Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Windows Task Manager is a vital tool that has been on Windows for 25 years. Its original developer has recently explained some secrets about the feature.
By
Luke Jones -
June 1, 2020 5:23 pm CEST 4

Through the release of Windows 10 May 2020 Update, Microsoft has made some big changes to the Windows Task Manager. Furthermore, the company has additional plans for the tool through the release of Windows 10 20H2 later this year. As one of the most fundamental utilities on Windows, the importance of the tool cannot be underestimated.

In an explainer, the man behind the Task Manager has discussed the birth of the feature and shared some of its secrets.

Ex-Microsoft programmer David Plummer developed the Task Manager back in 1994. It shipped soon after as part of Windows NT 4.0 and landed on Windows 95. We already know the tool allowed users to monitor resources, component usage, and to kill apps and processes on their PC.

Plummer says he created Task Manager as a tool for troubleshooting processes. It’s primary goal was to help users understand why their PC is underperforming.

When something freezes or crashes on a PC, the Task Manager is a first port of call for many users. It usually works above crashes and can be started through CTRL+ALT+Delete key combination. However, what do you do in instances where the Task Manager itself freezes?
Second TM Instance

While most power users may know the answers, many casual PC users probably won’t. Plummer is on hand to help out and points out users can launch a new instance of Task Manager with the CTRL+Shift+Escape key combo.

When this happens, Winlogon in the Windows Login subsystem will check for the current instance of Task Manager. The subsystem will attempt to retrieve the crashed instance but if there is no response for 10 seconds another instance will be launched.

“That way, you’re never without a Taskmgr as long as there are some resources available,” Plummer says.

If resources are an issue, Plummer says Windows can launch Task Manager in a limited capacity. This will include reduced capabilities but allow users to see and kill processes. Even if Windows Shell or Explorer are not functioning, the CTRL+Shift+Escape combination allows users to restart both.

“So if the Shell/Explorer is dead, use this key combo to bring up TM and then reset/restart the shell. Even if your tray is missing and gone, this combo should start it,” he advises.

https://winbuzzer.com/2020/06/01/wi...tor-explains-some-secrets-of-the-tool-xcxwbn/
 
Alatka za direktno konfigurisanje windows defendera.
https://www.majorgeeks.com/files/details/configuredefender.html
f23c06c6ecdd7f6013be26dc53353267.jpg
 
Pozdrav drugari, hoću da instaliram Windows jer sam menjao matičnu. Da li da instaliram ovaj novi 2004 ili da ipak instaliram Windows 1909?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
meni na jednom laptopu radi poslednji insajder na hardu i to vrlo skrnavom korektno...za win bilo kakav na hardu.istina,utegnut je maksimalno auslogicsom i to radi najbolje što bi radio win na 5200rpm drajvu ali nije tragično,može se koristi.

edit:pogašena je sva telemetrija i poskidan ceo bloat (samo weather sam ostavio).
 
Majka ina 7200 scorpio black u lapu... vuce se lap bar duplo sporije nego sa 1909... prometih iz nn razloga fastboot ne radi... ali svakako sav lap je usporen ima veliki delay...
 
to je do cele instalacije i kako je instaliran,ne do builda prevashodno...skrati sistemsku na brzi deo diska,odradi po zoni diska ili pristupu optimizaciju auslogicsom,i pređi sa sfc pa dism pa sfc i radiće sigurno neuporedivo bolje.
 
Ne raUmem kako nije do builda kada je azuriran na postojaci 1909 ? :-D apsolutno se oseca pad performansi :) Podesavanja su ista kao i na prethodnom... def najgori build za hdd
 
sam sebi si odgovorio,ako je velika particija upisao je na kraj diska ili ko zna gde tokom apdejta i sad dok on to iskopira na swap koji je opet ko zna gde i u ko zna kakvom stanju pa u ram,nikad kraja.a i pitanje u kakvom je stanju ceo sistem posle apdejta,sigurno je kupusarija...

ili joj kupiš ssd i ne bakćeš se i sekiraš oko ovoga.
 
Ljudi klasični hdd-ovi su odavno izbačeni iz portable uredjaja , red je došao i na PC, to je odavno najsporija komponenta..
Za storage je idealna ...za sistem ne.
 
sve je to tačno i ti si u pravu,ali kao što vidiš ljudi i dalje koriste...ja imam neki hp sa pentiumom,4gb rama,ne pada mi na pamet da dam ma i 15e na skrndav ssd sa oglasa,sasvim to okej radi za šta meni treba taj laptop i ovako na hdd-u.
 
Fun fact oko price o instaliranju Windowsa na HDD, naleteo sam na jedan od onih specificnih bagova gde dobijem black screen of death. Naravno izazvao ga problem sa drajverima i BIOS (i ovo da vidim po prvi put). Dell N5050 je u pitanju ako neko nekad bude citao.

Naime, iGPU je HD2000 i cim se instalira drajver za grafiku slika nestaje sa displeja, u Safe mode regularno radi sve jer ne ucitava taj drajver.

Pri normalnom pokretanju vidi se loading screen i cim se ucita drajver slika nestaje, kada laptop posaljem u Sleep i vratim ga, slike ima i sve radi normalno (just Windows things).

Resenje je bilo da se flesuje najnoviji BIOS, ali naravno Dell ne da da azuriras BIOS ako baterija nije dobra osim preko USB i FreeDOS. Resio i to i sve radi ok.

I sve ovo ne bih provalio da mi danas nije stigao na sredjivanje isti laptop koji ja prodajem i nije se desio identican problem.

Ovaj moj ima solidnu bateriju ali me mrzelo da cekam da se vrati sa ciscenja pa sam odradio force update BIOS-a na ovom koji mi je stigao, evo link "na gotovo" kako to ide.

 
Poslednja izmena:
I ja sam imao problem sa "crnim ekranom smrti". Vratio sam se na 1909 Imam SSD. Samo win je na njemu.
 
jel ok radi taj update u konacnici? :) posto sam ga pauzirao do 11tog
 
Kod mene radi OK ali se event manager puni sa ESENT i DistributedCOM upozorenjima. Defrag/Optimize takođe prijavljuje greške kada je na auto ai ne prikazuje kada je i da li je defrag odrađen. Neki sa žale i na bluetooth, može samo jedna konekcija u isto vreme.
Da li ti je update ponuđen uopšte ? Ako nije ne sekiraj se, ne gubiš ništa sproću 1909/1903
 
Poslednja izmena:
Ja ga na 3 laptopa ne vidim ponudjeno, samo preko Assistant.

Evo ga muci se azurirajuci vec 2 i kusur h na Celeronu B815 sa HDD, sto je najgore CPU je na ~65% najveci deo vremena sto znaci da bi za lightweight rad uz SSD i mozda jos koji GB RAM i na njemu sve radilo fino.
 
Ovo je prvi FU koji ja nebih preporučio da se forsira. Ako sam dođe i prođe onda OK ako se forsira onda obavezno system backup prvo, ja još čuvam poslednji 1909 i još se premišjam da ga vratim dok ne stignu pačevi. Još ni 1909 nisu svi dobili.
 
Poslednja izmena:
Nije uspeo da prodje taj update, ko zna zasto. Mada video sam da ima zaostali KMS koji je napravio problem sa BCD cim sam ga obrisao - odmah plavi ekran.

Sve u svemu za takve stvari imam Hirens Boot pa s njim to resim brzo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Naravno
 
123.jpg

ugasi se komp sam od sebe, prvi put eto slike

kad sam otvorio chrome ponudio mi je restore pages, nisam siguran da li je struja blicnula, sta mislite? hvala
 
Neće windows da naprave full shutdown bez upozorenja ili BSOD-a, pre će biti struja ili nešto u HW.
 
Danas instalirao v.2004 na ultraslabašni laptop iz 2013 sa atomom N3450, 4gb rama i hdd sa ssd kešom od 8gb. Potrajalo je poprilično ali radi prihvatljivo za (baš) nezahtevnog korisnika. YT 1080p i low bitrate Stremio filmovi rade ok a facebook u browseru je već krupniji zalogaj ali ide i to dovoljno prihvatljivo.
Isključen update, debloatovan windows, i neka voze tako do sledeće mašine (ili havarije windowsa) :)
 
Ne znam, ali meni se cini da mi baterija duze traje na ovom novom 2004 update-u, a mozda je samo trip.
 
meni na poslu nikako da se pojavi i5 8400, gtx 1050 a na kucnom ima vec 15-tak dana kako sam instalirao update.
 
Bolje i da se ne pojavi (uskoro).
 
Nakon apdejta na ovu naj. verziju 2004 "pojavila" mi se nova particija od 518 mb koja do sada nije postojala.
Vec postoji ona sistemska manja particija (550 mb) kao i C na kojoj je win.
Znaci ovo je neka nova particija, vodi se kao primarna Recovery, a System restore je ugasen.
Vidim da je popunjena skoro 83%, nemam pojma sa cime??
Zna li neko sta je ovo win "doradio", smem li da obrisem ovu particiju??
 

Prilozi

  • sshot-2020-06-08-[1].png
    sshot-2020-06-08-[1].png
    47 KB · Pregleda: 136
Nazad
Vrh Dno