Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

ne moras do sutra,daj jedan bilo kakav konkretan objektivan primer/argument?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja koristim vec 2 godine 360 security zadovoljan sam ali na pc koji stalno koristim,antivirus mi treba jer ko zna na sta cu da naletim.
Mesecno skidam 500gb pa cak i 1tb,90% sa privatnih trackera ali skinem nekad i sa javnih,bolje spreciti nego kasnije nikako oleciti.
A kako da aktiviram windows,tj kako da iskljucim onu zastitu windows firevall,brise mi aktivator.
 
Takođe, plaćena licenca preko firme, sve radi savršeno + dodatak Malwarebytes ili Spybot po potrebi
 
takodje, ni jedan antivirus godinama i sve radi bez greske, nikad nikakav problem :)
 
zapljuvavanje nema poente,znacilo bi kad bi neko naveo sta mu to zavrsi placeni program ili cak i free bolje nego defender.do sad imamo anekdotalno da se programi brze instaliraju,sto je zato sto vsservices zapravo ceslja ulazne fajlove i ceste punjace memorije sto je verovali ili ne dobra stvar.ima logike da na nekoj slabijoj masini to dovodi do veceg zauzeca racunara pa i moze da se oseti ali to je sve.od aktivnog ransomvera nece vas nista zastititi,od nepazljivog atacmenta isto kao i svaki drugi AV,nehoticnog kliktanja na popape...

naravno,situacija moze da se menja iz sata u sat,kamoli na neki duzi period.takodje i ja zato sto mi kombinacija defender + adguard ekstenzija za hrom rade tako dobro vise ni ne pamtim koliko i kad sam poslednji put precesljavao softver koji koristim - tamo neke 2017te kad sam izbacio utorrent i ubacio qbitorrent rekoh da pretresem i ostali softver kakva je situacija,tad i na placenim testovima nije bilo bitne razlike izmedju naizvikanijih AV resenja i defendera.tad sam formirao misljenje i tako vozim i dalje bez problema (a na defender sam presao kad su se uozbiljili oko njega,mislim da je bio neki TP build osmice jos).

guglanjem nisam naisao nista bitno,placeni testovi su i dalje placeni testovi,proverenih neutralnih u toj prici nema (ili ih gugl ne izbaca u prvih par strana pretrage),manje vise kao i uvek.tako da ako neko ima zaista neki stvarni objektivni primer/argument bas zelim da ga cujem.
 
Jednostavno koristis ili ne koristis.Svako ima svoje razloge...
Ja ponekad pretrazujem neke stvari bukvalno istrazujem satima i udjem svuda,antivirus mi puno pomaze,da nemam svakako bih zakacio virus.
Inace ko koristi yt i gledanje filmova fb listanje i citanje vesti e tad je antivirus apsolutno nepotreban.
 
Čisti virusi nisu više najveći problem, nema para u njima, pišu ih samo klinci početnici i svi AV ih hvataju kao od šale.
 
Evo baš sinoć mi se drugar žalio da je navukao preko PirateBay neki coin miner, nije imao ništa od zaštite, pametnjaković mlađi :)
 
Jednom ranije je šef u prethodnoj firmi nahvatao virus gledajući sajt turističke agencije...
Svako ima svoje razloge, opravdane u većoj ili manjoj meri.

Sasvim sasvim je dovoljna standardna zaštita u 99,999% slučajeva. Isprobao sam skoro sva dostupna rešenja, i kućna i plaćena, i plaćena debelo, i korporativna, i neka namenska...
Za kućnog korisnika - Avast sa samo tri šilda i dva dodatka. Ujedno je i "najlakši" i jako malo ako ne i najmanje opterećuje sistem.
 
na esetu isto 10tak god bez greske. koristim uvek antivirus jer mi je svakodnevnica pirate bay i slicni sajtovi gde se na jedan klik pali 3-4 nova prozora.
 
Na KIS isto desetak godina a probao sam i ESET i sve ostale AV. KIS mi najvise lezi sa podešavanjima i ostalo,jednostavno je TOP AV.
 
Jednom ranije je šef u prethodnoj firmi nahvatao virus gledajući sajt turističke agencije...
Svako ima svoje razloge, opravdane u većoj ili manjoj meri.

Sasvim sasvim je dovoljna standardna zaštita u 99,999% slučajeva. Isprobao sam skoro sva dostupna rešenja, i kućna i plaćena, i plaćena debelo, i korporativna, i neka namenska...
Za kućnog korisnika - Avast sa samo tri šilda i dva dodatka. Ujedno je i "najlakši" i jako malo ako ne i najmanje opterećuje sistem.

ima cak i jedna domaca prodavnica tehnike hakovan sajt vise i nemam pojma koliko vremena...zato dobar adblok (adguard,ublock) i kraj price.a ovo sa torenta svi znamo kako se desilo - u instrukcijama pise da se izgasi i fw i AV,tu ne bi pomogao niti jedan.i generalno kome nije stalo odakle skida nema mu pomoci,najmanje je bitno jel' defender ili bilo koji drugi.
 
Ja se i ne secam kad sam poslednji put uspeo da zapatim neku gamad na racunaru.

Uglavnom stradaju ljudi kojima je mnogo bitno da skinu poslednju verziju Adobe programa ili neku igru, takvih mi uopste nije zao. Umesto da se strpis da izadje na proverenom mestu ili koristis stariju proverenu verziju, zaletis se na prvi random link i zapatis ransomware.
 
Može pomoć?
Odjednom ovo čudo . Juče sam samo resetovao na ono dugme za reset jer je nešto bio trom i sada se stalno pojavljuje ovo.
364e995af435884d309fb74f792de118.jpg


Onda kad odem na F1 udje u BIOS i kad kliknem na bilo šta od ove 4 opcije startuje i onda dalje ide ok.


Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
583f875e1342c62fd2fad598721fcf1b.jpg
 
Poslednja izmena:
mozes da izgasis smart check u biosu i nece ti izlaziti vise upozorenje,ali to ti je zabijanje glave u pesak.
 
Pa šta hoćete da kažete? Jel ima neki spas ili to sigurno hdd umire?

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
prvo zameni sata kabal i cekiraj konektore i na ploci i na disku i na napajanju.posto to mala sansa da ce pomoci,ponesi na provereno ispravan racunar tj napajanje,i skeniraj prvo sentinelom,a ako i spomene da je problem sa sektorima onda sa viktorijom ili sl alatom da vidis odziv istih sektora.mozes posle da ga bekapujes i prepises nulama i jedinicama u nadi da ce da poboljsa stvari,ali ako je do diska tj nije do napajanja,sve je to ispumpavanje vode iz broda koji tone.

i ovo nema ali nikakve veze sa desetkom,ni windows-om uopste,ovo je za servisni podforum.
 
Hvala za objašnjenje, ali da budem iskren sve što si napisao je kao da čitam kineski. Ali dobro snaći ću se već nekako.

Izvinjavam se ako je toliki greh što sam ovde pitao za moj problem jer je u pitanju Windows 10 pa sam zato mislio da je logično, ali ako je tolika moja greška pitajući za ovo, pa sam deranžirao nečije visočanstvo pravac onda ja na stub srama.


Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
ironija tebi sluzi na cast,a struktura i pravila foruma prvo da bi tebi bilo lakse pa i svima nama.
 
Poslednja izmena:
Hvala za objašnjenje, ali da budem iskren sve što si napisao je kao da čitam kineski. Ali dobro snaći ću se već nekako.

Izvinjavam se ako je toliki greh što sam ovde pitao za moj problem jer je u pitanju Windows 10 pa sam zato mislio da je logično, ali ako je tolika moja greška pitajući za ovo, pa sam deranžirao nečije visočanstvo pravac onda ja na stub srama.


Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
Tvoja greska ( iz koje proizlaze ostale) je sto ne znas osnovne pojmove o racunaru.
Lepo ti covek sve objasnio i jos se nadjes uvredjenim...
Pa ti pomozi ljudima...

...riding on 720p...
 
Pozdrav ljudi, da li može da se namesti u windows 10 sledeće:
svaki folder koji otvorim, ikone su mi poređane kao opcija details (view-details), pa ja idem i kliknem view-tiles pošto mi to najviše odgovara. zanima me da li može negde da se namesti da mi automatski svaki folder prebaci da bude tiles, a ne peške da prebacujem za svaki folder koji otvorim? Hvala
 
Naravno da može. Windows Explorer, podesiš sve kako hoćeš da ti bude. Onda meni View - Options - Change folder and search options - opet tab View i onda imaš Apply to all folders. Mislim da razlikuje samo za prikaz This PC, treba da uđeš barem u rut nekog diska.

EDIT: Ako ti ne bude radilo, probaj Reset all folders, pa onda Apply.
 
@njujork Evo, ja tražim izgovor da ne radim nešto sa čim već debelo kasnim, pa da ti malo prevedem.

Pre svega, ja bih problematični disk prvo izvadio i priključio na komp i onda proverio programski. "Sentinel" je program kojim skeniraš diskove, pa ti kaže okvirno u kakvom je stanju. Drugi programi mogu dodatno da testiraju svaki delić površine diska (to bi bila pomenuta Viktorija), a najbolje je probati i program samog proizvođača diska. Sektori su... Recimo, najmanje organizacione jedinice hard diska u koje se upisuju podaci. Ako se neki sektor ošteti, podaci na njemu se (uglavnom) gube. Pritom, dovoljno je i malo oštećenje da se ignoriše ceo sektor.

Šta znači prepisivanje nulama i jedinicama? Tzv. "zero fill". Obično se koristi kao sigurnosna mera, za brisanje osetljivih podataka. Kada inače obrišeš nešto sa diska, to se baš i ne briše, samo se označi kao obrisano i na taj deo diska mogu da se upisuju podaci. Upisivanje nula (pogotovo u više prolaza, odnsono više puta) smanjuje verovatnoću da se podaci ikada vrate. Nekada pomaže za odglupljivanje diskova (desi se da ne postoji fizičko oštećenje, nego se nešto negde malo sludi). Svakako gubiš sve podatke sa diska.

Sata kabl i konektori? Sata kablovima se disk povezuje sa pločom (uski) i napajanjem (široki). Proveriš da li su povezani kako treba (nisu labavi ili spali), možda čak i probaš drugi kabl.
Ali, ako se baš ne razumeš, imaćeš verovatno problema. Inače, disk i ne mora da bude fizički oštećen, možda bi pomoglo i obično formatiranje (gubiš sve podatke sa diska).
 
@canejr

Veliko hvala na lepom pojašnjenju, probaću kako si sve naveo. Situacija je znatno bolja kako sam uradio reinstall Windowsa 10, proverio kablove-ok su, ali ću uraditi i skeniranje tim programima.
Nego da li neko zna kada i da li uopšte treba menjati onu bateriju CR2032 na matičnoj ploči?

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
Zameni kada ti komp kada ga uključiš prijavi da je danas 1. januar 1980 :d

Šalu na stranu, ne moraš da je menjaš sve dok (ili ako) ne crkne, ja se ne sećam da sam ikada na nekom kompu zamenio bateriju...?
 
Ja jesam jednom, ispraznila se posle nekih 10 godina koliko se secam :D Kosta oko 100 din svakako, nije neki trosak.
 
@outlaw :)

@njujork Pazi, ima ovde puno ljudi radih da pomognu, ali je problematično kada koristiš jedan (pod)forum za sva pitanja. Tolerancija postoji, ali ipak treba da bude sve na svom mestu. Ajde da ovo bude poslednje što nije vezano za Windows, pa nadalje pitanja postavljaj gde treba, inače forum postaje besmislen.

Baterija na ploči
Svaka ploča (osim gramofonskih ;)), čak i bez procesora i bilo čega, ima neke svoje parametre i daje ti mogućnost da neke parametre menjaš (odavno, odavno). Jednostavnosti radi, reći ću samo da je to BIOS (basic input output system, "ako me sećanje dobro vara"). Kada neke parametre promeniš, te nove vrednosti čuvaju se u čipu koji zahteva napajanje. Ako nestane napajanja, ti podaci se brišu i sva podešavanja se vraćaju na fabrička (tako se datum vrati jedno 20-2000 godina unazad, zato je outlaw ono napisao). Standardno, napajanje se dobija iz utičnice u zidu, pa preko kabla do napajanja u kompjuteru, pa preko kabla opet u ploču. Međutim, neko voli (ili mora) da isključuje napajanje u kompjuteru (na dugmence) ili mu nestane struje, pa napajanja nema. Da se podaci ne bi obrisali u tako trivijalnim situacijama (napajanje se isključuje obavezno i kada nešto "prčkaš" po kompjuteru), na ploči postoji ta baterija, da čuva vrednosti za BIOS.

Nekada su te baterije (ovo će sad da zaprepasti mnoge, verovatno) bile punjive, odnosno kao akumulatori (a ploče nisu dobijale napajanje kada ugasiš kompjuter, jer se gasio baš na prekidač). Jednog dana je neko odlučio da taj 1 dolar za punjivu bateriju treba uštedeti. Mora se priznati da se dešavalo i da one iscure (pa menjaš celu ploču), a i nepunjive baterije su napredovale, odnosno ploče zahtevale sve manje struje za čuvanje podataka, pa se prešlo na dugmetare. One su jeftine, svuda ih ima, jako retko iscure, lako se menjaju, a dugo traju. Osim toga, ako i nemaš rezervnu, čim podesiš ponovo parametre, dovoljno je samo da ne prekidaš napajanje ploči i vrednosti neće biti izgubljene. Da, otprilike tada je uvedeno i to da struja dolazi do ploče i kada je kompjuter isključen, a prekidač je prebačen na samo napajanje. (prešlo se na ATX napajanje, umesto ranijeg AT)

Uglavnom, većina ljudi ipak ne isključuje skroz napajanje kad god ugasi kompjuter, pa se baterija i ne koristi i onda traje jako, jako dugo. Sigurno godinama. No, ako se desi da ostaviš komp bez napajanja mesec dana (ili duže), kod sledećeg uključivanja prijaviće ti loš čeksum ili nešto slično i moraćeš da podesiš BIOS. Srećom, default podešavanja će u ogromnoj većini slučajeva raditi sasvim ok, pa i ako nisi stručan moći ćeš da koristiš kompjuter (uđeš u BIOS, podesiš datum i vreme i odmah kažeš da snimi i izađe). A drugu bateriju zaista kupiš tek kada se postojeća isprazni. Što se nekima neće desiti nikada.
 
Nazad
Vrh Dno