Šta je novo?

Intel Skylake

Ono sto mene interesuje... da li uzeti Skylake cim bude dostupan ili cekati jos "malo" i videti sta ce AMD sa Zen arhitekturom da stavi na sto...
 
Koliko vidim imaš Q9550 kao i ja, pratim malo stvari za Skylake jer ću vjerovatno uzimati njega, ali tek negdje sledeće godine. Kad izlazi taj AMD Zen i da li se očekuje da bude malo veći iskorak ili će i dalje da bude slabiji od Intela? Čitam sad za njega da očekuju "40% higher performance per clock cycle than today's Bulldozer".
 
Ne menjam dok procesor ne postane usko grlo da sa grafom izvucem igriv FPS 1080p na pristojnim detaljima, do tada nista, ne isplati se.
 
Zen bi trebalo po jezgru da bude malo slabiji od skylake-a (10-20%), ali ce biti 8 core varijanti, sto intel nece dati u consumer segmentu nikad.
 
4790K nije los procesor ali nekako mi se cini da je ipak malo skuplji.
O njemu sam razmisljao ali su ulaganja prevelika.
 
Ne vidim poentu pored 4690k, barem za gaming. Nista mu ne fali, osim sto se bez razloga placa veca cena.
 
po meni ne vidim ko bi imao benefita od skajlejka,dok su ove cene.cak i onaj ko prelazi sa 775/am2+/3 pre zbog cifara da ide sad na haswell.kad i ako se unormale cifre da se razmotri opet.ko je na sendi/ajvi/haswell nema niti jedan razlog.ja necu sigurno,jedino mozda pojurim 4790k ovih dana,smori me bre 4770,uzasno dosadan procesor. :)
 
Pa cu da ti "jorgovani" dele kuciste sa non K seljakom :d
 
po meni ne vidim ko bi imao benefita od skajlejka,dok su ove cene.cak i onaj ko prelazi sa 775/am2+/3 pre zbog cifara da ide sad na haswell.kad i ako se unormale cifre da se razmotri opet.ko je na sendi/ajvi/haswell nema niti jedan razlog.ja necu sigurno,jedino mozda pojurim 4790k ovih dana,smori me bre 4770,uzasno dosadan procesor. :)

Cena DDR4 rama bi mogla da presudi...taman kad se normalizuje.
 
Poslednja izmena:
po meni ne vidim ko bi imao benefita od skajlejka,dok su ove cene.cak i onaj ko prelazi sa 775/am2+/3 pre zbog cifara da ide sad na haswell.kad i ako se unormale cifre da se razmotri opet.ko je na sendi/ajvi/haswell nema niti jedan razlog.

Onaj koji je već promenio nekoliko Haswell procesora. :d
 
dobro,mi nenormalni se ne racunamo kao generalno pravilo valjda? :)

kasa:

ma prosto mu bilo,ali me tacno tuga uhvati kad se negde zeznem i upalim npr hwmonitor da nesto drugo iskontrolisem i vidim nekih 40-50 stepeni,kloker u meni zavristi od muke.jos sam stavio vent i pumpu da idu na 100 posto na 60c da se kao tripujem da je frka. :) tako da ako hoce ovog smaraca za neki 4790k ili lep 4770k i neku normalnu doplatu,neka nosi srecan mu bio.
 
Sad nešto gledam, moj prvi Haswell je bio i5-4570 kojeg sam kupio 28.10.2013 za 18.400 din. :) Prodam ga čim se pojavio G3258...nikad neću oprostiti sebi...ali morao sam da ga probam, pa onda G1820, pa posle njega i5-4690K, pa opet G3258 kojeg sam nedavno ubio zajedno sa pločom, tako da mi je ovo sad treći G3258. :D

Realno - Skylake! :d
 
Poslednja izmena:
e to je vec jako lepa novost,nisam znao da se cene tako rapidno idu ka normalnim.nadam se da ce ih ispratiti i maticne i procesori,jer je launch cena 6700k blago receno skandalozna.
 
Još ako IPC performanse budu primetno bolje u odnosu na Haswell(20-30%), eto veselja.
 
pa video si da nisu.standardnih 10 posto,kasicica kao i do sad.
 
Zen bi trebalo po jezgru da bude malo slabiji od skylake-a (10-20%), ali ce biti 8 core varijanti, sto intel nece dati u consumer segmentu nikad.
Što otvara pitanje šta se više ispalti, tih 10-20% po jezgri ili 8 jezgri. Ali još je rano za procjene, zavisiće od potreba novih aplikacija i igara a i od cijena tih platformi. Više će se znati sledeće godine.
 
e to je vec jako lepa novost,nisam znao da se cene tako rapidno idu ka normalnim.nadam se da ce ih ispratiti i maticne i procesori,jer je launch cena 6700k blago receno skandalozna.

Cene navedene u leakovima su u kanadskim dolarima, da ne bude zabune.
 
Da, bice verovatno ista cena ili marginalno veca. Intel drzi svoje cene konstantno. E sad jedino sto nas je usrao jak dolar u odnosu na evro. Mada to je i njima problem vise nego dobra stvar.
 
@ KOLOS
Kako si uspeo da ubijes G3258 i plocu leba ti ? :O
 
E jesi maler, znaci ne verujem :/ Ali ima mnogo glomazan backplate taj TT. Video sam cak par slika na netu gde taj backplate dodiruje lemove od ram slotova :D Hyper 212+ hvala bogu nema tih problema :)
 
Što otvara pitanje šta se više ispalti, tih 10-20% po jezgri ili 8 jezgri. Ali još je rano za procjene, zavisiće od potreba novih aplikacija i igara a i od cijena tih platformi. Više će se znati sledeće godine.

Ako se u buducnosti bude tezilo paralelizaciji i multitredingu, matematika ce biti prosta. Jedino bih voleo da znam koliko kanala za ddr4 memoriju amd planira za zen? Stvarno bih voleo da bude 4 kanala, ali cisto sumnjam obzirom da ce na AM4 ici i APU jedinice.
 
pa bas APU bi imao koristi od quad channel-a.
 
Trebalo bi da bude nebitno s obzirom da su pricali o HBM na samom procesoru.
 
..ali je 1,4v :) salim se,zlo i naopako od primerka!i to na fanteksu?
 
Ko sto rece Erik011 na 5.1...da ,dobri stari fantex,spremam ga za zimu na 5.2 ako ga ne prodam,nego da ne idemo u off...
 
Nazad
Vrh Dno