Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

U jednom prikazu jasno piše:
First of all, the ISK 310-150 doesn´t allows you to install 3.5" drives. That means you must buy or use a 2.5" HDD/SDD in order to build your system.

Evo budženja za Antec ISK 310-150: u slot koji prima 2 x 2,5" stavljen je 3,5" drajv. Samo slike, bez objašnjenja da li je modovano. Ali... gde onda staviti 2.5" SATA? Onda mora mSATA SDD? (Proverio, skuplji su i preko "mađara".)

6451508147_f90cecee21_b.jpg

Pretpostavljam da i ovde mora low profile kuler.
 
IX-01B slobodno možeš da zaboraviš, čisto da ti skratim muku :)

Sklopio konačno sve onako po stolu (i3-4150, B85N, 2*8GB, S840 EVO, Toshiba 2.5" SATA, wifi kartica, usb miš, tastatura), instalirao sistem i sve podesio, pustio Furmark + 7zip benchmark u pozadini (dakle GPU 100%, CPU ~90%) i sistem vuče iz utičnice do 85W (dakle oko 77W od napajanja).

Pošto ti planiraš da OC-uješ G3258 + da ubaciš 3.5" disk, lako bi moglo da ti se desi da ti ono 90W napajanje od Chiefteca bude nestabilno + adapter sigurno ima da se greje kao blesav ako stalno bude opterećen.
 

Prilozi

  • TEMPS.jpg
    TEMPS.jpg
    726.8 KB · Pregleda: 187
  • LOAD.jpg
    LOAD.jpg
    78.1 KB · Pregleda: 176
^ Najpre bravo što si sklopio konfu na stolu, bez kućišta, i znaš tačno koliko trošiš. Mislim da ti je potrošnja super. Koje beše napajanje imaš (za budući CM Elite 110)? ;)

Hvala ti što si mi skratio muku oko Čifetka i presekao. Stvarno sam početnik i ovo mi dosta pomaže.

Pošto ti planiraš da OC-uješ G3258 + da ubaciš 3.5" disk, lako bi moglo da ti se desi da ti ono 90W napajanje od Chiefteca bude nestabilno + adapter sigurno ima da se greje kao blesav ako stalno bude opterećen.

I ne samo to: morao bih dodatno da investiram u držač za HDD (18€), LP kuler (20-40€), mSATA SSD (koji izvan te ploče ne bi imao puno smisla). Mislim da je to previše, uz sve navedene mane i bojazni.

Ne reče, šta ti misliš o Antec ISK 310-150? ;) Ono je malo manje od 100€ i mislim da ne bih morao ništa da dokupljem, ali bih morao da ga modujem.

Od ovoga:

8548-500-3.jpg

Napraviti ovo -- uglavljivanje HDD-a na mesto za 2x 2,5": https://www.flickr.com/photos/71435804@N08/sets/72157628271117297/

Koliko vidim, potrebno je samo iseći jedno krilce lima koji smeta. Nema objašnjenja, ili bar nisam našao.

- Može li stock kuler?
- Može li i običan SDD negde?
- Hoće li biti vruće unutra?
- Očekujem buku od napajanja i ventilatora jer za razliku od Čifteka nije skroz otvoreno (rupičasto), bez ventilatora i sa bešumnim napajanjem.
- Nestandardno 150W napajanje (šta kada crkne?)

Šta bi ti uradio da si na mom mestu? ;) Ima li trećeg izbora?

Ako misliš da su kod Antec ISK 310-150 mane veće od dobitaka, a nema dobrog trećeg predloga, mislim da bih onda uzeo mikroATX ploču (jeftinija od miniITX), Fractal 1000 kućište (30€) i standardno napajanje -- "vozio kantu opet". Prošao prilično jeftinije i zaboravio na HTPC projekat. (Šmrk.)
 
Za Antec moram malo da pogledam, nisam ga video dosada, niti nešto previše zagledao, nemam neko mišljenje još.

A napajanje koje trenutno imam je potpuni overkill, Enermax Revolution X't 730W :) Srećom modularno je, tiho i vrlo efikasno čak i na malom opterećenju - potrošnja sa njim je svega 2W veća nego sa LC Power 75W napajanjem, tako da nije problem da i njega koristim. Makar ima da traje večno sa potrošnjom od 50-100W.
 
Šta mislite o "ružnom pačetu" (Čiftek BT-02B)?

MiniITX-SFF-cases,3-N-268403-13.jpg


,3-P-268405-3.jpg


Može da stane stok kuler. Ima malo više prostora, 9,5 litara. Antec je bio 7 litara. Može 3,5", 2,5", 5,25".

Dolazi sa 180 ili 250W napajanjem (SFX - ne znam šta to znači) po istoj ceni. Na ITsvetu neko je rekao da je napajanje tiho. Inače model FI-01B-U3 dolazi sa TFX 250W napajanjem (za njega je Mighty rekao da je glasno). Ne znam šta SFX i TFX oznake znače i po čemu se napajanja razlikuju i da li su više-manje standarda i mogu li da se zamene lako.

Ovo kućište u poređenju sa Antec-om:

mini-itx-intro.jpg


Evo primera jedne konfiguracije u ovom kućištu sa slikom:

i5 3470 @ 3.95GHz
Scythe Samurai ZZ @ Fander 92mm
Asrock Z68M ITX
8GB Corsair Vengeance (na zdjęciu jedna kość wyciągnięta, normalnie są dwie)
Club 3D HD7770 1GB @ 1100/1250MHz
Delta SFX 300W
Seagate 7200.12 1TB
Chieftec BT-02B

post-107525-0-34359700-1366002459.jpg


Piše da je tiho i da dovoljno hladno pri 4-4.2GHz na Intelovim procesorima sa kulerom sa slike.

I jedan video, ali na njemu se ne vidi stavljanje kulera.



Kako vam se čini? :smoke:

* * *

Inače, BT-02B sa gornjih slika je skoro identičan sa svojim naslednikom, BT-04B (bar na sajtu specs su potpuno iste):

mini-01_chieftec_elox_bt-04b-u3.jpg


Review kaže:
PSU is nearly completely silent - take my word, I'm an extremist when it comes to noise.

Prema specs, isti PSU se nalazi u oba modela. Mada su specs vrlo šture, jer se vide podverzije, npr. sa PSU 180W, 250W, 380W, na primer.

R1OscwL.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne stoji mu nadimak. Ruzno pace je, kad je poraslo, postalo prelepi labud - hehe, ovo kuciste I kad poraste u big tower ima da ostane ruzno. ;)
 
Ako se ne varam BT-04B još uvek nema kod nas.

Razlike su primetne. Novi model ima front USB 3.0, odvojena je grafika od napajanja i sada može da stane dual slot grafika, optika nije standardna nego slim, ubacili su mogućnost 2.5" diskova.

Novi model mi je i lepši, stari je stvarno bio ružan. Što se napajanja tiče, sklapao sam jednu konfiguraciju sa BT-02B, nije bilo bučno u smislu huka vazduha, već je ventilator imao nekakvo caktanje, tako da to pripisujem lošem primerku.
 
^U pravu si, BT-04B nema kod nas, zagledao sam se u mnogo modela i opisa, da sam to tek kasnije primetio (izvinjavam se).

Ružni stari BT-02B je unapređen: ima USB 3.0 na gornjem panelu, kao i HD audio. Takodje na sajtu piše 1x 3,5" + 1x 2,5". Novo kućište ima otvor gore, dok staro BT-02B nema.

Vezano za BT-02B konf. koju si sklapao, koji ventilator je imao caktanje, od SFX napajanja? Nisi koristio ventilatore koji mogu da se montiraju (1x 80mm at the front/ 2x 60mm at the rear)? Istina, ovo kućošte je malo zatvoreno, ne znam koliko se greje i kakav je protok vazduha, ali poslao sam slike ozbiljnih konfiguracija koje su u njemu pravljene i nije bilo žalbi.

Summa summarum:
- odbacili Čiftek IX-01B koji se obojici sviđao, zbog napajanja i dodatnog budženja LP kulera i gornjeg nosača HDD-a, kao i mogućeg problema cirkulacije vazduha
- Antec 310-150 ostao je pod znakom pitanja,
- Čiftek BT-02B?
- Silverstone Milo ML05?
- Za Čiftek flajer FI-01B-U3 rekao si da ima bučno TFX napajanje. Sa neta: "A built-in 250W power supply with a small, noisy 60mm fan is provided"
- CM Elite 110 baš kao krajnji izbor (pisao sam zašto).

Da li je ostao još neki model u užem izboru, da se ne vrtimo u krug? Šta bi, pošto imaš iskustva, bila tvoja preporuka za moje potrebe? Hvala! :wave:
 
Na onom BT-02b koje sam ja sklapao je caktanje bilo od ventilatora na napajanju, ostalo je sve bilo pasivno (Atom D2550 platforma), bez ventilatora igde sem na napajanju.

Eh da ima idealno, ja bih ti rekao. Ništa, alat u ruke pa sam pravi kućište. Ja se ozbiljno razmišljam da to radim :)
 
Samo da se ubacim vezano za SFX i TFX napajanja. To je standard za dimenzije napajanja, kao i ATX, a poredak od većeg ka manjem je ATX>SFX>TFX. TFX je generalno kod nas teže pronaći, a SFX malo lakše.
 
Ti bi hardon? :)

Nema toga kod nas.
 
ATX>SFX>TFX. TFX je generalno kod nas teže pronaći, a SFX malo lakše.
Hvala, i to sam naučio u međuvremenu! :)

Što kaže Linus, "hard on". :D



Nikad ništa nema idealno :), napraviću kompromis, ali ne bih truli kompromis, ili neki gde bi uloženo/dobijeno bilo loše. Ne mogu sam da pravim, nisam znalac, a jedva da smem da pomislim da modujem nešto najjednostavnije.

Misliš na ovakvo samostalno pravljenje:



Hajde mi bar suzi izbor od ovoga što sam nabrojao gore. (Ili, ako misliš da je sve od navedenog preveliki kompromis, uzeću mikroATX ploču, Fractal 1000, ATX napajanje i to je to.)

Siguran sam da je CM Elite 110 dobro, nije skupo, ima dobre prikaze; muči me zbog oblika mikrotalasne koji traži prostor za ventilaciju sa svih strana, drugi poster u temi napisao je da su kockasta nepraktična. No evo, zdržavam ga na listi. ;)

Da ovoga ima u SRB, kupio bih:

IMG_9073.JPG


* * *

Pisao sam uvozniku za Čiftek za SRB, odgovorili su mi na pitanje da li će se model BT-04B pojaviti kod nas:

Hoće, ovo kućište će se pojaviti i na našem tržištu za 30-45 dana.
Preporučena MP cena će biti negde oko 6900 din

Da li bi ono bilo prihvatljiv/dobar izbor? :D
 
Ne bih ga čekao 30-45 dana, pa da je od zlata.

MicroATX je uvek opcija, daleko je lakše naći delove. Na kraju uvek možeš da kupiš neko malo jeftino mATX kućište, a sve ostale komponente za mITX, pa kad naleti neko kučište tipa ovog EVGA da prepakuješ. mITX ploču uvek možeš da staviš u mATX/ATX kučište.

Neka moja ideja ako bih pravio kućište:
mitx-ideja.jpg
 
Poslednja izmena:
^ Koje malo jeftino mATX kućište preporučujes? ;)
 
Sam si pomenuo FD Core 1000, uzmi usb 3.0 varijantu. Ako kasnije budeš hteo da ga menjaš, lako ćeš ga prodati na oglasima, popularan je model.

Ili pošto ti je to privremeno kućište, baci pogled na KP, tamo ima da se nađu fina kućišta za par stotina dinara.

Kao primer, evo moj sistem za testiranje, nekad bila matora Pentium IV mašina HP DX6120 MT - jako kvalitetno malo mATX kućište (40x37x17cm).

Počupao sve komponente sem HP (delta) napajanja koje vrlo tiho i odlično radi, ubacio Asus H61 ploču koju sam dobio na poklon kao neispravnu pa je sredio (pokrivili pinove na ploči), 1620 koji sam kupio za dž na oglasima, SATA DVD, HDD, čitač kartica ... mašina odlično radi, ukupno me izašla nekoliko hiljada dinara i super izgleda plus jako malo zauzima.

Takvih kućišta ima koliko hoćeš, samo ako si malo oran da zasučeš rukave.
 

Prilozi

  • dx6120mt.jpg
    dx6120mt.jpg
    222.2 KB · Pregleda: 202
Poslednja izmena:
Sta misliš da sačekam BT-04B - ako misliš da je dobro kusicte (najbolje od svih navedenih)?

Nigde mi se ne žuri.
 
Ako ti se ne žuri, ti sačekaj ili vidi kod Mađara jel ima šta ineresantno.
 
^ Mađari ne isporučuju kućišta. Znaci mislis da je BT-04B trenutno best buy u SRB (kada se pojavi) i da mogu da stanem sa traženjem - to je to? :)
 
Poslednja izmena:
Pa ako ti se sviđa, odgovara ti tvojoj zamisli i ok ti je cena i da čekaš 30-45 dana, što da ne. U odnosu na BT-02B je definitivno napredak.
 
^ Svakako nije najleše kućište na svetu (u smislu estetike). Pošto ništa ne znam o skrivenim problemima (cirkulacija vazduha, buka, zagrevanje, dodatni ventilatori, problemi pri instalcaciji, problematična napajanja...) mogu da kažem da odgovara mojoj zamisli jednako koliko i sva pre njega o kojima smo pričali. :) Meni su sva bila ok, a onda smo im našli manu(e) i odbacili ih. Pošto mu ja ne vidim nijednu manu (što nije za čuđenje, hehe), vidiš li ti neku? Ipak je puno toga prošlo kroz tvoje ruke. Nekada je dovoljno i samo videti sliku i naslutiti mogući problem. A onda i poneki prikaz. Tuđe iskustvo. Ok mi je da čekam 45 dana.

Misliš li da je to "best buy" za mene i da donesem odluku? :) Ne brini, neću te držati odgovorim kada posle nešto ne bude radilo, haha.

* * *

Kod nas će se pojaviti BT-02B model samo sa sa 250W napajanjem, ali ne i sa 350W. Onaj od 350W je posebno pohvaljen. Na ovoj strani detaljno opisuju razliku između 250W i 350W napajanja (na nemačkom).

Dobilo je nagradu:
Wir vergeben den Kauftipp für das Chieftec BT-04B mit dem 350-Watt-Netzteil mit gutem Gewissen, denn vor allem das verbaute, extrem leise Netzteil kann in dieser Leistungsklasse vollend überzeugen und weiß in jeder Hinsicht zu gefallen. Der Mini-Tower ist in Anbetracht des Preises wirklich akzeptabel ausgestattet und zudem auch recht ordentlich verarbeitet. Mehr kann und sollte man von einer solchen Kombination für einen Preis von 65 Euro auch nicht erwarten.

Isto to na Engleskom (zvuči smešno, Google translate):
We award the best buy for the Chieftec BT-04B with the 350-watt power supply with a clear conscience, because especially the built-in, ultra-quiet power supply can convince vollend in this performance class and knows how to please in every way. The Mini-Tower is really acceptable equipped considering the price and also also processed fairly decent. It can not and should not expect from such a combination for a price of 65 euros also.

Award.jpg
 
Kupio Elite 110, junački se borio zadnji par sati da sve spakujem.

Kabliranje je bilo malo zeznuto, zbog dugih kablova od napajanja koje sam morao da smotam + nosač napajanja od kućišta i samo napajanje nisu baš kompatibilni - morao sam da skinem grill koji ide preko ventilatora na napajanju jer je na Enermaxu taj grill ispupčen i nemoguće je namestiti nosač, ali to nije bio problem i sve je leglo na svoje mesto.

Zamislao mi je dobro prošla, napravio sam od Elite 110 miniITX tower - koristim ga okrenutog na desni bok, tako da su USB portovi gore - ono je sada samo malecki tower, bez problema staje u mesto u radnom stolu predviđeno za klasična kućišta.

Sa donje strane je izdignuto tako da nema problema sa ventilacijom.

Znam da ga nisu tako osmislili, ali meni se odlično uklopilo :)

Kad sve bude gotovo i stignu mi preostale komponente koje nedostaju (drugi kuler, antene za wifi karticu ...) postaviću više sličica, sada sam tek ovo.

Tek treba da sredim kablove, da iznad računara postavim pregradu na koju ide NAS, al ukapirali ste ideju - tamo gde je stajao samo komp, sada idu komp, NAS i ruter.
 

Prilozi

  • elite110-1.jpg
    elite110-1.jpg
    129.2 KB · Pregleda: 224
  • elite110-2.jpg
    elite110-2.jpg
    145.1 KB · Pregleda: 239
Poslednja izmena:
Zanimljivost: pogledajte na šta sam naleteo - DVD Rekorder

12166A.jpg


Kako vam se čini, stavili su unutra i 3,5" drajv! Kako su uspeli da stave 3,5" HDD bez gornjeg nosača za koji smo videli da je potrebno da se dokupi onaj deo što povećava visinu kućišta za 33mm, dok je na slici standardno kućište? :)
 
Pa pozovi ih i pitaj :)
 
^ Moje pitanje je vise retoricko (jer smo ovde zakljucili da to sa HDD-om nije moguce), a njihova cena od ~450€ za rekorder - prevelika.
 


samo pitanje je koliko se greje hard ako imaš još procesor pasivno hlađen kao ja j1800,razmišlja sam o ovome,ali realno mnogo skupo,a imam dovoljno prostora za midi kućište tako da sam definitivbo odbacio tu ideju....
 
U Elite lako ubaciš grafiku, ako bude potrebno. :)

Ne bih ga menjao za ove slim varijante.
 
^ I u slim Čiftek BT-04B moze grafika (do 19cm). ;) Video si na slikama iznad.
 
Ako te ne mrzi da cekas, pogledaj po aliexpress,imas mini itx kucista da biras... Aluminijumska za 20-50 evra... racunaj jos malo pdv preko toga,ako budes placao...

A ako si zaljubljenik u retro i imas nesto alata, mozes da napravis kuciste od neke stare konzole :) A od modernijih stvari, mozes da nadjes kuciste nekog pojacala,pa da ga malo izmenis unutra...
 
Poslednja izmena:
^ Ko će da se zeza sa kućištima iz Kine, za koje niko ništa ovde ne zna, nije probao i nema nijednog prikaza nigde. Mačka u džaku, i to velika. Moja 2 centa. ;)
 
Nazad
Vrh Dno