Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Jesi li se prijavio za obaveštenja na mail? Pretpostavljam da su ture sa ograničenim količinama i da se ljudi uslužuju onim redom kojim su se prijavili za preorder...
 
Ja sam se prijavio pre par nedelja kada su skinuli preordere, ali još nikakvo obaveštenje ne dobih...

Iskreno, malo me i nervira ovolika ograničenost u kapacitetima, pa oni kao da proizvode 20tak komada nedeljno a imaju porudžbina za hiljade...

Na eBay su podivljali oni koji su ih dobili...500 do 900usd traže, potpuno ludilo s cenama...

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
prijavio sam se da primam obavestenja na mail. ne usluzuju ljude po redu kako su se prijavili, vec kad otvore preorder za batch onda mkras da kupis, pa cekas dva meseca fazon... nasao sam info na redditu da su imali problema u proizvodnji i da je preorder zatvoren do daljnjeg. ljudi predpostavljaju da ce otvoriti opet u decembru. inace, neki lik je rekao da poslednji put kad su otvorili preorder stajao je otvoren nekoliko dana, to je bio neki veliki batch.

inace, jeste smor ta tolika ogranicenost, pa bar za ovu cenu mogu da pokrenu vecu proizvodnju. video sam to ludilo na ebay, zaprepastio sam se. najgore je sto je par aukcija uspesno zavrseno na oko 600 usd. kakvi ludaci ej.

odlucio sam za t1 + ek 120 aio combo.
 
Ti bar možeš da naručiš, a mi odavde dok se snađemo za kombinacije pa unesi nekako ili plati još 32%... nego ajd, da ne mračim, prijavih se reda radi da vidim da li ću dobiti neku notifikaciju, ali da ga čekam X meseci gde ni ne znam kad će je nebulozno neozbiljno pa ne znam kako da je dobro urađeno... Pre ću da ujurim brushed ili powdercoated panele za MakerBeam kostur koji ću da sklopim i ćao zdravo...

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
Pa i prave se u jako malim količinama, batchevi po nekoliko desetina. Sve se pravi custom, u malim serijama, to je skupo i sporo. Zato i koštaju toliko koliko koštaju.
Ne prave ih mainstream kompanije sa milionima dolara bužeta već timovi od po nekoliko ljudi koji autsorsuju samu proizvodnju većim kompanijama koje imaju mašineriju i materijale, kao što NCase i Dan's Case pravi Lian Li. A te kompanije skupo naplaćuju vreme i materijale jer neće same da prodaju ta kućišta niti se prodaju na hiljade mesečno...
 
Poslednja izmena:
Ne vidim ništa posebno custom u tome što imaju 3 boje i jednu black-silver kombinaciju. Ako im je muka da iseku/izbuše stotinu komada po gotovom projektu i samo ofarbaju po 20-30 u svaku od boja tolika da se to čeka mesecima sa neizvesnim ishodom... alal im ćufte na biznisu.

Šteta što je onaj Dan još veći mjau-mjau-mjau pa je dozvolio da mu pokradu savršenu ideju dok se on njakao da li okrugle ili oštre ivice 2 godine... i na kraju sklepa M1 za 2cm manji... Od njega bismo bar imali u DE da poručimo...

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
Ti stvarno ne znaš kako to funkcioniše... :)

Kreni od dizajna. To je neko morao da osmisli, projektuje (što zahteva vreme i trud), testira na prototipovima koji negde moraju da se sklepaju i plate iz svog džepa...R&D nije jeftin. Plus, NCase i Dan's su među najbolje dizajniranim kućištima ikad napravljenim (i ne mislim vizuelno), bukvalno groundbreaking.

Onda taj projekat treba da se reklamira svuda pre no što kreneš sa proizvodnjom, što opet traži vreme i trud.

Pa sa gotovim i testiranim projektom treba da zaređaš od proizvođača do proizvođača da ih moliš da ti posvete njihovo skupo vreme i mašine, kao i da juriš (premium) materijale. U slučaju ovih kućišta, Lian Li.
Zamisli da si jedan takav veliki proizvođač sa mašinama vrednim stotine hiljada dolara, koji dnevno napravi stotine (ako ne i hiljade) kućišta. Ti onda treba da odvojiš mašine i ljudstvo da tamo nekom napraviš kućište koje će se prodavati u par tuceta komada mesečno umesto da sebi napraviš par stotina za to vreme. Plus, ne možeš da iskoristiš postojeći alat već treba da napraviš poseban (odgledaj Gamers Nexus video o proizvodnji kućišta), što košta ohoho...
U toj situaciji, naravno da ćeš tu malu firmu da odereš za to jer efektivno gubiš novac time zbog svega rečenog, i to treba pokriti.

Ali još nije gotovo! Gotovo kućište treba spakovati, napraviti prodajnu mrežu, servisne centre ili šta već, podrška, marketing, da osiguraš da sve teče bez problema i sa kvalitetom koji si hteo jer ako kiksneš gotovo je, nemaš backup biznis i proizvode kao velike mainstream firme, itd, itd...sve da bi ga prodao šačici SFF zaluđenika. I posle se čudi što NCase košta 200$...

Ako misliš da je to prosto kao što ti opisuješ, kr-kr u nekoj radionici i prodaj, grdno se varaš.
 
Poslednja izmena:
Sve si lepo to napisao, ali oni odavno nisu u toj fazi, to može da važi za nekoga ko bi sad da krene da pravi kućište - projekat, dizajn, R&D su sve završili, imaju gotov proizvod, ogromnu potražnju i 'negde nekako' proizvode, a to sigurno nije mala radionica u garaži.

Prodajnu mrežu ni ne prave, marketing je odrađen pozitivnim testovima, sajt im je da kažemo OK da se kupi kućište, dakle bukvalno jedino što od letos treba da rade je da PRAVE gotov proizvod.

Ajde i da te iznenadi tolika potražnja u prvim nedeljama, ali o da valjda povećavaš kapacitete i dogovaraš nove uslove sa ko god ti radi sečenje, farbanje. Svima je u interesu da se napravi i proda što više, a ti u preorderu stotine... I ljude širom interneta koji kukaju da ne mogu da nabave. Pa i taj proizvođač sigurno može više od 20 komada nedeljno da uradi kad je njima batch 100nak komada za mesec dana...

Sklapanje ni nemaš, ide u delovima, jedino da se odradi QC pre pakovanja i slanja. Pa i sami da to rade njih dvojica trojica u garaži posle 6 meseci bi trebalo da doguraju do bar 20tak dnevno a oni još i ugasili porudžbine...

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
apsolutno ste u pravu i jedan i drugi. sa jedne strane to nije ni malo trivijalan zadatak za tim od 2 (???) coveka. sa druge strane, jednostavno, proizvodnju im radi druga firma. ne mora to uopste da bude lian li ili neka firma koja pravi kucista. bilo koja masinska industrija sa cnc masinama moze da im pravi ovo, jer ovo fakticki nije proizvodnja kucista, vec delova. ono se salje rastavljeno. tako da ako ne mogu da postignu vise od 20-ak dnevno mislim stvarno.

pisao sam support-u i rekli su mi da trenutno imaju problema sa kontrolom kvaliteta i da je preorder zatvoren zbog toga. kaze da ce otvoriti sredinom decembra i da pratim. na redditu su napisali da taj koji im pravi kucista ih je zavrno, i podvaljivao skart. pa ce da kontaktiraju ljude kod kojih je taj skart otisao da se dogovore sta ce da preduzimaju. ali da su sad otklonili taj problem i da se proizvodnja nastavlja. ok, mislim meni nije problem da cekam par meseci, bicu bez kucista, sta sad. ali ispali su izgleda korektni prema ljudima koji su dobili losije delove. sto je i za ocekivati kad je neko platio 200 jbenih usd za kuciste...

zasto sam odlucio za ovaj t1. prvi izbor mi je bio dan a4 + black ridge, jer je jednostavno najmanje kuciste koje moze da pojede solidnu upper midrange konfiguraciju i full size graficku. to mi je bitno kad se selim, da mogu kompjuter da stavim u ranac i ponesem sa sobom u avion. medjutim, onda kao sto ste vi rekli dolazi se do kompromisa.... graficka moze samo dual slot. a koliko mi se cini 6800xt koju pecam za neku buducnost ce gotovo sigurno biti 3 slot kartica. sa druge strane black ridge iako moze da ohladi jedan 5900x (koji isto pecam za neki upgrade) to ce raditi relativno bucno koliko sam shvatio. ovaj t1 je sledeci po velicini koji moze da prihvati 3 slot kartice i u isto vreme da ohladi procesor jednim finim aio hladjenjem. takodje sa njim cu mozda jos lakse da se preselim, jer on se kompletno rasklapa i mogu da ga bezbedno stavim u bilo koju torbu kad se selim, a osetljive komponente sa mnom u avion.

kad je kuciste u modu za 3 slot karticu onda je maximalna visina kulera za cpu 50mm, kad je u 2 slot modu onda je 70mm. ek 120mm aio blok i pupma su 53mm. ljudi kazu da staje u 3 slot modu i malo ulubi stranicu kucista, to nije neki problem. ne znam da li ste videli, ali planiraju da izdaju upgrade koji dokupis i onda mozes da stavis kuciste u 2.5 slot mod. tad bi resio problem sa ovih 3mm. druga opcija je cooler master ili corsair, ali oni su svi bucniji od ek, radije cu da trpim iskrivljenu stranicu ili cak da ostavim otvoreno dok mi ne stignu delovi za 2.5 slot mod, nego da slusam pumpu kako zuji.

inace, gpu spacer za dan a4 koji sam narucio da se odstampa je gotov (zadao sam stampanje pre nego sto sam shvatio da mi t1 vise odgovara :d), tako da spejser i klipsove cu pokloniti nekom ovde ko ima dan a4, ako ja uzmem t1.
 
ako neko planira aio sistem, na ek sajtu dele 10eur kupon za kupovinu njihovih 120, 240 i 360 aio sistema.
 
Ako pogledaš C4 thread, čovek je skoro sve imao spremno još 2018te i ništa ne uradi... sad će kao da poveća A4 da stanu veće grafike umesto da je imao svoj T1 već godinu na tržištu minimum...

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
bas tako... t1 je osvojio trziste definitivno. jos kad mu urade dodatne delove za 2.5 slot graficke, bice bomba. nije mi jasno zasto u startu nisu napravili kliznu sinu gore, da mozes da stavis koliko hoces mesta za graficku, ne fixno 2 i 3 slot...
 
Nemam ga lično, ali moj najbolji drug ima ITX zverinu sa 2080Ti, on koristi SEASONIC Focus SGX 650W. Ono je valjda malo veće od običnog SFX napajanja. Čisto informativno da kažem da je prezadovoljan :)
jel zna neko nesto o ovom napajanju? koliko je vece od normalnog sfx napajanja kao sto je sf750? sf750 je nestalo za tren, nema ga nigde, nigde, nigde. ovo je uzas. trazim alternativu
 
Pa zar je bas toliko tesko proguglati dimezije dva popularna napajanja renomiranih proizvodjaca :) Seasonic je SFX-L, "dublje" je za ~2.5cm (da se smesti 12cm ventilator), iako taj standard dozvoljava i do 3cm vecu dubinu.

Da li ti odgovara zavisi od drugih komponenti, obicno SFX-L napajanja obicno negativno uticu na duzinu graficke karte koju mozes instalirati u ovako mala kucista (a 2.5cm u nekim od tih kucista je bas mnogo :) ).
 
Seasonic SGX je SFX-L format, malo veće od SFX ali manje od ATX. SFX je 125x100x65mm (ŠxDxV) sa ventovima od 80 ili 92mm, SFX-L je 125x125x65 (dakle, malo duže i iste debljine) sa 120mm ventom. Neka SFX-L su 130mm dužine umesto 125, Silverstone na primer.

Seasonic SGX je dobar, možda nije naročito tih ali je ok. Kos nas imaš i klona, Fractal Ion SFX, isto napajanje sa boljim kablovima, 16500 din za 650W, mislim da ima 10 god. garancije...

Što se alternativa tiče, baš ih i nemaš mnogo. Cooler Master je nedavno izbacio 850W SFX napajanje ali se još ne može naći kod nas i u HU, i još ne znam koliko je dobro. Mislim da i Silverstone ima jedno većeg kapaciteta ali nisam siguran...

Od manjih imaš SF600 Gold i Platinum i EVGA GM650 ili Enermax od 600W...opet, mislim da i Silverstone i BeQuiet imaju po neko ali ova su bolja.

Koje kućište planiraš, koju grafiku?
 
Pa zar je bas toliko tesko proguglati dimezije dva popularna napajanja renomiranih proizvodjaca :) Seasonic je SFX-L, "dublje" je za ~2.5cm (da se smesti 12cm ventilator), iako taj standard dozvoljava i do 3cm vecu dubinu.

Da li ti odgovara zavisi od drugih komponenti, obicno SFX-L napajanja obicno negativno uticu na duzinu graficke karte koju mozes instalirati u ovako mala kucista (a 2.5cm u nekim od tih kucista je bas mnogo :) ).


normalno da nije tesko, video sam dimenzije. SFX-L i aio kuler ne mogu da uklopim. ostaje mi samo SF600 kao izbor i to da ga platim po ceni SF750. vrlo cudno vreme doslo

Seasonic SGX je SFX-L format, malo veće od SFX ali manje od ATX. SFX je 125x100x65mm (ŠxDxV) sa ventovima od 80 ili 92mm, SFX-L je 125x125x65 (dakle, malo duže i iste debljine) sa 120mm ventom. Neka SFX-L su 130mm dužine umesto 125, Silverstone na primer.

Seasonic SGX je dobar, možda nije naročito tih ali je ok. Kos nas imaš i klona, Fractal Ion SFX, isto napajanje sa boljim kablovima, 16500 din za 650W, mislim da ima 10 god. garancije...

Što se alternativa tiče, baš ih i nemaš mnogo. Cooler Master je nedavno izbacio 850W SFX napajanje ali se još ne može naći kod nas i u HU, i još ne znam koliko je dobro. Mislim da i Silverstone ima jedno većeg kapaciteta ali nisam siguran...

Od manjih imaš SF600 Gold i Platinum i EVGA GM650 ili Enermax od 600W...opet, mislim da i Silverstone i BeQuiet imaju po neko ali ova su bolja.

Koje kućište planiraš, koju grafiku?

e hvala puno na opsirnom odgovoru. trebao mi je lep pregled alternativa koje mogu da zamene sf750. ali sve mi se cini da cu da uzmem sf600. meni je sf600 sigurno dovoljan, sledeci upgrade graficke ce biti amd 6800 non xt model, ali preferirao sam sf750 zbog tisine. ceo build pravim da bude necujan. ek aio je necujan, noktus isto. ova graficka je vracana 5 puta dok nije dosla jedna koja ne zuji i ima necujan vent.

sta planiram? pa ovako, prvobitni plan je bio:
kuciste: formd t1 i jedna noctua na kucistu
napajanje: sf 750
mobo: gigabyte b550 itx
cpu: ryzen 3700x
cooler: ekwb 120 aio
ram: 2x16gb crucial ballistix 3000mhz, CL15 (ovo je micron e, 8, dual ranked, nadam se da ce moci 3600 CL16)
ssd: adata xpg gammix s11
graficka: gtx 980ti

e sad, posto ce prvobitni plan da se izjalovi jer sf 750 ne mogu da nadjem, onda sam otvoren za predloge za napajanje. postoji i opcija da teram masinu na nekom atx napajanju od 50 evra koje bibstajalo izvan kucista, dok se ne pojavi sf750. posto cu i na formd t1 da cekam, mozda i sklopim sve ove komponente u nekom kineskom atx kucistu, pa prepakujem u t1. takodje, za ssd jos uvek nisam siguran, ne mogu da vidim da li adata mulja sa s11 pro kao sto mulja sa sx8200 pro.

inace sam otvoren za sugestije ako negde gresim. sta bih mogao da unapredim? od svega ovoga je uzet samo procesor i ram, jedino to ne mogu da zamenim sad. ram sam hteo crucial ballistix 3600, on je vrhunski ako ti se zalomi micron e, ali em su poceli da uvaljuju micron b 16 die u njemu, em ga nema, em je skuplji, tako da sam navatao ovaj 2x16 za 130 i to mu je. procesor sam uzeo za 250, i to je sve sto je potroseno na build do sad.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto SF750 u ovom trenutku bas i nema pravu alternativu. Ili su vecih dimenzija (SFX-L sto moze da utice na ostale komponente), ili slabija (SF600) ili bucnija (prakticno svi ostali modeli na trzistu).

Ako si siguran da ti je 600w dovoljno, ja bih u tvom slucaju ipak isao na SF600 Platinum. Ukoliko se bas pojavi potreba, u nekom trenutku (kada bude dovoljno SF750 na trzistu, ili cak SF850 ;) ), prodas SF600 za odredjeni gubitak i uzmes jaci model. Na cenu koju dajes za celu konfiguraciju par desetina eur svakako nije toliko znacajna cifra. Just my 0.02$, naravno.
 
bas to! super si pogodio poentu, hvala ti. nazalost sf750 zaista nema dobru alternativu. mozda da se zadovoljim sa sf600 ali pitanje je samo buke. znam da ste ovde pisali da je sf600 bucno, ali da li se tu misli na stari gold model ili na novi platinum? platinum bi trebalo da ima semi passive mod, a u load-u bi trebalo isto da je tiho. ja sam planirao platinum varijantu svakako. sa ati 6800 karticom taj ceo komp nece trositi vise od450w u load-u. sf600 to moze da podnese bez problema, a kad izadje neki novi sf mozda zamenim. to mi deluje kao najbolja opcija.

samo mi treba vase misljenje o tome koliko je sf600 platinum bucan? jer treba trpeti to par godina ako bruji... :/ za koji matrag ulazem u aio i tihu graficku ako ce napajanje da urla...
 
Poslednja izmena:
Šta si na kraju uradio sa FormdT1, javljaju li šta, vidim da im je i dalje zatvoren preorder... to ko zna kad će biti kako su krenuli, tako da ne moraš da žuriš ili se nerviraš sa napajanjem.
Ili sklopi na stolu kao ja ili u neko bilo kakvo kućište sa regularnim napajanjem pa lagano... i kad objave FormD da je dostupan, čekaćeš ga minimum mesec dva od uplate.

Treba videti i kakav će bti ovaj V850 SFX od Cooler Mastera, iako ima fanless samo do 15% loada, ako budu nalik na full ATX V seriju koja je oduvala sestrinski Seasonic X koji je i u njima, onda neće ni to biti loša opcija.

Takođe, verovatno će se i supply SF750 unormaliti do tada (čitaj: nećeš ti to sklopiti sve u željeno kućište pre proleća :d ja se već pomirio...) a možda izađe i nešto jače od Corsa imajući u vidu trend sa high end grafikama koji se pomerio na 800+W kao minimum.

SF600 (Gold) se ne čuje ni kada radi, imao sam ga na 7700K+1080Ti kombinaciji, poslednje što ćeš u full loadu čuti je napajanje. :D Da mi treba za odmah, ne bih ni razmatrao druga već uzeo SF600 i čekao 800W+ verzije...
 
Šta si na kraju uradio sa FormdT1, javljaju li šta, vidim da im je i dalje zatvoren preorder... to ko zna kad će biti kako su krenuli, tako da ne moraš da žuriš ili se nerviraš sa napajanjem.
Ili sklopi na stolu kao ja ili u neko bilo kakvo kućište sa regularnim napajanjem pa lagano... i kad objave FormD da je dostupan, čekaćeš ga minimum mesec dva od uplate.

Treba videti i kakav će bti ovaj V850 SFX od Cooler Mastera, iako ima fanless samo do 15% loada, ako budu nalik na full ATX V seriju koja je oduvala sestrinski Seasonic X koji je i u njima, onda neće ni to biti loša opcija.

Takođe, verovatno će se i supply SF750 unormaliti do tada (čitaj: nećeš ti to sklopiti sve u željeno kućište pre proleća :d ja se već pomirio...) a možda izađe i nešto jače od Corsa imajući u vidu trend sa high end grafikama koji se pomerio na 800+W kao minimum.

SF600 (Gold) se ne čuje ni kada radi, imao sam ga na 7700K+1080Ti kombinaciji, poslednje što ćeš u full loadu čuti je napajanje. :D Da mi treba za odmah, ne bih ni razmatrao druga već uzeo SF600 i čekao 800W+ verzije...


hvala ti puno, jako informativan post. e ovako, ja svakako necu sklopiti komp pre proleca, jer... moja situacija je specificna... ovde gde zivim jednostavno nema sff komponenti, a tek nema tih koje ja zelim. tako da moram da donesem iz srbije. uglavnom, ja moram da kompletiram sve komponente sto pre, zato sto mi graficku salje brat iz svajcarske (njegova stara), pa ce sa njom da mi posalje jos sta moze tamo da mi kupi povoljno, a li to sve mora da bude spremno pre nove godine, zato sto mi tad salje.

uglavnom opcije su mi da uzmem sf600 platinum za 130, i da ili ga ostavim ili zamenim za nesto drasticno bolje (kao sto je taj cm 850 ako bude stvarno dobar). ili da ne uzimam nista i koristim atx napajanje van kucista ili na stolu dok ne dodje opcija da se uzme nesto stvarno dobro.

formd t1 jos nisam narucio, napisali su mi u mailu da ce sredinom decembra da otvore preorder. ako stigne do proleca (kad mi stizu i sve ostale komponente) dobro je, ako ne stigne - sklopicu na stolu ili cu da ga sacekam i koristicu ovog frankenstajna sto mi je sad ovde...
 
Poslednja izmena:
SF600 Platinum je svakako veoma tih, ako se ne varam do ~450-500w nece prelaziti 30dB (kao sto rece kolega iznad, pre ces cuti druge stvari iz racunara u toj situaciji). Efikasniji je cak od SF750, jedino ima manje snage.

Koliko sam video negde (ima samo informacija iz Kine za sada), V850 je dosta bucnije, ali treba sacekati i zvanicne testove, mozda je neka testna verzija bila u pitanju. Prica se da Corsair sprema i 850W verziju, pitanje je kada se to moze ocekivati u svetlu sadasnjih logistickih problema.
 
ok hvala puno na savetu. mislim da cu da narucim sf600 platinum. necu ja nikad imati u sistemu graficku koja trosi vise od 300w, siguran sam. sto znaci da ukupna potrosnja nece ici preko 450w, a sa tim ce sf600 platinum moci da se izbori.

nisam siguran da cu cuti druge komponente pre napajanja. aio ne bi trebalo uopste da se cuje, graficku znam da necu da cujem, vec je isprobana. za napajanje se brinem samo, ali izgleda da ce i ono da bude sasvim ok
 
necu ja nikad imati u sistemu graficku koja trosi vise od 300w, siguran sam.

Vodjen tom logikom ja svojevremeno kupih Seasonic Prime Ultra Titanium 650w. Sada sa novom generacijom izgleda da ne moze da izgura high end (iako svakako necu karticu platiti 1000eur ;) ). I onda (malo i iz dosade, priznajem) promenih celu platformu fakticki (kuciste, napajanje, plocu, procesor), sa starog prenosim kuler (C14S) i diskove. Ostalo je jos graficku na nabavim :D
 
rtx3080 trosi 320w. trebalo bi da moze na 600w napajanju... no svejedno, bolje uzeti nesto dobro
 
U proseku joj je to limit, ali ima velike peak-ove (450 i vise watt), sto trigeruje OCP zastitu na napajanju pa se racunar ugasi.
 
svasta... da graficka povuce 450w? nisam znao, ludilo...

vi kad biste znali kako ja sad vozim komp smejali biste se celi dan. trenutno mi je rx570 na noname oem napajanju od 300w ahahahahaha
 
Nije isto 570 i Ampere, RDNA2. I vise vuku nove ampere i nove amd graficke. svi modeli izmedju ~280-320w sto se krecu redovno vuku 450w u kracim intervalima, sto gasi dosta 4+ godina u upotebi napajanja, zatim nova napajanja sa previse agresivnim OCP podesenim i slicno.

rtx3080 trosi 320w. trebalo bi da moze na 600w napajanju... no svejedno, bolje uzeti nesto dobro

Problem je sto pod dobrim za podesiti na napajanju je do pre 2 godine znacilo mali OCP (Over-current protection) da se napajanje ne osteti, a bas ta mera zastite skupih i dobrih, a naravno i svih ostalih napajanja pravi problem sa Ampere i RDNA2, tako da dobra stara napajanja nece lepo da se provedu xD (ni ona u uoptrebi, a ni sveze kupljena), ceo seasonic fijasko je bio zbog ovoga u manjoj meri sa Vega karticama, pre nego sto je Seasonic izbacio novu reviziju.

Prag cena i performansi se pomera na gore nonstop zbog uslova proizvodnje a takodje i zbog toga sto svi ocekuju da AMD i Intel APU-ovi uniste ceo <200e segment. Zbog toga je Nvidia xx60 serija je skocila u 300-400 evra cenovni rang, priprema za situaciju 2022/2023+

Ja pricah ovo godinama unazad, kad su dramili ljudi na stranim i domacim forumima, kako ce AMD APU da ubije <200e pa <300e diskretne graficke pa kako ce Nvidia da propadne od toga, a ja ima samo lepo pricao, jok samo ce da podignu cene brale :) i da povecaju performanse drasticno (cim se saznalo da je ryzen MCM tehnologija, i cim je Nvidia krenula da gasi SLI, tu se znalo da graficke dobijaju istu Multi-Chip(let) tehnologiju do 2025) garant!

Sta htedoh reci sa ova 2 pasusa iznad, je uvek treba gledati za koji raspon cena kupujemo graficke i napajanja za njih, a ne koju oznaku nose, jer oznake mogu da se menjaju ko carape kako se cefne kome.
 
Poslednja izmena:
jasno je sve to meni. ali isto tako covek na yt testirao sf600 sa 3080 i jos overklokovanim intelom koji trosi 200w, i u piku mu je povukao vise od 600w iz zida, komp se nije ugasio. ja nemam nameri ikad i nikad u zivotu da vozim procesor koji trosi vise od 100w, trenutno ovo malo sr@njce sto sam uzeo nece trositi vise od 80. prilicno sam siguran da ce sf600 moci da udomi jednu 6800xt nekad (kad dodje na 500, jer vise od 500 za graficku ne dam :D ). mada mozda i nece, mozda gresim. pre bih rekao da cu neku mid range karticu da kupim, nego da cu ikad u komp da strpam monstruma koji trosi 450w. uglavnom videcemo :D za sad cu da uzmem sf600 platinum, pa kad budem radio upgrade kartice mozda uradim i upgrade napajanja. ako budem toliko lud da dam 1000 evra za graficku, dacu jos 150 za napajanje :d

edit: uvek ce biti kartica u do 300w segmentu. pitanje je samo da li se zadovoljiti njima ili ne.

recimo moj brat je na 600w napajanju terao 980ti, pa 1080ti, i sad je stavio preorder za 6800xt custom, treba da mu stigne za neki dan. nije mi rekao da je zamenio napajanje zbog kartice, mada mozda i jeste, bas cu da ga pitam. isto tako cu da ga pitam da li mu se gasi komp, mada ce to vec da mi kaze sam sigurno :d

takodje, te situacije koje ti navodis... vrlo su mi sumnjive da ce da se dese u toku gejminga. ja ne vidim situaciju u kojoj ce gpu da zdere 450w u kontinuitetu, pa istopila bi se kartica, koji kuler da oladi monstruma koji zdere pola kilovata konstantno satima

ne kazem da nije moguce da se desi, desava se cim obojica kazete to, ali ja cu definitivno da izbegavam kartice koje imaju takvu narav, sve i da imam sf750 sto nazalost necu ;(
 
Poslednja izmena:
@Skankhunt42 taj SF600 primer je potvrda za sta ja pricam, a ne obrnuto, ne valja da ti napajanje radi tako knap sa bilo kojom grafickom, a kamoli sa novim. Sta mislis koliko dugo ce da traje napajanje to dostavljajuci tih ~540w stvarnih (kad se oduzme gubitak od zida do komponenti), i koliko ce glasno da bude ?, pa to je kompletno neupotrebljivo, i prepolovljava vek tog napajanja, ili cak 1/3 veka. Tih 540w nisu piko-ovi, o cemu pricamo ovde, njih ne mozes da vidis sa meracom na uticnici, niti sa bio koji software-om kao hwinfo64, ..., samo ako fizicki prikljucis multimer na PCI-E kablove, ili Nvidia PCAP ako koristis. 540w to je kontinualno koriscenje, peakovi su jos ~150W na to.

Za svaku napajanje moras da imas 20%-30% lufta od Maks zavisno od napajanja, ...

Jedino razlika je sto je Corsair namestio OCP visoko, da se ne gasi na pik-ove, ...

Sve kartice imaju takvu narav, i sve buduce ce imati, jednostavno se tako prave, opet, 450W je pik koji ostecuje napajanje ili ga gasi, desava se nonstop u svakom trenutku rada cim krece 3D da se opterecuje graficka, gaming, posao, sta god.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno