Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

nakon zamene grafike danas usporilo se pokretanje svih programa. kada se pokrenu rade normalno. instaliran je novi nVidia drajver, stari obrisan DDU-om.
koristim LTSC verziju windowsa. da li je imao neko ovakav problem?
kontam da je neka glupost pa ne bih da radim ceo sistem zbog toga ali ne mogu nikako da izvalim sta ga muci...

odradih ipak sistem i resen problem.
 
Poslednja izmena:
nakon zamene grafike danas usporilo se pokretanje svih programa. kada se pokrenu rade normalno. instaliran je novi nVidia drajver, stari obrisan DDU-om.
koristim LTSC verziju windowsa. da li je imao neko ovakav problem?
kontam da je neka glupost pa ne bih da radim ceo sistem zbog toga ali ne mogu nikako da izvalim sta ga muci...

odradih ipak sistem i resen problem.

Nakon brisanja starog drajvera sa DDU da li ti je bila aktivna Internet konekcija. Moguće je da ti je sam Windows automatski instalirao "pogrešan" drajver za grafičku. Pokušaj opet sa DDU, ali bez Internet konekcije.
 
nije, iskljuceno mi je to u opcijama + za svaki slucaj cupam i lan kabl :)

nesto je bas pobrljavio i nisam nasao nikakvo resenje na netu (kao sto uglavnom i biva sa windowsom).

instalirao sam Pro for workstation i sad sve normalno radi, samo sto jos uvek gasim i brisem razne bloatware gluposti koje su dosle. nisu normalni sta napravise od sistema. ltsc je neuporedivo cistiji.
 
A sta kaze event viewer?
 
nisam ni gledao jer je otisao windows.
ko zna kakva ga je glupost zbunila ali bitno je da je sada sve ok.
 
Da li je moguce instalirati win 10 ako nemas uefi bios.Da se ne majem bezveze u pitanju je stariji racunar koji ima efi bios ploca hp elite qompaq 8200sff 4gb ram ddr3 procesor i3-2120 jos plus treba da kad particionisem prebacim iz mbr u gpt hard disk(probaopa se zeznuo obrisao mora gpt (tad nisam znao). ALi ono Sto me interesuje da li mora da bude uefi bios. Sad sam na 7 64 bita IMG_20190727_181545_531.jpg
 
Poslednja izmena:
Win 10 može i ovako i onako, samo definiši u biosu šta hoćeš i pripremi fleš i hdd na adekvatan način. Ako se ipak odlučiš za Win 7 uefi, vodi računa da ga (u slučaju da si zagubio svoju legalnu licencu) na narodni način možeš aktivirati jedino ako je pro ili enterprise.
 
Ja sam skinuo sa MS sajta, pre nekoliko meseci originalana .iso fajl direktno na USB fles.
U medjuvremenu sam konacno kupio Samsung 860 EVO 500GB SSD.

Treba da sad instaliram Windows.

Sad ubacim USB, u Windowsu, i vidim da u folderima ima EFI folder, UEFI nema.
Nigde to nije bilo ponudjeno kada sam skidao .iso fajl sa sajta.

Imam originalni kljuc koji planiram da aktiviram nakon instalacije Windowsa.

Da li ce mi biti ponudjena UEFI instalacija ?
Dugo vec koristim ovaj stari 120GB Kingston V300 SSD i proverio sam preko msinfo32.exe da mi je Bios Mode: Legacy, a to je EFI.

Koja je uopste prednost UEFI instalacija na EFI ?

Ploca je MSI Z97-G45 Gaming.
Ono sto znam je da treba da postavim SSD u AHCI mode prilikom instalacije Windowsa, kao sto je i ovaj 120GB.

Drugo pitanje.
Posto imam instaliran Battlefield 1 na SSD-u ovom od 120GB SSD, a on se zivotinja sirio i sirio :), usao sam u neke sistemske foldere i obrisao nesto sto ocigledno nije trebalo. Nisam neznalica, ali je tada Battledield 1 trazio update i ponestajalo mi je bilo prostora i... To je bilo pre par meseci.
Od tada, ucitavanje Windowsa traje citavih 45 minuta. Ploca kao da ne vidi Boot na SSD-u, ali cim ga nadje, nako skromnih 45 minuta :D, krene da treperi lampica i Windows se ucita za 15-tak sekundi.
Znaci nesto sam obrisao vezano za Boot, ali cisto informativno, da li to moze nekako da se popravi.
Ranije mi je ucitavao Windows za 15-20 sekundi, znaci standardno za SSD-ove.
Trenutno ima 1-2 GB slobodnog prostora na njemu.
 
Ipak probacu prvo sa 8.1 ipak je to stariju hardver

Win 10 ima bolju podrsku drajvera,tako da slobodno idi na njega,tj LTSC verziju.
Ako je integrisana grafika hd2000 uzmi UnifL drajvere ili jos bolje PHDGD koji su optimizovani za win10,oni u windows apdejtu znaju da bace blue screen.
 
Poslednja izmena:
Jel postoji neka konkretna prednost UEFI nad EFI (Bios) instalacijom ?

Skinuo sam sa MS sajta .iso fajl na usb fles, nakon instalacije imam originalni kljuc koji cu aktivirati.
Kad stavim u komp USB, sad u Windowsu jos aktuelnom, vidim folder EFI, nema UEFI.

Verovatno sam trebao u Rufusu da napravim butabilni UEFI fles pa onda na njega da preko MS Tool-a stavim .iso fajl.

Al sad nemam ni prostora dovoljno na C (8GB) da bih napravio opet taj .iso sa MS sajta, a i sadasnja instalacija mi je EFI i koristio sam je nekoliko godina.

Stigao SSD 500GB pa trebam novu instalaciju da uradim.
 
Novi 1903 bug, prilikom paljenja laptopa, npr. svakog 4og ili 5og, kursora nema niti se pojavljuje nakon login-a.

Restart je lek ali jos nisam provalio zasto se ovo desava.
 
Sad sam obrisao drajver za mis kako bi ga W10 instalirao opet pa cu da pratim ponasanje.

Standardno guglanje i redditovanje nije dalo nista sto ima veze sa ovom specificnom situacijom, uglavnom bude ili da kursora nema uopste ili nesto skroz drugo.
 
Laptop ima licencu za win 7 kasnije prebacenu na win 10. Medjutim sve vise vidim kako mu je win 10 pretezak.
Vidim pominjete ovde neke olaksane LTSC verzije...da li ce mi vaziti licenca ako predjem na njega?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ne. Za LTSC važi samo VL kanal, tj. aktivacija.
 
^ okaceno vec u nVidia forceware temi.
 
Hvala za info, ne zalazim u tu temu tako da je dobro sto je okacio, imam 850m GTX na laptopu.

Mis je opet nestao danas posle brisanja drajvera za mis tako da cu da probam sad clean install Nvidia drajvera.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Ipak probacu prvo sa 8.1 ipak je to stariju hardver

NIsam uspeo da pokrenem windows8.1 vratio na(morao sam da vracam sa gpt na mbr) 7-icu u radio sve ali je racunar ipak slab za nesto vide od 7 za win 10 ipak treba vise ram memorije makar od 6 do 8 gb ja imam samo 4 i mana je sto na toj ploci nema opcija da se poveca integrisana grafika deli samo 110 mb od 1696 mb i tu isto koci zbog grafike. Planiram jedan ssd od 120gb da ubacim moracu nasata 2 da nakacim posto nema sata 3 imam samo sata 0, 1, 2 i e sata. I ako uspem da nacem neki program za kontrolu intel integrisane deljene grafike.pa cu kasnije da probam ponovo da instaliram 10-tku. Imam graficku ali je nisam stavio jer je slabijih perfomansi nvidia ge forse 8400 gs 256 mb ddr2 slaijih perfomansi nego ova integrisana. I cisto jedno pitanje da li zna neko neki program za kontrolu intel integrisane grafike da povecam memoriju(jasno mi je da cu morati da dodam jos rama zbog toga).
 
Poslednja izmena:
Imam problem da odradim Update W10 Pro. trenutno je 1803 i ne dozvoljava mi update zbog:
https://support.microsoft.com/en-us...rsion-1903-on-devices-with-certain-versions-o

If you are trying to update to the Windows 10 May 2019 Feature Update (Windows 10, version 1903), you may encounter an update compatibility hold and receive the message, "Intel Rapid Storage Technology (Intel RST): The inbox storage driver iastora.sys doesn’t work on these systems and causes stability problems on Windows. Check with your software/driver provider for an updated version that runs on this version of Windows."

Intel and Microsoft have found incompatibility issues with certain versions of the Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) drivers and the Windows 10 May 2019 Update. If your device has an Intel® RST driver version between 15.1.0.1002 and 15.5.2.1053 installed, it cannot install the May 2019 Update.

Versions 15.5.2.1054 or later are compatible, and a device that has these drivers installed can install the Windows 10 May 2019 Update. For affected devices, the recommended version is 15.9.6.1044.

Pokušao sam da instaliram poslednju verziju Intel RST, ali tek onda vidim da ja uopšte nemam Intel RST u Device manager.
 
Da nemas slucajno neki Intel SSD? Kroz maglu se secam da je bilo nekih problema oko toga (moguce da gresim) pa te mozda to zeza. Azuriraj firmware za SSD ako imas Intel.
 
Imam problem da odradim Update W10 Pro. trenutno je 1803 i ne dozvoljava mi update zbog:
https://support.microsoft.com/en-us...rsion-1903-on-devices-with-certain-versions-o

If you are trying to update to the Windows 10 May 2019 Feature Update (Windows 10, version 1903), you may encounter an update compatibility hold and receive the message, "Intel Rapid Storage Technology (Intel RST): The inbox storage driver iastora.sys doesn’t work on these systems and causes stability problems on Windows. Check with your software/driver provider for an updated version that runs on this version of Windows."

Intel and Microsoft have found incompatibility issues with certain versions of the Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) drivers and the Windows 10 May 2019 Update. If your device has an Intel® RST driver version between 15.1.0.1002 and 15.5.2.1053 installed, it cannot install the May 2019 Update.

Versions 15.5.2.1054 or later are compatible, and a device that has these drivers installed can install the Windows 10 May 2019 Update. For affected devices, the recommended version is 15.9.6.1044.

Pokušao sam da instaliram poslednju verziju Intel RST, ali tek onda vidim da ja uopšte nemam Intel RST u Device manager.

Skinuo si odavde? Koju imaš matičnu?
https://downloadcenter.intel.com/do...ology-Intel-RST-User-Interface-and-Driver?v=t
 
Mozda sam preskocio u temi ali imam jedno pitanje posto nisam neki strucnjak za to:zasto mi komp vraca u sistem configuration sa normal startap na selective startap.Lepo cekiram normal,ugasim opet se vrati na selective.Ne bi mi bio problem al osetno brzde dize sistem na normal.Izvinjavam se unapre ako je bilo o tome i ako je pitanje laicko,ponavljam nisam bas neki it strucnjak:D
 
Onda ne bih znao sta je problem.

Sto se tice bug-a gde nema kursora nakon palenja laptopa, problem je resen azuriranjem drajvera za graficku (Nvidia).
 
Mozda sam preskocio u temi ali imam jedno pitanje posto nisam neki strucnjak za to:zasto mi komp vraca u sistem configuration sa normal startap na selective startap.Lepo cekiram normal,ugasim opet se vrati na selective.Ne bi mi bio problem al osetno brzde dize sistem na normal.Izvinjavam se unapre ako je bilo o tome i ako je pitanje laicko,ponavljam nisam bas neki it strucnjak:D

Ako si rucno podesavao servise (onemogucio pokretanje nekog) ili neku od startup item(s) Win vraca na selektivni start.
 
Braćo pomagajte: imam isti BSOD - Memory Management.

Ne znam šta je u pitanju, HDD radi normalno ima 11 loših sektora (93% Health u Hard Disk Sentinel).
Ne znam da li je možda do RAM memorije ? Ona radi normalno, zauzeće nikada nije blizu maksimuma od 4 GB.
Jel ima neko savet ?
 
Nazad
Vrh Dno