Šta je novo?

GeForce GTX 970 Thread

Nadam se da mogu ovde da postavim par pitanja :D E ovako, pre nekih petnaest dana sam od firme na D narucio Gigabyte GTX 970 G1odnosno Gaming (tacan naziv: GIGABYTE
Geforce GTX 970 4GB GDDR5 GV-N970G1 GAMING-4GD), i danas su me pozvali kako bi mi objasnili delikatnost situacije Sve u svemu, da ne zalazim sad šta, gde, kako, samo par reči, kod nas je velika navala na ove kartice, a jako mali uvoz, u zemlju udje 5-10 kartica mesecno a potraznja je 20-30, tako da... E sad ponudili su mi alternative, pa sam hteo da mi pomognete da li da prihvatam ili da čekam još mesec dana sledecu isporuku G1 i da li je zaista toliko vredna čekanja. Ponudili su mi drugi GTX 970 , takodje od Gigabajta ali, da tako nazovem "slabija" verzija i tacan naziv je: GIGABYTE
GeForce GTX 970 4GB GDDR5 GV-N970WF3OC-4GD. E sad ako neko moze da mi objasni da li je baš prevelika razlika u performansama izmedju ove dve karte i da li bih mogao ići na ovu drugu? Takodje su mi ponudili i Asus STRIX ali je on najskuplji od 970-ica kod nas, tako da njega ne bih uzimao pored ovih Gigabajtovih. I jos jedna stvar, kako se pokazao MSI, u pocetku sam mislio njega da uzmem, ali sam razmislio i rekao kad vec pucam tolike pare, da onda uzmem najbolje. Jos jednom znači, da li da čekam Gigabyte GTX 970 G1 ili da uzimam ovu drugu verziju opusteno, razlika je u 2-3 hiljade ali ako nema potrebe, tj ako su performanse prilično slične onda bih uzeo ovu drugu da ne čekam za dzabe
Vazna napomena: Ne nameravam da klokujem kartu ma koju god uzeo Hvala puno svima unapred
Poslednja ispravka: Srdjan Novitovic (juče u 15:00)
Ja da imam para možda bi i po prvi put znao bez razmišljanja koju da uzmem - Asus strix. Koliko god da je skuplja, taj 0dB mod (makar meni) vredi svake pare. Čuo sam na par strana da MSI modeli imaju coil whine...
 
MSI takođe ne vrti ventove dok ne pređe 60°C. Coil whine je već lutrija. Moj MSI ga nema...
 
Ako uzmem MSI kako da uočim coil whine, jel se baš mnogo čuje ili moram da osluškujem? Pošto bih možda na kraju i uzeo MSI, pošto trenutno imam njihovu 660-icu i lepo mi radi sve vreme i nikada nisam imao problema sa njom, nadam se da je i 970-ica na istom nivou što se kvaliteta tiče.
 
Fizicki i na oko ne mozes ga uociti. "Obicno" se cuje pri vecem broju frejmova, tipa u meniju krize gdje baca po par stotina fps-a (kad nije ukljucen vsinc) ili u nekim starijim igrama gdje baca +90-100fps. DO sad sam imao na 3-4 karte taj problem, zadnji je bio na 280x. Medjutim kad ukljucim vsinc i zakljucam na 60fps-a jedva da je cujan.
 
Poslednja izmena:
MSI takođe ne vrti ventove dok ne pređe 60°C. Coil whine je već lutrija. Moj MSI ga nema...
Nisam znao za ovaj podatak. Loše odrađen marketing izgleda. Kod Asusove karte to je glavni feature (i treba da bude), dok za MSI to izgleda nije. Kako to izgleda u praksi, kad se stavi u kućište? Koliko često prelazi 60? Za strix sam video na LTT da je Luke igrao i dotu a da su ventilatori mirovali. Pretpostavljam da strix u globalu ima bolje hlađenje...
 
Asus Strix pali ventilatore na 67°C, a MSI Gaming na 60°C.
 
Koliko ja vidim bas mali procenat se javlja sa problemom oko coil whine-a ne verujem da ce bas neko da nabasa na to..

Citam sada guide za OC posto je verovatno da mi grafika stigne i veceras i ne znam da li uopste da radim oc na pocetku jer sa mojim 1080p 60hz monitorom i uvek ukljucenim vsyncom necu imati problem ni na defaultu a vidim da sa overklokom se dobije nekih 10-ak fpsa u proseku barem po proverenim yt benchovima ? Ne volim oc jer sam imao problema sa fx procesorom, a i te temperature me ubijaju u pojam konstantno se cimam. Kontam da nema opasnosi niti se temp povecava ako ne povecam i voltazu, klasika kao i za cpu ? (noob).

Ja nisam probao ni na ovoj 770 da menjam profile i povecam mhz za nekih 50-100 ja mislim, nisam siguran ali sumnjam da bi to i promenilo neke performanse.

Sve u svemu ide ono slatko guglanje nakon zadovoljstva.
 
Poslednja izmena:
daleko da se mali broj javlja sa coil whineom ali dobro, nista 970 nije bolja ili gora od drugih kartica... bukvalno za bilo koji model ukucaj na googlu coil whine i dobices identicne rezultate...
 
U svakom slucaju, ništa mi konkretno niste odgovorili, koju duzmem :D Ovaj kaže čekaj G1 isplati se,ovaj-uzmi MSI, ovaj treći pa-uzmi STRIX, ne znam na kraju više sta da uzmem, bacili ste me još više u rebus :D Ja bih uzeo i MSI ako nema mnogo razlike izmedju nje i G1 ili WF što se tiče performansi? I da napomenem još jednom da karticu 100% neću klokovati, nemam ja vremena da se bavim tim, dobro je što imam vremena i za igranje 2-3 sata dnevno da izdvojim, još bi mi još i klokovanje falilo, za tih 5 frejmova mislim da mi se ne isplati :D Dakle koju najbolje da uzmem a pri tom je sigurno neću klokovati ;)
 
Poslednja izmena:
Uzimaj najjeftiniju.

Kupi je preko weba ili kako to vec ide, pa ako bude coil whine prisutan, da mozes da je vratis ili zamenis u roku od 15 dana.
Mada, coil whine inace ne smeta svakome. ;)
 
Uzimaj najjeftiniju.

Kupi je preko weba ili kako to vec ide, pa ako bude coil whine prisutan, da mozes da je vratis ili zamenis u roku od 15 dana.
Mada, coil whine inace ne smeta svakome. ;)

Sad sam poslusao zvukove Coil Whine-a, bas je sexy :) Cak sta vise, koliko retardirano moze da zvuci ne bi mi bilo na odmet malo tog zvuka haha.
 
Ma ne, mislio sam ako ljudi imaju svasta u kucistu, pa se od ostalih zvukova (buke) coil whine graficke ne cuje. :)
 
Ako imas visak para:D i strpljenje sacekaj za G1, u drugom slucaju:D najbolje naruci preko weba najeftiniju pa vidi ako ti odgovara, lako ces da je zamenis nekom drugom u roku od 15 dana.
 
Koliko ja vidim bas mali procenat se javlja sa problemom oko coil whine-a ne verujem da ce bas neko da nabasa na to..

Citam sada guide za OC posto je verovatno da mi grafika stigne i veceras i ne znam da li uopste da radim oc na pocetku jer sa mojim 1080p 60hz monitorom i uvek ukljucenim vsyncom necu imati problem ni na defaultu a vidim da sa overklokom se dobije nekih 10-ak fpsa u proseku barem po proverenim yt benchovima ? Ne volim oc jer sam imao problema sa fx procesorom, a i te temperature me ubijaju u pojam konstantno se cimam. Kontam da nema opasnosi niti se temp povecava ako ne povecam i voltazu, klasika kao i za cpu ? (noob).

Ja nisam probao ni na ovoj 770 da menjam profile i povecam mhz za nekih 50-100 ja mislim, nisam siguran ali sumnjam da bi to i promenilo neke performanse.

Sve u svemu ide ono slatko guglanje nakon zadovoljstva.

Hehe sa Vsinc-om taj GPU ce imati zauzece od 60-70% u 99% igara u rezoluciji u kojoj igras:) Pusti ti sta ovdje procitas na forumu, ovdje su ljudi vecinom tehno feakovi kojima je uzivanje da vrte testove i nabijaju vrtoglave oc-ove, a u sustini pola njih se ni ne igra uopste :)
Ubaci tu grafu i uzivaj. Igraj igrice i ne razmisljaj puno o oc-u, coil whine-u i ostalim ****** :) Ta karta ce u naredne 2-3 godine da vrti sve na maks, overklokovao je ti ili ne.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče coil whine-a, ranije sam imao 280X safirku koja je umela da zavija sa nekim starijim Corsair napajanjem. Kada sam promenio to napajanje i stavio Seasonic, 280-tka se ućutala. Tako da mislim da nije sve uvek do karti nego da i napajanje ima ulogu...
 
E, da, meni se coilwhine pojačavao i utišavao u zavisnosti od FPS-a koji je karta izbacivala. Uključen VSync je umeo znatno da utiša kartu...
 
Hehe sa Vsinc-om taj GPU ce imati zauzece od 60-70% u 99% igara u rezoluciji u kojoj igras:) Pusti ti sta ovdje procitas na forumu, ovdje su ljudi vecinom tehno feakovi kojima je uzivanje da vrte testove i nabijaju vrtoglave oc-ove, a u sustini pola njih se ni ne igra uopste :)
Ubaci tu grafu i uzivaj. Igraj igrice i ne razmisljaj puno o oc-u, coil whine-u i ostalim ****** :) Ta karta ce u naredne 2-3 godine da vrti sve na maks, overklokovao je ti ili ne.

A uvek kazem sebi "sto vise citas vise ces da se nerviras" i opet to uradim. Procitao sam svih 25 strana i procitao dosta stvari dobrih a vise losih o MSI-u generalno iako sam poslednje 2 godine bukvalno sve uzimao MSI i bio sam zadovoljan. Lepo kazes, to mi je bitno i to je to :) Mozda se oprobam sa nekim overklokom ali otom potom. Konacno mogu da sklonim intake sa bocne strane kod kucista koji mi je unosio tonu prasine pa sam morao rucni filter da pravim, ali je smanjio 8-10c u proseku na grafici.
 
zato sam ja na nevidjeno uzeo MSI, a mogao sam da biram izmedju ASus, Gigabyte, evga i zotac-a.

i nisam zazalio. ventilatori u desktopu se ni ne vrte, nema nikakvog zavijanja. samo stavis i ne mislis.
 
Sve to zavisi od konkretnog primerka, a ne proizvodjaca i modela graficke karte. Pa kako ti zapadne...pisali smo vec ranije o tome.
 
Poslednja izmena:
Sta god da se desi karti i kakva god da je, imas 2-3 godine garancije i miran si.
 
Upravo sam instalirao i testirao novu GTX970, naravno MSI.

Kao sto je pomenuto gore, ventilatori ne rade. U Unitiju na Ultra (gde mi je iskreno zao da mucim karticu makar i ovu) sa 80% usage tj 3.2gb vram temperatura je lockovana na 54c sa ja mislim default 60% fanom. Izvadio sam intake sa strane kojeg sam imao za 770 jer je ova kartica dosta visoka/siroka i pin kablovi mi prave problem.
Ipak je 6+8pin kartica ? Bio sam ubedjen da je 2x8. Jeste da je Unity bukvalno garbage od optimizacije (donekle, trenutno) ali ja ovde vidim 40%+ boost u performansama u odnosu na MSI GTX770 2GB OC.

Sve u svemu odradicu 3d mark, necu da se igram sa testovima na 100% gpu dok nekad ne probam OC.
Ja ipak iz navike koristim jednu opciju manje i ne vise od fxaa i aa/af-2x tako da ce mi sluziti ovo, nadam se bar jednu godinu do dve, garancija 36 meseci, miran sam. Nema onog coil whine-a bar za sada.

Eto prve moje radosti nakon instalacije

oi2-1.png

E sada jedno relativno pitanje, ja sam kupio Thermaltake V2 kuciste pre godinu dana i preplatio sam ga oko 7k u winwin-u sto je ocekivano al jbga tamo mi bila kartica za kupovinu. Do sada sam imao intake sa strane koji je isao direktno na graficku, jedan outtake iza koji je bio paralelan sa 2 ventilatora na EVO212 i jedan outtake gore bukvalno izmedju ta 2 na evo212 da izvlaci koliko toliko iz metalnog dela. Sada sam taj intake prebacio skroz gore pored drugog evo212 ventilatora blizem prednjem delu :smash:

Nadam se da mi intake nije potreban sa strane. Pin kablovi me nerviraju jer se bodu u kontra smeru u odnosu na 770, napajanje mi nije modularno i nalazi se dole u kucistu pa mi sada kablovi udaraju u stranicu kucista i bukvalno su razbacani tu i tamo ispred ventilatora graficke i nekih ovih za kuciste. Ako bude zemljotresa moze da se desi da kabl uleti u grafu :) Kontam raspored kablova i to manje vise, u principu sada sam bez intake fan-a koji mi je skupljao tonu prasine (ali iskreno i smanjivao za 10c max temp) pa sam morao rucni filter od zeninog cipkastog vesa da prelepim preko tih rupica :D Sada nema toga, sta uleti uleti ali na mesec dana ocistim fenom na hladno (standardno).

Budem radio benchove ali kontam to je vec svima poznato, bar meni za dusu. Mogu samo da se nadam da ce da me posluzi ova sa ovim procesorom jedno godinu-dve i ovim monitorom. Mozda jedino bocnem jos rama i uzmem ssd za sistem jer mi ovaj hard otkazuje i vec ima 57 bad sektora, kontam da ce polako i performanse da unistava.
 
Poslednja izmena:
Upravo sam instalirao i testirao novu GTX970, naravno MSI.

Kao sto je pomenuto gore, ventilatori ne rade. U Unitiju na Ultra (gde mi je iskreno zao da mucim karticu makar i ovu) sa 80% usage tj 3.2gb vram temperatura je lockovana na 54c sa ja mislim default 60% fanom. Izvadio sam intake sa strane kojeg sam imao za 770 jer je ova kartica dosta visoka/siroka i pin kablovi mi prave problem.
Ipak je 6+8pin kartica ? Bio sam ubedjen da je 2x8. Jeste da je Unity bukvalno garbage od optimizacije (donekle, trenutno) ali ja ovde vidim 40%+ boost u performansama u odnosu na MSI GTX770 2GB OC.

Sve u svemu odradicu 3d mark, necu da se igram sa testovima na 100% gpu dok nekad ne probam OC.
Ja ipak iz navike koristim jednu opciju manje i ne vise od fxaa i aa/af-2x tako da ce mi sluziti ovo, nadam se bar jednu godinu do dve, garancija 36 meseci, miran sam. Nema onog coil whine-a bar za sada.

Eto prve moje radosti nakon instalacije

Pogledajte prilog 154417

E sada jedno relativno pitanje, ja sam kupio Thermaltake V2 kuciste pre godinu dana i preplatio sam ga oko 7k u winwin-u sto je ocekivano al jbga tamo mi bila kartica za kupovinu. Do sada sam imao intake sa strane koji je isao direktno na graficku, jedan outtake iza koji je bio paralelan sa 2 ventilatora na EVO212 i jedan outtake gore bukvalno izmedju ta 2 na evo212 da izvlaci koliko toliko iz metalnog dela. Sada sam taj intake prebacio skroz gore pored drugog evo212 ventilatora blizem prednjem delu :smash:

Nadam se da mi intake nije potreban sa strane. Pin kablovi me nerviraju jer se bodu u kontra smeru u odnosu na 770, napajanje mi nije modularno i nalazi se dole u kucistu pa mi sada kablovi udaraju u stranicu kucista i bukvalno su razbacani tu i tamo ispred ventilatora graficke i nekih ovih za kuciste. Ako bude zemljotresa moze da se desi da kabl uleti u grafu :) Kontam raspored kablova i to manje vise, u principu sada sam bez intake fan-a koji mi je skupljao tonu prasine (ali iskreno i smanjivao za 10c max temp) pa sam morao rucni filter od zeninog cipkastog vesa da prelepim preko tih rupica :D Sada nema toga, sta uleti uleti ali na mesec dana ocistim fenom na hladno (standardno).

Budem radio benchove ali kontam to je vec svima poznato, bar meni za dusu. Mogu samo da se nadam da ce da me posluzi ova sa ovim procesorom jedno godinu-dve i ovim monitorom. Mozda jedino bocnem jos rama i uzmem ssd za sistem jer mi ovaj hard otkazuje i vec ima 57 bad sektora, kontam da ce polako i performanse da unistava.


Cestitam na kupovini, jedva cekam da vidim neki OC rezultat :wave:
 
Cestitam na kupovini, jedva cekam da vidim neki OC rezultat :wave:

Hvala, mozda bude i brze nego sto sam ocekivao.

Ponovo glupo pitanje ali ne nalazim konkretan odgovor posebno ne za 970 iako je mozda isto. Da li shadowplay uzima performanse od igre kada se snima ? Bukvalno stojim u mestu i ne vidim razliku kada ga ukljucim iskljucim, sada ne znam da li je zbog cinjenice da vram ima luft ili jednostavno shadowplay koristi resurse koji ne diraju game performance ?

Imao sam karticu za snimanje kada radim 1080p klipove nikada nisam ni pokusao shadowplay, sada neverica. A prodao sam istu zarad ove graficke.
 
od serije 6xx svi gtx-evi imaju ugradjen hardverski dekoder,samim tim shadowplay ne utice ama nista na performanse karte i procesora.
 
Mazi7 - Cestitam na kupovini :) Igraj i uzivaj u igrama, mada si i sa GTX770 mogao sve da furas na visokim postavkama. Razlika je 10-maks 20-tak%. Al et, bices miran duzi period :)
 
@chainsaw84 @umart Neverica. Pretpostavljam da utice na (disk usage sto se tice protoka) ? Meni je OS hard SATA nazalost sa 57 bad sektora i "accaptable" pa instalirane igre od steama idu na drugi SATA2, odakle i pokrecem igru plus snimam, ili pa jednostavno sa tim decoderom u h264 to ide laganije.

@whiplasher Hvala. Iskreno, ne bih rekao 20% mozda cak i vise. Jeste da sam probao samo 2 igre, ali recimo Unity mi radi 50-60fps-a kompletno max dok sam na 770 imao 15-20. The Evil Within nakon unlocka za 60fps na 770 sam imao 30-40fps i osetio se shutter a ovde imam 60fps lock totalno u celom 10-om i 11-om chapteru na primer. Rekao bih da je VRAM bio problem nazalost zbog tekstura.

Ne znam, ja sam skeptik sto se toga tice, uvek cu se plasiti da pustim novu igru na max i nesto jace od standardnih tweakovanih postavki da se ne bi razocarao kada vidim manje od 60fpsa posebno jer se bavim time. Sve u svemu super :) Samo da ne naprave neku glupost sa procesorom pa da mi to bude menjanje pre nego sto kompletiram ssd/ram. Jos imam jedan 4gb stick sa 1333mhz (fals) i onda mi spusti frekfencu na 1333 i na drugom koji je okej ali kontam ne igra ulogu.

Vreme je za bench night :D
 
Poslednja izmena:
Moguce, u nekim igrama sam primjetio da ide preko 2gb vram. Sad si miran :) Uzivaj :)
 
@ whiplasher

Razlika 10-20% maksimum, ovo ce neko da procita i pomislice da je stvarno tako...

TombRaider

MSI 770 GTX lightning 1250/1900mhz 63fps

Gigabyte 970gtx G1 1548/2000mhz 94fps

+50%

Istu razliku pokazuje i 3Dmark 11 a nesto vecu razliku od 63% pokazuje Metro 2033 i Metro LL... Tako da nikako ne moze da bude 10-20%

Cena 770 karti je u zvanicnim cenovnicima i dalje veoma visoka ASUS dc2 kosta oko 37000din a najjeftinija 970 oko 42000 i to je upravo ovaj MSI koji je kupio kolega @Mazi7... Razlika u ceni mizerna a razlika u performansama po svim parametrima je ogromna...


@ Mazi7

Imas odlicna procesor, napakuj 16gb memorije i uzivaj, kod Assassins Creed Unity ces morati da ides na FXAA i maksimalnim podesavanjima, tada karta vuce ~3300mb memorije, a tu se igranje sa 770 zavrsava... Sve ostale igre mozes da teras na maksimum podesvanjima i sa 2,4,8x AA i da imas konstantno 60fps. Ja jurim 144fps tako da sam sve probao sa jednom kartom i znam kako sta radi, zato sam sebi uzeo 2x970. Assassins Creed Unity kod mene radi sa konstantnih +100fps najcesce 144 sa FXAA, kada podesim TXAA imam ne ispod 65 a najcesce 80fps ide i do 120, Update_v1.2.0.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno