Šta je novo?

Intel Skylake

Koliko sam ja mogao da procitam, opet su lepili IHS sa nekim djavolom, tako da cak i da ga kupim u blizoj buducnosti ( ako je napredak dovoljno veliki ) opet cu morati da ga koljem. Ima da preimenujem profil sa nepotpunih Kasa5033, u Kasapin5033 :D
 
s' obzirom da je ovo onih "15" posto kao sto je bilo "15" posto sa ajvija na haski,nece biti potrebe za zrtvama dok god amd ne reaguje (ili odlucis da predjes na i7 zbog dx12,ako bude tu nekog veceg pomaka,sto je opet samo na papiru).
 
Kako su krenuli da kenjaju s desktop napredkom.
ARM u telefonima će da ih nadmaši...pogledajte napredak za A-72 jezgro, to su bitni pomaci, a ne ovo mikroskopom, da ne znaš da je tu, ne bi ni primetio.
 
Telefonima "treba" napredak, desktop mainstream platformama i ne bas. Realno.

A svi se nadamo da ce AMD sledece godine konacno iznenaditi.
 
Skylake bi trebalo da bude primetno bolji, iako ove specifikacije to ne govore. Tako da čekamo detalje o arhitekturi, a ne o klokovima i TDP-u. Inače, činjenica da izbacuju ove 35W procesore govori koliko će biti popularni AiO i NUC uređaji.
A kad smo kod i-6xxx serije - AMD je pre dve godina izbacio klokerske 6600K i 6800K procesore, pa nek pričaju sad ko vuče industriju :D

edit: Pitam se čemu prodaja 3 različita "ista" procesora?! Neka svako namesti TDP prema svojim potrebama http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_kaveri_tdp&num=3. OEM proizvođači AiO i sličnih uređaja mogu da zaključaju u svom BIOS-u na 35-45W ako baš hoće da se osiguraju, ali zašto bi ograničavali obične kupce. Osim ako razlika u ceni nije primetna :| Aj' za K još i nekako, ali zašto neko ko uzme običan i5-6500 ne bi mogao da ga spusti na takt i TDP koji ima i5-6500T
 
Poslednja izmena:
ti sa slabijim TDP-om su u sustini cipovi koji nemeru izvuku vece klokove i napone,pa da se ne bace. :) otud i manja cena.
 
Kako su krenuli da kenjaju s desktop napredkom.
ARM u telefonima će da ih nadmaši...pogledajte napredak za A-72 jezgro, to su bitni pomaci, a ne ovo mikroskopom, da ne znaš da je tu, ne bi ni primetio.
Tesko da cemo uskoro videti neki drasticniji skok u performansama, x86 arhitektura polako dostize svoje limite barem kada je IPC u pitanju. Slupace nekoliko stotina miliona novih tranzistora, grunuti ogromne pare u razvoj i dobice 10-ak % performansi. Pa sta mislite zasto se uglavnom prica o potrosnji, dekoderima i grafici. S druge strane i ono sto je izaslo pre 3 godine je sasvim dovoljno za ono sto vecina radi tako da dok se ne predje na neku drugu arhitekturu ili na drugacije proizvodne materijale koji ce omoguciti daleko vece radne frekvencije nece tu biti nikakvog znacajnijeg porasta performansi. Po meni neka bliza buducnost je optimizacija softvera i bolja paralelizacija (onoga sto se moze paralelizovati), dok cemo bitnije promene u arhitekturi videti kada i ako to trziste bude zahtevalo.
ARM svakako ima mnogo vise prostora za unapredjenje, ali ce daleko brze udariti u plafon nego sto je x86.
 
Nesto sumnjam da ce u igrama biti 15. :)
A i opet, ako generalno za ~30% bude bolji od Sandy, malo je.


Sto bi se reklo, IN AMD WE TRUST. Nadam se zanimljivoj 2016. godini.
 
Poslednja izmena:
Deprimirajuci rezovi, 15% za best case workload, pri cemu kao slucajno preskacu citavu generaciju i porede Skylake sa Haswellom a ne sa Broadwellom koji treba da izadje izmedju. Od Broadwella se ocekuje nekih standardnih 5-7 % veci IPC u odnosu na Haswell kao Ivy u odnosu na Sandy a Skylake ce biti nekih 7-8% brzi od Broadwella i to je to, evolucija core arhitekture koja je vrlo blizu svog limita i jasno je da tu nema prostora za neka veca poboljsanja.

Kad se tome doda info da ce opet forsirati zvaku i da ce chip gotovo pa izvesno imati jos izrazeniji problem transfera toplote sa jezgra na IHS i shodno tome vrlo ogranicen oc potencijal kao i cinjenicu da Intel zadrzava formu 4 jezgra za premium mainstream klasu, mislim da ukoliko ima istine u glasinama kako je AMD zestoko "potrefio" izuzetnu arhitekturu sa Kellerom, nakon dugo vremena vidimo pravu konkurenciju.
 
Sjajan post Magny. Mislim da nije ni core arhitektura toliko blizu limita koliko intel namerno usporava i odlaze jer trenutno nema konkurenciju. Pa nece da daju previse u R&D ako ne moraju, vec daju performanse na kasicicu.
 
Sudeci po svemu, 5820k mi se cini kao bolja opcija u odnosu na 6700k. Dodas ~50-60e i dobijes +2c2t, 28 vs 16 PCIe, bolji TIM. Jedino sto moze da izvuce Skylake je sposobnost za OC.
 
Poslednja izmena:
IMO nije toliko tesko dati 150e za jacu platformu ako vec sklapas komp od =>1000e u koji jedan od ova dva procesora najcesce idu.
 
Poslednja izmena:
Treba ti 1000e za nov X99 sistem sa i7-5820K + MSI X99S SLI Plus (ili koja vec za 30K ) + 16GB DDR4 4x4GB kit 2133MHz. To je sve ukupno oko 110K dinara. Tih 150e bi moglo otici na napajanje, grafu, kucaru, hladjenje, SSD od 250GB, itd, posebno ako ti apsolutno ne treba 6c/12t cpu za render itd.
 
Možda sam u manjini, ali mislim da je dosta lako upustiti se u ozbiljnije stvari poput cad, render, vm itd. u današnje vreme kada ima dobrih tutorijala na netu. 5820k je jeftina karta za takve korisnike koji hoće bolje performanse za taj hobi. A i kad imaš brdo programa u pozadini višak jezgara dobro dođe tokom igranja, za nas lenjivce.
 
Nije fer, ja nabavio silno napajanje za sve jace procesore i grafike u buducnosti, a kako vidim trebace mi CF i masan OC da bi iskoristion svih 700W :D
 
Sreca pa si uzeo novi monitor. xD







I opet, kako god okrenes, potrosnja manja nego kod FX procesora. :d

Hehe, sad se zanosim opet, treba da zgrnem 400e i onda nabavljam full water cooling od EKWB :D Znaci i gpu i cpu idu pod vodu, a bice jedan 240mm i jedan od 120mm za hladjenje :D Proces skupljanja para 56% complete :d Skylake ce da mi legne u moju masinu tek krajem 2016. godine, osim ako sta novo ne izadje :)
 
srecom brdo koncerata mene ne pusta ni da pomisljam na referentne 290x i vodu,inace sve ode dodjavola. :)
 
To je i moja muka, a tako mi se ide i na more i na Exit da odem i naravno vodu da ugradim, a jos gore mogu samo jedno od to troje da uzmem :/ Da ne idemo dalje u off :D
 
Nazad
Vrh Dno