Vidim na oglasima da ima hladnjak od GTX 660 Gaming za 2 crvene pa bih mogao njega da kupim ukoliko ustanovim da ne pravi graficka problem nego samo jedan ventilator. Ili ako postoji neko jeftinije resenje, tipa da nekako vezem obican ventilator za kuciste? :)
 
Poslednja izmena:
Vezao sam Arctic F9 ventilator iznad onog venta sto ne radi i sada je problem resen.
 
Nazad
Vrh Dno