Šta je novo?

iPad Pro

Ovo uzmemo sa 256gb i mirni smo 4 godine glat...
 
Prethodni je smehotresno veliki i nezgrapan, pogotovo kad se stavi u neki cover, jos ako je sa tastaturom...


Meni ipak 11 deluje kao bolji izbor sto se velicine tice, mada me zanima da ih uporedim uzivo.
 
Verzija sa 65GB storage-a je tu da se kaže kako iPad Pro počinje od 799US$. Mislim "Pro" uređaj u 2018 sa 64GB storage-a.
Znači iPad Pro ima smisla praktično od 256GB tj. 945$ + olovka 130$ + tastatura 179$=1250$ za opremljen tablet od 11". Mnogo je ma koliko da je brz.

iPad uređaji su povoljni samo u osnovnoj varijanti, sve što dodaješ košta papreno. Zato ja koristim običan iPad od 329$ za konzumiranje sadržaja a pravi laptop za rad.
 
Ok, mozda ne kontam, ali sto Pro od 64gb nema smisla, a 330$ model ima ?
 
4gb ima manji bata :) mislim ok je to :-D ali opet kad kupijes kupijes flagship :-D

Mada
Ovde pise nesto drugo... au kako se fjaju ljudi sa informacijama...

The benchmark results also indicate that the new iPad Pro models have either 4GB or 6GB of RAM depending on the configuration. On Twitter, well-known developer Steve Troughton-Smith said 6GB of RAM is limited to the 1TB configuration, with 4GB of RAM in the 64GB, 256GB, and 512GB configurations.
 
Poslednja izmena:
Zanimljiva spravica iako sam navikao na android. Posto su android tableti pali u zapecak pogotovo posle izlaska ove strvine razmisljam se koliko je ovo upotrebljivo na sofi uglavnom mislim na multimediju? 8.4 mi odgovara mnogo vise. Jedino sto bih uzeo od androida u ovom trenutku je Huawei m5 mada nisam nikad koristio emui. Treba mi tablet ne mogu vise na telefonu da blejim kad sam kuci.

Sent from my SM-G965W using Tapatalk
 
Za telefone moze da se diskutuje sta je bolje, ali kod tableta iPadu niko nije ni do kolena.

Sa ovim novim, razlika je postala veca nego ikada.
 
Ok, mozda ne kontam, ali sto Pro od 64gb nema smisla, a 330$ model ima ?
Pa zato što 330$ uređaj koristim za konzumiranje sadržaja (internet, video i po koja igrica za klinca, sve u stanu). Za tu primenu mi ne treba "Pro" uređaj, 32GB je dovoljno a cena je 60% niža.
Ako kupuješ "Pro" mobilni uređaj i plaćaš ga ozbiljno, onda ti valjda treba za neki ozbiljniji rad a tu ti 64GB neće biti dovoljno. Uz to ti za ozbiljan rad treba tastatura i olovka i eto ti proste računice.
 
Poslednja izmena:
meni nikad nece biti jasno kakav to ozbiljan rad moze da se uradi na bilo kom tabletu bez obzira na sistem.
ovo je ok masina ali cenom vec upada u klasu nekog macbooka ili drugog lap topa koji ipak moze da ispostuje neki ozbiljniji rad jer ne koristi mobilni sistem i aplikacije...
mozda gresim ali to je neko moje misljenje.
imao sam iPad ranije zakljucno sa Air 2 modelom ali mu nikako nisam nasao konkretnu primenu pa sam ga na kraju prodao.
 
dizajneri, dj-evi... developeri... ali je prevashodno predvidjen za dizajnere... mislim da idu opasno ka tome...
 
meni nikad nece biti jasno kakav to ozbiljan rad moze da se uradi na bilo kom tabletu bez obzira na sistem.
ovo je ok masina ali cenom vec upada u klasu nekog macbooka ili drugog lap topa koji ipak moze da ispostuje neki ozbiljniji rad jer ne koristi mobilni sistem i aplikacije...
mozda gresim ali to je neko moje misljenje.
imao sam iPad ranije zakljucno sa Air 2 modelom ali mu nikako nisam nasao konkretnu primenu pa sam ga na kraju prodao.

Pa evo ja kao amater fotograf bi ga uzeo iz hobija, a mislim i da profi fotografi (ne govorimo o onima sto furanu Hasselblad i 50 ljudi sto im nameste svetlo i rasvetu) bi trebali uzeti ovo kao idealnu masinu za on-the-go. Iskreno - cemu bi fotografu sluzio laptop pored ove sprave? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
dizajneri, dj-evi... developeri... ali je prevashodno predvidjen za dizajnere... mislim da idu opasno ka tome...

Ja ovom tabletu ne vidim drugu upotrebu osim ovih što si naveo, minus developeri jer sumnjam da bi iko to radio na tabletu, a i pitao sam baš kolege developere za to.

Ne vidim razlog da neko kupi ovakav uređaj za obično konzumiranje multimedije. Prosto mi nema smisla zbog cene, a i overkill konfiguracije za tako nešto.

Sa druge strane, devojka koristi 12.9" (2017) za crtanje i to je pun pogodak, nije mogla bolju investiciju da napravi.

I što kaže n1tr0, možda bi i fotografima značio kao on-the-go rešenje, ali za "ne pro" korisnike (kauč surfere) mi nema smisla.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
... - cemu bi fotografu sluzio laptop pored ove sprave? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Zbog većeg ekrana, većeg broja ulaza, čitača kartica, veće kompatibilnost sa raznim kamerama, većeg izbora softvera...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Niko nema razlog da svake godine(neki i cesce) menja telefon.
 
Ako voli to i zabavno mu je, to je vec jedan veliki razlog.
 
Odličan posao su uradili. Ovo je za mene najbolji tablet i najbolji apple uređaj. Da nisam uzeo Pro prošle godine, sigurno bih naručio manji.
 
meni nikad nece biti jasno kakav to ozbiljan rad moze da se uradi na bilo kom tabletu bez obzira na sistem.
ovo je ok masina ali cenom vec upada u klasu nekog macbooka ili drugog lap topa koji ipak moze da ispostuje neki ozbiljniji rad jer ne koristi mobilni sistem i aplikacije...
mozda gresim ali to je neko moje misljenje.
imao sam iPad ranije zakljucno sa Air 2 modelom ali mu nikako nisam nasao konkretnu primenu pa sam ga na kraju prodao.

Moja devojka ga koristi kao crtacki tablet prvenstveno i za te pare stvarno nema bolje tek neki cintiq koji kosta skoro pa duplo. Kontam da se najvise koristi u tom nekom dizajn svetu.
 
Zbog većeg ekrana, većeg broja ulaza, čitača kartica, veće kompatibilnost sa raznim kamerama, većeg izbora softvera...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Ako neko radi u Adobe resenjima godinama nece ih menjati preko noci, a ako menja, onda ce i iPad da proda (ako prelazi na CO, a ne tipa Affinity). Jel znas kako tek radi file sa onoliko layera i te velicine na kompu koji ces sklopiti za iste pare (uracunaj ekran i tablu u tu cenu).
Ekran od 13” je vise nego dovoljan pogotovo zbog gustine pixela. Najsmesnije mi je kada vidim gomilu fotografa da koriste 24 FHD ili 27 FHD, pa cak i QHD na toj velicini - po meni je iPad mnogo bolji od tih ekrana... Drugi problem sa ekranima je da ti pored istih za priblizan osecaj, uzivanje i kreativnost treba graficka tabla, a dobra tabla kosta i opet to nije ni priblizno isto kao crtanje direktno po ekranu.
Sta ce ti citac kartica kada direktno povezujes kameru? Ako mi kazes offloading, i ako je toliko tvoje vreme dragoceno onda se kupuju posebni uredjaji za to gde ubacis i nastavis da pucas sa drugom karticom dok on offloaduje sve. Kompatibilnost? Sve kamere su kompatibilne kada se prikace kablom, pitanje je samo RAW podrske, a to je vec pitanje sw koji se koristi, a LR ima poprilicno ok podrsku (opet kaze Hasselblad people ce imati citav tim pa im to ne treba).

Sve u svemu cak izadje i isplativo uzeti iPad, ako si fotograf, racunajuci da dobijas odlican ekran, brz uredjaj, graficku tablu kakvu neces naci i sve je to jos prenosno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako neko radi u Adobe resenjima godinama nece ih menjati preko noci, a ako menja, onda ce i iPad da proda (ako prelazi na CO, a ne tipa Affinity). Jel znas kako tek radi file sa onoliko layera i te velicine na kompu koji ces sklopiti za iste pare (uracunaj ekran i tablu u tu cenu).
Ekran od 13” je vise nego dovoljan pogotovo zbog gustine pixela. Najsmesnije mi je kada vidim gomilu fotografa da koriste 24 FHD ili 27 FHD, pa cak i QHD na toj velicini - po meni je iPad mnogo bolji od tih ekrana... Drugi problem sa ekranima je da ti pored istih za priblizan osecaj, uzivanje i kreativnost treba graficka tabla, a dobra tabla kosta i opet to nije ni priblizno isto kao crtanje direktno po ekranu.
Sta ce ti citac kartica kada direktno povezujes kameru? Ako mi kazes offloading, i ako je toliko tvoje vreme dragoceno onda se kupuju posebni uredjaji za to gde ubacis i nastavis da pucas sa drugom karticom dok on offloaduje sve. Kompatibilnost? Sve kamere su kompatibilne kada se prikace kablom, pitanje je samo RAW podrske, a to je vec pitanje sw koji se koristi, a LR ima poprilicno ok podrsku (opet kaze Hasselblad people ce imati citav tim pa im to ne treba).
Sve u svemu cak izadje i isplativo uzeti iPad, ako si fotograf, racunajuci da dobijas odlican ekran, brz uredjaj, graficku tablu kakvu neces naci i sve je to jos prenosno...
Sent from my iPhone using Tapatalk
Fotograija mi nije uža sfera interesovanja pa ne mogu ići u detalje oko softvera ali iOS i dalje nema izbor softvera kao desktop platforme. Naprimer, full Photoshop stiže tek u 2019-oj.
Nikako se ne slažem po pitanju veličine ekrana, rezolucija je potrebna ali ništa ne zamenjuje fizičku površinu na kojoj se radi. Sa druge strane mislim da tablet nije konfiguracija za dijagonale od preko 12". Moja sestra ima prethodni iPad Pro od 12.5" i zaista deluje nekako nezgrapno, preveliko za korišćenje u krevetu a nestabilno za korišćenje u krilu, na stolu još nekako i može.

Što se tiče čitača kartica, ništa ne zamenjuje efikasnost SD kartica. Fotograf za 5s zameni karticu i nastavi da slika tortu i trubače dok asistent obrađuje fotografije mladenaca i svatova iz crkve i šalje na štampu.
 
Fotograija mi nije uža sfera interesovanja pa ne mogu ići u detalje oko softvera ali iOS i dalje nema izbor softvera kao desktop platforme. Naprimer, full Photoshop stiže tek u 2019-oj.
Ako ti nije u sferi interesovanja kako onda mozes diskutovati o istoj? :)

Nikako se ne slažem po pitanju veličine ekrana, rezolucija je potrebna ali ništa ne zamenjuje fizičku površinu na kojoj se radi.
E, vidis, to je cista glupost. Na ekranu rezolucija je ono sto je bitno (osim ako nije bas minijatura kao ekran od telefona), jer nista ne moze da zameni 1 pixel. Velicina ekrana je relativan pojam jer sve zavisi koliko si daleko od istog... Mozes uzeti i ekran od 50” pa ces se opet udaljiti od njega da mozes da gledas u isti... Isto tako zar nije bolje da mozes da vidis odmah vise pixela same fotografije nego manje? Zar nije bolje pogledati fotografiju na ekranu od iPad Pro-a nego na 27” sa full hd rezolucijom? Pa cesto ne mozes ni proveriti na full hd (ako imas sidebar otvoren) da li je fotka u fokusu kada fotkas sa sirokom blendom... Takodje - taj tablet je namenjen da zameni prenosni uredjaj - dakle laptop (cesce 13”, redje 15”) fotografima plus graficku tablu ili nesto kao surface pro...

Sa druge strane mislim da tablet nije konfiguracija za dijagonale od preko 12". Moja sestra ima prethodni iPad Pro od 12.5" i zaista deluje nekako nezgrapno, preveliko za korišćenje u krevetu a nestabilno za korišćenje u krilu, na stolu još nekako i može.
A desktop ili laptop plus graficka tabla su extra udobni za koriscenje u krevetu?

Što se tiče čitača kartica, ništa ne zamenjuje efikasnost SD kartica. Fotograf za 5s zameni karticu i nastavi da slika tortu i trubače dok asistent obrađuje fotografije mladenaca i svatova iz crkve i šalje na štampu.
Taj tablet i nije namenjen za polivace, niti su isti profi fotografi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 




Poruđenje rezultata benchmarka iPad Pro i nekoliko popularnih laptop računara:
a-HR0c-Dov-L3d3dy5s-YXB0b3-Bt-YWcu-Y29t-L2lt-YWdlcy93c-C9wd-XJja-C1hc-Gkva-W5j.png
a-HR0c-Dov-L3d3dy5s-YXB0b3-Bt-YWcu-Y29t-L2lt-YWdlcy93c-C9wd-XJja-C1hc-Gkva-W5j.png

a-HR0c-Dov-L3d3dy5s-YXB0b3-Bt-YWcu-Y29t-L2lt-YWdlcy93c-C9wd-XJja-C1hc-Gkva-W5j.png
a-HR0c-Dov-L3d3dy5s-YXB0b3-Bt-YWcu-Y29t-L2lt-YWdlcy93c-C9wd-XJja-C1hc-Gkva-W5j.png

izvor: https://www.laptopmag.com/articles/new-ipad-pro-benchmarks
 
Nazad
Vrh Dno