Šta je novo?

144 Hz IPS uskoro

Potrebna je amd grafika jer nvidia nece da implementira doticni. Sto i jeste poenta Space beer-ovog posta.
I jeste otvoren standard.
 
Veci je problem sto OEM ovde naplacuje premium nego sto nVidia uzima ekstra od modula i tehnologije. Ovo drugo je neminovno, ali ROG brand i slicno je nesto bez cega bi mogli da zivimo. Sve dok se ovi monitori prodaju samo pod tim izmisljenim gejmerskim brendovima ne mozemo ocekivati trzisnu zastupljenost i uspeh bilo koje od ove dve tehnologije. Mora to da sidje u narod i da postane standardna oprema nekog boljeg Dell monitora.

Ko ima da plati 550 evra za ovakav jedan monitor bolje da doda jos 200 evra za najbolje moguce iskustvo, sto je u ovom slucaju Gsync. Kada padnu cene na razuman nivo onda moze pricati o neisplativnosti Gsync tehnologije.
 
Poslednja izmena:
Pa ovaj Asus ROG iz Light-ovog poslednjeg posta ne bi trebalo da ima neki veliki kompromis.
Bice valjda review za nekih mesec dana pa cemo da vidimo ali ako cena bude 750 evra to je jos i ok :)
Po meni to bi trebalo da bude najkompletniji gaming monitor do sada.

750 evra za raspali "gejming" monitor je okej? Znas li ti koliki Sony televizor sa dobrim odzivom mogu da kupim kod Madjara za te pare?

Gaming monitori su kao i sve ostalo gaming sto se prodaje za PC, precenjeno djubre na koje se prze petnaestogodisnjaci. Nebitno da li su misevi, tastature, slusalice, maticne ploce sa plasticnim oplatama kulera u obliku snajpera ili ovi monitori.
 
Definicija otvorenog standarda je kompatibilnost po defaultu.

FreeSync je prilagodjen za AMD grafike i zamisljen je kao "odgovor" za G-Sync samo za AMD grafike.

Da li licenca treba da se plati ili je neko daje "free" ne pobija cinjenicu da je standard svakako zatvoren.


Takodje, ako postoji mogucnost implementacije zasto bi neko pogotovu envidija usvajala FreeSync kada ima svoj proizvod koji je superiorniji od konkurentskog a takodje
jako bitna stvar je da je G Sync ugledao svetlost dana dosta ranije nego FreeSync. To o cemu vi pricate je totalni apsurd.

I ovo sto G@W govori vezano za OEM je apsolutno tacno.
 
An open standard is a standard that is publicly available.

Sto ovo jeste. Besplatno je i otvoreno na koriscenje svim developerima. Nvidia bi mogla da ga usvoji jer:
1) Ne kosta ih nista.
2) Daju korisnicima mogucnost da biraju koji monitor hoce, nisu limitirani.

Zasto nece da implementiraju: (imo)
Jer 100$ naplacuju modul ciji hardver kosta verovatno manje od 10 dolara.
 
Potrudi se malo da razumes kako funkcionise trziste, poslovanje pa kad to shvatis to sto si sada naveo
zvucace ti kao bajka ;)

Koliko ih taj modul kosta mi ne znamo, znamo samo da je kompletno najbolje resenje koje danas ima u ponudi.

P.S. Nesto sto ima ogranicavajuci faktor u samom startu ne moze da bude otvoren standard.
Mogucnost sirenja tog standarda je sasvim nesto drugo.

Mantle je otvoren standard ali radi samo na AMD grafikama? Jel tako bese? :)

G-Sync je kompletno zatvoren standard, baziran na hardverskoj podrsci dok FreeSync nije i samo tu je vec ogromna razlika u siroj primeni.

Jos nesto, cak kada bi i postojala mogucnost da jedan monitor podrzava FreeSync i G-Sync, od takvog monitora bi imali benefit samo vlasnici geforce kartica, dok bi vlasnici AMD kartica
samo mogli da koriste FreeSync, u daljoj polemici dolazimo do toga kao sto sam vec rekao da je to sve jedan apsurd, da ne kazem glupost.

Sta ce nekom FreeSync kada ima G-Sync koji je kompletno resenje. Stvarno ne razumem takve izjave.
 
Poslednja izmena:
Bajka? Zasto? Ako AMD moze da razvije HBM sa hynixom i da ne lupaju lupaju licencu Samsungu za proizvodnju iste. Ako ne lupaju licencu za svaku kartu na koju nvidia stavi HBM, sto ne bi mogla nvidia da implementira freesync na svoje karte, a ne kosta ih nista?

Q: Sta ce nekom Freesync u monitoru kada ima G-sync?
A: Jer mozda ne zeli da bude ogranicen na nvidia karte dok god ima taj monitor, mozda zeli da naknadno uzme AMD kartu, a da mu monitor ne bude beskoristan.

Q: Sta ce nekom Freesync podrska u grafickoj karti kada ima G-sync?
A: Jer recimo imaju Freesync monitor i AMD kartu, a za sledecu seriju oce nvidia kartu, i ne zele da menjaju monitor.

Razlog za korisnike da imamo izbor je mnogostruki. Fazon je sto nvidia nema finansijskog interesa od toga, a AMD i da oce ne moze da implementira G-sync.

Mantle radi samo na AMD grafikama jer nvidia nije htela da implementira mantle podrsku, kao i Freesync.
 
Poslednja izmena:
@Dark_Messiah
Izgleda da se nismo razumeli.

Freesync je VESA uzela kao standard DP 1.2a specifikacije, tako da je slobodan za sve proizvođače hardvera. Pored AMD-a, i intel će implementirati podrišku u svoje čipove. Tako da i nVidia može pored podrške za G-sync u svoje karte naredne generacije da ugradi i Freeync, a prozivođači monitora nude i jedno i drugo, pa će kupci odlučiti šta im više odgovrara. Nisam ni očekivao da proizvođači monitora prave monitore koji podržavaju i FS i GS, već da to uradi nVidia sa svojim kartama.

Kad smo kod Mantle-a, niko osim AMD-a nije hteo da ga podrži. Međutim, AMD ga je otvorio i on je preko noći postao Vulkan koga odjednom podržavaju i intel i nVidia i ARM vendori :D
 
Skraticu pricu i stavicu tacku na ovu polemiku jednom recenicom. Ko ovo ne razume ne treba o trzistu i poslovanju uopste da polemise.


Trziste-ponuda-poslovanje.

Izbacio sam prvi, imam svoje, imam bolje!
 
To i dalje ne mijenja cinjenicu da je FreeSync open standard.
 
I da kao otvoren standard će da pobedi, usavršen i možda pod drugim imenom.
 
Neverovatno mi je da ljudi priželjkuju da pobedi inferiorniji standard samo zato što je "otvoren", a istovremeno je proizvod ultraskup ali jeftiniji 50-100 evra od konkurentskog proizvoda koji je bolji. Nemam para ni za Ferrari ni za Porsche, pa ću da širim okolo da je Porsche bolji jer je jeftiniji :d
 
Poslednja izmena:
O kakvoj pobedi pričaš? Šta god se bude prodavalo, to će se i proizvoditi. I Freesync i G-sync monitori, i nešto treće ako neko bude hteo da pravi.

A to da nema razloga podržavati otvoreni standard, samo zato što postoji vlasnički koji je bolji, neću ni da komentarišem
 
Ma, za 144hz monitore ti treba skupa masina,
pa ko ima love za te stvari, ima i za G-Sync,
nece valjda sada da stedi sa Freesync,:trust:
za ostale je taj Freesync, i sve "ovce" namirene i na broju.:D
Hteli smo kapitalizam, imamo i kapitalizam ( iako i u socijalzmu ne bi bilo nista drugacije):sceptic:
 
A to da nema razloga podržavati otvoreni standard, samo zato što postoji vlasnički koji je bolji, neću ni da komentarišem

Naravno da ima - ukoliko je bolji, ukoliko donosi kvalitetnije rešenje, ukoliko omogućava bolji prihvat određenje tehnologije...Freesync ništa od toga nije. On je samo maaaalkice jeftiniji od G-Synca i to je to. Kao što reviewsrb reče odmah ispod kvotovanog posta, ko ima love za te stvari sasvim sigurno neće da ide na slabije rešenje. A onda će fanovi da kukaju na zlu Nvidiju "koja gura svoju tehnologiju" i "potplaćuje developere/reviewere/partnere" jer im neće biti jasno kako to da jeftiniji nije pobedio...
 
Nije samo jefitniji. To sto je otvoren znaci da mogu svi da ga implementiraju, i ako bi pobedio, ne bi morali da uparujemo monitor sa grafickom. I ako bi pobedio, svi bi radili na tome da se taj jedan standard poboljsa. To je, za mene, mnogo bitnije od cene. Nervira me sto ako uzmem gsync monitor sad, nije tako lako kao pre da predjem na amd graficku. To trenutno vazi i za freesync, ali ce on lakse da se prosiri.
 
Naravno da ima - ukoliko je bolji, ukoliko donosi kvalitetnije rešenje, ukoliko omogućava bolji prihvat određenje tehnologije...Freesync ništa od toga nije. On je samo maaaalkice jeftiniji od G-Synca i to je to. Kao što reviewsrb reče odmah ispod kvotovanog posta, ko ima love za te stvari sasvim sigurno neće da ide na slabije rešenje. A onda će fanovi da kukaju na zlu Nvidiju "koja gura svoju tehnologiju" i "potplaćuje developere/reviewere/partnere" jer im neće biti jasno kako to da jeftiniji nije pobedio...
nVidia i potplaćuje. Može isto tako da pređe u Freesync i da radi na njegovom unapređenju. Za DX12 svoje nesposobne karte guraju da imaju bolje rezultate nekoristeći šta je dostupno.
Nego koristite šta mi možemo.
Pri tome ne znam šta ti braniš nVidia poslovanja, i pričaš da ne potplaćuje za ovo ili ono, kad to rade, kad ima milion primera takvog ponašanja. I kad to rade firme da zadrže svoju dominaciju.

Već pomenut kapitalizam ne funkcioniše kako se reklamira, a to je da podstiče inovaciju i konkurenciju. Sa samo dva proizvođača procesora i grafičkih kartica, postoji samo iluzija konkurencije. I nijedan neće da pusti drugog da propadne jer im trebaju.
 
Inovacija se podstiče tek kada prodaja, tj. profit opada. A kapitalizam teži za ukrupnjavanjem kapitala. Samim tim, konkurencija se smanjuje, sve dok se ne desi neka vantrzisna intervencija ili tržište za te proizvode jednostavno nestane.
 
Ma, to je teorijski kapitalizam,
u praksi je,
ako imas love, imaces i ono sto zelis, (oni ce to i napraviti),
a, ako imas manje love, imaces i to, i to ce napraviti,
a, ako nemas love,
e, pa, smislice oni nesto i za njih, pa mozda bude i "kao" free,
i, na kraju svi zadovljni i srecni, a ovi "kapitalisti" su najsrecniji.:D
Tako, stedi na cigare, i kupis taj 100E, skuplji G-Sync i onda i ti mozes da budes srecan i zadovoljan.:banana:
 
Nije samo jefitniji. To sto je otvoren znaci da mogu svi da ga implementiraju, i ako bi pobedio, ne bi morali da uparujemo monitor sa grafickom. I ako bi pobedio, svi bi radili na tome da se taj jedan standard poboljsa. To je, za mene, mnogo bitnije od cene. Nervira me sto ako uzmem gsync monitor sad, nije tako lako kao pre da predjem na amd graficku. To trenutno vazi i za freesync, ali ce on lakse da se prosiri.

Zasto ga onda svi ne implementiraju, posto je otvoren standard i slobodan za sve? Zasto placamo ekstra za kojekakve gaming monitore, zasto svaki solidniji monitor nema Freesync podrsku koliko je hardver monitora u stanju da podrzi? Izem ti ja taj standard koji nije standard, koji retko ko implementira u svoje proizvode.
 
Može isto tako da pređe u Freesync i da radi na njegovom unapređenju.

Freesync ne može da bude napredniji od ovoga što trenutni jeste bez namenskog čipa u monitoru, to je ono što ga limitira.

Za DX12 svoje nesposobne karte guraju da imaju bolje rezultate nekoristeći šta je dostupno.

Ni jedna DX12 karta trenutno ne podržava sve DX12 specifikacije, svakoj fali nešto od njih, stim da se neke softverski mogu podržati kroz drajvere, druge baš i ne. ;)

Uostalom to je i Robert Hallock pre koju nedelju potvrdio:

This lead to some people critisizing NVIDIA, but Hallock, in response to a Reddit thread revealed that the Fury X is also missing a number of DX12 features, claiming that there is no “full support” for DX12 on the market today.

I think gamers are learning an important lesson: there’s no such thing as “full support” for DX12 on the market today.” said Robert and continued:

Here is the unvarnished truth: Every graphics architecture has unique features, and no one architecture has them all. Some of those unique features are more powerful than others.
 
Poslednja izmena:
Zasto ga onda svi ne implementiraju, posto je otvoren standard i slobodan za sve? Zasto placamo ekstra za kojekakve gaming monitore, zasto svaki solidniji monitor nema Freesync podrsku koliko je hardver monitora u stanju da podrzi? Izem ti ja taj standard koji nije standard, koji retko ko implementira u svoje proizvode.

Nisam rekao da je freesync bolji od gsyunc-a, svakako je bolje da bolji pobedi, pa makar placali vise. Ali open standard ima neke prednosti, koje nisu samo "jeftiniji je", to je bila poenta. Mene najvise brine da u buducnosti kad budem hteo da menjam graficku, da treba i da razmisljam o novom monitoru.

Mene recimo zanima zasto se ne izbaci monitor koji podrzava obe tehnologije? Jel postoji neka realna prepreka za to?
 
Zanimljiv utisak:
One final topic to address is something that has become more noticeable to me over the past few months. While G-SYNC/FreeSync can make a big difference when frame rates are in the 40~75 FPS range, as you go beyond that point the benefits are a lot less clear. Take the 144Hz ASUS ROG Swift as an example. Even with G-SYNC disabled, the 144Hz refresh rate makes tearing rather difficult to spot, at least in my experience. Considering pixel response times for LCDs are not instantaneous and combine that with the way our human eyes and brain process the world and for all the hype I still think having high refresh rates with VSYNC disabled gets you 98% of the way to the goal of smooth gaming with no noticeable visual artifacts (at least for those of us without superhuman eyesight)
S druge strane kada se pogledaju liste monitora, vidimo da Freesync nudi malo veći izbor. Na stanu to što već za 150€ može da se kupi FullHD Freesync monitor :)
https://en.wikipedia.org/wiki/FreeSync#List_of_FreeSync-compatible_monitors
https://en.wikipedia.org/wiki/G-Sync#List_of_G-Sync-enabled_monitors
 
Ajde da vidimo da to zazivi kod svih. Dobro je sto postoji AOC budzet model koji podrzava Freesync. Ali i dalje sam skeptican. Problem AMD i nVidije je sto se oni igraju u vakumu. Neko izbaci jednu tehnologiju pa posle ovaj drugi sustize. Obicno su cene iste ili priblizne za njihove tehnologije. Tipa, nVidia nesto zaceni 1000 evra, AMD to prodaje za 900 evra. Nema veze sto bi i jedni i drugi trebali da od toga naprave nesto standardno, oni se ganjaju na prostoru koji je sve manji i kako vreme prolazi sve manje bitan. Slican odnos AMD ima i sa Intelom. To moze tako na desktop trzistu gde su pocistili konkurenciju tokom godina ali ne moze na mobilnom gde ima mnogo vecih i jacih igraca, gde jedan Intel spaljuje milijarde da bi imao par procenata trzista.
 
Zanimljiv utisak:

S druge strane kada se pogledaju liste monitora, vidimo da Freesync nudi malo veći izbor. Na stanu to što već za 150€ može da se kupi FullHD Freesync monitor :)
https://en.wikipedia.org/wiki/FreeSync#List_of_FreeSync-compatible_monitors
https://en.wikipedia.org/wiki/G-Sync#List_of_G-Sync-enabled_monitors

Taj proizvod od 150-200 evra je promašaj. Nisu Free/G/Sync tehnologije jedina stvar po kojoj se proizvod prepoznaje - treba ponuditi kvalitetan monitor po svim pitanjima, jer to traži publika kojoj je uopšte stalo do G/Free/Sync tehnologija, i koja kao takva kupuje kvalitetnije proizvode. Ovo je kao da u Toyotu Yaris stave električni gepek - ljude koji kupuju u toj kategoriji to ne zanima, niti je to potrebno takvom automobilu. U proseku, nema jeftinijih ni jednih ni drugih od 500-600 evra i to je ono što je bitno. Skupo je. I kada je skupo, nema suštinski nikakve razlike da li je nešto skuplje 50-100 evra. Ujedno je to i razlog zašto je na strani Freesynca "veći izbor." Ja bih pre gledao gde su kvalitetniji monitori, a definitivno je to na spisku G-Sync proizvoda...



nVidia i potplaćuje. Može isto tako da pređe u Freesync i da radi na njegovom unapređenju. Za DX12 svoje nesposobne karte guraju da imaju bolje rezultate nekoristeći šta je dostupno.
Nego koristite šta mi možemo.
Pri tome ne znam šta ti braniš nVidia poslovanja, i pričaš da ne potplaćuje za ovo ili ono, kad to rade, kad ima milion primera takvog ponašanja. I kad to rade firme da zadrže svoju dominaciju.

Sada bih ja, ako bih hteo da diskutujem kao ti, trebao da redom sve ljude ovde propitujem zašto žele Freesync kada G-Sync radi bolje, tj. zapravo radi i eliminiše artefekte u potpunosti, a ne samo delimično. I naravno da zaključim kako je AMD nesposoban, kako standard ne valja, itd. itd.

Najbolje da Nvidia ima para da potplaćuje developere koji za kvartal obrnu više para nego Nvidia za godinu ili dve, ili da potplaćuju Intela i koga sve ne...Ne kažem da se to ne dešava, ali sam prilično uveren da se to ne dešava u obimu i na način za koji svi misle da se dešava uzimajući priče sa neta zdravo za gotovo...
 
Nisu mi jasni tvoji stavovi. Očigledno je da postoji pristojan izbor Freesync monitora, i biće ih još više. Neko hoće IPS, neko 144 MHz, neko 1440p ili 4K, neko 21:9, neko (skoro) sve to, a neko samo hoće da ima jeftin FS monitor. I tebi smeta što korisnici imaju izbor? Meni npr. ne treba kvalitetan monitor (da ne bude zabune, znam razliku između Benq krntije od 100€ i profi IPS monitora od 350€, pošto oba koristim svakodnevno), ali bih pre kupio monitor od 150€ sa FS-om, nego od 120€ bez FS-a, iako znam da ga neću mnogo koristiti, a i nije mi toliko bitna ta opcija.

Da, G-sync je bolji od Freesync-a, ali i malo skuplji. Pri tom je Freesync bolji od ničega, i malo skuplji od "praznih" monitora. Tako da svako može da uzme šta mu odgovara. Prigorovri nVidia-i idu zbog toga što ne želi da podrži VESA standard i da svojim korisnicima dâ izbor prilikom kupovine monitora.
 
Prigorovri nVidia-i idu zbog toga što ne želi da podrži VESA standard i da svojim korisnicima dâ izbor prilikom kupovine monitora.

Ti rece da odlicno poznajes poslovne poteze a opet se ponavljas.
Vrati se ponovo na moj post i procitaj vise puta na glas :)

Ovo oko navijanja da losiji standard zazivi ne umem ni da objasnim.

Oduvek sam se pitao da li je to do naseg srpskog mentaliteta ili je tako svugde u svetu?
Koliko mogu da primetim taj sindrom je poprilicno izrazen kod nas. Hajde da srusimo kvalitet, ono sto je bolje, ostavicemo gore i velicacemo kao da je vrhunski proizvod.
Po tom principu nam i u zemlji sve tako funkcionise pa nije ni cudo procitati ovakve izjave. Zastrasujuce.

Da nema G Sync ne bi postojao ni FreeSync. Da Envidija nije nasla nacin da gejmerima ponudi fluidno igranje danas ne bi imali o cemu da polemisete i terate mak na konac.
Kao sto neko rece rec je o tome da jedan brend u ovom slucaju Envidija izbaci nesto, AMD odmah pokusava da prati. Na stranu sto to nije ni blizu isto ali je neka alternativa. I to je nesto.
Kome to odgovara neka kupi. Za svaku robu postoji klijentela.
 
Mešaš babe i žabe. Razumem zašto insistiraju na svom (zatvorenom) patentu, ali kritikujem(o) ih zato što ne podržavaju zvanični standard. Npr. kada su pokrenuli CUDA priču, napravili su odličan posao, i u mnogim sličajevima CUDA ima prednost u odnosu na openCL. Ali su ipak podržali openCL, tako da korisnici imaju izbor.

I zašto misliš da Freesync-a ne bi bilo bez G-synca? Kad su ljudi pričali da low-level API ne bi zaživeo bez Mantle-a, mnogi su pričali da je zapravo nVidia pogurala tu (DX12) priču. Ako je tako, možda je i AMD imao ideju za Freesync pre 10 godina, samo su je tek sad implementirali :D

I nije mi jasno zašto stalno naglašavate da je ovo "ili" izbor. Ne vidim razlog zašto ne bi postojale obe tehnologije, a korisnici uzimali šta im treba.

Ako već povlačite paralele, onda pogledajte softver. Npr. MS Office je nesumnjivo bolji od libreoffice-a, pa opet ovaj drugi ima oko 100 miliona zadovoljnih korisnika. FOSS u većini slučajeva nije "kvalitetan" kao vlasnički softver, ali ima svoje prednosti i ljudi ga koriste s razlogom. I ljudi ne kritikuju kompanije što naplaćuju svoj softver, već što npr. ne podržavaju standardne formate ili API-je (.odt, .stp, openGL...). Ako ne razumete potrebu za standardima, ili mislite da to usporava razvoj, onda ne znam šta da vam kažem.

P.S. Mogli bi moderatori da premeste poslednjih par strana u G.sync/Freesync temu
 
Nazad
Vrh Dno