Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

skoro sam siguran da je aktivator u pitanju.

Kakav aktivator?

Koliko do sad znam to se dogodilo tri puta kad računalo ostavim da ništa ne radi, u power menagmentu nisam ništa dirao, osim da se monitor ugasi nakon 10 min. Računalo ne ide u sleep, hibernacije i sl.
Teško mi je sad otkloniti kvar kad se u tri mjeseca dogodilo tri put i još nakon par minuta se vrati cpu u normalu.
 
Kakav aktivator?

Koliko do sad znam to se dogodilo tri puta kad računalo ostavim da ništa ne radi, u power menagmentu nisam ništa dirao, osim da se monitor ugasi nakon 10 min. Računalo ne ide u sleep, hibernacije i sl.
Teško mi je sad otkloniti kvar kad se u tri mjeseca dogodilo tri put i još nakon par minuta se vrati cpu u normalu.
Aktivator za Windows ako nisu potpuno legalni.
 
@Marac po ovome što si do sad napisao je takodje moguće da nemaš nikakav problem, jer ntoskrnl na povremenih i kratkotrajnih 25% zauzeća procesora ne znači baš ništa. Windows obavlja svoje uobičajene zadatke u pozadini...
Da je 100% zauzeće, da se zakucava u bsod i slično e to je već druga priča.
 
Update nije, velim da je ugašeni servis Win Update.

Ne, ne i ne.

Od prvog do poslednjeg w10, nije dovoljno samo ugasiti Windows Update servis.

Ne može se mindset od pre w10, primeniti na w10.
 
Ne treba izbegavati update, ovaj poslednji je prilično važan. Koliko čujem biće još jedan ubrzo jerbo ni ovaj nije zakrpio celu bezbednosnu rupu koja je skoro pronađena.
Improvements and fixes

Windows 10, version 1909

This security update includes quality improvements. Key changes include:

This build includes all the improvements from Windows 10, version 1903.
No additional issues were documented for this release.


Windows 10, version 1903

Note This release also contains updates for Microsoft HoloLens (OS Build 18362.1044) released January 14, 2020. Microsoft will release an update directly to the Windows Update Client to improve Windows Update reliability on Microsoft HoloLens that have not updated to this most recent OS Build.

This security update includes quality improvements. Key changes include:

Security updates to Windows App Platform and Frameworks, Windows Input and Composition, Windows Management, Windows Cryptography, Windows Storage and Filesystems, the Microsoft Scripting Engine, and Windows Server.
Još jedan dokaz da su 1903 i 1909 isti je da je sigurnosna zakrpa za obe verzije.
 
Sinoć sam pustio taj update na jednom laptopu sa 1903, relativno mali.
 
Ne treba izbegavati update, ovaj poslednji je prilično važan...

Niko ih do sada nije izbegavao zato što nisu važni već iz, sada, gomile razloga.
Spyware, navođenje na svoje servise i uništavanje privatnih podataka su najznačajniji. ;)

P.S. znam da smo do sada svi saznali na ovaj ili onaj način za sve ovo ali mislim da nije na odmet pomenuti kad se već preporučuje update Win-a.
 
Ovde je prevashodno bilo reč o bespotrebnom traćenju hardverskih resursa od strane WU. Treba imati kontrolu potpunog gašenja WU-a u svakom slučaju.
 
Neal Ziring, Technical Director - NSA Cybersecurity Directorate explains:

CVE-2020-0601 is a serious vulnerability, because it can be exploited to undermine Public Key Infrastructure (PKI) trust. PKI is a set of mechanisms that home users, businesses, and governments rely upon in a wide variety of ways. The vulnerability permits an attacker to craft PKI certificates to spoof trusted identifies, such as individuals, web sites, software companies, service providers, or others. Using a forged certificate, the attacker can (under certain conditions) gain the trust of users or services on vulnerable systems, and leverage that trust to compromise them.

This kind of vulnerability may shake our belief in the strength of cryptographic authentication mechanisms and make us question if we can really rely on them? Fortunately, we can. CVE-2020-0601 reflects a weakness in the implementation of one subtle aspect of PKI certificate validation. The technology and standards are sound; it is one implementation that needs repair.

CVE-2020-0601 poses significant risk for enterprises and systems that depend on PKI for trust -- as all of us do. The patch is the only comprehensive means to mitigate the risk. While means exist to detect or prevent some forms of exploitation, none of them are complete or fully reliable. It is critical for enterprises to apply the patch fully across their Windows 10 and Server 2016 installed base; attackers excel at finding vulnerable targets. Further details are available in the published NSA Cybersecurity Advisory; it offers guidance on prioritization and instrumentation.

This vulnerability may not seem flashy, but it is a critical issue. Trust mechanisms are the foundations on which the Internet operates -- and CVE-2020-0601 permits a sophisticated threat actor to subvert those very foundations.

NSA contributed to addressing this problem by discovering and characterizing the vulnerability, and then sharing with Microsoft quickly and responsibly. The company has provided the solution, and now all of us need to adopt it.

Both the NSA and Microsoft stress that everyone needs to patch their systems as soon as possible.
 
Meni ne radi folder search u file exploreru nakon 1909 apgrejda, i nisam jedini. Microsoftova zvanično rešenje je - rollback na 1903. Znači folder search box u file exploreru kao da ne postoji, ne mogu da kliknem u njega, kao da klikćem na screenshot. Ponekad proradi nakon restarta ili End Task explorer.exe, ali ubrzo ponovo rikne. Znaći ja u Windowsu sad ne mogu da pretražujem foldere bez 3rd party softvera. Čestitam Microsoftu što je uspeo da upropasti osnovnu funkciju fajl menadžera, da pusti takav apgrejd u opticaj i da mesecima nema rešenje za to. Windows QA je stvarno nisko pao.

https://answers.microsoft.com/en-us...75-79a8-4f3b-b10a-86be1f22931c?auth=1&page=19
 
Taman eto ti razloga da se manes File Explorera, i krenes da koristis 3rd party software. FileExplorer je tesko djubre i jos uvek je na nivou win95, uzasna optimizacija, nema mogucnost kopiranja permisija, ne moze duboke fajlove da kopira itd...spisak je predugacak. Bilo sta 3rd party za dzabe sto moze da se nadje je bolje.

Znam da je offtopic al eto...mojih 5 centi.
 
Dajte neki predlog za nesto sto moze da indeksira i reci iz word teksta

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
"DoubleCommander" kao FileManager? OpenSource
"Everything", samo kao 'pretraživač'.
 
Poslednja izmena:
WELP

Kako sa 20H2 da se prebacim na 20H1 , greskom sam instalirao build sa fast kanala.

Imao sam instaliran prvo 19041 pa sam presao na 19536.1000 :trust:

Nisam znao da je vec poceo razvoj 19H2 :d

A ja hocu da ostanem na ovom 20H1 ako je moguce , tj na rtm kada izadje na slow ili realese preview kanalu.
 
Ja sam izašao iz insajder programa odavno ali se sećam da negde u podešavanjima ima opcija za povratak na staru verziju u roku od 30 dana koliko me sećanje služi.

Послато са MI 6X помоћу Тапатока
 
"DoubleCommander" kao FileManager? OpenSource
"Everything", samo kao 'pretraživač'.

Imam Everything vec, jako jako jako je dobar i brz, koristim ga komplementarno sa W10 pretragom.

Provericu DoubleCommander od sutra, bar dok ne srede ovo sto su zeznuli narednim azuriranjem.
 
Ja sam izašao iz insajder programa odavno ali se sećam da negde u podešavanjima ima opcija za povratak na staru verziju u roku od 30 dana koliko me sećanje služi.

Послато са MI 6X помоћу Тапатока
Nažalost obrisao sam backup koji sistem pravi pri instalaciji novog build-a :(
Još neka ideja?
 
Nažalost obrisao sam backup koji sistem pravi pri instalaciji novog build-a :(
Još neka ideja?
Nažalost izgubio si mogućnost da se vratiš kada si izbrisao windows.old itd. Sada samo clean install ili da uradiš "In place upgrade" sa istim rezultatom ali traje daleko duže.
Ja imam i Fast insider instaliran i ništa mu ne fali.
 
Ma radi i kod mene lepo ali me nervira baner..a i voleo bih da prvom prilikom instaliram rtm 20h1..
*mjau**mjau**mjau* nema veze radiću clean install čim izadje rtm iso.
 
Meni ne radi folder search u file exploreru nakon 1909 apgrejda, i nisam jedini. Microsoftova zvanično rešenje je - rollback na 1903. Znači folder search box u file exploreru kao da ne postoji, ne mogu da kliknem u njega, kao da klikćem na screenshot. Ponekad proradi nakon restarta ili End Task explorer.exe, ali ubrzo ponovo rikne. Znaći ja u Windowsu sad ne mogu da pretražujem foldere bez 3rd party softvera. Čestitam Microsoftu što je uspeo da upropasti osnovnu funkciju fajl menadžera, da pusti takav apgrejd u opticaj i da mesecima nema rešenje za to. Windows QA je stvarno nisko pao.

https://answers.microsoft.com/en-us...75-79a8-4f3b-b10a-86be1f22931c?auth=1&page=19

Ko kaže. :d Vidiš da radi ako si "pažljiv" :type::smash:
 
Kome se ne svidja win-ov file explorer moze da proba Xyplorer.
Odavno me nerviraju (ne)mogucnosti podesavanja u Win exploreru pa sam probao nekoliko drugih, a Xyplorer je ispao (meni) najbolji.
Pogotovo sto nema vise one drecave bele pozadine..a ima i dosta drugih dodatnih, pozeljnih opcija.
Xyplorer nije besplatan, ali se lako dobija "akdemska" licenca.,)
Postoji portable verzija pa moze vrlo lako da se proba da li odgovara.
 
Ja koristim Q-Dir ali on nema search option kao Windowsov File explorer zato imaš Explorer++ koji je free i bez "akademske licence" koji ima naprednu opciju za Search. Meni radi Search u Windowsom File Explorer uvek zato samo koristim Q-Dir.
 
Kome se ne svidja win-ov file explorer moze da proba Xyplorer.
Odavno me nerviraju (ne)mogucnosti podesavanja u Win exploreru pa sam probao nekoliko drugih, a Xyplorer je ispao (meni) najbolji.
Pogotovo sto nema vise one drecave bele pozadine..a ima i dosta drugih dodatnih, pozeljnih opcija.
Xyplorer nije besplatan, ali se lako dobija "akdemska" licenca.,)
Postoji portable verzija pa moze vrlo lako da se proba da li odgovara.

Pa nema ni Win drecavu pozadinu vise, sad imas dark mod.
 
Nazad
Vrh Dno