Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

to je reset explorera,najcesce simptom problema lanac sata kontroler-sata uredjaji (sa napajanjem za njih).npr elektronika diska,lose nakacen kabal itd.ne mora da znaci,ali solidan prvi kandidat.
 
Proverio sam sve kablove, nijedan nije bio klimav. Ako se ne reši, probaću sa zamenom kablova. Hvala!

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk
 
Ne apdejtuje se automatski, isključio sam to.

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Sa windows 10tkom ces uvek imati neki problem, pravljen je za preduzeca i bazira se na sigurnosti (a gde je sigurnost tu nema performanse) - konkretno ovaj problem lici na problem sa SSD om na koji se instalira (proveri ga sa nekom softwerskom alatkom i smart u biosu mora da bude upaljen stim sto drajveri za chipset i sata portove moraju da budu kako treba, sa proizvodjacevog sajta maticne ploce) , virus ili drajver (mozda 10tka ne podrzava taj ssd proveriti na sajtu proizvodjaca istog) , isto kao sto kaze covek konektori mozda nisu dobri (mada onda ne bi ni radio uopste ako je tako). Ako si cackao po servisima i apdejtima to na sistemu pravi dosta problema i nece raditi. Tipa iskljucio si aplication information i to je to (recimo desktop window manager-dwm), ili ip helper opet nesto drugo nece raditi - te stvari se ne diraju , i naravno ukoliko nije kupljena verzija (tipa aktiviran je preko loadera) uvek ocekuj da ce negde nesto da zeza. Prvo fabricki instalacija , pa ce on automatski da stavlja windows drajvere zatim reset pa tek onda staviti sa proizvodjacevog sajta za plocu, grafiku itd. directx 9.0c poslednji, visual studio runtime (i x86 i x64 varijante moraju za odredjenu verziju) itd. Updejt sistema meni nije radio dok nisam koristio update asistant aplikaciju sa zvanicnog sajta (verovatno zbog toga sto je kupljen :D) . Sto se redosleda instaliranja tice cipset uvek prvi , restart pa sve ostalo . Isto grafika prvo pa onda drajver za monitor itd. Dosta je komplikovano , proveri ssd prvo ako nema greske onda format i instaliraj sve iz pocetka - manje ces vremena izgubiti. Taj procesor je specifican ako je iz opisa, jeste hexa ali ... ali . Predlog, stavi win 7 x64 bit, rucni updejt iexplorera na 11 i rucni updejt na dx 11.1 ima na microsoftovom sajtu. I ima masina da leti.
 
Pozdrav ljudi, nisam skoro pisao ovde. Ali u zadnje vreme posle 1909 update-a iskoriscenost RAM-a sa 1.6GB nakon dizanja sistema klot skocila je na 2.5GB servisi su izgaseni background apps izgaseni sve sam ocistio kako bih vratio normalnu iskoriscenost ali sam smanjio na 2.3GB pogasio notifikacije koje me generalno smaraju, takodje nista nisam napravio :-( da li bi reinstalacija resila ovaj problem?
 
Kupio sam ssd i kada sam hteo da instaliram sistem sa usb-a, dozvoljava mi samo kada ga napravim pod MBR opcijom. GPT kada stavim ne dozvoljava.

Nigde u biosu nemam opciju da stavim UEFI mode, imam samo da poredjam redosled boot opcija.

Gledam po netu svuda nalazim tu opciju za promenu Legacy i UEFI, al kod mene je nema nigde.

Nisam radio sistem dobre 4 godine i to je bilo na običnom hddu koji je do sada bio u laptopu.

Bio je InsydeH2O rev 3.7.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa jel ti nedostaje memorije negde ? Pogledaj u Resource Monitor-u, moguće da imaš neki leak, driver ili tako nešto. Inače za 10ku količina free RAM-a u iddle režimu nije mnogo važna, ume da je oslobodi kada zatreba. Evo i kod mene je 2.3 -2.5GB konstantno, virtual memory isključena i nikada problem sa programima. Ne upotrebljena memorija ne služi nečemu.
 
Poslednja izmena:
bezolovni:

ocigledno laptop ne podrzava uefi boot,kamoli menadzer.ako ti je bas do toga,mozes da vidis dal postoji modovani bios za tvoj model laptopa,ali to ne vredi akanja,nista 10tci nece faliti ni na mbr.za ssd ti treba AHCI mod sata kontrolera zbog TRIM podrske,a cak ni to da nemas danasnji ssd-ovi imaju odlican garbadge collection tako da bih ja cak vozio ssd i u IDE rezimu na sata I kontroleru.
 
Pozdrav ljudi, nisam skoro pisao ovde. Ali u zadnje vreme posle 1909 update-a iskoriscenost RAM-a sa 1.6GB nakon dizanja sistema klot skocila je na 2.5GB servisi su izgaseni background apps izgaseni sve sam ocistio kako bih vratio normalnu iskoriscenost ali sam smanjio na 2.3GB pogasio notifikacije koje me generalno smaraju, takodje nista nisam napravio :-( da li bi reinstalacija resila ovaj problem?

1.1 i 1.3 na windows 1709 koja je po meni najbolja verzija , ajde reko da apdejtujem da vidim jel su nesto ispravili i napravim katastrofalnu gresku :D isto u pocetku 2.5 3.0gb a onda se posle smirio na 1.7 min i 2.0 gb max valjda po opcijama mora da se ide i poiskljucuju sinhronizacije apdejti itd. Po servisima ako gasis nece windows raditi kako treba i to je to ponovo moras instalirati da te opcije budu po defaultu, bitno je ostaviti pagefile automatski da on sam koriguje kako i koliko mu treba. Ostavi komp upaljen neko vreme da on odradi sve to sto treba (ako treba i 3,4 puta da udje u sleep mode) uglavnom oko 120 procesa ima i nemoze manje. Win 7 x64 bit mi je bilo najbolje resenje 0.7 gb rama i na 10 god starijem kompu definitino bolje radi nego ove nove stvari .
 
Kupio sam ssd i kada sam hteo da instaliram sistem sa usb-a, dozvoljava mi samo kada ga napravim pod MBR opcijom. GPT kada stavim ne dozvoljava.

Nigde u biosu nemam opciju da stavim UEFI mode, imam samo da poredjam redosled boot opcija.

Gledam po netu svuda nalazim tu opciju za promenu Legacy i UEFI, al kod mene je nema nigde.

Nisam radio sistem dobre 4 godine i to je bilo na običnom hddu koji je do sada bio u laptopu.

Bio je InsydeH2O rev 3.7.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jel ima nesto CSM ili Compatibility support module opcija ? ako ima , iskljuci je.
 
Poslednja izmena:
@orchard

Reč je o Toshiba c855 24c. Nije mi jasno kako mi je do sada tako instalirao sistem na hdd i skorije na jedan stariji laptop sam tako uradio usb butabilan i tako prošlo sve ok.

Bitno mi je da radi samo, da ne gubim mnogo. Videću neki noviji bios da li ima.

@Nemanja84

Mislim da nisam video, al proveriću posle pa javljam.

EDIT:

@Nemanja84 Nema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@orchard

Reč je o Toshiba c855 24c. Nije mi jasno kako mi je do sada tako instalirao sistem na hdd i skorije na jedan stariji laptop sam tako uradio usb butabilan i tako prošlo sve ok.

Bitno mi je da radi samo, da ne gubim mnogo. Videću neki noviji bios da li ima.

@Nemanja84

Mislim da nisam video, al proveriću posle pa javljam.

EDIT:

@Nemanja84 Nema.


Sent from my iPhone using Tapatalk

A kako si instalirao taj windows jel si pravio particije i formatirao taj disk odnosno prilikom instalacije na istom racunaru ili pre toga na drugom racunaru? I naravno koji je ssd to jest koja marka i koji windows stavljas ?
 
Poslednja izmena:
Napravljene su dve particije kada je kupljen laptop i instaliran Win7 sa diska. Nakon toga instaliran Win10 uz pomoć Rufusa napravljen butabilan usb, stavljeno gpt i ntfs prilikom podešavanja. Laptop skroz normalno prepoznao fleš i tako prošla instalacija.

Sada sam isto uradio prilikom pravljenja, ali mi izbacuje Error i kaže da ovaj disk prihvata samo Uefi.

I ukoliko hoću da nastavim instalaciju, moram u Rufusu da stavim mbr i bios opcije. (Ovo mi isto piše na tom ekranu kada pokušam da pokrenem instalaciju).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Napravljene su dve particije kada je kupljen laptop i instaliran Win7 sa diska. Nakon toga instaliran Win10 uz pomoć Rufusa napravljen butabilan usb, stavljeno gpt i ntfs prilikom podešavanja. Laptop skroz normalno prepoznao fleš i tako prošla instalacija.

Sada sam isto uradio prilikom pravljenja, ali mi izbacuje Error i kaže da ovaj disk prihvata samo Uefi.

I ukoliko hoću da nastavim instalaciju, moram u Rufusu da stavim mbr i bios opcije. (Ovo mi isto piše na tom ekranu kada pokušam da pokrenem instalaciju).


Sent from my iPhone using Tapatalk

A u biosu jel vidi taj flesh kad je ubacen tamo u redosledu boot devices-a ? On je pravljen preko rufusa kao uefi koliko vidim odnosno onako kako treba ?
I sta je promenjeno od onda kad je windows 10 instaliran kolko vidim i radio je kao sto kazes posle instalacije ?
 
Poslednja izmena:
A u biosu jel vidi taj flesh kad je ubacen tamo u redosledu boot devices-a ? On je pravljen preko rufusa kao uefi koliko vidim odnosno onako kako treba ?
I sta je promenjeno od onda kad je windows 10 instaliran kolko vidim i radio je kao sto kazes posle instalacije ?

Da preko rufusa.

Bio je običan hdd a danas sam kupio ssd, ubacio ga i to mi se dešava.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da preko rufusa.

Bio je običan hdd a danas sam kupio ssd, ubacio ga i to mi se dešava.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sve to sto si odradio je kako treba, fabricki jedino rufus je mozda los ili instalacija windowsa ja koristim rufus 2.1 stariji je ali nema problema ima cak da se stiklira uefi (mozda taj tvoj nema)
uglavnom stikliras uefi, gpt, ntfs napravis bootabilan usb (sacekas 20 sekundi da nalegne) . safe remove donji desni ugao ,iskopcas usb , sacekas 10tak sekundi, ubodes ponovo, restart , f10 f10 f10 odaberes usb i install trebao bi da radi cim ga ovaj vidi u biosu i cim je to radilo tako. Koji SSD? Marka model?
 
usb pravis sa media creation tool-om,lakse tebi,lakse i nama,da se ne jurimo sad i oko kuvanja flesa.
 
Biostar s100 480gb, vidim ga u biosu. Šaljem ti mail na pm ako ti nije frka da mi pustiš taj Rufus da probam sa njim, a uzećubsada i drugi fleš, možda je i do njega..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Biostar s100 480gb, vidim ga u biosu. Šaljem ti mail na pm ako ti nije frka da mi pustiš taj Rufus da probam sa njim, a uzećubsada i drugi fleš, možda je i do njega..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Salji, znaci samo obelezis windows iso fajl i odradi bas onako kao gore napisano sa izbacivanjem usba i vracanjem, dok ne uradis safe remove nece neke stvari da upamti dobro. Taj biostar pise samo windows ne pise dal je 10 ,8 ,7 tako da ... od njega mozes svasta ocekivati ;) treba ti dobar windows image, ja sam koristio iso retail version ima na torrentima , nemoj neki izbagovan znaci samo iso retail

A mozes i kao sto je rekao Orchard isto windows media creation tool taj ti je najsigurniji takodje
 
Poslednja izmena:
Ima li nacina da se zaustavi loudanje programa koji su bili aktivni kada sam gasio PC? KAda se gasi bilo koji browser, on ostane u pozadini nekada i po cijelu minutu. I ako tada ugasim PC, glupi win10 ga loada prilikom boota.

Ovo su oni uveli prije mozda godinu dana ali me iz nekog razloga sada pocelo sve vise izludjivati. Moram pogasiti programe i ostaviti pc na neko vrijeme da znam da m ise ne loada naredni put.

Znaci pricam o ovome: https://superuser.com/questions/1229963/windows-10-disable-reopening-programs-after-restart-startup
 
Koliko sam primetio to se događa samo ako se nepravilno ugasi kompjuter, recimo nestane struje pa upališ ponovo. Drugi razlog može da bude ako umesto da se normalno zatvore windows,ode u sleep/hibernate mode. Ugasi hibernation pa vidi.
powercfg.exe /hibernate off
 
Ne, kliknes normalno na shut down. On snimi koji su programi bili otvoreni i ugasi se. Kada ga ponovo palis, ponovo ih aktivira pri podizanju. Ali ne snimi sta si radio. Ako imas neki alat otvoren, otvorit ce ti ga kao novu sesiju ali ne snimi prethodi radi. Evo sta kaze MS o tome:

"Old behavior:
- When you shut down your PC, all apps are closed

- After reboot/restart, you have to re-open any app you'd like to use

New behavior:

- When shutting down your PC, any open apps are "bookmarked" (for lack of a better word)

- After reboot/restart, these apps will re-open automatically

If you want to start with no apps open (other than those set to auto-start via Task Manager/Start), you'll need to ensure all apps are closed before shutting down or restarting the PC.

Why?

The desire is to create a seamless experience wherein, if you have to reboot a PC, you can pick back up quickly from where you left off and resume being productive. This has far-ranging impacts across the OS (in a good way)."


Znaci radi se o starup opciji. Obicna aktivacija, startup lista kao ova na task manageru. Sleep i hibernacija su nesto sasvim drugo.

Nekada, kada su uveli ovu opciju, ako ti je ostao upaljen browser. Naredni put kada ga windows pokrene tako sam, izbaci ti neki MS website i reklame. Sada srecom snimi tabove koji su bili otvoreni.
 
Kod mene to uopšte ne radi tako, prilikom gašenja ugasi sve otvorene applikacije a ako neka zapne pita da li da je natera da se ugasi ili ostavi da se sama ugasi posle izvesnog vremena, Isto i za restart. Hibernacija i fast startup su isključeni.
 
Imam problem sa updejtom 1909 nikako da ga instalira , izbaci failed to install and rolling back. Koliko je pametno da skinem najnoviju verziju windowsa i samo je instaliram preko ove postojece?

Trenutno sam na 1903.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja sam morao tako jer sam isto imao neke zaglavljene apdejtove na 1903 koji su uvek fejlovali u nedogled.
sve je proslo ok nakon gazenja 1909 verzijom.
 
Ne, kliknes normalno na shut down. On snimi koji su programi bili otvoreni i ugasi se. Kada ga ponovo palis, ponovo ih aktivira pri podizanju. Ali ne snimi sta si radio. Ako imas neki alat otvoren, otvorit ce ti ga kao novu sesiju ali ne snimi prethodi radi. Evo sta kaze MS o tome:

"Old behavior:
- When you shut down your PC, all apps are closed

- After reboot/restart, you have to re-open any app you'd like to use

New behavior:

- When shutting down your PC, any open apps are "bookmarked" (for lack of a better word)

- After reboot/restart, these apps will re-open automatically

If you want to start with no apps open (other than those set to auto-start via Task Manager/Start), you'll need to ensure all apps are closed before shutting down or restarting the PC.

Why?

The desire is to create a seamless experience wherein, if you have to reboot a PC, you can pick back up quickly from where you left off and resume being productive. This has far-ranging impacts across the OS (in a good way)."


Znaci radi se o starup opciji. Obicna aktivacija, startup lista kao ova na task manageru. Sleep i hibernacija su nesto sasvim drugo.

Nekada, kada su uveli ovu opciju, ako ti je ostao upaljen browser. Naredni put kada ga windows pokrene tako sam, izbaci ti neki MS website i reklame. Sada srecom snimi tabove koji su bili otvoreni.
Isključi "fast startup" pa probaj.
 
Imam problem sa updejtom 1909 nikako da ga instalira , izbaci failed to install and rolling back. Koliko je pametno da skinem najnoviju verziju windowsa i samo je instaliram preko ove postojece?

Trenutno sam na 1903.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
Probaj prvo sa Repair install sa istim 1903.
 
Stavim slide show pozadina da se menja da malo osvezim tu jednu pozadinu koju koristim po 6 meseci i na sledecem restartu docekaju me razbacane ikonice po desktopu.

Poredjam opet, restartujem, opet razbacane.

I ovo se ne desava prvi put, uspesno sam sredio jednom ali da im se provlace ovako glupi bagovi godinama neshvatljivo mi je.

Ako neko ima proveren fix da ne guglam napisite, probao sam onaj rebuildiconcache.bat i nije pomogao sad.
 
ja koristim slajdsou i nemam tih problema,ali ja koristim panovane na tri monitora...opici i ti dism i sfc,to mi deluje kao problem sa explorerom.
 
Nazad
Vrh Dno