Šta je novo?

CPU hladnjak lc power cc-120

To je ogromna temperatura, kolika ti je temp u sobi ? ..jedino da probas da ponovo montiras kuler, mozda nije legao kako treba/previse paste ???

POgledaj koliki ti je napon pri opterecenju ...nadam se da napon za proc u biosu nije na auto :)
 
Poslednja izmena:
Nije sigurno do instalacije kulera posto je sigurno nalegao dobro, a isto je bilo i sa box kulerom samo sto su prilikom realnog rada temperature tamo bile daleko vece nego sa CC-120. Temperatura u sobi je recimo 25-26C (kad ovo radi sigurno ode preko 30C ali pre komp utice na temperaturu u sobi nego sto je obratno). Pastu sam stavljao vise puta - i onu sto je dosla sa kulerom i neku kupovnu, nisam siguran koja ali mi se cini da ima silver u nazivu... Stavim jedno zrnce paste i postavim kuler bez razmazivanja paste - tako sam uvek radio...

Sada sam testirao sa Linx i prosao je test (20 times radjeno) ali je max temperatura po jezgrima bila 104/101/103/104C... Prilikom testa, a i prilikom rada temperatura se nikako ne ustali vec je npr. 104C, sledece sekunde 88C, pa sledece 98C, pa 89C, pa 102C i tako pravi neke male amplitudice temperature iz sekunde u sekundu...
 
Malo me nervira temperatura od 57 stepeni u full load, jer citam da drugima ne prelazi 50 stepeni sa ovim kulerom ...
Moracu kad budem imao zivaca da ga rasklopim da opet stavim tu termalnu i da probam ovaj put malo mirnije da spustim cooler ....
Obavezno i poliranje,kada već skidaš. Vrlo moguće da ne ''leži'' dobro,pa otuda i razlike u temp.

Ako se ne varam za dotični Phenom je bezbedno do 60 stepeni, preko toga je isuviše za njega.
Visok termalni limit je prednost zapravo..

Tacnije,nekih 56c je granica za stabilan OC na vecim frekvencijama.
 
Poslednja izmena:
@Martin Mystere
Sve si proverio... baš sve, protok vazduha u kućištu.... situaciju u biosu takodje...?
Onda je loš primerak, baš loš primerak...

Onda je to to, imaš te dve alternnative.
Ili da ideš na reklamaciju, ili da ga koristiš kao i do sada.
Možeš i provrteti x264 test, to je otprilike najveće opterećenje/najviše temperature koje ga mogu zadesiti u realnom korišćenju.
Pa ako se tu drži ispod 90 stepeni (a ne želiš u avanturu sa reklamacijom) radiće on sasvim ok i možeš biti bez brige.

mega:///#!ywAFDQQQ!hEQCeRXDKpHoeRYEaspux3ZA9Smx6tp8h0leb7ZHdJo

p.s Variranje temperature za po par stepeni po jezgrima je normalno.
 
Protok vazduha u kucistu je pravilno podesen a stavljen je odmah i dodatni 140 mm ventilator na kucistu. U BIOS-u cim ga startujem on prikazuje temperaturu od 51/52C sto je samo po sebi vec veliko. Takodje u BIOS sam probao sa podesavanjima svega i svacega i nista nije uticalo da se situacija popravi.

E sad, s obzirom da je vec u Prime95 za desetak sekundi dostigao 103C i da bi verovatno vrlo brzo dostigao i termal limit, ne znam da li ima svrhe da ga testiram sa nekim programom koji ce ga jos jace istresirati, poput x264?

PS. Nisam mislio na razlike od par stepeni izmedju jezgara nego na to sto ne drzi na nekom od jezgara (bilo kom) ni dve do tri sekunde neku temperaturu vec su porasti padovi temperature naizmenicni i iznose po petnaestak steopeni u sekundi (104C->88C-> 98C->89C->102C)...
 
Ne, nisi me razumeo.
x264 će ga slabije "upregnuti" od Prime95... u tome je stvar.
x264 se koristi kao real life stress test, a Prime95 (a Linx posebno) za turiranje do maksimalnih granica.

Edit:
Takve i tolike varijacije u temperaturi su već nešto drugo.. throttling..
 
Poslednja izmena:
Paz sa CC120 tebi se on toliko greje, pipni hladnjak jel vreo uopste ako vec gori cpu na 100c da nije otkazao senzor koji meri na socketu temperaturu...
Ako se on tako lako uzari do 100c onda treba i hladbjak da bude vreo, cisto testiraj...
Kako onda igras igrice? Mislim, prime ne mozes dugo drzati na toj temp, sigurno bi ti ugasio komp..
Probaj da mu spustis voltazu ali bez OC, cisto da vidis mozda pomogne, spusti temperaturu..
 
Poslednja izmena:
OK, skinuo sam neku verziju 2.06, pa cu da probam.

A u svakom slucaju cu da pogledam da mi slucajno fiskalni i garancija nisu negde na poslu pa da probam i sa reklamacijom.
Btw. sta bi oni mogli da urade ako je komponenta kupljena pre jedno petnaestak meseci a vise je nema na stanju u radnji a novi modeli su neodgovarajuci?
 
@ dejan87dex

Voltazu ne mogu da mu menjam jer je na BIOS-u za moju maticnu ta opcija iskljucena (samo je siva i ne moze da se menja).

Sta znam, igrice sam igrao i nikad mi se nije iskljucio ali mu nikad nisam ni gledao temperature. Na stranu to sto ja igrice ne mogu da igram u kontinuitetu od po nekoliko sati vec cesce ali po malo...
 
E pa lepo skines hw monitor i pratis temperature, ostavis ga da radi u pozadini, odlican program.
 
Nije sigurno do instalacije kulera posto je sigurno nalegao dobro, a isto je bilo i sa box kulerom samo sto su prilikom realnog rada temperature tamo bile daleko vece nego sa CC-120. Temperatura u sobi je recimo 25-26C (kad ovo radi sigurno ode preko 30C ali pre komp utice na temperaturu u sobi nego sto je obratno). Pastu sam stavljao vise puta - i onu sto je dosla sa kulerom i neku kupovnu, nisam siguran koja ali mi se cini da ima silver u nazivu... Stavim jedno zrnce paste i postavim kuler bez razmazivanja paste - tako sam uvek radio...

Sada sam testirao sa Linx i prosao je test (20 times radjeno) ali je max temperatura po jezgrima bila 104/101/103/104C... Prilikom testa, a i prilikom rada temperatura se nikako ne ustali vec je npr. 104C, sledece sekunde 88C, pa sledece 98C, pa 89C, pa 102C i tako pravi neke male amplitudice temperature iz sekunde u sekundu...
Bolje je staviti malo vise nego "mrvicu " termalne paste sve dok nije previse,mada ko je ikad menjao termalnu pastu na grafickoj zna da je fabricki uvek stavljeno puno paste, takodje uopste nije bitno da li stavis tacku na sredinu ili krst dve linije i sta god,tj koja god metoda da se koristi razlike u temperaturi su minimalne,imas na LinusTechTips kanalu testiranja o tome,ali ako se stavi premalo paste onda se javlja problem to jest visoke temperature ,na reddit-u su ljudi pisali o tome,tj dolazili do takvog zakljucka i znacajno smanjivali temperature nakon reaplikacije...Ne kazem da si bilo sta uradio pogresno ili lose nego cisto naglas razmisljam,ne znam da li mozes da se setis kada si skidao cooler da li ti je pasta bila razmazana po celom procesoru ili je bilo nepokrivenih mesta(sto se meni jednom desilo)...Bolje eliminisati sve moguce varijante pre reklamacije...Takodje nisu sve termalne paste efikasne,kazes ima silver u nazivu,ako je arctic silver 5 onda je sigurno dobra...

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Slazem se, ja cesto konvertujem, kada krene second pass na vid coderu, placebo preset, bogami vidi se kako crpi i poslenji atom iz phenoma, zakucan na 60c ali ima poigravanja nekad stepen manje nekad stepen vise...nije bas bas zakucan.
Placebo preset itekako optereti cpu, sva jezgra.

@legadema nije tu sigurno pasta problem, da je do paste tu bi bilo najvise 10stepeni razlike a ne 40c ozmedju normalne full load temperature koja je u nekom proseku 50-60 i 100c kao kod njega.
 
Poslednja izmena:
@ dejan87dex

Voltazu ne mogu da mu menjam jer je na BIOS-u za moju maticnu ta opcija iskljucena (samo je siva i ne moze da se menja).

Mora da moze se menja, neverovatno mi je da ne moze !? ...proveri obavezno.

daj neki screen shoot iz cpuz, kad je pod nekim opterecenjem prime/render neki
 
Iskreno intel nisam nikada koristio, ali malo je neverovatno da ne moze voltazu da menja, verovatno ima manual i automatic mode...
Normalno u manual modu moze svasta da cacka... Automatic ne dozvoljava nista, posto bios automatski podesava.
 
E pa lepo skines hw monitor i pratis temperature, ostavis ga da radi u pozadini, odlican program.

HW Monitor sam batalio jos od momenta kada mi je, mislim u verziji 1.22 pokazivao kako su mi neke temperature u minusu. Po meni zna da bude nepouzdan, zato koristim HWiNFO64 i SpeedFan.

Bolje je staviti malo vise nego "mrvicu " termalne paste sve dok nije previse,mada ko je ikad menjao termalnu pastu na grafickoj zna da je fabricki uvek stavljeno puno paste, takodje uopste nije bitno da li stavis tacku na sredinu ili krst dve linije i sta god,tj koja god metoda da se koristi razlike u temperaturi su minimalne,imas na LinusTechTips kanalu testiranja o tome,ali ako se stavi premalo paste onda se javlja problem to jest visoke temperature ,na reddit-u su ljudi pisali o tome,tj dolazili do takvog zakljucka i znacajno smanjivali temperature nakon reaplikacije...Ne kazem da si bilo sta uradio pogresno ili lose nego cisto naglas razmisljam,ne znam da li mozes da se setis kada si skidao cooler da li ti je pasta bila razmazana po celom procesoru ili je bilo nepokrivenih mesta(sto se meni jednom desilo)...Bolje eliminisati sve moguce varijante pre reklamacije...Takodje nisu sve termalne paste efikasne,kazes ima silver u nazivu,ako je arctic silver 5 onda je sigurno dobra...

Jeste Artic Silver 5, mislim da je bila oko 650 dinara. Ne mogu da se setim kako je tacno izgledalo kada sam skinuo procesor ali mislim da je osim coskova uglavnom sve bilo pokriveno slojem paste.
 
ddjsph.jpg
 
Imam obe i mogu samo reci ovo:

Djubre

e0507ed6b9bc3a14d55a95373e4c4344.jpg


Zakon

380ff393937603af17b80ba2c09c38e1.jpg


[emoji41]
 
@ dejan87dex

Voltazu ne mogu da mu menjam jer je na BIOS-u za moju maticnu ta opcija iskljucena (samo je siva i ne moze da se menja).
Nemoguce na z77 ploci,da napon bude zakucan. Dok za OC je ''skalp'' obavezan.

@dejan
A samo malo skuplji CM E1 skroz ok pasta.
 
Poslednja izmena:
A ako je defektan cpu, pa ga bios iz nekog razloga tako stiti? Ne znam, nagadjam...
 
Evo prilikom testiranja u x264 na nekih 25% kako to izgleda ukljucujuci i onaj rast i padove temperature...

9aa7nt.jpg


@ poolmaker

Nisu, to su temperature prilikom LinX-a a ovo je prilikom x264 s tim sto mi je sada doslo na jednom jezgru na 91C a na 48% je stiglo...
 
Poslednja izmena:
Slazem se, ja cesto konvertujem, kada krene second pass na vid coderu, placebo preset, bogami vidi se kako crpi i poslenji atom iz phenoma, zakucan na 60c ali ima poigravanja nekad stepen manje nekad stepen vise...nije bas bas zakucan.
Placebo preset itekako optereti cpu, sva jezgra.

@legadema nije tu sigurno pasta problem, da je do paste tu bi bilo najvise 10stepeni razlike a ne 40c ozmedju normalne full load temperature koja je u nekom proseku 50-60 i 100c kao kod njega.
Lose stavljena pasta : Idle : 30-40 c full load : 80 c pa i do 90,nakon reaplikacije : Idle 19-25 c full load : oko 60 ide do 70 c
U oba slucaja razlika je veca od 10 stepeni, tako da moze da bude do termalne paste,al kod njega verovatno nije...50-60 idle je puno kod njega...

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Nemoguce na z77 ploci,da napon bude zakucan. Dok za OC je ''skalp'' obavezan.

Ploca je Gibabyte GA-Z77M-D3H i nazalost nema sanse da se promeni voltaza. Verovatno je razlog to sto se radi o jednoj od jeftinijih Z77 koja je mogla da se kupi u tom periodu kada su se pojavile (krastavac nije se bilo za skuplje...).
 
Hm, kakav je vrm na ploci - koliko faza ima napojna? Si probao kod nekog drugara da probas cpu, cisto da vidis kako se ponasa?
Ako je ocajan vrm na plojki moze biti i do toga..
 
Ovako izgleda nakon zavrsetka prvog kruga testiranja (loop1)

15dsvw6.jpg


A ovako pop prestanku testiranja, nakon loop1, kada je u idle

154x9mr.jpg


Kao sto se vidi u x264 je core1 islo vise puta do 91C dok su ostala tri jezgra bila tu negde ali nisu prelazila 90C...
 
Nisam testirao ni kod koga drugog jer niko nema MB sa tim socketom.

Da budem iskren pojma nemam kakav je vrm ali me ne bi cudilo ni da je do MB....
 
Nazad
Vrh Dno