Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Noob pitanje:
Kako si rešio telemetriju i ostala špijuniranja?
 
Ja? Nisam :) Ovo je u VMu, za testiranje drivera. Nisam gledao da li ima toga na Serveru.
 
Treba mi pomoc.
Skoro sam podigao sistem i primetio sam jedan problem.
Napravim nov folder i kad pokusam da mu dam neki naziv dobijem ove poruke.

1j46wx.jpg


w06s15.jpg


Ne moze da se dodeli proizvoljni naziv foldera,svi na kraju ostanu kao new folder.


????
 
U kom folderu?
Pokreni Process Monitor (https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/procmon), podesi ga da ti trackuje samo file system events, i kroz filtere podesi putanju (Path Contains <IME PARENT FOLDERA> Include, pa Add).
Probaj onda renam i vidi koju gresku javlja.

Prilicno sam ubedjen da ce se MsMpgEng naci medju procesima koji mu pristupaju :)
 
Ako moze dodatna pomoc gde se ove dve stvari menjaju.

podesi ga da ti trackuje samo file system events

Ako se ovo menja pod events tab tu mu je sve svetlo,ne moze nista da se podesava.

6fy2pf.jpg




i kroz filtere podesi putanju (Path Contains <IME PARENT FOLDERA> Include, pa Add).

Pod filters imam ovo ponudjeno i ne provaljujem gde se to podesava.

2gyasy9.jpg
 
Udjes u Filters (Ctrl+L)
A ovo prvo - vidi 5 ikonica na TOolbaru, iznad Path (na prvoj slici). Druga po redu je File system events, peta nije stiklirana. Odstikliraj ostale 3.
 
Hoću na laptopu da zamenim hdd sa ssd diskom. Na koji način mogu prethodno da prebacim sav sadržaj sa hdd-a (na kome je instaliran i w10)? Da li mogu da ih nakačim na PC i uradim prosto kopiranje (copy/paste) ili na neki drugi način?
 
Nikada se ne radi prosto kopi paste. Radi se kloniranje diska/sadržaja. Barem je pod pobavezno što se tiče butabilne/primarne particije. Još kod Win10 - ima gomila sakrivenih sistemskih "particijica" :)
Alate za to imaš gomilu - Aoimei/Acronis/Ghost/Paragon....besplatna i plaćena izdanja.
Mini Tool Partition Wizard je neka moja preporuka. Ghost ako si iole upućeniji.
Guglaj.
 
Poslednja izmena:
Ove nedelje instalirah Server 2019, Desktop Edition (ima sve sto i W10, obicna verzija nema recimo Themes).
Koja razlika..... obican W10 u VMu mi je neupotrebljiv, totalno. Vanilla install, treba i po 10 sekundi da se pokrene Start/Power/Shutdown. U Srv2019 kao da sam W7 instalirao.

Vidim da ce to biti novi XP Server 2003 kada dodje vreme :D
Ubicu se :(
Ne mogu da reprodukujem kako sam uspeo da podesim ovu VM da radi brzo i da bude mnogo slicnija W7 po izgledu :( A Autologon mi je shebao ovu masinu........... Safe mode ne pomaze :(
 
Hoću na laptopu da zamenim hdd sa ssd diskom. Na koji način mogu prethodno da prebacim sav sadržaj sa hdd-a (na kome je instaliran i w10)? Da li mogu da ih nakačim na PC i uradim prosto kopiranje (copy/paste) ili na neki drugi način?
Probaj snapshot drive...odlican mali program sa kojim nikad nisam imao problema i uvek sve zavrsi perfektno

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Rad sa fajl eksplorerom u win10 je postao prava muka, čak i samo otvaranje foldera deluje usporeno. Ako se radi otvaranje novog foldera (desni klik-new-folder) to traje beskonačno, a mašina je angažovana kao da se obrađuje neki 4K 100+GB video.

@desp
Istu stvar sam uradio, neverovatno koliko je ssd ubrzao rad laptopa, ne može da se prepozna. Imao sam i ja dilemu da kloniram stari HDD na novi SSD, ali je mnogo bolja opcija win10 clean install, a podacima na starom HDDu možeš pristupiti preko USB docka koji može da se nabavi za 30-40 evra.
 
^koristi Enterprise ediciju. Ili kao sto pomenuh na prosloj strani, Windows Server 2016/19 kao workstation OS.
Razlika je neverovatna. W10 obican na 8xxx/NVMe laptopu radi sporije nego W7 na Nehalem (10 godina stariji laptop!) dok obradjuje 4K video, ali bukvalno.

Imaju ljudi u temi vise iskustva oko preciznih edicija, LTSB/LTSC, koja je bolja... pa to ostavljam da neko predlozi. Ove "kucne" kao da mine-uju za MS!
 
Rad sa fajl eksplorerom u win10 je postao prava muka, čak i samo otvaranje foldera deluje usporeno. Ako se radi otvaranje novog foldera (desni klik-new-folder) to traje beskonačno, a mašina je angažovana kao da se obrađuje neki 4K 100+GB video.

@desp
Istu stvar sam uradio, neverovatno koliko je ssd ubrzao rad laptopa, ne može da se prepozna. Imao sam i ja dilemu da kloniram stari HDD na novi SSD, ali je mnogo bolja opcija win10 clean install, a podacima na starom HDDu možeš pristupiti preko USB docka koji može da se nabavi za 30-40 evra.

Meni to više liči na disk pred otkazom nego problem 10. Šta kaže S.M.A.R.T?
 
Ne, to je tipican W10, nazalost :)
Treba i disk proveriti, ali 99% je w10.
 
Desktop HDD Toshiba DT01ACA050 (godinu dana star) i Crucial BX500 SSD kupljen u aprilu.
Nije do diskova, na oba sistema su instalirani w10, ništa slično nisam nikada iskusio sa XP ili w7. Nenormalno dugo traje otvaranje New Foldera.
 
Drugari, ako može preporuka gde uzeti key za W10 2019 LTSC. Za Pro sam uzeo na ebayu, ali kako je do official LTSC image-a teže doći, ne bih da mi pošalju neki 3rd party DL link uz key. Pa ako ima neko proverenu varijantu, može i na PM.
 
Drugari, ako može preporuka gde uzeti key za W10 2019 LTSC. Za Pro sam uzeo na ebayu, ali kako je do official LTSC image-a teže doći, ne bih da mi pošalju neki 3rd party DL link uz key. Pa ako ima neko proverenu varijantu, može i na PM.

Aktivacioni kod možeš kupiti na Ebayu (ja kupio 2), a image nije teško naći.
615A77ECD40E82D5D69DC9DA5C6A6E1265F88E28
 
Meni to više liči na disk pred otkazom nego problem 10. Šta kaže S.M.A.R.T?
Win 10 je problem, istu muku sam imao, cekanje na desni klik new folder ne znam iz kog razloga, toliko me je nerviralo da sam odradio svezu instalaciju i za sada je sve ok.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Drugari, ako može preporuka gde uzeti key za W10 2019 LTSC. Za Pro sam uzeo na ebayu, ali kako je do official LTSC image-a teže doći, ne bih da mi pošalju neki 3rd party DL link uz key. Pa ako ima neko proverenu varijantu, može i na PM.

Windows 10 Enterprise LTSC ili bilo koji Enterprise je volume licensing,sto znaci da se ne vezuje za plocu ili za MS nalog nego ima Activation Count,koji kada se ispuca vise ne moze da se aktivira Windows sa tim kljucem a ti prodavci na EBAY-u prodaju kljuceve dok ima Activation count-a.

Najbolja varijanta ako kupis da odmah napravis image diska sa softverom tipa Acronis pa kad zelis ispocetka samo uradis restore.

Caka kod Windows 10 Enterprise LTSC je taj da ne moze da se uradi Activation Backup kao kod ranijih verzija da posle instalacije samo uradis restore aktivacije.
 
Izvinjavam se zbog duplog posta.

Mozda nekome treba Winndows 10 Pro Key,za sad ima Activ. Count: 3365 pa nek iskoristi.

https://textuploader.com

/1dov6
 
Moze li neko da ostavi link gde mogu da kupim windows 10 za firmu online? Ako ne moze link ovde, neka mi posalje na pm
 
Da li se mora biti insider za 1903? Jos mi nista ne nudi.
 
Ok, hvala.
 
Nazad
Vrh Dno