Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Tek sam danas malo gledao šta vam je taj LTSC.
Stvarno je fluidniji?
A u ondosu na obični Win10 koji je de-bloated sa onim nekim skriptama?

Kako se dolazi do LTSC instalacije? Da li se može na MS sajta skinuti bootabilan kao za obični Win10?

Moguće je da ću uskoro reinstalirati sistem pa me baš zanimaju opcije.
Sad imam obični Win10 koji uopšte nisam dirao (ni isključio update ni drugo), i zaista nemam problema sa njim, već par godina ga imam. I dalje mi nije jasno zašto se blokira update na Win10 a niko nije dirao update na Win7 i 8. Šta je MS tu promijenio da neko smatra da je poželjno isključiti update?

generalno za 7 i 8 baš je slabo bilo pokvarenih stvari,puštali su apdejt kad su bili jako sigurni da je sve okej...sad je desetka u stanju peripetualne bete i ljudi stave ltsc ili release build,srede ako imaju neki problem i voze u takvom stanju...
 
A ovi veliki update koji im izlaze jednom godišnje ili tako nešto? Ono što im je nekad bio Service Pack? Toga uopšte nema na LTSC?

Mogu li se za LTSC jeftino kupiti ključevi, kao što mogu za svega par dolara na eBay za Pro verziju?
 
Možeš da kupiš ...kao kompanija :D

Ne tako jeftino, ali pristupačno, npr ovde
 
Poslednja izmena:
Šta DoNotSpy10 nudi u odnosu na OOSU10? Koliko pratim, OOSU10 radi i na 1903, dok je DNS10 i dalje podržava samo 1809, zar ne?
Ah, ako te ne mrzi, instaliraj čist W10 u VM-u pa idi redom:
1. Debloater sa Githuba, linkovan pre koju stranu.
2. O&O
3. DoNotSpy10

^ Videćeš da na kraju ostanje posla i za DNS10. ;) (naravno sve ovo radiš bez internet konekcije, tek kada završiš sa svim "operacijama" puštaš komp na mrežu)

Pored svega ovoga, ostane instaliran "Hello Face" i još par gluposti koje moraš ručno (nisam našao skripte za ovo niti sam postovao tamo na GitHub-u kako bi možda i to dodali) kroz "Add/Remove" ili još bolje uz pomoć "Revo Uninstaller"-a da očistiš da bi imao "de-bloat" windows 10 Pro. (nisam skoro probao W10 LTSC jer imam licencu samo za W10 Pro pa me samo on i zanimao u prethodnom periodu).

Za one slabije upućene: pokretanjem Windows Update-a nakon svih ovih operacija, ponovo otvarate vrata da vam se sav "CandyKrš" vrati na kompjuter zajedno sa sve Spyware i Telemetry procesima ili bolje reći sistemima...

Možeš da kupiš ...kao kompanija :D

Ne tako jeftino, ali pristupačno, npr ovde

Wow, ovo je nekada bilo po 300$... šteta što ovakvi ključevi ne mogu da se unesu u firmu (ovo je samo za privatnu upotrebu, kod kuće)...

generalno za 7 i 8 baš je slabo bilo pokvarenih stvari,puštali su apdejt kad su bili jako sigurni da je sve okej...sad je desetka u stanju peripetualne bete i ljudi stave ltsc ili release build,srede ako imaju neki problem i voze u takvom stanju...

Odlično (i ako je kratko :) ) objašnjenje, dodajem i ovo u II post ove teme. ;)
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Win10 LTSC..i samo reci hvale..

Evo sta ima od background aplikacija: https://prnt.sc/pfxhnh

Update: https://prnt.sc/pfxi2q

Ima samo one aplikaicje koje nama trebaju koje mi instaliramo: https://prnt.sc/pfxif7

To su jedne od prednosti LTSC-a. Zato je ovako fluidan u odnosu na obican win10

Rucno sam unsitio telmetriju u regeditu, task shedluderu i u services u gpeditu i to je to.. jedino sam to gasio. Ostalo nisam imao potrebe.
 
Poslednja izmena:
Da li taj LTSC može da se skine sa MS sajta, ta neka Evaluate verzija koja traje 90 dana, i ako se aktivira u tom periodu onda je to full verzija? Nije neka osakaćena jer je "evaluate" verzija?
 
Nije osakaćeno ništa, samo je vremenski ograničena.
 
Ma da ali sad sam probao da skinem da probam virtuelno sa tog MS linka, i na narednom koraku traži da upišem ime firme, broje telefona, poslovni mail i drugo :S:
Ti podaci se ne mogu fejkati? Zovu telefonom? :trust:
Pošto, jelte, neki kažu da su verzije koje se sa strane skinu potencijalno problematične, kao ko zna šta je u njih ubačeno (ne mislim da neke regularne update nego na nešto maliciozno). Vjerovatno nisu svi ISO takvi, ali kao može da bude.
 
Izvoli linkove:

Kod:
https://software-download.microsoft.com/download/pr/17763.107.101029-1455.rs5_release_svc_refresh_CLIENT_LTSC_EVAL_x64FRE_en-us.iso

Kod:
https://software-download.microsoft.com/download/pr/17763.107.101029-1455.rs5_release_svc_refresh_CLIENT_LTSC_EVAL_x86FRE_en-us.iso
 
Mnogo ti hvala :)

I na toj verziji bi radio onaj key što je BokiPK gore dao link, od $18?
 
Ne.

Ne bi radio. To je Evaluation verzija, koja namerno vremenski ograničena.

A i ne zanimaju me kradeni ključevi. :)
 
Poslednja izmena:
https://ibb.co/QkNMvhkhttps://ibb.co/zRR1sbw

Imam problem sa bluetootom, neće da mi vidi mob, neće da šalje, da prima, neće da pronadje.... šta da mu radim? 1, 2, 3
 
Poslednja izmena:
Koji tačno build ?
Bio je poznat problem ovde:
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-information/status-windows-10-1903#225msgdesc
Unable to discover or connect to Bluetooth devices
Microsoft has identified compatibility issues with some versions of Realtek and Qualcomm Bluetooth radio drivers.

See details > OS Build 18362.116

May 21, 2019
KB4505057 Mitigated May 21, 2019
04:48 PM PT

Unable to discover or connect to Bluetooth devices
Microsoft has identified compatibility issues with some driver versions for Bluetooth radios made by Realtek and Qualcomm. To safeguard your update experience, we have applied a compatibility hold on devices with affected driver versions for Realtek or Qualcomm Bluetooth radios from being offered Windows 10, version 1903 or Windows Server, version 1903 until the driver has been updated.

Affected platforms:

Client: Windows 10, version 1903
Server: Windows Server, version 1903

Workaround: Check with your device manufacturer (OEM) to see if an updated driver is available and install it.

For Qualcomm drivers, you will need to install a driver version greater than 10.0.1.11.
For Realtek drivers, you will need to install a driver version greater than 1.5.1011.0.

Note Until an updated driver has been installed, we recommend you do not attempt to manually update using the Update now button or the Media Creation Tool.

Next steps: Microsoft is working with Realtek and Qualcomm to release new drivers for all affected system via Windows Update.
 
Koja je bre fora sa ovim disk usage 100%? Skinuo cistu 10ku sa Microsoft sajta i koci mi sve. Isao na youtube, iskljucio windows search, supefetch, defragment takodje i sve je isto i dalje. Da li neko ima savet sta treba uraditi da bi se "normalizovao", a ne da mi jede HDD...
 
@sam633
Naravno da se nakupi, nemoj ti da dezinformises ljude. Ja svaki dan radim instalacije i znam dobro koliko traje instalacija cistog ISO-a od Microsofta (1903, iz maja) i patchovanog sa na primer Septembar update-ovima. Neuporedivo krace i brze, sto meni izuzetno znaci. Drugo, ISO od MS-a je oko 3.5GB a ovaj sa integrisanim sad sa Septembrom ukupno 5GB. Nikako isto.

Ne treba, to je robovanje stvarima. Primenjuješ neki svoj zamišljeni mindset na w10.

U zavisnosti od termina kada to radiš, ti možeš svakako dobiti za nekoliko sati ili sutradan novu kumulativnu zakrpu, koja je zamenila u potpunosti tu integrisanu. Samim tim, potpuno se gubi bilo kakav smisao što ti radiš. Tvoj rad je potpuno obesmišljen.

Da probam na primeru LTSB-a.

LTSB ima podršku 10 godina. To je 120 meseci. Hajmo za ovaj slučaj reći, da se kumulativna zakrpa izdaje jednom mesečno. To je, opet, tačno 120 CU zakrpa. LTSB je izdat kao kompajlirani 10.0.14393.0. Da uzmemo i ovde priliku da, za zadnju nulu, stavimo broj kumulativne zakrpe.

Verovatno ti sad razmišljaš, kako treba svih (tvoj W7 mindset) 120 CU zakrpa.

NE!

Ili bolje ovako: :D
giphy.gif
Svaka kumulativna zakrpa za ceo OS, u potpunosti zamenjuje prethodnu. Druga u potpunosti zamenjuje prvu, treća u potpunosti drugu, četvrta treću, peta četvrtu, to ide do poslednje 120-te zakrpe. Tu imamo, za ovu priliku brojke build-a: 10.0.14393.1, 10.0.14393.2, 10.0.14393.3, 10.0.14393.4, 10.0.14393.5, sve do poslednjeg build-a 10.0.14393.120.

Koji god ti LTSB build imao, čeka te poslednja kumulativna zakrpa u seriji. Ti možeš instalirati build u koji si integrisao, lupam, 55-ti CU, što odgovara 10.0.14393.55. Poslednja je (u tom trenutku), recimo 115-ti CU. Instaliranjem te 115-te, ručno ili WU, odmah skačeš na 10.0.14393.115. I da integrišeš 115-tu, opet te čeka 116-ta, koja u potpunosti zamenjuje 115-tu.

Može i ovako, posle deset godina, 120 meseci, u 2026. si stavio čist LTSB negde, tj. 10.0.14393.0. Ponovo se automatski stavlja poslednji CU u seriji, a to je 120-ti CU i odmah nakon toga se skače na 10.0.14393.120.

Preko DISM-a se lepo može integrisati taj poslednji 120-ti CU i ti ćeš tek tada biti u potpunom miru, da si uhvatio "pticu trkačicu", jer novih kumulativnih zakrpa biti, neće.

Nedavni slučaj LTSC-a ili boljeg samog 1809, CU zakrpa KB4522015 izdata je 23.09.2019. Koju je svako od nas, mogao integrisati u 17763.1. Da smo to učinili, bili bismo u "miru" svega 24 sata, jer je sutradan, 24.09.2019. izašao novi CU, KB4516077 koji je u popunosti zamenio KB4522015. Dana 3.10.2019, KB4516077 je zamenjen sa KB4524148. Vrlo verovatno (u momentu pisanja posta) će KB4524148 biti zamenjen, za oko pola sata.

Sve se da lepo videti sa leve strane, kako su zakrpe postrojene, jedna za drugom, na ovom linku za 1809:

https://support.microsoft.com/en-us/help/4464619

Lepa jurnjava za pticom trkačicom, zar ne? :D
 
A Windows 10 1909 nece pre novembra da izadje?

Neće izaći 1909. Niti će postojati posebno kompajlirani 1909.

Ono čega ljudi, izgleda nisu ni svesni, da već imaju 1909. A to je 1903.

1909 nije 1909, već je to 1903 + Enablement Package.

Samim tim, 1903 i 1909 dele iste servisne komponente, što će reći, važe iste zakrpe za oba.

Enablement Package je zakrpa, koja diže broj build-a i postavlja 1903 kao 1909. Trenutno je "teška" oko 20 KB.

Sve jasnije,kad se pročita ovo:

Here's the real reason Microsoft is already testing publicly next spring's Windows 10 release

Ili skraćeno:

18363 is just a mock/fake build, it's just for MSFT to keep the scam going of 2 builds per year and this year they couldn't realize that because of the re-organization and the shift to azure group.

They just as easily could have continued 1903 and backport the 20H1 fixes and features to 1903 instead of 1909 (which is 1903 + 1909 EP + 18362.xxx SSU/CU)

Ovo je poslednji 19H2
Windows 10 Insider Preview Slow Build 18362.10022 (19H2) - Sept.25

Ne.

Postoji skockan ESD još od ranije, preko WSUS:

https://pastebin.com/raw/tsNE8W2r

Ali ajde da vidim, šta će biti (možda) za pet minuta. Da li će M$ pojesti svoje reči.
 
Poslednja izmena:
Sam, moje je da ti kazem da za mene nisi u pravu, ma koliko pisao. Sta ja i kako radim je moj problem, gledam da se ne zamaram puno glupostima koje mi oduzimaju vreme i energiju.
Izupdateovan ISO je najbrza instalacija i ni na kom svetu cist ISO ne moze da bude brzi jer cumulative koji on skida sad ovih dana je prevelik i ne daj boze da se radi na masini bez SSD-a, ostareo bih.
 
Neka od podesavanja su onemogucili u samom Win-u, kao sto je moglo ranije.
Mada mozes da decekiras (layout) menu bar, preview pane, status bar ... kako ti odgovara.
 
Treba mi pomoc oko dizanja sistema na Dell laptopu. Nabacio sam windows preko rufusa, stavio u NTFS, stavio da mi je primary boot sa usb-a i nece da ga ocita. Idem na boot options, u sistemu vidi Kingston usb, odem tu, pokrenem instalaciju i kada treba da izaberem locak disk F gde mi je inace usb ubacen, pise no divice drivers were found.

Masu puta sam dizao windows, nikada ovakav problem imao nisam. Probao sam i u FAT32, isto se desava. U biosu imam da izaberem da li da boot list option bude legacy ili uefi, al kada izaberem uefi, ne mogu da nadjem kako da stavim usb kao primary option. Verujem da je neka glupost u pitanju ali ne mogu da skapiram koja.
 
"Nabaci" pomocu etchera. Verovatno nije dobro particionisan za uefi.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno