Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Jel ok to sto kada ugasim komp i sledeci put kada ga palim izlazi log in prozor kao kada ode u sleep. Kada ugasim sve se pogasi od periferija. Jel to hibernacija?
 
ne,to je normalan log in.izgasi ako ti se ne svidja,mozes i da izgasis i da trazi log in prilikom budjenja iz sleep-a.hibernacija je kopiranje ram memorije na fajl i ucitavanje istog posle budjenja,zgodno samo na laptopima,na desktopu ne toliko posto jelte na desktopu ta struja sto treba ram-u da drzi podatke ne znaci prakticno nista.
 
@outlaw :)

@njujork Pazi, ima ovde puno ljudi radih da pomognu, ali je problematično kada koristiš jedan (pod)forum za sva pitanja. Tolerancija postoji, ali ipak treba da bude sve na svom mestu. Ajde da ovo bude poslednje što nije vezano za Windows, pa nadalje pitanja postavljaj gde treba, inače forum postaje besmislen.

Baterija na ploči
Svaka ploča (osim gramofonskih ;)), čak i bez procesora i bilo čega, ima neke svoje parametre i daje ti mogućnost da neke parametre menjaš (odavno, odavno). Jednostavnosti radi, reći ću samo da je to BIOS (basic input output system, "ako me sećanje dobro vara"). Kada neke parametre promeniš, te nove vrednosti čuvaju se u čipu koji zahteva napajanje. Ako nestane napajanja, ti podaci se brišu i sva podešavanja se vraćaju na fabrička (tako se datum vrati jedno 20-2000 godina unazad, zato je outlaw ono napisao). Standardno, napajanje se dobija iz utičnice u zidu, pa preko kabla do napajanja u kompjuteru, pa preko kabla opet u ploču. Međutim, neko voli (ili mora) da isključuje napajanje u kompjuteru (na dugmence) ili mu nestane struje, pa napajanja nema. Da se podaci ne bi obrisali u tako trivijalnim situacijama (napajanje se isključuje obavezno i kada nešto "prčkaš" po kompjuteru), na ploči postoji ta baterija, da čuva vrednosti za BIOS.

Nekada su te baterije (ovo će sad da zaprepasti mnoge, verovatno) bile punjive, odnosno kao akumulatori (a ploče nisu dobijale napajanje kada ugasiš kompjuter, jer se gasio baš na prekidač). Jednog dana je neko odlučio da taj 1 dolar za punjivu bateriju treba uštedeti. Mora se priznati da se dešavalo i da one iscure (pa menjaš celu ploču), a i nepunjive baterije su napredovale, odnosno ploče zahtevale sve manje struje za čuvanje podataka, pa se prešlo na dugmetare. One su jeftine, svuda ih ima, jako retko iscure, lako se menjaju, a dugo traju. Osim toga, ako i nemaš rezervnu, čim podesiš ponovo parametre, dovoljno je samo da ne prekidaš napajanje ploči i vrednosti neće biti izgubljene. Da, otprilike tada je uvedeno i to da struja dolazi do ploče i kada je kompjuter isključen, a prekidač je prebačen na samo napajanje. (prešlo se na ATX napajanje, umesto ranijeg AT)

Uglavnom, većina ljudi ipak ne isključuje skroz napajanje kad god ugasi kompjuter, pa se baterija i ne koristi i onda traje jako, jako dugo. Sigurno godinama. No, ako se desi da ostaviš komp bez napajanja mesec dana (ili duže), kod sledećeg uključivanja prijaviće ti loš čeksum ili nešto slično i moraćeš da podesiš BIOS. Srećom, default podešavanja će u ogromnoj većini slučajeva raditi sasvim ok, pa i ako nisi stručan moći ćeš da koristiš kompjuter (uđeš u BIOS, podesiš datum i vreme i odmah kažeš da snimi i izađe). A drugu bateriju zaista kupiš tek kada se postojeća isprazni. Što se nekima neće desiti nikada.
Baterija nije za BIOS nego za CMOS, bilo je i punljivih ali ne ove CR 2032 nego kockaste NiCad. U prvim PCima su bile čak 2 - 4 običnih AA baterija. Ove dugmaste CR baterije su nekada reklamirane kao "10godišnje baterije" ali to se odnosilo na njihov "shelf life" tj. da mogu da stoje 10 godina bez potrošnje što nije slučaj sa običnim baterijama kao AAA,AA,C,D itd.
CMOS troši bateriju sam kad je MB potpuno isključen iz struje,zato se brže troše ako kompjuter stoji dugo isključen nego kada je uključen u struju. Zbog toga neki smatraju da su to punjive baterije.
Svako to "dugme" je u stvari 3 baterije od po 1.2v redno povezane pa može i samo jedna da crkne i da napon drastično padne. Obično je dovoljno da napon opadne samo na 2.9v pa da CMOS ne može da zadrži nameštanja.
 
ne,to je normalan log in.izgasi ako ti se ne svidja,mozes i da izgasis i da trazi log in prilikom budjenja iz sleep-a.hibernacija je kopiranje ram memorije na fajl i ucitavanje istog posle budjenja,zgodno samo na laptopima,na desktopu ne toliko posto jelte na desktopu ta struja sto treba ram-u da drzi podatke ne znaci prakticno nista.

Hvala, nisam radio clean install windowsa bar godinu dana i sada odradim i istina trazio mi je da stavim pin pri instalaciji. Nego dize win za 3 sekunde pa mi nerealno da nije neka hibernacija.
 
Neće da se pokrene CCleaner na laptopu. Obrisao sam ga, skinuo ponovo i sad krene instalacija i samo izbaci.
 
Očisti sistem od virusa
 
Postoji i punjivi ekvivalent CR2032, to su ML2032 i LIR2032. No one su uglavnom mnogo manjeg kapaciteta 35-65mAh i skupe su. Retko nalaze primenu. Za MB ne svakako.

Inace i CR2032 jesu uslovne punjive ali ako je struja punjenja ekstremno mala. 1μA je maksimalna dozvoljena struja punjenja koju specifiraju proizvodjaci. Za 240mAh bi trebalo oko 28 godina da bi se napunila i to strujom na gornjoj granici dozvoljenog ne racunajuci parazitske gubitke. Toliko o tome. Moze se reci da je prakticno nepunjiva.

Obzirom na te karakteristike malo koji proizvodjac elektronike se trudi da to iskoristi i implementira CR2032 dopunjavanje tako malim strujama jer je to beskorisan posao.

CR2032 nisu 3 "dugmeta" po 1.2V vec jedna celija od 3V Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) hemijske formulacije.
 
Da li je ko imao ovakvih ili slicnih problema i kako ih se resiti?
Latencija visoka.JPGlatencija losa.JPGwindows verzija.JPG
 
A ima li neko ideju sta je ovo? reddd.jpg
 
Probao reinstalaciju svih drivera redom,bios na default, windows par puta nov dizao,svasta sam probao...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ništa kod mene. A DirectX da liinjega instaliraš? Može biti da ti je do ploče.
 
Pokreni yt ili neku igricu a to ostavi u podzadini upaljeno.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
pozdrav
windows background
amblem windowsa default
kod mene je nekako light ,a vidim da postoje i tamnije verzije
da li to zavisi od verzije windows 10-ke
 
Jel nekome poslednji update "obrisao" podatke sa desktopa?

Vidim zale se dosta da poslednji update opet nesto brljavi pa mora da se menja naziv nekog foldera da sve opet dodje u normalu posle update-a, nisam bas zagledao detlajno
 
Backup backup backup...
Inače OneDrive radi upravo backup fajlovA sa Desktop foldera [emoji3]
Ko im je kriv što su odbili saradnju haha.
Postao insider preview bezbedniji od normalnih buildova lol.
 
Poslednja izmena:
pozdrav
windows background
amblem windowsa default
kod mene je nekako light ,a vidim da postoje i tamnije verzije
da li to zavisi od verzije windows 10-ke

Ne. Imaš u settingsu da postaviš kako hoćeš.
 
ne znam kako
imam 4-5 slika koje windows nudi i browse sa racunara
nema tamne verzije
 
Manjali su tokom razvoja w!=, imaš na netu milion raznih desktop slika.
 
Pitanje u vezi kupovine SN za Windows 10 Pro online :

Sa kog sajta je provereno (Kinguin, G2Deal, cjs-cdkeys, ... ) ?

Kupio sam tako davno SN za Win7 i presao na Win10 i sve radi normalno.
Pa sam mislio uzeti drugu koji sklapa novi komp...
Hvala unapred !
 
Uzimao sam skoro opet sa ebay-a.
Nađeš jeftiniji sa dosta prodaja... Meni je to neki 4-ti key zadnje 3-4 godine i nema problema.
 
Drugar kupio sa ebay pre 10 dana i za sad sljaka.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Da li se jos nekom desava da kada stane na kalendar u taskbar-u da mu svira melodija kao kada vas obavestava da je tajmer istekao?
 
Meni je skoro nestao WiFi i Bluetooth koji su u istom chipu (MS Surface Pro 3), kao da ne postoje u Device Manageru.

Restart i Shutdown nisu pomogli... tek posle nekoliko power off (što se na ovom laptopu postiže držanjem power dugmeta duže od 10 sec) se dozvao.

Kod supruge je na Fujitsu nestao touchpad, isti lek je pomogao.
 
Kod mene ništa ne pomaže, WiFi adapter se vidi u device manager-u, ne može softverski da se upali.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
To mi se isto desilo:
- Desni klik, update driver (retko pomogne)
- Uninstall pa restart da ga ponovo prepozna
- Roll-back na prethodni driver (meni pomoglo)
 
Nazad
Vrh Dno