Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Probao sam na kompu da promenim boot options i da reinstaliram windows, sve normalno nalazi. Ovaj laptop ima originalni windows 10 na sebi, ali posto ne mogu da resim problem sa 100% disk usage, hocu da skinem 10ku i stavim 7icu.
 
A probaj da na laptopu promenis na legacy/mbr opciju pa vidi da li ce tada videti. Ako tada krene da bootuje sa usb-a to znaci da nije gpt na usb-u i da zato ne prolazi kadaje uefi izabran.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Nema ni SATA ni USB drajvere.
 
Znaci ne moze 7ica... Probacu onda sve sto mogu da nadjem na netu da resim ovaj windows 10. Imate li neki dodatni savet? Vec sam iskljucio search, superfatch. Videcu da ga updatujem i da skinem nesto da proverim viruse.
 
Sta moze da bude ne dava mi da update-ujem Movies & TV app u Microsoft Store.
Konkretno izbacuje mi error...!?
 
stor ti je otišao dođavola.možeš da izguglaš kako se radi reset stor aplikacije (nešto iz powershell-a,na fonu sam) a usput možeš da odradis dism i sfc komande.

el patron:

taj usage po instalaciji ne može da se izbegne,možeš da ubiješ telemetriju i ostale servise (imaš u sitna crevca nešto ranije na temi) ali se sve na kraju svede da ih pustiš da poskidaju šta im treba tu prvu noć i puste te na miru.cepneš onda bekap za slučaj reinstalacije i nemaš posla više,a sve radi kako treba.
 
Pa vidi u procesima sta opterecuje hard disk u 100%? Cista instalacija, to je hard disk ili SSD?

Gledao, najvise je opterecivao neki windows service, oko 17%, ugasio to i isto se dogadja. HDD je u pitanju, ponekad je i procesor na 100%. Anyway, clan mi je poslao pm sa odgovarajucom 7icom, stavio sam nju tako da sam resio to. Hvala svima na pomoci.
 
inače poslednjih par apdejta je prepeglalo probleme sa zvukom,nemam pojma koji tačno,bilo ih je previše a ja previše zauzet da obratim pažnju...
 
Nedavno se ovde pričalo o ključevima za Pro veziju kojih ima dosta na eBay za samo par dolara, i neki su rekli da su ih koristili i da su savim dobri.
Vidim da ključevi i za LTSC koštaju isto par dolara, kakvi su oni? Da li je probao neko?
 
Drugari cime pravite image kopije?

Od nekih pozeljnih opcija bi bilo da moze da se podesi da je napravi automatski s vremena na vreme i da moze da cuva poslednje 2-3 kopije, koje po mogucstvu mogu da ostavim i lokalno na drugom HDD.
 
Snasao sam se, Macrium Reflect je to sto mi treba. Moze merge oba posta posto ne mogu da editujem vise.
 
Da, Macrium Reflect je verovatno najbolji. Samo napravi .mrimg file i možeš da ga kopiraš gde god hoćeš. Ja radim bar jedan systemski disk backup nedeljno zajedno sa SSD-om na kome su igre na instaliranom HDD-u a kada zatreba samo kopiram na spoljašnji HDD. mrimg može da se mountuje kao virual disk i čita sa njega, ako mu dozvoliš može i da se menjaju fajlovi na njemu.
Sa Pro, meže i automatski backup na 2 različita načina.
 
I ja sam tako nesto zamislio, weekly full backup a u medjuvremenu tokom 7 dana differential svaki dan po 1. Za full su mi dovoljne 2-3 rezerve.
 
Da, Macrium Reflect je verovatno najbolji. Ja radim bar jedan systemski disk backup nedeljno zajedno sa SSD-om na kome su igre na instaliranom HDD-u a kada zatreba samo kopiram na spoljašnji HDD.
Sad sam malo pogledao taj Macrium Reflect, djeluje dobro, ali...za razliku od raznih programa koji rade backup konkretnih fajlova i foldera vrijednih čuvanja pitam se koliko često vam se dešava potreba da pravite tako česte bekape sistemske particije? Zgodno je znati da postoje dobri alati za tako nešto ali ne znam šta neko radi na mašini da ima potrebe da na dnevnim ili sedmičnim nivoima pravi bekape cijele sistemske particije. Koliko često morate da vratite neki od tih bekapa (i iz kojih razloga)?
Meni sistem kad ga dignem radi godinama (Win7, Win8, Win10) prije neke eventualne reinstalacije, a i to radim uglavnom tek kad nabavim novi HDD ili SSD.

Mada svakako vrijedi znati da ovako nešto može, i kad smo kod toga, da li ovaj Macrium Reflect može uredno da pravi bekap sistemske particije iz podignutog sistema ili mora kao sa starim programima podizati sistem preko USB-a pa to tamo nekako?
 
Ja upotrebljavam MR samo za kompletan backup systemskog diska i diska sa igrama pošto su one uglavnom instalirane na njemu i povezane tako da restoracija samo jednog diska bi razbila vezu sa drugim i igre nebi radile više. Ostali važni fajlovi su na trećem i četvrtom disku u folderima i pod folderima pa ih samo prekopiram na diskove koje ubacim u fijoku pa odmah izvadim i stavim u orman. To radim samo kada se nakupe dovoljno. Ovaj kompjuter praktično i ne primeti kada radim backup tako da ne trošim vreme uzalud.
MR pravi backup file koji je odprilike 75% od ukupnog zauzeća na disku sa koga se radi backup, znači samo podatci i particije koje označim a ne ukupnu veličinu diskova.
 
Poslednja izmena:
Sad sam malo pogledao taj Macrium Reflect, djeluje dobro, ali...za razliku od raznih programa koji rade backup konkretnih fajlova i foldera vrijednih čuvanja pitam se koliko često vam se dešava potreba da pravite tako česte bekape sistemske particije? Zgodno je znati da postoje dobri alati za tako nešto ali ne znam šta neko radi na mašini da ima potrebe da na dnevnim ili sedmičnim nivoima pravi bekape cijele sistemske particije. Koliko često morate da vratite neki od tih bekapa (i iz kojih razloga)?
Meni sistem kad ga dignem radi godinama (Win7, Win8, Win10) prije neke eventualne reinstalacije, a i to radim uglavnom tek kad nabavim novi HDD ili SSD.

Mada svakako vrijedi znati da ovako nešto može, i kad smo kod toga, da li ovaj Macrium Reflect može uredno da pravi bekap sistemske particije iz podignutog sistema ili mora kao sa starim programima podizati sistem preko USB-a pa to tamo nekako?
Crkavanje HDD/SSD koji se backupuje, los update, ransomware (za ovo mora malo drugacije da se cuva backup), slucajno obrisano nesto bitno sto ne primetis odmah pa ga prebrises novim fajlovima itd itd.

Ja radim backup SSD-a na HDD pa posle na nesto peto, masina je solidna (i7 4700hq proc i 16GB RAM) i backup mi bude jedva ~100GB, danas se zavrsio za nekih 10 minuta sto je bukvalno vreme za koje skuvam kafu i vratim se na rad, i to jos jednom nedeljno.



Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
kao nekom kome je otišao disk sa bekapima kad mi je ustrebao ne mogu dovoljno da naglasim koliko je i bekap bekapa bitan,kamoli bekap sistemske particije.za kućnu upotrebu bekap bekapa je overkill za 99,999 posto ljudi,ali ako ti ne daj bože ustreba bekap biće ti jasno što nas na forumu ima i paranoičnih pa imamo bekap,bekap bekapa i sve od neprocenjive važnosti negde i na klaudu.

ja sam bio na active-u dok baš jednom nije mogao da vrati nikako sistemsku i onda sam po preporuci ovde na forumu prešao na macrium,sa njim nikad problem.
 
Taj Macrium, da li može raditi bekap sistemske particije tako u pozadini, dok radim po windowsu? Da li je Free verzija dovoljna za te stvari?
Kad ga pokrenem za SSD na kom mi je sistem prikaže da imam svašta nešto za šta inače ni ne znam, imam prvo tri neke pred-particije (neka Recovery od 450 MB, neka NO NAME (FAT32) od 100 MB, neka Unformatted Primary od 16 MB), tek na četvrtom mjestu je 231 GB osnove C particije, i na kraju opet ima neka NTFS od 857 MB. Jel to inače treba da je tako? I ovde treba da se sve bekapuje, ili samo ovaj najveći osnovni dio?
 
Ostavis sve oznaceno i nastavis sa podesavanjima, i ja na UEFI/GPT imam 4 stavki, sve je to ok. Free je dovoljan.

Za ovo prvo iskreno jos ne znam jer tek sutra tj. danas ide prvi differential. U svakom slucaju ti podesavas da li hoces da se nesto radi dnevno, nedeljno, mesecno itd. I da ne radi u pozadini, izaci ce kao pop up koji mozes da minimiziras i ne verujem da ce toliko da smeta, za nesto sto je dzabe to cu da iskuliram bez problema.
 
Baš sam ovih dana gledao šta je najbolje za bekap sistemske particije. Inače, nikado sada nisam planirao to da radim, pošto se nakon reinstalacije otarasim gomila đubreta koje imam a koje mi realno ne treba. Ali sam mislio da nakon instaliranja neophodnih programa kloniram disk, čisto da uštedim 2-3 sata sledeći put. Ono što me odvraća jeste to što reinstall radim jednom u 3 godine ili prilikom promene hardvera (otrpilike jednom u 3 godine :D )

Sad za bekap fajlova testiram Duplicati. Nešto mi je pobrljavio sa konfiguracionim fajlovima kada sam hteo da ih vratim, ali sam uspeo ručno. Tako da mi je to sad primarni softver. Ranije sam za to koristio FreeFileSync, ali on je zapravo namenjen za druge stvari. Prednost Duplicati bekapa je što je su kriptovani, tako da bez problema može da se čuva i na manje privatnim oblacima :D
 
ne smem da se zakunem ali mislim da ima i macrium enkripciju,tj svi ozbiljni imaju.active znam da ima,ali ume da zezne pri restore-u.
 
Taj Macrium, da li može raditi bekap sistemske particije tako u pozadini, dok radim po windowsu? Da li je Free verzija dovoljna za te stvari?
Kad ga pokrenem za SSD na kom mi je sistem prikaže da imam svašta nešto za šta inače ni ne znam, imam prvo tri neke pred-particije (neka Recovery od 450 MB, neka NO NAME (FAT32) od 100 MB, neka Unformatted Primary od 16 MB), tek na četvrtom mjestu je 231 GB osnove C particije, i na kraju opet ima neka NTFS od 857 MB. Jel to inače treba da je tako? I ovde treba da se sve bekapuje, ili samo ovaj najveći osnovni dio?

Može lepo da radi u pozadini ali ipak ima uticaja na system u zavisnosti koliko ti je "jak" kompjuter i brzi diskovi, od prilike isto kao da sam koiraš ceo disk. Spor HDD na koji piše backup može da bude neupotrebljiv dok ne završi. Sam program nije mnogo zahtevan na CPU i memoriju, kod mene jedva par % više.
Da bi mogao da vratiš ceo system mora da se bakapuju sve systemske particije +:C, kako misliš da ih vratiš ako ih nema u backup-u ?
Sam Rescue disk/USB ima mogućnost popravke BOOT problema pa ako imaš takve probleme možeš sa njim da rešiš i bez backup-a.
 
Sad se zavrsio differential backup, prvi put izbaci prompt gde mozes da stikliras hoces li da te obavestava kad treba da odradi posao i imas opciju postpone, program svejedno sam nastavi kad istekne period za reagovanje.

Kad krene da radi sve je u pozadini a sto se tice potrosnje resursa kod mene je bar bilo smesno, oko 10% zauzeca CPU i oko 100MB RAM, sve gotovo za 1 minut i 42 sekunde a diff fajl je bio velicine 2GB, tipujem da do poslednjeg full backupa nece biti duze od 5 min. Za incremental bi verovatno bilo krace jer je drugaciji princip.

Mada ko radi HDD na HDD backup njemu bi verovatno neko vreme masina bila u grcu zbog HDD-a sto kaze Count.

Sve u svemu savrseno radi to sto radi sto se mene tice.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Primetio sam da mi (Windows > Temp) folder zauzima 68,6GB, u njemu ima preko 16000 fajlova... Da li smem to da obrišem ručno pošto preko Disk Cleanup-a neće?
Probao sam i na settings > Storage, tu piše da ima 71.2GB Temporary files, ali neće da ih obriše.

Obrisao sam ručno fajlove iz Temp foldera i posle tri dana se nakupilo još 100GB. Ima li neko ideju kako ovo da rešim? Ako ponovo obrišem, samo ću napraviti mesta da pakuje dalje...
Fajlovi su uglavnom .evtx i .txt, a ovi koji najviše mesta zauzimaju su vezani za win store...
 
Probaj ove korake

https://support.microsoft.com/en-us...ow-disk-space-error-due-to-a-full-temp-folder

Low Disk Space error due to a full Temp folder
Applies to: Windows 10

If you used Disk Cleanup to free up space on your device and then see a Low Disk Space error, it’s possible that your Temp folder is quickly filling up with application (.appx) files that are used by Microsoft Store. To fix this problem, you’ll need to reset the Store, clear the Store cache, and run the Windows Update troubleshooter:

To reset Microsoft Store, select Start >Settings > Update & Security > Troubleshoot, then scroll down and select Windows Store Apps from the list and select Run the troubleshooter.
To clear the Microsoft Store cache, press the Windows Logo Key + R to open the Run dialog box, then type wsreset.exe and click OK. A blank Command Prompt window will open, and after about ten seconds the window will close and the Store will open automatically.
To reset Windows Update, select Start > Settings > Update & Security > Troubleshoot, then scroll down and select Windows Update from the list, and select Run the troubleshooter.
Reboot your computer and see if you are still experiencing the issue.
 
Nazad
Vrh Dno