Šta je novo?

iPad Pro

Salji uvek volim da cujem nesto novo i lepo :)

Ne volem Cubase krastavac :) zato sam verovatno preskocio njegovu mobilnu verziju. RME je pregazen od konurencije u poslednjih godinu, dve. I dalje imaju najbolje drajvere i TotalMIX je fenomenalan ali sound - jock. Steinberg (tj. Yamaha) ga sije i po kavalitetu preampa (sto mikrofonskih sto onih za slusalice) i po kvalitetu konvertera.
Auria izgleda obecavajuce ali ja stvarno ne mogu da radim na velicini ekrana koliku ima iPad. Plus iPad pro treba da ima ozbiljno vecu rezoluciju touch-a pa me bas zanima kako ce da se pokaze protiv Slate Raven-a.

Smatram da su u iPad pro trebali mesto onih silnih zvučnika ubaciti neki bolji, jači muzički čip.Još jedan izlaz 3,5mm za sluške koji może da zasebno da reprodukuje sadržaj...Ili ulaz za mic ;) Ipak, sad se na njemu može sa olovkom uraditi i poneka animacija za spot :)
Ni ja nisam ljubitelj Cubase-a na iOS-u me zezo dok Auria radi mnogo bolje.Trenutno koristim Focusrite muzičku sa iPad-om.Ipak, koliko god iPad pro bio dobar neće moći da se poredi sa Slate Raven konzolom jer ona je namenski uradjena za mix. ali će moći da završi posao pod uslovom da ne radiš sa brdo kanala.Možda iPad pro 2 bude imao svoj program za olakšavanje miksovanja u istom :)
Ako Android prestigne iOS u mlatimudiji i njenim aplikacijama, prećiću na njega jer meni je svejedno nisam zaludjenik ni jednog brenda posebno.iPad je za sada na tom polju zakon i ide u dobrom smeru iako daje na kašičicu :(
 
Poslednja izmena:
Android verovatno to nikad nece uraditi. Niko ne pravi DAW za tu platformu jer je latencija audio sistema prevelika.

To sto bi zeleo da vidis na iPad-u je neralno jer je previse audio-specifican hardver. Ono sto me brine je to sto su izgleda na iP6/s promenili D/A konverter i da sad radi losije nego na iP5 (i prethodnim modelima). Previse prijatelja koji ih koriste mi je reklo istu stvar - zvuk je losiji. Nisam jos poredio ali hocu uskoro. Ako je to slucaj i sa iPad-om onda krastavac...

iPad moze da se takmici sa Raven-om jer mu je (bar na papiru) rezolucija touch-a veca nego na Raven-u. Raven s'druge strane ima softwerski trik gde mozes da upalis "fine" mode u kome mozes da pravis 10x puta manje pokrete na fejderu... ne znam dok ne budem probao iPad. Raven-a sam vise puta koristio i to radi lepo :)

Automatizacija olovkom je super fora :)
 
jeste.
Pa kad su ga već unapredili za grafiku, mogli bi malo fazoni za audiofile...Ako je unazadjen zvuk onda krastavac :( Eksterna muzička meni radi posao na iPad-u ali radi i na Androidu dosta dobro...Ide to na bolje ;) i ićiće brzo videćeš.Marshall je napravio android fon sa dobrom muzičkim čipom i dva 3.5mm porta, vreme je ako pravre iPad pro da u nnjemu bude zvuk jači.Možda zato treba sačekati IPad pro 2 :D
 
Sigurno da je novembar:

Untitled.jpg
 
Nemam još nijedan apple uređaj, ali jedva čekam. Mislim da će mi zameniti laptop ukoliko namene opravdaju cenu :)
 
Pojavili su se prvi reviewi i počela prodaja iPad Pro.
Izgleda da je Apple odustao od trojezgrenog SoC-a za A9X i odlučio se za 2 jezgra u novom iPadu.
To samo govori koliko su napredovale performanse Apple-ovih mobilnih procesora - u najvažnijoj kategoriji (single core performanse) A9X je u rangu Intelovih punokrvnih i5 procesora, multi core performanse su slabije, a u grafičkim testovima ih ubedljivo premašuje:
ipad-pro-charts003-980x7.png
ipad-pro-charts004-980x7.png

ipad-pro-charts009-980x7.png


Uz iPad Pro pojavile su se i periferije. Apple Pencil uglavnom svi hvale, dok sa tastaturom nisu oduševljeni.
Krenula je i prodaja third party periferija koje takođe koriste smart connector - Logitech je izbacio tastaturu koja ima pozadinsko osvetljenje i izgleda prilično kvalitetno, a košta nešto manje od oficijalne:
14907-10787-DSC04584-l.jpg

http://www.logitech.com/en-hk/product/create-ipad-pro-keyboard

Evo i video reviewa:

Mashable video:
[YOUTUBE]exmfPbYa27s[/YOUTUBE]
i kompletan review: http://mashable.com/2015/11/11/apple-ipad-pro-review/?utm_cid=mash-com-sav-desc-link#T_zODPCvOkq3

Tech Radar:
[YOUTUBE]TEpBluo3Kro[/YOUTUBE]

CNET:
[YOUTUBE]Btr-dNPmlYU[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]uVY8Oyvw1n4[/YOUTUBE]

Ars Technica:
[YOUTUBE]xDH7g55IKHQ[/YOUTUBE]

Verge video:
[YOUTUBE]v200xaRb8lM[/YOUTUBE]
i kompletan review: http://www.theverge.com/2015/11/11/9705966/apple-ipad-pro-review
 
Sve mi se svidja osim cifre...

Prakticno 1000$ je minimum ako hoces i olovcicu i tastaturu sto je jelte i poenta ovog uredjaja, a sa tom cifrom zalazi u kategoriju ozbiljnijih laptopova, a on to na kraju dana nije. Da ce imati svoju klijentelu - gotovo sam siguran da hoce, ali za mene ce cena uvek predstavljati prepreku pri kupovini iz prostog razloga sto mi se sa tom cifrom ne moze skoro isplatiti, a za "igracku" dati 1000$ je iz trenutne perspektive - too much.

:wave:
 
Nisu ovo punokrvni i5 Inteli, već U varijante, ultra low voltage... Dakle najslabije i osakaćne, čak i u odnosu na i5 mobile koji se koriste u laptopovima varijante. Ali svakako sjajna i skupa stvarčica.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je jedan od razloga sto iPad dobija toliko hejta to sto ga ljudi vide kao igracku. Ja svoj dosta koristim kao nastavno sredstvo, prilicno dobar skener, za pregledanje, komentarisanje i ocenjivanje radova, obradu fotografija itd. (a da ne pricamo sta mogu da urade oni koji se bave dizajnom i videom), sto uopste nije naivno, i daleko je zgodnije nego da nosam laptop ili palim desktop. Slazem se da ima jos mnogo stvari koje desktop i laptop bolje rade ali se taj jaz smanjuje. Da imam novaca, uzeo bih osnovni Pro i olovku, ali posto nemam, nastavicu da budem prezadovoljan svojim Airom 1.
 
Izostavio si TLD, ajde i to da okačimo :)

[YOUTUBE]K0C-8vhjtqw[/YOUTUBE]
 
Ovo nije igračka. Ovo je prilično ozbiljna sprava namenjena dosta uskom krugu profesionalaca. Ne sumnjam da će i gomila tech frikova sa dubljim džepom pohrliti u nabavku, ali ipak ovo se ne može posmatrati kao igračka. Videćemo da li će doći do određene kanibalizacije novog MacBook-a, mada gađaju različite ciljne grupe.
 
Kakav je iPad generalno za višečasovno čitanje knjiga (pdf, epub...)?
 
Pitas za iPad pro ili generalno?
 
@makicaveki: iPad Pro i Surface Pro 4 su meni zanimljivi zbog toga što mogu da prikažu pdf textbook u punoj veličini u portrait orijentaciji.
Još uvek nema odgovarajućih klipova sa poređenjem ova dva uređaja, ali ima jedan klip koji poredi 2 godine stari (i značajno manji) iPad Air sa godinu dana starim Surface Pro 3 za čitanje knjiga i stripova:
[YOUTUBE]JOItaVyUzd0[/YOUTUBE]
Čini se da su aplikacije za čitanje za iPad generalno kvalitetnije od onih koje su dostupne za Microsoftov tablet, proporcije ekrana na iPadu su takođe bolje za čitanje dok je Surface pogodniji za gledanje videa...
 
Poslednja izmena:
Nisam imao takve probleme, a stalno nešto čitam na iPad-u. Inače mislim da je važno pravilno podesiti nivo osvetljenosti ekrana, a za tu svrhu za sada auto-brightness odlično radi posao i nije bilo zamora do sada.
 
Nije ni meni zamorno da čitam.
Podesim osvetljenje, umesto bele pozadine stavim bež/žućkastu boju...
 
Danas stigao i kod nas:

5dae33f8eded59ce4c205a56a463dff6.jpg
21b354a4bec40a79c2cb8c0bf8d51a0f.jpg
 
Meni je iPad savrsen za citanje, pogotovo krevet varijanta gde su mi knjige uvek bile problem zbog drzanja... jos uvek volim da citam i paprine verzije i kupujem ih jer sam kolekcionar ali prakticnost je mnogo bolja sa iPadom...

e sad kupiti iPad pro da bi citao knjige... :d
 
Nazad
Vrh Dno