Šta je novo?

Pentium G3258 (AE) OC + budžet OC ploča (npr. B85/H87)

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
(Pretražio sam celu OC temu i nigde nisam našao OC G3258. Ukoliko postujem na pogrešnom mestu, molim moderatora da premesti.)

Hteo bih da kupim Pentium G3258 AE - Anniversary Edition (otključan množilac) i neku mATX ili mITX budžet ploču (npr. B85, H87 čipset) koja može da klokuje.

Čitao sam da i da nije potrebna dosta skuplja Z-ploča:
- Asus enables Haswell overclocking on non-Z-series motherboards (link).
- ASRock enables CPU overclocking on H87, B85 motherboards (link).

This chip is all about overclocking, and things change around completely when you start playing with the clockspeeds. And, for the record, I’m no serious overclocker—all I’ve done is stick a closed-loop liquid chiller on top and thrown the CPU multiplier up in the BIOS. The awesome little G3258 has done the rest.

From a starting point of 3.2GHz I was able to get the G3258 running at a completely stable, and relatively cool, 4.6GHz. That’s the same top clockspeed I’ve been able to get from our Core i7 4770K engineering sample.

With the Pentium Anniversary Edition then Intel has created a bargain gaming chip that will beget some seriously powerful budget gaming rigs. Pair this $75 processor up with a $50 B85 motherboard—with that chipset’s unofficial overclocking skills—and you’re well on your way to building a powerful little machine at a reasonable price.

izvor: http://www.pcgamer.com/review/intel-pentium-anniversary-edition-g3258-review/

You can reach clock speeds of 4.2 - 4.4Ghz on the stock air cooler, I know because I just did it.

* * *​

- Kakva su vaša G3258 OC iskustva? Koji ploču izabrati od navedenih?
- Šta mislite o Gigabyte GA-B85M-D3H ploči za OC? (Držim se budžet varijante, umesto Z-serije.)
- Navodno može da OC, ali ne i da koriguje voltažu, kao ni da uradi OC RAM-a (za to, navodno, treba Z-serija). Ako mi je ovo poslednje uopšte potrebno.
- Sa nekog foruma:
GA-B85M-D3H is voltage locked at 1.2v, so overclocking past 4ghz is unlikely, and in my case the highest stable clock I can get is 3.7ghz

Nikad nisam OC ničega, vaše iskustvo bi dosta značilo. Hvala! :wave:
 
Ja sam nasao ova tri videa na you tube. Nadam se da ce ti pomoci posto covek dosta lepo objasnjava i odradio je poredjenje u igrama izmedju i5-4670K i G3258 :)


 
Hvala na linkovima, izgleda da su Pentium G3258 i B85 mobo "deal breaker" i da male pare može da se dobije više nego očekivano (bez primetno skuplje Z-ploče)! Iz YT videa se vidi da se sa B85 pločom moće veoma lako postići 4,2GHz iz BIOS-a, bez trikova, sledeći jednostavna uputstva (bez korigovanja napona). Za mene je to sjajno.

U SAD mogu da se kupe ovaj CPU+B85 MoBo za $82 (NewEgg), što je 64€, dok kod "mađara" košta 108€, a u našim prodavnicama 14.275din (najniže cene), tj. 120€, ilti 100% skuplje nego u SAD. :zgran:
 
SAD poznat po veoma niskim cenama hardware-a :/ Inace za igre G3258,B85 ploca i neka grafa kao GTX 760 ili 270X i imas masinu sa kojom ima da rasturis 1080p gaming, izuzev par igara koje su bas CPU intensive ili traze vise od dva jezgra :) Vrlo lep deal za HTPC, console killer ili budget gamer koji ima da se takmici sa AMD APU serijom, iako mora da se uzme diskretna grafika.
 
^ SAD je poznat po niskim cenama HW samo kada su popusti koji moraju da se jure. Ovako, kada se bez pripreme ode u online store, za komponentne su cene skoro iste kao u srpskim prodavnicama. Cene laptopova su niže i padaju niže na rasprodajama. Nekada su ove razlike bile mnogo veće. Naručio sam samo Pentium u SAD, dok se ostalo praktično nije isplatilo, imajući dodatno u vidu "međunarodne garancije" koje bi ko zna kako važile u SRB.

Imajući u vidu da hoću da overklokujem Pentium na 4,2GHz sa sfabričkim kulerom, molim za pomoć oko izbora memorije i ploče, posredno i kućišta! ;)

Memorija
- Hteo da uzmem 2x4GB, 1600MHz, DDR3. Crucial 2x4GB Ballistix Sport ili Kingston HX Fury na 1866MHz 2x4GB. Za to dobio ok cene.
- U ovo se ne razumem: ako radim OC CPU-a, treba li mi brža memorija ili to međusobno nije povezano? Da li je logično da uradim i OC memorije? Na YT snimcima gore momak nije radio OC memorije. Ako se radi, zadovoljava li navedena memorija te zahteve? Da li bolje da uzmem 1600MHz ili bržu (gore navedeni Fury je na 1866MHz) ili su to "bačeni megaherci"?

Ploča
- Postoje tri Gigabyte ploče koje su jako slične i ne mogu da se odlučim između dva modela. Evo poređenja sva tri, očigledno da GA-B85M-D3H ima najviše konektora/opcija (koje mi ne trebaju), dok za druge dve ne vidim skoro nikakvu razliku sem u oznaku i ceni:
http://www.gigabyte.com/products/comparison/list.aspx?ck=2&pids=5013,5015,5007
- Momak u gornjem YT videu koristio je GA-B85M-DS3H ploču i njom radio OC Pentiuma. Pretpostavljam da jednostavna BIOS OC opcija postoji na svim apdejtovanim BIOS-ima na B85 i H87 pločama.
- Gigabyte ploče sa H87 čipsetom su počev od 20€ skuplje od B85 a ne vidim da nude nešto više sem više SATA3 portova i USB3 portova (recimo, GA-H87M-HD3). Na jednom forumu neko kaže o toj B85/H87 razlici kod Gigabyte.a:
- The basic things about b85 and h87 is: H87 get 6 sata3 and have raid, b85 get 4 sata3, 2 sata2 and no raid.
- Giga H87-D3H is much better than B85M-D3H. The H87-D3H goes with all Japan electrolytic capacitor, IOR mosfet, Digital CPU VRM and USB fuses. The B85M-D3H goes with all Taiwan cap, low ESD mosfet...not so good as H87-D3H.
- Meni se GA-B85M-HD3 (53€) učinila sasvim ok za moje potrebe, ali bolje sada da pitam! ;) Ne znam da li da se bavim H87 pločama.
- Razmišljao sam i o mITX ploči, recimo ASROCK B85M-ITX zbog manjeg HTPC formata (skuplja je 25€ od Gigabyte). Ne znam može li OC.
- Takođe, hteo sam ploču sa WIFi i bluetooth podrškom, da sve bude zajedno da se ne cimam oko dodatnih drajvera i ne zauzimam 2 USB porta, ali vidim da su takve ploče vrlo retke i daleko skuplje.

Kućište
Neko malo koje može da se kupi u SRB jer "Mađari" ne isporučuju.
- Kućište koje mi se dopada ali ga kod nas nema: http://www.bitfenix.com/global/es/products/chassis/phenom-mini-itx
- Naravno, može i znatno jeftinije (primer):
LC-Power mala jeftina kućišta sa napajanjem (mITX i mATX)
Cooler Master Mini-ITX Elite 120 Advanced (možda moj favorit, sa ITX pločom!)
Cooler Master Silencio 352
Cooler Master Elite 360/361
ili neko drugo.

:wave:
 
Memorija - kupi Crucial 1600MHz ako je CL9 @1.5V, jer na B85 inače ne može više od 1600 (nevezan je OC procesora i mem).
Ploča - GA-B85M-HD3 ako zadovoljava tvoje potrebe
Kućište - Fractal Design Core 1000 USB3.0 (4.000 din)
 
Poslednja izmena:
^ Hvala. Da li to znači da 1866MHz memorija ne bi radila na B85 ploči?

Misliš da ne vredi ganjati H87 zbog navodnog boljeg kvaliteta (citat iz mog mejla)?

Konačno, nisi za mITX?

Veliko hvala! ;)
 
1866 bi radila na max 1600. H87 nudi features koje dodatno plaćaš, možda je neki model kvalitetnije izrade, ali realno ti ne treba. Što se tiče mITX, ne znam kako stoje stvari vezano za BIOS i OC.
 
Evo jedan prijateljski savet. Posto su cene slicnih AM3 i S1150 ploca gotovo identicne, tj. u segmentu koji tebe zanima slicne su cene, bolje kupi FX 6300 za 10990RSD nego Pentium G3258 za 7630RSD. To je razlika od 28EUR, ali ces je itekako osetiti u igranju. Za igranje FX 6300 je bolji CPU jer se igre sve vise i vise oslanjaju na veci broj jezgara, a OC "Pentium" pa sve i na 4,4GHz ne radi kao FX 6300 na recimo 4,4Ghz.

Sto se memorije tice, nemoj bacati pare na nju, uzmi neki 2x4GB DDR1600 komplet i gotova stvar, a to sto sacuvas na memoriji (hteo si 1866 - skuplje) preusmeri na CPU. Sta god da radis trebace ti Coolermaster Hyper 212 cooler.
 
Poslednja izmena:
^^
Koliko sam razumeo, već je naručio Pentium u SAD...
 
Ako se ne varam, za G3258 možeš da kupiš bilo koju memoriju, njemu je max za memoriju 1333. Već je bilo o tome u testovima.

Ja sam ga danima merkao, ali na kraju naleteo na nov i3-4150 na oglasima za 60€, izvađen iz brand name konfiguracije, pa to uzeo kao i Gigabyte GA-B85N ploču (miniITX).

Ploča je fenomenalna, ima praktično sve što mi treba već integrisano (mSATA + 4 SATA porta), trenutno najjači Realtek ALC898 audio čip, Intelova mrežna, miniPCI slot za WiFi, dobiješ i dva pigtail kablića na RP-SMA. Još kad sam ukapirao da mi u fioci stoji Intel Advanced-N 6205 dual band mini PCIe kartica na koju sam zaboravio :party:

Sad se lomim da li da baš pravim nešto baš minijaturno (da ubacim na ploču neki mSATA SSD od 250GB) i spakujem sve u Chieftec IX-01B-90W ili da ubacim neku 750TI grafiku i spakujem to u CM Elite 110.

Takođe, ako ideš na miniITX i OC, dobro obrati pažnju na kulere koji staju u miniITX, dosta je slab izbor kod nas. Za ono što ja planiram trenutno kod nas mogu da nađem samo Noctua NH-L9i i Raijintek Zelos, a ni jedan ni drugi nisu pravljeni za OC, već da budu što manji i što tiši.
 
Poslednja izmena:
Ako se ne varam, za G3258 možeš da kupiš bilo koju memoriju, njemu je max za memoriju 1333. Već je bilo o tome u testovima.
Tako je, ali IMC će bez problema istrpeti i 1866MHz na Z ploči - lično probao sa G3258 i G1820. Zato sam mu i rekao da kupi 1600 RAM, jer je limitiran B85 chipset-om.
 
@Mighty78, hvala na lepoj i sadržajnoj poruci, sada se lomim da li da se (prvi put) spustim na miniITX nivo, koji je skuplji i sa daleko manje izbora, ili opet da napravim "kantu" od kompa. Samo tri mITX ploče odgovaraju: tvoja Gigabyte GA-B85N, zatim ASRock H81M-ITX i MSI B85I -- sve miniITX, LGA1500, čipset B85, od njih samo tvoja može u prodavnici u SRB da se kupi, ostale preko "mađara" (~85€). OC koji radim je najjednostavniji, prilikom kojeg nije potrebno menjati fabrički kuler (tako navodno kažu u YT video prilogu), i to sa 3,2 na 4,2 GHz. Ako uzmem neku od ovih ploča, treba li da kupim WiFi karticu sa miniPCI slotom ili USB WiFi dongle sa antenom? Koliko je WiFi kartica okvino? Treba mi još i bluetooth adapter, to je uvek mučenje sa drajverima, ne zna se šta se kupi.

Koje su još "loše" strane mITX izbora (spram mATX)?

Usput, više mi se sviđa ovo Čiftek kućište, a može da primi i HDD i SDD. CM Elite 110 mi se više dopada od modela Elite 120 i 130 koji imaju veću dubinu. Dopada mi se i CM Mini 110 sa napajanjem. http://www.coolermaster.com/case/mini-itx/mini110/

LC-POWER kućišta sa napajanjem -- šta misliš? A SilverStone kućišta? Thermaltake? ;)

DVD skoro uopšte ne koristim, ne sećam se kada sam ga poslednji put imao u rukama. Ni CD, ni DVD, ni Blu Ray. Sve (retke) instalacije radim sa ISO fajlova sa USB-a. Imam externi DVD-RW (na USB), njega ponekad koristim. Drugim rečima, mislim da mi ne treba 5,25" drajv, ali mi svakako treba 3,5" za interni HDD i 2,5" za SSD. Možda čak zatreba još jedan 3,5" interni HDD (storage). Trenutno imam 3,5" 2TB HDD u eksternom reku i retko ga koristim, samo za bekap. No, u krajnjem, ako bih uzeo ovo Čiftek kućište, mogao bih vidljivi (spoljni) 5,25" port da ostavim praznim i ne kupujem slim DVD-RW za njega.

Pogledaću bolje šta još ima od Čiftek kućišta, možda nađem neko koje nema 5,25", a ima 2x 3,5" i 1x 2,5". Više mi odgovara "oblik tašne" (Čiftek) od "oblika kvadra" (Elite 110), iako je Elite prostraniji, dopušta više uređaja da se stavi. No, možda nisam u pravu, nisam video uživo. Da, da, navukao sam se na minijaturizaciju! :p

p.s. Spomenuti LC-POWER rack u kojem mi je WD Green storage HDD ima mogučnost i za eSATA povezivanje. Nisam to nikada radio (koristio sam spori USB), zaboravio kako izgleda kablić, gde ga priključujem na GA-B85N ploču? Ovo pitam jer sam u specs video da ova ploča nema eSATA dok gore navedeni ASRock ima. Da li je to problem? Hvala! :)
 
Poslednja izmena:
Kod nas od mITX mogu da se nabave i Asus H97i-plus kao i Asus Z97I-PLUS, ali su skupe. Doduše Z97i dolazi već sa WiFi i BT, što malo snižava cenu ako to kupuješ dodatno.

Imao sam ranije Silverstone SG05B sa njegovim FSP 300W napajanjem i dobro je, ali malo skupo. CM 110 mi se više sviđa jer prima standardno napajanje, kojih je daleko veći izborm plus u 110-ku mogu napred da stavim neko vodeno hlađenje sa 120mm radijatorom ako budem kasnije poželeo neki jači CPU.

Trenutno imam najmanje LC-POWER 1340mi (slike moje trenutne konfiguracije ovde), ali je jako zatvoreno i mislim da termalno ne bi izdržalo više od AM1 platforme.

Chieftec Flyer mi se ne sviđa jer ima 200w napajanje koje imam mali ventilator i koliko sam čitao o njima, nije baš mnogo tiho.

Zato i razmišljam o IX-01B koje ima samo pico napajanje i 90w adapter, jedini fan bi bio onaj na CPU i tada bih uzeo Noctua kuler, jedini disk u sistemu bi bio mSATA SSD, a sve ostalo na NAS-u.

Druga varijanta bila da ipak uzmem CM 110 i neki 750TI, sve ostale komponente već imam, ali je kućište većih dimenzija i imao bih 3 ventilatora (na CPU, GPU i PSU), mada se dobrim izborom može napraviti dosta tih sistem.

MiniPCI WiFI kartica imaš jeftino po oglasima, idi na neku intel varijantu. Za BT ja neki minijaturni USB modul, ali slabo (čitaj nikad) ga koristim.

GA-B85N nema eSATA, mada ja koristim USB 3.0 i nemam problema sa brzinom (500GB hdd i Kingston 64GB USB 3.0 flash). Ali meni je većina podataka na NAS-u, preko gigabitne mreže mi transferi idu preko 100MB/s pa nemam potrebe za eSATA diskom.

Inače, ako računaš napajanje, ovih dana se igram sa novom konfiguracijom, za sada nisam još ubacio sve komponente kako hoću, i3-4150+GA-B85N+jedan štap memorije, 2.5" disk, USB DVD... vuku između 30 i 60W iz utičnice (dakle oko 25-55W iz napajanja), što je smešno malo. Bez dodatne grafike nema šta da troši struju, mada i 750 Ti troši nešto smešno, oko 50W, tako da će mi i sa grafikom računar u full loadu trošiti kao sijalica :)

Da se razumemo, baš me briga za uštedu na struji, ali manja potrošnja = manja disipacija toplote = lakše i tiše ohladiti sistem.
 
^ Hvala na ovim korisnim informacijama, pišem više za vikend i tad donosimo odluku šta uzimam. ;) Imaš jako puno iskustva i znanja a ja skoro nula u ovom segmentu.

Nisi mi rekao koje su još mane miniITX rešenja. :D
 
Manje mesta za proširenje (meni uglavnom nebitno, al bih voleo da vidim ploču mITX formata sa 4 slota za memoriju), uglavnom nemaju previše jake naponske za CPU što je bitno za neki veliki OC (izuzev Z97i-plus), ali za G3258 mislim da je to nebitno.
Ograničen izbor hladnjaka za CPU. Kabliranje zna da bude zeznuto plus sastavljanje i rastavljanje računara sa dobrim kabliranjem zna da oduzme vremena.

Generalno meni danas mITX predstavlja ono što je više nego dovoljno za veliku većinu korisnika, procentualno jako mali broj ljudi ima u slotovima bilo šta sem jedne grafike.

Najveća mana mITX je slabija dostupnost komponenti u Srbiji (u principu moraš da juriš ono što hoćeš po par dana).

Ja jedno 5-6 godinama uvek imam imam neki mITX po kući, ali sam prvi put ove godine odlučio da mi to bude primarni (i jedini) sistem u kući. Jednostavno imam NAS sa 11TB diskova, Chromecast, android TV, tablet, 2 smartphone, službeni laptop ...

Sa godinama su mi računari sve manji i manji - do pre nekoliko godina sam imao full towere, sada mi i midi tower nepotrebno velik.

I još jedna prednost mITX, možeš ga poneti bez toga da predstavlja smetnju. Pre nekog vremena sam trebao nešto da prezentujem što mi je bilo podešeno na kućnom računaru, gomila nekih VM, demoi i sl, mrzelo me da prebacam na laptop, samo isključio kablove i ubacio ga u ranac, kao malo veći rečnik i sl, bez problema. Midi tower bih malo teže tako vucarao, a stari full tower mi ne bi ni palo napamet da vučem.
 
Poslednja izmena:
I još jedna prednost mITX, možeš ga poneti bez toga da predstavlja smetnju.
Zamisli kako je tek ovo lako poneti:
DES02623_v.jpg
ASUS VivoPC VM60-G091M: Core i3-3217U 2-Core 1.8GHz 4GB 500GB
190 x 190 x 56.2 mm, 1,2kg :)


@Mighty, mislim da ću da uradim isto što i ti. Evo cena za miniITX (preko "mađara"):
Gigabyte GA-B85N -- 65€
MSI B85I - 78€
ASRock B85M-ITX - 83€

Ne znam koju da uzmem, ASRock deluje najsolidnije i sa najviše opcija, dok je tvoj GA-B85N najjeftiniji: 10€ manje nego u SRB, dok ostalih ovde navedenih na B85 čipsetu kod nas nema (navodio si H97 i Z97 miniITX modele kod nas). Inače je Gigabyte miniITX ploča tačno 10€ skuplja od najjeftnije Gigabyte B85M mATX ploče (model HD3). Ispada da ovaj miniITX i nije tako skup. Da njega uzmem?

Nakon toga, zamolio bih te za savet oko izbora kućišta. Više mi se svuđa format "tašne" iako u "kocku" (kvadar) kao što je Elite 110 može da stane puno drajvova i hlađenja. Za sada ne planiram da stavljam grafičku, nisam gejmer. Možda ga samo nisam video, pa mi deluje nepraktično u prostoru (iako nije posebno veliki, 26x21x28cm). Cool mi je nešto što dolazi sa napajanjem, tipa LC-1370Bmi, idealne dimenzije i oblik, ali je napajanje 75W, a samo moj CPU kada je OC je 70W. Premala snaga, zar ne? Znam da si rekao da je moguće pregrevanje. Dopada mi se i ovaj noviji USB 3.0 model, ali ga nema kod nas, možda preko "mađara": LC-1370BII. 90W. Ima taman sve portove koje želim. Isto malo snage?

To je to od LC-POWER, sledeće što mi se dopada je Čiftek FLYER FI-01B-U3 za koga si rekao da je bučan. :( Odgovara mi i Čiftek koji se tebi sviđa, modeli iz COMPACT SERIES, IX-03B ili IX-01B. Šta je "pico napajanje i 90w adapter"? ;)

Jako mi se sviđa Silverstone Milo 5 ML05. Ima ga kod nas, ~5.000din, ne dolazi sa napajanjem (SFX). Da li je malo SFX napajanje problem? Milo 06 model izgleda potpuno isto, sem neznatnog drugačijeg dizajna, koliko sam primetio.

Q1: Ako front panel ima USB 2.0 po specifikaciji, a ja na njega povežem USB 3.0 sa ploče, da li 2.0 na front panelu postaje 3.0 ili takva "vragolija" nije moguća? Voleo bih da imam napred USB 3.0 (ako kućište ne podržava), mada uvek mogu da stavim produžni kablić na USB 3.0 port na zadnjem delu ploče, što nije baš elegantno.

Q2: Koliko su praktični/efikasni ovi adapteri koji omogućavaju da se u 5,25" ili 3,5" slot stavi 2,5" uređaj (ako kućište nema 2,5" slot): http://www.dabs.com/products/akasa-2-5----3-5--ssd-hdd-adapter-into-5-25--bay-737D.html

Q3: Ako ploča nema VGA izlaz (GA-B85N) a poželim da priključim monitor sa VGA konektorom, postoji li adapter DVI na VGA ili HDMI na VGA i radi li to ok (digitalni na analogni signal)?

* * *

Pošto smo krenuli da pričamo o kućištima, što nema veze sa OC, otvorio sam novu temu: http://forum.benchmark.rs/showthrea...ta-diskusija&p=3901532&viewfull=1#post3901532
U vezi sa kućištima može da se odgovori i tamo, a već je stigao i jedan vrlo kvalitetan post na temu izbora miniITX kućišta. :smoke:
 
Ne mozes usb2 da pretvoris u 3, trojka ima vise pinova i samim tim vise zica u kablu.
Adapteri za hdd su ok, parce metala ko parce metala, ja sam hteo da narucim sa aliexpress neki sto jeftiniji, ali mi je dosao na kucistu tako da super :-D
Postoje adapteri dvi na vga za 300din.
 
Za ploče sam provjeravao pre par dana kada sam uzeo B85N.

Na lageru distributera je bilo Asus H97 i Z97, ali je cena za Z97 bila skoro dupla u odnosu na B85N, a sem M.2 slota na njoj nisam video toliko prednosti za moj sistem pa odustao od iste.
 
^ Da uzmem onda i ja B85N za 65€? Dao sam gore ASRock i MSI skuplje opcije.

Nikako da mi kazes, koje kuciste mislis da je za mene - preporuka? ;)
 
O kućištu u temi za kućište. Meni se B85N jako sviđa, ali tebi treba za oc, pa pogledaj malo njen manual.
 
^ Radi OC na B85N sa novim BIOS-om, nasao na stranom forumu. Verovatno potpuno isto kao sa B85M-HD3 mATX plocom iz YT videa.
Znaci, od mITX ploca savetujes Gigabyte? I najjeftinija je.
 
Q1: Ako front panel ima USB 2.0 po specifikaciji, a ja na njega povežem USB 3.0 sa ploče, da li 2.0 na front panelu postaje 3.0 ili takva "vragolija" nije moguća? Voleo bih da imam napred USB 3.0 (ako kućište ne podržava), mada uvek mogu da stavim produžni kablić na USB 3.0 port na zadnjem delu ploče, što nije baš elegantno.

Naravno da mozes da stavis USB 3.0, pod uslovom da ti maticna podrzava 3.0 za front panel. A ako ima na maticnoj, onda pogledaj za svoje kuciste ima li dodatak da nabavis za front panel sa 3.0 USB-om.
 
Biram memoriju svoj G3258 Pentium (koji će biti OC), da li je svejedno koju 8GB, 1600MHz memoriju uzimam (ploča: max 1600MHz), ili da idem na neku bolju? (Ako razliku neću osetiti, onda nije toliko bitno.)

- Mogu li da uzmem memoriju 1866MHz jer za nju nude najbolju cenu, a ona bi se spustila na moju brzinu (1600MHz)?

- Silicon Power, Crucial, Kingston HyperX, Fury...? Da idem na CL9, 10, 11 - ili mi je svejedno? 1,5V? (To piše u spcs ploče.) 9-9-9 ili 11-11-11? Sta god to znacilo.

- 2x4GB ili 1x8GB, koja je razlika (Dual Channel Memory ima veze sa time?) Ima li primetne razlike u performansama?

- Da idem na one ruzne sa zelenom stampanom plocom ili lepe - to je samo dizajn ili i hladjenje? Pretpostavljam da je bolje da uzmem low profile znog HTPC kućišta (mada nije toliko malo, mislim da ne moram)?

- Mogu li npr. danas da kupim 4GB RAM-a, a onda za koji dan još 4GB RAM-a, ali da uzmem potpuno istu marku? A ako nije ista marka, mora li onda sve drugo da se poklopi: brzina, latence, voltaža, CL, babla (za drugi modul)? Just asking - da naučim nešto. ;)

Hvala od n00b-a! :smoke:
 
Nazad
Vrh Dno