Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Naleteo sam na zanimljivo kućište, Sharkoon QB One: https://en.sharkoon.com/product/16433#specs

Prilično je malo, 18cm (V) x 22.5cm (Š) x 36.8cm (D). Visina i širina su praktično identični Silverstoneu SG13, Sharkoon je oko 8.5cm dublji, što je dimenzija koja pravi najmanje problema. Za razliku od SG13, podržava tower CPU coolere, ima bolje provetravanje - 2x 120mm na strani, 2x 120mm na vrhu i 80mm pozadi, svi otvori imaju filtere i stranice se lakše skidaju. Po meni, to je dosta bolja organizacija unutra nego SG13, po cenu 8cm dubljeg kućišta. Košta nekih 5000, što je takođe fino.
Prijatno sam iznenađen, ako nekad budem pravio mITX sistem, definitivno ću da razmotrim ovo...
 


Simpaticno sto moze da se postavi kao "tower"
 
Naleteh na ovo kućište, Jonsbo/Cooltek C2: http://www.cooltek.de/en/jonsbo/c-series/126/c2

Aluminijum, svega 12.1 litara, navodno podržava i mATX ali samo uže ploče (poput MSI B450M Gaming Plus). mATX podrška je više na rečima jer onda mora da se skine bracket za diskove sa strane i drajvovi moraju da se montiraju na dno, pri čemu se odričeš intake venta. SSD i može negde da se zavuče i da se ipak upotrebi vent, ali HDD nema gde. Mada, kome ne treba HDD unutra, ovo je jedno od najmanjih mATX kućišta na tržištu, možda i najmanje.
Za mITX je sasvim ok, može sve da se spakuje.

Postoje 2 potencijalna problema. Jedan je podrška za grafičke karte zbog male dubine, ali Zotacove mini karte (1070/1070Ti, 1080/1080Ti pa čak i RTX 2070) pasuju, tako da može da se napravi dobra gaming mašina. Čak ima mesta i za 3-slot karte, ako neko nekada reši da napravi debele mini RTX grafike...
Drugi problem je ograničen airflow, što se rešava ventom na dnu (pasuje 140mm ali možda može da se nabudži i 180mm ako se izbuše rupe za montažu) i bušenjem gornje stranice da se montira vent za izduv kao što je uradio lik u ovom videu: https://www.youtube.com/watch?v=fkVlkaFNO1Q. Onda donji fan duva u GPU i resto kućišta a gornji izvlači topao vazduh i trebalo bi da bude ok, ništa gore od drugih malih mITX kućišta...
Video sam i drugu varijantu koja ne zahteva bušenje/sečenje - neko je prosto izdigao gornju stranicu da topao vazduh sam izlazi gore: https://smallformfactor.net/forum/threads/project-shhhh.754/. Nije efikasno kao izduvni vent ali je mnogo jednostavnije i tiše.
Ah da, i cable management je nula.

Malo je, izgleda lepo, uz malo truda i performanse su ok, nije skupo - na Aliju je oko 55$ sa dostavom (postoji i crvena verzija koja izgleda sexy: https://www.aliexpress.com/item/Jonsbo-C2-C2R-MIni-PC-Chassis-Mini-ITX-ATX-Case-Vertical-All-Aluminum-Alloy-USB-3/32733584823.html?spm=2114.search0604.3.8.58217706m3Thy0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10924_454_10083_10618_10920_10921_10307_10922_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=449ff0fb-2d61-435b-83d3-db95698906f0-1&algo_pvid=449ff0fb-2d61-435b-83d3-db95698906f0) i u HU je otprilike toliko.
Privuklo mi je pažnju jer bih mogao sada da ubacim B450M Gaming Plus, koji je dobra ploča, i neki Ryzen (ako rešim gde ću HDD) i za par godina ako apgrejdujem mogu da pređem pravo na mITX ako reše da zapostave mATX format, sve u jednom malečkom kućištu.
 
Poslednja izmena:
Komp mi na samrti pa posto kupujem nove komponente hocu da se upakujem u mini itx.

Komponente su Ryzen 2600x, B450 ASROCK miniitx, 16GB ram, od starog zadrzavam 1060 i SSD hard. E sad to je trebalo da dodje sa sve nzxt h200 kucistem i seasonic focus plus gold 550w ali je zahvaljujuci kurirskoj sluzbi sve to pojela maca negde u njihovom skladistu.

Posto sad ide iz pocetka razmisljam o jos manjem kucistu. Dan case je oko 200eur i povlaci kupovinu nekog sfx napajanja (vidim svi guraju corsair sf450 mada nisam siguran da li je dovoljno za komponente koje sam naveo) kad naleteh na kolink rocket itx koji jako podseca na dan case ali je za nijansu veci. Jel zna neko nesto o tom kolinku, ima poprilicno jaku cenu
 
Kolink je brand od Casekinga ( Overclockers u Engleskoj ). Distributerski lanac u Evropi. Pronalaze zanimljive proizvode iz distribucija koje rade, rebrandiraju i prodaju.
 
Presao sam na mATX, pazario polovno BitFenix Phenom M kuciste, par slicica(doduse losih) u prilogu, kao i poredjenje sa dosadasnjim Chieftec-om, promena je ogromna, gabarit osetno manji, estetski daleko lepse i unutra za moj ukus lepo spakovano :)

Trebao bi mi i savet za hladnjenje, trenutna postavka je kao na zadnjoj slici, takav setup mi je imao najvise smisla, PSU vuce vazduh spreda i izbacuje ga napolje, odozdo jedna 12ica da uvlaci svez vazduh, LC na procesoru ga uvlaci i izlazna 14ica izbacuje napolje.
Dodacu samo jos jedan 12cm vent na vrhu da odvodi topao vazduh iz prostora oko graficke i mislim da je to to. Ne verujem da ima smisla da dodajem jos jedan 12cm na LC-a za push-pull posto se je izduv blizu a i prioritet mi je tisina.
Malo me zbunjuje sto su fabricki ventovi okrenti potpuno drugacije, izduv dole, usis odozgo, mada preko 1060 grafe tesko da bi ista proslo dole do procesora pa sam izvrnuo pricu.

Takodje neka preporuka za ventove 12cm koji su dovoljno tihi a opet pristojni da provetre masinu bi dobro dosla.

Inace na oglasima je jedno lepo crno BitFenix Prodigy kuciste ali nazalost u ITX formatu koji mi je ipak premali za moje potrebe, estetski mi se vise dopada od Phenoma, ali funkcionalnost je ipak presudila.
 

Prilozi

  • IMG_5051.JPG
    IMG_5051.JPG
    671.7 KB · Pregleda: 112
  • IMG_5069.JPG
    IMG_5069.JPG
    642.1 KB · Pregleda: 125
  • IMG_5070.JPG
    IMG_5070.JPG
    613.9 KB · Pregleda: 121
  • IMG_5071.JPG
    IMG_5071.JPG
    666.3 KB · Pregleda: 112
  • kuciste.JPG
    kuciste.JPG
    37.5 KB · Pregleda: 100
Poslednja izmena:
Gore stavi 2 ventilatora da duvaju u grafičku. Sa donjim delom napravi mali experiment: ostavi vent pozadi da izvlači vazduh a onaj dole stavi da uvlači pa posle da izvlači i on, i uporedi rezultate.
 
Po meni najbolje kuciste je Node 202! :D
 
Preporuka za mini ITX kuciste koje podrzava vise od dva HDD-a, koristio bih ga kao kucni NAS sistem?
 
Da, evo bas sad ga gledam, nisam znao da ga ima i kod nas. :) Da li imate jos neke preporuke?
 
Hm...nemaš veliki izbor. Ako ti odgovara veličina, Node 304 je dobar, podržava dosta drajvova. Core 500 je bolje kućište ali podržava 3x3.5" a rekao si minimum 3.
Ako ti je malo 6 mesta za drajvove u Node 304, onda Fractal Design Node 804 (mATX) a možda ti Mađari nađu i Silverstone DS380: https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=452&area=en
Ili prosto potraži neki posvećeni NAS.
 
Poslednja izmena:
Meni 202 bas simpaticna, sada imam FD R4, druga opcija je naravno R6 ili neko manje. Kvalitet je top level, dodaci, izdrada, sve.

202-ku prvo hteo kao htpc ali sve me vuce da je odradim kao proper gaming rig, sa dosta kvalitetnih komponenti. :D

Druze ako ces imati dosta hardova onda samo Node 804 - Unique hard drive mounting system, fitting up to 8 x 3.5″, 4 x 2.5” or up to 10 x 3.5”, 2 x 2.5″ drives HDD/SSD.
 
Naisao sam na povoljno kuciste Cooler Master 130 Elite. Ima 3 mesta za HDD od 3,5", tako da ce sluziti svrsi za sada.
 
Imas i jedno 110 na oglasima ovde za 15e.
 
Iskopah ga, nije napisao covek lepo u naslovu.
 
stiglo prekjuce SF600, jos ne mogu da se naviknem koliko je ovo malo u prirodi, cak i 12cm vent naspram njega deluje veliko :)
plan mi je da ipak ubacim jacu i duzu grafiku, verovatno 1660Ti a za to mi je trebalo napajanje manjih gabarita...

sto se mene tice SFX bi trebao polako da postane standard jer nema potrebe pakovati u ATX napajanja jacinu do 750W do koliko SFX pokrivaju...
tako da od mene jedna preporuka za SFX napajanja za manje masine.

DSC_0857.JPG
 
SF Corsair jedno od boljih i kvalitetnijih.. Mada koliko sam istrazivao malo, i SS nudi jako dobro small factor napajanje, tako da ima izbora ko hoce kvalitet.
 
stiglo prekjuce SF600, jos ne mogu da se naviknem koliko je ovo malo u prirodi, cak i 12cm vent naspram njega deluje veliko :)
plan mi je da ipak ubacim jacu i duzu grafiku, verovatno 1660Ti a za to mi je trebalo napajanje manjih gabarita...

sto se mene tice SFX bi trebao polako da postane standard jer nema potrebe pakovati u ATX napajanja jacinu do 750W do koliko SFX pokrivaju...
tako da od mene jedna preporuka za SFX napajanja za manje masine.

Pogledajte prilog 266483

Metis, hm? :) Prenesi utiske posle...jedno je od kućišta koje imam u vidu za kupovinu. Jesi li nabavio onaj ATX/SFX adapter?

Corsair SF su fantastična napajanja ali mana su im kruti kablovi. Bar na Gold verziji, SF Platunum ima fine sleeve kablove, ali zato i košta više...
 
ovo sada sa slike je Metis Plus, imam obicnog metisa vec neko vreme, kacio sam ga negde na forumu pa sam krenuo polako da sastavljam jos jednu masinu i od dva metisa sastavio najbolji za sebe :)
inace sam Metisom generalno bas zadovoljan, lako se celo raskupusa i moze lako sve da se spakuje. ima bas dobrih primera na forumima gde su ljudi svasta pakovali u njega, imas temu na OCN-u. moj je bio totalno silent, nisam ni znao da li radi i svidja mi se estetski posto je nekako klasik.

iskoristio sam adapter koji je dosao uz H200i kuciste. uz SF750 se dobija i adapter, dobro su se i setili...

prvo sam isao na atx napajanje i malu grafiku ali sam skoro odlucio da od njega napravim kao neku prenosnu jacu masinu koja ce biti i za komforan gejming i zato uzeh ovo sf600.
danas treba od Mixera da mi stignu kablovi za ova dva ssd-a ali mozda ipak stignu u ponedeljak jer se sa nasim kuririma nikad ne zna...

planiram da odradim i ostatak kablova kod njega jer zadnjih godina uopste ne koristim fabricke kablove posto mi nikako ne odgovaraju...

kod Metis Plus modela dosta znaci otvor za 12cm fan na krovu i zbog toga sam ga najvise i uzeo. cpu vent i zadnja 12-ica su okrenuti da izduvavaju. kacim slike kad ga spakujem za koji dan...

evo prethodnog stanja:

metis.JPG
 
ma jok, ne radi to nego sata naponski kabl... to je inace najgori kabl koji fabricki pakuju... umesto da naprave barem jedan kabl sa 2 konektora oni nanizu nekoliko i ne znas gde ces da smestis to.

ploca nema m.2 a ne bih ih ni ubacivao u ovakvu masinu jer bi se istopili.
 
Stvarno vrhunski izgleda ovaj Metis. Da li je onaj prozorcic sa strane od plastike ili stakla? I gde si ga uzeo, kod djaraMa?

A sta kazes, nije pametno stavljati m.2 ssd u ovako mala kucista? Mozda kad bi se nasao neki ssd sa niskim TDP-om... Mislim, m.2 znaci mnogo u ovako malom kucistu, odmah se resis dva kabla...
 
plexi je sa strane ali ko voli moze da odradi i staklo... taman eto jos jedne ideje za kasnije :)
inace sam do juce koristio Metis classic sa onim kao rupicastim side panelom ali mi se sad svidela ideja sa malim prozorcicem za promenu. rotirao sam samo plexi da bude unutra umesto sto je fabricki spolja jer mnogo lepse izgleda.

pa mozda i moze da se ubaci neki m.2 disk koji se manje greje, ne mora nvme. mada nije mi problem ni ovako jer ne razmisljam o temperaturi a oba diska idu bukvalno ispod samog cpu hladnjaka tako da se malo i hlade a ne vide se niti smetaju.

uzeto sve od madjara, gde bi drugo :)

nadam se da cu ga uskoro zavrsiti pa kacim fotke kad bude gotovo.
 
Možeš slobodno da staviš M.2, što da ne...

I ja ću verovatno da naručim custom kablove kad skupim kintu za apgrejd ali sačekaću da vidim koje ću kućište uzeti, još ne znam.
 
ova ploca nema m.2 slotove a upakovao sam ova dva ssd-a tako da ne smetaju.
u primarnoj masini imam 2 nvme i recimo 970 evo je isao do 63C u toku gejminga sto bi bilo sigurno jos malko vise u metisu jer je dosta manji... tako da ne bih da se cimam oko toga posto je max deklarisana temperatura za nvme 70C.

videcu tek kako ce sve da bude kad zakacim neku rernu od grafike.

znam da vec duze vreme juris neko kuciste, valjda ces ga uskoro naci :)
 
Nazad
Vrh Dno