Šta je novo?

ZX Spectrum zamena za IC 4116 i 4532?

pesnik

Čuven
Učlanjen(a)
27.02.2003
Poruke
31
Poena
604
Pozdrav!

Da li kod nas postoje i da li mogu da se nabave zamene za IC 4116 i 4532?

Koja IC odgovaraju po karakteristikama originalnim?

Hvala!
 
4532 je polu crknuta 64kb memorija koju je Sinklar stavljao umesto ispravnih 64kb da bi pojeftionio prozvodnju. Stavljanjem 64kb memorije mogla je sa se dobije još jedna memorijska banka sa ručnim ili softverskim preklapanjem.

4116 se "obično" menjao sa video memorijom iz crknutih spektruma ;)
 
Evo šta mi je ostalo od "radionice za popravku spekija" prijateljima i komšijama naravno svi imaju poklopce sa tastaturama u raznim stanjima



 
4164 ili 4864 direktno menja 4532.
4116 se može zameniti takođe sa 4164 uz malo prevezivanja.

Mislim da kod nas nema memorija u radnjama.
 
4164 ili 4864 direktno menja 4532.
4116 se može zameniti takođe sa 4164 uz malo prevezivanja.

Mislim da kod nas nema memorija u radnjama.

JA sam pre jedno dve godine pokusavao da sredim neki Apple II i narucio 4116 iz MG Electronic. Vidim da ih i dalje imaju na stanju.
 
Pozdrav!

Da li kod nas postoje i da li mogu da se nabave zamene za IC 4116 i 4532?

Koja IC odgovaraju po karakteristikama originalnim?

Hvala!

Memorije 4116 su teško đubre, jer zahtevaju čak tri napona napajanja (+5v,+12v,-5v) i još su vrlo nepouzdane... da ne dužim zašto, ima mnogo razloga zašto ih treba zaobići u širokom luku ako nije neophodno.
Umesto njih bez problema mogu da se stave 4164 ili 41256 uz malo prevezivanja na štampi.
Naravno isto važi i za 4532 (neispravna gornja ili donja banka 4164, pakovao ih je jedino TI i OKI)
Evo, recimo uputstvo za zamenu 4116 sa 4164, isto važi i za 41256, samo se prvi pin vezuje na +5v:
http://picmania.garcia-cuervo.net/recursos/redpicdatasheets/memorias_ram/4116_to_4164.htm
Ne znam da li tih memorija još uvek ima u prodaji, ako zatreba, imam neku količinu, novih, nekorišćenih... rado ću ih pokloniti u nevolji. Mogu i da pomognem pri prevezivanju, tj. ugradnji.
Pozdrav.
 
Ceo spektrum je bio "teško djubre" ali je pojeftinio sve računare tada i kasnije drastično jer je glavni bio cilj jeftini svima dostupni kućni računar.
U Jugoslaviji je čak postojala zabrana uvoza preko 64kb računara.

4116 nisu djubre nego je problem napajanje spektruma sa oscilatorom (koji čim ne zaosciluje ubija 4116) i inventorom te ako se "planira" rad na duže staze prvo treba obezbediti AT napajanje koje ima sve potrebne napone da se izbegne kompletan spektrumov ispravljački inverorski sklop. Bar AT napajanja i ma na kilo kao i AT kućišta.
 
Poslednja izmena:

Slažem se da je rešenje profi ali ono rešava samo posledicu a ne uzrok crkavanja

Šema Spekijevog ispravljačko-invertorskog-sklopa

2qbdgk7.gif


koji je glavni uzrok svih problema Spekija
 
Da li ti je poznato oko koliko mA se krece potrosnja na -5 v i -12v?

Ako dobro shvatam boZZaP ti predlazes da se citav spekijev napojni deo izbaci van i mesto njega upotrebi skroz drugi izvor napajanja ? Meni malo glupo da za spekijeve potrebe vucem AT(X) napajanje a imam lep trafo-a sa 2x5v i 2x12v neizmenicne struje sto bi bilo taman za peglanje parovima 7812 / 7912 i 7805 / 7905.

Neko vreme sam pokusavao da dodjem do seme/plocice u eagle-u za spectrum remake 2009 ali se autor projkta ne odgovara na email adrese do kojih sam ja dosao.
U svakom slucaju kada se zadobije vremena mozda padne jedan srpski remake spektruma u eagleu.
 
Ben Heck se nedavno zabavljao prepravkom Spektruma. Uzivao sam gledajuci.

"Ben has modded many old computers into gaming portables and today he takes a crack at something new - the ZX Spectrum. He gets stared by taking the computer apart and for a closer look inside. He makes sure it works by simulating loading a game from tape before he gets down to making modifications. He adds a new EEPROM with two different operating systems and makes some an upgrades to the video RAM."

http://www.youtube.com/watch?v=6GcwcyL9LgM
http://www.youtube.com/watch?v=UTBZHjzwdQQ
http://www.youtube.com/watch?v=GA8isV5rijA
 
Ako dobro shvatam boZZaP ti predlazes da se citav spekijev napojni deo izbaci van i mesto njega upotrebi skroz drugi izvor napajanja ? Meni malo glupo da za spekijeve potrebe vucem AT(X) napajanje a imam lep trafo-a sa 2x5v i 2x12v neizmenicne struje sto bi bilo taman za peglanje parovima 7812 / 7912 i 7805 / 7905.

Za po kući jednostavnije je "očerupati" AT napajanje i dobiti stabilan izvor ali naravno ako imaš već premotan trafo ništa ne fali ni takvom rešenju a još lepše je ako imaš lep toroidni trafo pa ti majstore premota da to bude sexy.
Moj prvi spektrum sam doneo iz Engleske bez ispravljača i kablova, te sam u startu pravio ispravljač za sebe (baš kao i ti) i tadašnje saradnike koji su bili fenomenalni u znanju elektronike i programiranja u asembleru Programer je odmah sebi napravio PC varijantu sa tastaturom koju je nosio po celoj sobi na kablu (dok razmišlja)
Zbog "prenosivosti" "službeni" Speki sam nosio u prvo ručno pravljenoj kutiji sa mehaničkim tasterima a kasnije u Ines tastaturi sa napajanjem i mikrodarajvom koji su taman stali u akt tašnu kao laptop.

Čim je pala cena AT napajanja su se "normalno" koristile za komodore 128 atarije i amige i to ništa nije novo.

Ps da bi "peglao" napon sa 78xx-79xx regulatorima napona ulazni napon sa trafoa mora da je bar 3-4 volta viši od željenog napona (tako sam zapamtio na času ;) )
 
Ben Heck se nedavno zabavljao prepravkom Spektruma. Uzivao sam gledajuci.

Pusti "loodaka" "iznervirao" me sinoć dok sam gledao te zamalo nisam otišao da raspakujem ono gore sa slika što sam spakovao da čovek danas nosi i da počnem da budžim. Ceo dan sam "mantao" da se ne pojavi kurir ali dodje i odnese :D

Al "videće" Ben Heck kad iskopam multiface one koji mi se "krije" od sredine devedestih u "šok sobi" sa delovima, jer sam se zarekao da ću lemilicu ponovo u ruke da uzmem samo da napravim projekt sa multiface one i Genijem .
 
Lepo si zapamtio na casu vezano za 7xxx seriju stabilizatora ali 12v neizmenicnih posle dioda i kondenzatora daju oko 16,5-17v sto je verujem dovoljno za npr 7812 . Kriticni su mA pa sam zato pitao za potrosnju. Nazalost nemam toroida mada ne bi bilo nesto skupo ni da se kupi neki od 25-30W...... Nisam bas siguran ali mi se cini da se nekud u lomu mota mozda jedan toroid od napajanja oric nove.

Inace i sam sam koristio pc napajanje na amigi 1200 ...ali eto danas nemam nesto previse poverenja u njih a ako i moram tako nesto da upotrebim na retro masini gledam da to bude kvalitetno napajanje..
 
Uh ne sećam se potrošnje 12v (nešto sitno beše) zadnji put sam raspravljao o tome kad sam trebao da dodam i multiface na standardno napajanje (pa sam se zabrionu da multiface i štampač interfejs ne povuku taman da još obore +9 volti koje trebaju za oscilator) ali banuću kod lika koji zna sve ovih dana jer nikako da usaglasimo termine da "posetimo" jedan drugome "šok sobe".

Nikad ne veruj AT(X) napajanju koje nema bar dve kile žive vage i ako ima više mesečne pauze u radu uvek proveri kondezatore pre uključenja jer i "najčivenije" marke napajanja su se kod mene tako obrukale sa lošim serijama kondezatora.
 
Nazad
Vrh Dno