Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

@ servis - sve zavisi gde je kupljena konfiguracija, pojedine radnje još uvek lepe stikere da ne sme da se otvori kućište.
@ podatci - najbolje ručno da prekopiraš dokumenta, obično budu sva u C:\User direktorijumu. Šifre se najlakše kopiraju dok mašina još uvek radi - ručnim prepisivanjem.

Savet: kada nekome sledeći put budeš sređivao komp, nabaci i neku "cloud" aplikaciju (Google Backup [15Gbg] / MS OneDrive [5GB]...) da pokrije "Documents" direktorijum, još bolje ako možeš da objasniš čoveku da čuva šifre u npr zipovanom fajlu koji je opet šifrovan sa > 8 karaktera...

EDIT: WinDirStat bi mogao dodatno da ti bude od koristi.
 
Poslednja izmena:
Stari PC je u pitanju, nema nikakve garancije.
Ne može da se podigne OS, neće ni test ram da prođe, ako i uđe u bios zna da zamrzne, ako i uđe u OS zaglavi i samo se restartuje i više puta se desi da neće da prođe ram memoriju , tako da ne mogu više pristupiti preko njegovog OS-a.
Da li da ga ubacim u DVDRW fioku u laptop, da mi ne zezne moj win10 ?
 
Ne može da se podigne OS, neće ni test ram da prođe, ako i uđe u bios zna da zamrzne, ako i uđe u OS zaglavi i samo se restartuje i više puta se desi da neće da prođe ram memoriju , tako da ne mogu više pristupiti preko njegovog OS-a.
Najverovatnije da je problem na relaciji CPU (pregrevanje) - MoBo - RAM.

Da li da ga ubacim u DVDRW fioku u laptop, da mi ne zezne moj win10 ?
Ne bi trebalo. Ali za svaki slučaj - proveri u BIOS-u laptopa da li je tvoj HDD izabran da bude prvi disk za "boot", odnosno da li pri paljenju laptopa isti traži mediji u DVD-u kako bi butovao sa njega pre nego sa hard disk-a.
Najgore što može da se desi jeste da (proba da) podigne taj sistem sa desktop hard diska, što će zbog razlike u konfiguraciji verovatno biti neuspešno.
 
Nakon vađenja baterije sa MB izdžamperisao sam sve džampere koji su bili na ploči i sada vidi oba ram modula, pre toga jedno vreme je radio sam jedan kanal....pa posle nije hteo da radi.... pa je proradio drugi kanal.... i tako neko vreme.... pa prikazuje kroz testove kako je jedan ram modul u problemu i tako kao Jare i Klaus. Uspeo sam da ga pokrenem i prebacio sam sve što treba samo ne znam kako da izbrišem E-sertifikate, ne da mi Remove Capture.PNG
 
....pocelo je da me smara nakon svakog restarta jednom ili po dva puta ova poruka, o cemu je rec??

1_klCxKDNbWOGpmVr6Mka6Gg.jpeg
 
Баш сам то другару радио пре недељу дана. Имаш овде објашњено. Ставка под бројем 5.

https://answers.microsoft.com/en-us...res-soon/40b87e95-09c3-411d-b85e-fc62f9286698

Ово се дешава код крековане верзије Виндовса јер се сам активира сваких десет дана, па те систем упозорава да ће ускоро истећи регистрација.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
И даље се патим да овом иритантном појавом. У подешавањима имам само ЕN UK, а када бирам језик за тастатуру онда се појављује и EN US. Како могу да уклоним овај EN US за стално?

d2c36e14d439e3707e8056332d478e75.jpg


d44367223a3da4cec0621472e4772792.jpg



Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Ma daj sta se time opterecujes koji je default jezik , ionako ti treba pola sekundi da promenis jezik misem , neka je i 100 jezika na listingu lako je izabrati jezik koji hoces.
 
Не мењам мишем већ годинама уназад већ искључиво комбинацијом тастера ALT+SHIFT. И онда беспотребно требам два пута притискати да бих прескочио један EN језик. А уосталом шта ми систем форсира EN US кад га нисам ни бирао већ обрисао?


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Instaliram Win na ssd i sta god podesio u biosu, pri kreiranju particija Win napravi system reserved od 100 mb.
Na laptopu kada sam na taj isti ssd instalirao, Win je napravio 500 mb particiju.
Je l' ovo ok?
 
Баш сам то другару радио пре недељу дана. Имаш овде објашњено. Ставка под бројем 5.

https://answers.microsoft.com/en-us...res-soon/40b87e95-09c3-411d-b85e-fc62f9286698

Ово се дешава код крековане верзије Виндовса јер се сам активира сваких десет дана, па те систем упозорава да ће ускоро истећи регистрација.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Sve ok ali ja nisam najbolje skapirao sta treba da se unese u Promt... p.s a i ne cacka mi se redzistri :)
 
Drugari puca mi nesto izgleda drajver i gasi mi hardz i non stop otvara disk drive D, gde mi je hard disk. Sta uciniti.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Sta kaze Reliability Monitor? Pogledaj Resource Monitor da vidis koji program pristupa disku.
 
nista ne kaze, a ovamo u event logu nesto kao disk.inf da zeza sto znaci drajver za hard disk?? koji je inace windowsov inace sam reinstalirao isto se ponasa instalirani samo poslednji drajveri za gpu i za chipset amdovi sa sajta.
DeviceInstanceId SCSI\Disk&Ven_&Prod_ST1000DM010-2EP1\5&25248246&0&040000
DriverName disk.inf
isto tako i cujem kad se hard sam ukljuci posle nekog vremena i otvara mi particiju D koja je na tom hardu..
 
Poslednja izmena:
Sve ok ali ja nisam najbolje skapirao sta treba da se unese u Promt... p.s a i ne cacka mi se redzistri :)
Ја сам покушао да искључим менаџер из процеса, па нисам успео (ставка 3), па сам га преко регистар базе онемогућио.
Ставка 4 је преко cmd али ја то нисам покушавао. Чинило ми се бескорисно.

Само измени ту ставку у регистар бази и решио си себи проблем. Пар секунди посла и нема нус појаве.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
mislis samo onaj save 123.jpg bez ukucavanja u prompt?

uradio sam to restartovao komp ali nije dalo efekta...
 
Samo da se upisem kako sam odusevljen cinjenicom da sam zamenio plocu i procesor, a nisam morao da reinstaliram win 10.

Ok, jeste bilo intel za intel (6600k za 10400f), ali ploca je bila asus, a nova msi.

Osim gimnastike sa diskovima (potrebno je pri prvom dizanju ostaviti samo disk sa sistemom, a onda ubacivati ostale 1 po 1), sve ostalo funkcionise savrseno.

Ovo je meni bio nezamisliv poduhvat do samo par godina unazad.
I pretpostavljao sam da je moguce, ali sam ocekivao bar neke probleme.

ps.
Naravno posle ove promene morao sam ponovo da aktiviram win, ali srecom kljuc se moze naci za 2-2,5 evra
 
Poslednja izmena:
W10 je jako fleksibilan, više puta sam ih instalirao jednom drugaru na mom Ryzen-u a on nosio disk na njegeve Intel 775 mašine..
 
Započeo je jesenji update oficijalno.

The Windows 10 October 2020 Update (version 20H2) is now rolling out to compatible devices. This update represents the tenth semi-annual update after the original release, and it's a small incremental update with tweaks and improvements to reinforce the work that Microsoft introduced with the May 2020 Update.

The October 2020 Update is available as an optional cumulative update through the Windows Update settings for computers already in the May 2020 Update, which means quick installation without having to perform a full upgrade. On devices with an older release of Windows 10, the upgrade will also be optional. However, it'll require full reinstallation to version 2004, before the option to upgrade to version 20H2 becomes available. Although feature updates are now optional, computers with a release nearing the end of life will eventually upgrade automatically to keep the device supported.

As per usual, Microsoft will push the Windows 10 version 20H2 slowly, starting with devices known to have a good upgrade experience, and then the rollout will expand more broadly. Usually, most devices are expected to receive the notification to upgrade within the first several days, but it'll take time before the update installs on every supported hardware configuration. If you want to get the fall update early, it's possible to force it manually in at least three ways using Windows Update, Update Assistant, and Media Creation Tool.
 
^.... imam stari build na usb-u 1909 da li da brisem to i kreiram novi ili nema veze i sam ce to da resi pri eventualnom dizanju sistema?
 
!903 i 1909 takođe dobijaju taj update. Build broj je isti kao Insider RP/Beta channel i 2004 sa KB4562830 Enablement Package Feature Update to Windows 10 version 20H2 sa poslednjim updejtom 19042.572, kombonacija od pre 2 nedelje, samo je ovo sad zvanično. Poslednji update je
October 13, 2020—KB4579311
Ako se to instalira onda je to, to, sadašnja,poslednja, zvanična verzija. Znači da su čekali bar nedelju dana da je oglase.
 
Poslednja izmena:
Windows 10 October 2020 Update Is Live!

Jedino značajnije što sam za ova dva dana primetio su mnogo naglašenije boje na ikonicama, kao i to da nativno možeš da podesiš Windows osvežavanje na frekvenciju monitora. Samo ono što je problem tu je kad podignem osvežavanje sa 60 na 75 na mom monitoru, temperatura grafičke u "mirovanju" je viša za skoro 10 stepeni.
 
Jel ima neka mogućnost da se nasilno forsira nadogradnja ili moram da čekam da im se zvezde poklope?

Gesendet von meinem SM-G9810 mit Tapatalk
 
Samo skineš ISO i pokreneš ga iz windowsa i izabereš da zadržiš fajlove i aplikacije i on će ti sam odraditi nadogradnju.
 
Nazad
Vrh Dno