Šta je novo?

144 Hz IPS uskoro

Imam ASUS MG279Q sa 144Hz IPS ekranom i dalje mi nije jasno zbog cega tolika buka oko 144Hz. Ja ama bas nista ne primecujem.
 
Da li imas Glow na tom monitoru?.Ja porimecujem kada stavim na 60 hz i 144 hz ogromnu razliku u brzini.Cak i kada pometam mis primetim razliku.
 
Sta li ce da "vozi" ovaj monitor.. Za max iskoriscenje sigurno 3x980Ti ili neke Titanke...

Svih hiljadu i po korisnika sirom sveta ce biti prezadovoljni kada proizvodjaci posle max godinu dana otkazu podrsku zbog nedostatka trzisne zastupljenosti. Ali neka, ako je neko tupson da spuca 3000 evra na graficke za gejming, taj nije zasluzio bolji tretman.


Šta znači "max iskorišćenje" u ovom slučaju? Neko tera ljude da imaju 165 fps konstantno u svim igrama?

Takođe, šta znači "otkaz podrške" u ovom slučaju? Nezadovoljni prodajom, daljinski će deaktivirati Gsync module ili prestati da odgovaraju na mailove i pitanja na zvaničnim Nvidia forumima? Developeri igara će demonstrativno ubaciti funkciju koja sprečava da Gsync ili Freesync rade? :)



Kao da bi bio prvi i poslednji put da se entuzijasti zaleću i plaćaju nešto. Sve i da je tako, njihovo pravo i njihov novac. Zaboravljate da ovde nemamo situaciju da ih neko prinuđuje na bilo šta, niti da su korisnici naterani da odjednom daju te pare. Zapravo, verovatno se radi o ljudima koji bi i tako izgradili snažne konfiguracije, koji bi se zezali sa SLI-jem, koji svakako već imaju moćan grafički podsistem. Takođe, zaboravljate i da sve ove proizvode, tj. monitore, itekako mogu da koriste i ljudi sa normalnijim konfiguracijama.
 
Pošto je u pitanju gsync monitor, nema potrebe da se "iskoriste" svih 165 Hz-a, ionako je najveći problem sa gsync/freesync monitorima u slučajevima kada fps preskoči refresh rate monitora, pa se u tom slučaju mora koristiti i klasičan vsync u kombinaciji da bi mogla da se iskoristi tehnologija, što naravno povećava input lag. Biće savršeno fluidno i na nižem fps-u, uostalom to je i svrha gsync-a, naravno osim ako ne padne na vrednosti koje nisu igrive i u normalnim uslovima... Tako da za taj monitor nije potrebna zver od računara.
 
Poslednja izmena:
To je zavera protiv obicnog coveka, tebe i mene, nas!
 
Takođe, šta znači "otkaz podrške" u ovom slučaju?

To su ti ove polovicne PC tehnologije koje trziste ne usvoji pa na kraju ispadne kao da nikada nisu ni postojale. To je glavni problem PC gaming industrije, nema snagu da progura nesto kao standard dok konzole i ostatak gejming trzista to ne implementiraju. Sto znaci da ce *sync ostati na nivou na kom su trenutno, sve dok Sony/Microsoft/ostali ne odluce da to ubace u next gen konzole, kao sto obicno biva. Onda ce biti 4K televizora sa *sync tehnologijom.

Smesno je koliko su nVidia i AMD nebitni igraci a opet se prave da su bitni na PC trzistu koje se osipa iz godine u godinu.

Šta znači "max iskorišćenje" u ovom slučaju? Neko tera ljude da imaju 165 fps konstantno u svim igrama?

Za te pare (~5000 evra), treba svaka igra da radi savrseno u ekosistemu za koji si dao pare. Ukoliko ekosistem ne postoji treba ga napraviti. To je ono sto Valve pokusava i sto proizvodjaci konzola vec imaju. Dati vise od 1000 evra na PC gejming je vec decenijama bacanje para.
 
Poslednja izmena:
A da li tehnologija kod IPS monitora ne dozvoljava manje od 4ms ili je to tako napravljeno kako bi se i TN monitori prodavali?

Do skoro nisu išli ispod 8ms, tako da je 4ms za IPS odlično.
 
Pošto je u pitanju gsync monitor, nema potrebe da se "iskoriste" svih 165 Hz-a, ionako je najveći problem sa gsync/freesync monitorima u slučajevima kada fps preskoči refresh rate monitora, pa se u tom slučaju mora koristiti i klasičan vsync u kombinaciji da bi mogla da se iskoristi tehnologija, što naravno povećava input lag. Biće savršeno fluidno i na nižem fps-u, uostalom to je i svrha gsync-a, naravno osim ako ne padne na vrednosti koje nisu igrive i u normalnim uslovima... Tako da za taj monitor nije potrebna zver od računara.

Naravno da nema potrebe i niko nikoga ne tera na tako nesto ali cemu izdvajanje odnosno uzdizanje hercaze monitora(da bi bili prvi ili sta vec) kad za primetni osecaj razlike izmedju 144Hz i 165Hz(ako ga uopste i ima sa tih 21FPS) treba extra skupa masina koja cak i ne garantuje da ce se taj nivo frame-ova uopste i dostici(zbog neoptimizacije itd.)
Jeste sve to fluidno i na nizem fps-u kao sto kazes ali postoje igre gde se oseti razlika izmedju 60-80FPS i 120-144FPS npr, verujem da zato PRO CS:GO igraci koriste monitore sa vrlo visokim refresh rate-om zato sto to njima znaci i ima razlike...
 
Imam ASUS MG279Q sa 144Hz IPS ekranom i dalje mi nije jasno zbog cega tolika buka oko 144Hz. Ja ama bas nista ne primecujem.

Zavisi koje igre preferiras. Najveca razlika se oseti za neki FPS, mada generalno stvari u igrama deluju fluidnije.


Pošto je u pitanju gsync monitor, nema potrebe da se "iskoriste" svih 165 Hz-a, ionako je najveći problem sa gsync/freesync monitorima u slučajevima kada fps preskoči refresh rate monitora, pa se u tom slučaju mora koristiti i klasičan vsync u kombinaciji da bi mogla da se iskoristi tehnologija, što naravno povećava input lag. Biće savršeno fluidno i na nižem fps-u, uostalom to je i svrha gsync-a, naravno osim ako ne padne na vrednosti koje nisu igrive i u normalnim uslovima... Tako da za taj monitor nije potrebna zver od računara.

+1
Upravo to. Cesto se potencira na forumima da je potrebna neka zver od masine, SLI i slicno za ovakve monitore. Naravno, idealno bi bilo da se sve tera na 144 (ili u ovom slucaju 165) FPS, ali to nije neophodno za neki fluidan gaming i da se iskoristi potencijal 144Hz G-Sync/FreeSync monitora. Po meni, prednost ovakvih monitora je upravo sto nude izbor i sto bolji i fluidniji gaming u gotovo svim situacijama, nezavisno od FPS-a. Konkretno, licno preferiram 144 ili sto visi FPS za neke igre (prednost 144Hz monitora), dok mi je za neke druge to manje vazno (tada G-Sync vise dolazi do izrazaja).



Naravno da nema potrebe i niko nikoga ne tera na tako nesto ali cemu izdvajanje odnosno uzdizanje hercaze monitora(da bi bili prvi ili sta vec) kad za primetni osecaj razlike izmedju 144Hz i 165Hz(ako ga uopste i ima sa tih 21FPS) treba extra skupa masina koja cak i ne garantuje da ce se taj nivo frame-ova uopste i dostici(zbog neoptimizacije itd.)
Jeste sve to fluidno i na nizem fps-u kao sto kazes ali postoje igre gde se oseti razlika izmedju 60-80FPS i 120-144FPS npr, verujem da zato PRO CS:GO igraci koriste monitore sa vrlo visokim refresh rate-om zato sto to njima znaci i ima razlike...

Za neke igre, 165Hz mozda bude prednost, dok za mnoge ne mora. Ima dosta kompetitivnih igara, koje nisu mnogo zahtevne po danasnjim standardima. Takodje, PRO ili ozbiljniji igraci (FPS pogotovo) umeju neretko da smanje graficka podesavanja, sto zbog boljeg FPS-a, tako i zbog vizuelne preglednosti (manje detalja da odvraca paznju). Sve zavisi sta je kome prioritet.
Generalno, ne moraju sve igre da se igraju na max podesavanjima. Jeste to idealno, ali uvek ima podesavanja koja se malo primete, cak i kad se covek zagleda, a kamoli tokom akcije u igri, a opet umeju solidno da obore FPS.



Kad spomenusmo 165Hz kod ASUS PG279Q, standardni refresh rate bi trebao da bude 144Hz, dok se u OSD meniju monitora moze otkljucati opcija overclocking i slajderom podesiti dodatni visi refresh rate. Obzirom da koristi isti panel kao i Acer Predator, pretpostavljam da je i Acer mogao isto ovo da uradi, ali se ASUS dosetio tako neceg, da ima prednost u odnosu na Acer. :p
 
Pošto je u pitanju gsync monitor, nema potrebe da se "iskoriste" svih 165 Hz-a, ionako je najveći problem sa gsync/freesync monitorima u slučajevima kada fps preskoči refresh rate monitora, pa se u tom slučaju mora koristiti i klasičan vsync u kombinaciji da bi mogla da se iskoristi tehnologija, što naravno povećava input lag. Biće savršeno fluidno i na nižem fps-u, uostalom to je i svrha gsync-a, naravno osim ako ne padne na vrednosti koje nisu igrive i u normalnim uslovima... Tako da za taj monitor nije potrebna zver od računara.

Amin. Zato i podržavam (između ostalog) tu tehnologiju. To sasvim lepo radi, bez obzira da li je fps u igri 40, 60, 100 ili 144. Stoga i ne kontam zašto se i dalje priča o potrebi da se ide na veoma visok fps da bi se dobilo ono što ta tehnologija nudi. Mislim, naravno da je dobro da igra radi na što više fps i da je za one koji plaćaju puno svoje ultranabudžene sisteme potrebno da im performanse budu što bolje, ali to nije u direktnoj vezi sa Gsyncom i da li radi onako kako bi trebao ili ne.



To su ti ove polovicne PC tehnologije koje trziste ne usvoji pa na kraju ispadne kao da nikada nisu ni postojale. To je glavni problem PC gaming industrije, nema snagu da progura nesto kao standard dok konzole i ostatak gejming trzista to ne implementiraju. Sto znaci da ce *sync ostati na nivou na kom su trenutno, sve dok Sony/Microsoft/ostali ne odluce da to ubace u next gen konzole, kao sto obicno biva. Onda ce biti 4K televizora sa *sync tehnologijom.

Smesno je koliko su nVidia i AMD nebitni igraci a opet se prave da su bitni na PC trzistu koje se osipa iz godine u godinu.

Za te pare (~5000 evra), treba svaka igra da radi savrseno u ekosistemu za koji si dao pare. Ukoliko ekosistem ne postoji treba ga napraviti. To je ono sto Valve pokusava i sto proizvodjaci konzola vec imaju. Dati vise od 1000 evra na PC gejming je vec decenijama bacanje para.

Hm, očito se ne slažemo oko toga. Gsync za mene nije polovična tehnologija; to je tehnologija koja radi i radi odlično to što treba da radi. Kolika će biti popularnost i prihvaćenost iste zavisi od pletore drugih faktora.

Nije ništa čudno ni neobično da se kompanije muče da proguraju standarde. Da bi se ovako nešto izgurao kao standard, mora da podrži kompletna VESA/DisplayPort/HDMI ili koja već asocijacija gomile ogromnih imena okupljenih u konzorcijum. Tako, uostalom, i dobijamo sve te tehnologije koje dobijamo. AMD i Nvidia su nebitni igrači u tom svetu, pitanje je kojih su konzorcijuma članovi a i gde su članovi sa koliko uopšte doprinose i zato postoji teškoća da se to usvoji kao standard.

To me, zajedno sa tvojom pričom oko konzola, Sonija i Microsofta, vraća do moje priče zbog koje me pojedinci ne mogu očima videti u PC sekciji foruma. AMD, Nvidia, to nisu veliki igrači. Nasuprot uvreženom mišljenju da oni vedre i oblače PC industrijom i mogu da "nameštaju" svašta i potplaćuju silne developere, to jednostavno nisu u stanju da učine sa kintom koju zarađuju. Baš kao što ne mogu da ulete u neki Display konzorcijum sa 300 miliona dolara, nakon čega bi im se njihova varijanta "sync-a" usvojila brzinom kojom profesor Okultis poždere toplo pile u traperskoj krčmi nakon što se izmorio gledajući Velikog Bleka kako sistematično prebija 47 crvenih mundira i oslobađa lokalno utvrđenje. Naravno da će se slične tehnologije usvojiti i implementirati kada ih Microsoft/Soni/neko treće veliko ime budu progurali, jer oni daju stotine i stotine miliona u razvoj i definisanje novih standarda.

Pri čemu je i to složena priča i konzorcijumi imaju različite interese, suprotstavljeni su jedni drugima, koliko je samo frke bilo na relaciji HDMI vs Displayport između multimedijalne i pc industrije, različite kompanije učestvuju u konzorcijumima disproporcionalno svojoj veličini i snazi, pa tako Sony ima ogroman uticaj jer puno ulaže u razvoj tehnologija i više učestvuje od nekih imena koja su daleko profitabilnija, pa se njegova reč i više sluša i tome slično.

Nego, ja mislim da si se ti generalno u poslednje vreme silno razočarao u...nešto :) Ne mogu tačno da definišem u šta, svašta dočekuješ na nož i želiš da postane neki novi standard, pa kada se to ne desi onda kreneš all-out kontra tehnologije ili kompanije koja stoji iza nje. Mislim, nije realno da sada svi proizvođači monitora na svetu krenu da ubacuju *sync. Realno je koliko i da iskoriste neki megaizum koji neki naš lokalac osmisli u Kraljevu ili Leskovcu. To ne biva tako. Meni je dosta da u okvirima rascepkane gejming industrije imam izbor, lako ću ja da kupim IPS monitor sa G-syncom kad-tad, makar i od Acera ili Asusa, samo da ih bude. Uostalom, Samsung, Dell, HP i ostali su smorili :p
 
Nego, ja mislim da si se ti generalno u poslednje vreme silno razočarao u...nešto :)

Mislim da ce PC gejming da pukne ko zvecka. Mnogi gledaju na Valve kao glavnog negativca a zaboravljaju da nije bilo njih danas niko od velikih izdavaca ne bi ni razmisljao o PC-ju kao platformi vrednoj truda. Valve ne stoji bas najbolje, profit od prodaje igara stagnira, broj igraca koji kupuju AAA igre stagnira ili opada. SteamOS projekat izgleda lose u ovom momentu, a cini mi se da ukoliko ne pokidaju iz prve mogu da zaborave na dalje iteracije tih masina i operativnog sistema. To ce dalje da povuce Linux kao desktop OS u ambis. Android gejming takodje zavisi od nekih komponenata tog SteamOS-a tj. Vulkan API-ja.

Microsoft petlja i laze kako ih zanima PC gejming, ali oni jedva cekaju da propadne, da konacno preuzmu citavo trziste sa Xbox-om. Ostalo ce ionako preseliti u cloud i od Windows PC masina za obicne ljude napraviti polu-terminale i valjati njihov hardver.

AMD i nVidia ne kapiraju da za njih zivota nema van PC ekosistema. Microsoft misli da im PC vise ne treba u obliku u kom postoji vec dve decenije. OEM-i se bune zbog slabe prodaje ali i dalje slepo prate Microsoft i ugradjuje te njihove moderne abominacije od softverskih resenja. Na kraju ce sve zajedno Apple da ih sahrani na svim poljima ;)

Sa ovako pesimisticnim pogledom na stvari, smatram da ova tehnologija gsync nikako nije relevatna i da se za par godina niko nece secati da je ikada postojala.
 
Da li imas Glow na tom monitoru?.Ja porimecujem kada stavim na 60 hz i 144 hz ogromnu razliku u brzini.Cak i kada pometam mis primetim razliku.

Nemam nikakvih problema sa slikom. Jedini problem je taj što najviše mogu da ga poteram na 120Hz. Mislim da su drajveri GTX 660 krivi za to.
 
I uglavnom nisu tačna. :)

Steam još uvek eksponencijalno raste, osim naravno što kao i uvek kriju finansijsko stanje kao zmija noge da ne bi naljutili svoje korisnike kada bi videli koliko keša generišu, a koliko malo ulažu u bilo šta drugo osim u client, store i market, a istina je da samo od marketa, tj. od skinova, kutija i ključeva za otvaranje tih kutija drmaju para koliko i veliki mmo naslovi sa subsima. Ko prati steam market i statistike koje pokazuju koliko se kojih kutija, skinova, ključeva prodaje u 24h periodima može i sam to da zaključi :)

Što se tiče steamos-a kada su postigli dogovor sa microsoftom da im m$ neće praviti problema u budućnosti na win platformi, te da se u big picture mod može direktno butovati sa win-om i da se mogu prodavati steam machines sa win-om koje se direktno butuje u big picture mode, odustali su od napada na desktop segment, već sa steamos-om ciljaju isključivo za upotrebu u dnevnoj sobi i tu se priča završava, sve ostalo su njihove marketinške fore :). Dobili su šta su hteli od ms-a. A dobili smo i mi korisnici, jer se ms malo razdrmao.

Što se tiče steam-ovog rasta imate i broj istovremeno ulogovanih igrača na steam platformu, pre godinu i po dana ta brojka se vrtela između 7-8 miliona, sada se vrti između 10-11 miliona, što odgovara godišnjem rastu od 20-30% koji je takav je 4-5 godina unazad. ( https://steamdb.info/app/753/graphs/ dole u dnu...)

Što se tiče priče da se AAA naslovi loše prodaju na PC platformi, ni to nije tačno. Imate finansijske izveštaje od najačih izdavača, od EA, Ubisofta, Square Enix-a.

EA izveštaj:

http://analysisreport.morningstar.com/stock/research?t=EA&region=USA&culture=en-US&productcode=MLE

Non-GAAP net revenue of $693 million (down 11% year over year) came in above consensus and guidance of $640 million driven by the strong performance of PC games, FIFA Online 3, and catalog titles. Total revenue from consoles decreased 32% year over year to $325 million as the transition to a new generation of gaming consoles did not offset weaker prior-generation console revenue and the lack of new title launches in quarter. PC game revenue grew 34% year over year to $220 million and mobile gaming sales grew 5% to $126 million as the shift to the freemium model continued. Non-GAAP operating margin fell to 9%, down from 11% a year ago as the company spent more on R&D and stock-compensation expense due to EA’s higher stock price.

...expect to continue to benefit from the upgrade cycle to the current generation of consoles (Xbox One and PlayStation 4), the ongoing revitalization of PC gaming, and the growth in mobile gaming space.

Ubisoft izveštaj:

All very nice. But what's interesting to us is the way those revenues break down by platform. The PC accounted for 23 percent of Ubisoft's sales this quarter, an amount only (and only slightly) surpassed by the PlayStation 4, which totaled 27 percent of sales. Xbox One sales made up just 11 percent of Ubisoft's sales for the quarter, as did the Xbox 360 and PlayStation 3. The Wii U came in a distant last with three percent, and "other"—mobile and ancillaries—grabbed the remaining 14 percent. The PC's 23 percent share also represents a dramatic increase over the 14 percent of total sales last it achieved last year.

Jedini problem imaju hw proizvođači, jer gejming kompanije više ne žele da probijaju barijere i guraju inovacije koje bacaju na kolena hw, već ciljaju najširu gejming populaciju, te se sasvim fino mogu igrati i oni sa par godina starim konfiguracijama, uostalom to smo dobili i u poslednjoj generaciji konzola čiji se skok odlikuje u tome da igre koje su radile u 720p i 30fps na prethodnoj generaciji sada rade na 1080p u 60 fps u ovoj, bez nekog tehnološkog brut force-a koje su recimo donosile prethodne generacije.
 
Poslednja izmena:
Sto ne procitas iskustva korisnika Alienware Alpha konzole pod Windowsom, koja butuje u Steam Big Picture. Citavo iskustvo se raspadne onog momenta kada iskoci neka Windows greska, sto nije tako redak slucaj.

Bas se MS razdrmao, koristis najbagoviti OS u poslednjih deset godina koji ne ume ni ikonice da sacuva na desktopu a kamoli nesto drugo.

Što se tiče steam-ovog rasta imate i broj istovremeno ulogovanih igrača na steam platformu, pre godinu i po dana ta brojka se vrtela između 7-8 miliona, sada se vrti između 10-11 miliona, što odgovara godišnjem rastu od 20-30% koji je takav je 4-5 godina unazad. ( https://steamdb.info/app/753/graphs/ dole u dnu...)

Super. Jos 4 miliona igraca Dote koji kupuju skinove. Ne znam samo kakve veze to ima sa napretkom PC igara, posto ce ionako Blizzard Dotu da transformise u konzolnu igricu kroz Overwatch. Naravno, svi ce pratiti taj trend.
 
Poslednja izmena:
OK, kapiram šta želiš reći. rAMA, ne radi se ovde o kinti, ne gleda G@W kroz tu prizmu, već kroz napredak ili izostanak različitih tehnologija i tempo njihovog (ne)usvajanja. Iskreno, mislim da nisi u pravu, G@W. Nekako mi pre deluje da si postao svestan nekih novih aspekata i posledica rascepkanosti PC tržišta i (ne)značaja pojedinih igrača na njemu. Pa je to pojačano nekakvim prognozama i navodima trendova u narednih godina kada su u pitanju formati, čipovi, tehnlogije, plus nerviranaj što se Linux neće prihvatiti...

Meni iskreno sve to deluje da se stanje manje-više ne menja, i da se nerviraš oko nečega što nikada nije ni trebalo da bude ni u kakvim prognozama, čak ni najoptimističnijim. Profit od prodaje igara stagnira? Nisam siguran. Može biti da su igre jeftinije nego nekada zahvaljujući digitalnoj distribuciji, pa to utiče. SteamOS? Još u povoju sam govorio o beznačajnosti tog poteza. Microsoft petlja i laže kako ih zanima PC gejming, ali oni jedva čeka da propadne? What else is new, to rade od prvog Xboxa. Linux kao desktop u ambisu? Pa kada je Linux zagrabio više od 1% tržišta?

AMD i Nvidia bi svakako trebali da skapiraju da su neke stvari za njih veoma bitne u okviru PC ekosistema, ali to niti jedne niti druge treba da obavezuje da sada preuzmu kompletan PC gejming na sebe, niti su u stanju da to urade čak i kada bi htele. Ne mogu kompanije sa mizernih par stotina miliona evra u plusu u najoptimističnijem slučaju da vuku tako veliku kategoriju. Njihovo je da ponude nešto, kao što su sada ponudile svoje varijante *sync tehnologija, na ostalima je da vide da li će to da prihvate ili neće. Mnoge njihove stvari nikada niko neće prihvatiti, neke hoće.

Bitno je da *sync-ovi budu tu. Za par godina, ukoliko ne budu postojali, šta da se radi, ali sumnjam da neće postojati. Može samo da se desi da se nešto dogovore oko svega i da se tehnologija standardizuje, pa da se ponudi u okviru nekih drugih paketa, kao što je Killer LAN postao deo ponude na različitim gejming matičnim pločama umesto zasebnog proizvoda (integrisana mrežna u Gigabyte/Asrock pločama umesto kartice sa čipom). Sve i da nestanu za par godina, ionako monitore ne kupujemo često. A verovatno će se uvek naći neka firma koja će želeti da bustuje prodaju za par desetina ili stotina hiljada kroz gejming segment integracijom ovakve ili sličnih tehnologija...
 
Sve dok ove tehnologije ne zavrse u televizorima na koje se kace konzole i slicne sprave, one su statisticka greska. Pogotovo po ovim cenama i sa modelima koje izbacuju tri potpuno nebitna proizvodjaca monitora (tu Acer jos dodje najjaci igrac). Evo ko su znacajni proizvodjaci: http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS25636815. Ja ne vidim da neko od njih nudi gsync monitor.

Sto se tice ove sire gejming price, posto su ove tehnologije za sada najvise vezane za PC gejming, kao sto rekoh mislim da ce Apple opet da "redefinise" trziste. Do sada im nije bilo interesantno ali su najavili Metal za OSX sto znaci da ih zanima desktop gaming. Kada ponude SoC koji ce skalirati od smartfona do desktopa (verovatno nesto elegantno poput iMac pakovanja), to niko nece moci da prati. Microsoft, Sony, nVidia, AMD, Valve, svi ce postati inferiorni igraci tog momenta. Izbacice igre nad kojima cemo balaviti a cilj tih igara ce biti pokazivanje nadmoci.

Ono sto hocu da kazem je da su svi ovi sadasnji igraci na PC trzistu boranija, kao seosko fudbalsko prvenstvo. Onog momenta kada neko ozbiljan zaigra protiv njih, ima da ih ponizi. Google i Apple zajedno prave poprilicne probleme konzolama i PC gejmingu iako deluju na mobilnom trzistu, koje je komplementarno sa "ozbiljnim" napravama za igranje. Nove klince ne zanima PS4 i PC, oni se igraju na tabletu/mobilnom i taj trend ce da raste. Ide im na ruku sto su "velike" igre sve gluplje pa se razlika izmedju igara za mobilni i tih nazovi ozbiljnijih smanjuje. Uskoro necemo ni videti razliku osim kontrolne seme na koju ce se deca navici kao sto su se navikla na igranje pucacina na gamepadu ;)

Valve je kao lider na PC gejming trzistu imao jedinstvenu sansu da napravi nesto novo za sebe, da se obezbedi za buducnost. Kako stoje stvari oni nisu dovoljno bili zagrejani za tu pricu, godine su prosle a oni izbacuju poluproizvode koji su gori deal of Xbox One (konzola koja ne uspeva da se proda na globalnom trzistu). Da su uleteli sa punom crossplatform pricom, koja bi skalirala od ARM cipova do sad vec legacy x86 arhtekture, da su naterali studije koje razvijaju igre da podrze razlicite kontrolne seme na razlicitim spravama, e onda bi imali cemu da se nadaju. Nisu uspeli i sada ih ceka sudbina koja ceka sve ostale slabo prilagodljive. EA, Ubisoft, Sony, Microsoft, svi oni ce biti na testu. Ili ce da se prilagode mobilnom gejmingu ili ce postati neki novi Atari, Commodore, Sierra i tako ti bivsi giganti koji su ispusili lulu.
 
Pa verovatno si i sam svestan koliko samo resursa treba da se "uleti sa punom crossplatform pričom koja bi skalirala od ARM čipova do x86 arhitekture" ili "da se nateraju studiji da podrže različite kontrolne šeme na različitim spravama". U prvom slučaju, to zahteva da se privole silne kompanije koje su XY puta veće od Valve-a, u drugom slučaju da se developeri privole da razvijaju igre X puta duže i da gejmplej prilagođavaju različitim kontrolnim sistemima, što je uzaludan posao. I u smislu kvaliteta i finalnog proizvoda, i u smislu para koje bi trebalo uložiti. Valve to nije u stanju.

Opet, šta god da se desi na ostalim delovima tržišta, PC će imati svoju nišu gejminga. Meni uopšte nije neophodno da broj naslova na njemu raste tempom koji će ispratiti rast broja naslova na mobilnim platformama ili nečemu trećem. Čak mislim da je kontraproduktivno siliti PC tržište da prati te nenormalne trendove. Opet kažem, mislim da si se upleo u fatalističko razmišljanje kakvo je verovatno uvek postojalo kada je PC bio u pitanju u pojedinim trenucima razvoja u odnosu na tada navodno dominantnije platforme, pojačano celom problematikom pada tražnje za PC računarima generalno. Apple, Google i ostali neće uletati u gejming, barem ne onakav kakvim ga mi podrazumevamo, upravo iz razloga jer je to previše sitna stvar za njih. Nama deluje da je to puno; oni vide koliko ko tu zarađuje i na koji način i samo se nasmeše i okrenu glavu, i posvete pumpanju svojih cena na berzama lupetanjem o kvazirazvoju nekih naočara, virtuelnih realnosti ili automobila.


Što se tiče tehnologija, one nikad neće završiti u televizorima dok ih ne poguraju Sony ili Microsoft. Mislim, nisu uopšte kompatibilne industrije, sasvim drugi konzorcijumi kontrolišu šta se implementira u televizore, a šta u monitore. A kako nisu njihove tehnologije, neće ih pogurati nikada. Zašto bismo se mi trebali opterećivati time? I nisu samo tri proizvođača; imaju svoje modele Acer i Asus, ali imaju ih ili će imati svoje varijante i Samsung, Dell, Benq, Philips, Viewsonic, AOC. Plus će Freesync modela biti još više, od strane još šireg spektra proizvođača (npr. LG). Što se tiče spiska proizvođača monitora i kako tu stoje stvari, nemoj se njime opterećivati. To su listom oni što isporučuju milione monitora korporativnim korisnicima širom sveta i količine im generišu desetina i desetina hiljada onoga što zavaljaju raznim Telekomima i tržnim centrima. Ovo što mi kupujemo nema veze sa time. Naprotiv, stanje može samo da ih natera da energičnije usvoje nešto novo u pokušaju da ponude bolji proizvod kupcima i steknu konkurentsku prednost.
 
Poslednja izmena:
Velike kompanije isključivo gledaju kroz kintu i to se neće promeniti. AAA naslovi će uvek ciljati najšire mase i najširi broj uređaja dostupnih širokim masama ili će služiti kao promocija vlastitih servisa... ni to se neće promeniti.

Tako će biti sve dok se ne promeni celokupni društveni sistem na ovoj planeti (da, na celoj planeti, jer dokle god je jedan deo planete koncipiran isključivo na profitu, halavosti, gramzivosti i "Survival of the fittest" konceptu ostatak planete neće imati šanse, jer će se ovaj prvi iako nije human, već životinjski i biološki, tehnološki razvijati brže i vrlo brzo "osloboditi" ostatak planete), dotle će pobeđivati pare, a ne otvorenost i "community", ili će se upravo te kompanije iskorišćavati otvorenost i zajednicu za vlastitu zaradu, a po meni najgore kompanije su one koje svojim marketingom uspeju da ubede konzumente da one rade u njihovom interesu u borbi protiv "zlih" kompanija, za otvorenost, a istina je ta da im je to jedina ulazna karta na tržište ili izlazak iz finansijskih problema, a ako uspeju da uđu na tržište i postanu oni koji mogu da diktiraju standarde, brzo će i zaboraviti svoju marketinšku bajku, jer je tržište i koncipirano na taj način da će ti novi lideri gledati kako da zatvore standarde i sačuvaju svoj novostečeni status, jer su do tog trenutka već narasle toliko da ne odlučuju jedna ili dve osobe, već bordovi, grupacije i akcionari.

Granice će se pomerati taman toliko koliko je potrebno da ne bi zaostajali za konkurencijom, a pri tome da bi imali dovoljno da ponude konzumentima zamenu za zastarelu opremo, više od toga im nije isplativo. Cevat kada je gurao granice sa cryengine-om, to je radio očekujući da će mu to doneti pare i cod igrače, ali se preračunao i pukao, jer je mali deo tržišta bio spremno za pomeranje granice.

Što se tiče gejminga, više nisu devedesete, više ne možeš da zatvoriš 4 klinca u podrum i dobiješ "AAA" naslov, tržište se promenilo i vrte se ogromne pare, za AAA naslov su potrebne desetine miliona dolara i ogromni skupi i školovani timovi i te pare se moraju opravdati i oploditi. Originalnost se može tražiti kod malih indie timova koji rade za svoju dušu, ali i oni te projekte rade (lagali sebe ili ne) da bi stekli iskustvo za rad upravo u korporacijama koje drmaju tržištem, a eventualno ako bi se njihov rad pokazao uspešnim okrenuli bi se brzo razmišljanjima o profitu, zapošljavanju jeftinih timova iz Istočne Evrope, Indije i Pakistana da rade projekte u njihovo ime :)
 
Poslednja izmena:
A manjee kompanije ne gledaju kroz kintu? Bas zato sto ne gledaju kroz kintu, pokusavaju da nas oderu svaki put kada naprave nesto umesto da poguraju svoju novu tehnologiju. To rade i AMD i nV i u ovom slucaju, a prate ih i proizvodzaci monitora. I posle ljudima nije jasno zasto se tehnologije zaborave umesto da postanu standardi...

Sto se igara tice, vecina igara se pravi za konzole pa se portuju za PC, pogotovo ove AAA koje rade ti "skupi timovi" i onda to 2-3 "jeftina jadnika" krpe godinama. A gde je tek ona gomila igara kao sto su skyrim ili fallout koje nisu igrive bez modova? Ako im je manja zarada nego sto su ocekivali, za to su sami krivi i da nemaju fanove koji slepo kupuju te igre, ne bi uspeli ni da izvuku ulozeno.
 
Da osvezimo malo temu. :D

LG se sprema za proizvodnju curved 34" IPS 3440x1440 144Hz panela tokom 2017. (http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/35.htm#lg.display_144hz). Ovde se spominju jos par zanimljivih panela od LG-a i Samsung-a (http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/35.htm#panels_update).

AOC AGON AG271QG, jos jedan novi monitor (IPS/AHVA 27" 1440p 165Hz G-Sync), koji treba da se nadje u prodaji tokom jula (http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/35.htm#aoc_ag271qg).

Meni licno najzanimljivije deluju neki od buducih AU Optronics panela (http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/35.htm#auo_panels_june):
- curved 35" VA 3440x1440 200Hz
- 31,5" VA 2560x1440 144Hz
- 1080p (25" i 27") i nesto kasnije 1440p 240Hz. Oba su verovatno TN, ali ih svakako vredi spomenuti
- nesto ranije je vec najavljen 27" IPS/AHVA 4k 144Hz panel
 
4K, 144hz, G-Sync, HDR..mogu da zamislim koliko će ovo da košta..

Šta ti čekaš konkretno ?
 
Cekam isto to samo najmanje 32"-34" sa boljim panelom. Jednostavno zelim da budem apsolutno zadovoljan i da me takav monitor sluzi par godina ako ne i vise.
 
Pametno, to i jeste ono što treba. Međutim, ipak mislim da je još pametnije uzeti neko prelazno rešenje, tipa 27" 1440p 144 hz gsync, jer ovo neće skoro, a takvo "prelazno" rešenje će potrajati 3-4 godine bez problema, tim pre što još neko vreme neće biti dovoljno smislenog hardvera koji će zahtevne igre poterati u preko 60 fps u 4k rezoluciji. Naravno, kroz par godina, kada se i cena malo bude prizemljila, treba ići na neki 32" 4k ultimate model.
 
Evo sada gledam bas bice HDR monitora sa 10 bit panelima sa G Sync, 2560x1440 rez. 144Hz. Problem je sto sam ja 27" odavno prevazisao a jos sam na 16:10 i taj 16:9 mi dodje jos manji.
Ultra Wide mi uopste ne lezi mada postoji mogucnost da se prosto iznerviram i uzmem tako nesto.

Ovaj put uopste nemam izbor a znam sta hocu. Kada sam moj monitor kupovao znao sam sta kupujem a i dan danas sam prezadovoljan pogotovo su kvalitetom slike.

Oni izgleda i ne nameravaju da naprave monitor 32-34" sa 16:9 odnosom u 4k varijanti. 32" cak i sa QHD bi bio odlican ali takav monitor nema, zapravo vidjao sam BenQ model ali
nazalost nema ni jednu od karakteristika koje su mi gore neophodne.
 
LG 34UC79G ja uzimam ovo zbog simulacija, od kad to teram shvatio sam svoje postojanje sto je divno :D
 
Nazad
Vrh Dno