Šta je novo?

Intel Skylake

Takve engineering samples su terali jos od 4770k :D

Evo jos malo Z170 wet dream ploca:
http://wccftech.com/gigabyte-z170x-soc-force-motherboard-unveiled/

Koliko je ova serija ploca vizuelno uznapredovala u odnosu na Z97... A i naponske deluju znatno bolje, dosta ploca ima 10+ faza (dosta i oko 20) dok za Z97 bukvalno na prste jedne ruke mogu da se nabroje ploce sa 10 faza, uglavnom 8 true faza su imale high-end ploce.
 
Poslednja izmena:
To sa 5,2GHz na vazduhu je ili zlatan primerak kao i5-2500K i i5-3570K ovde na forumu, ili ES. Dok se ne odradi poredjenje veceg broja procesora, nista ne moze da se utvrdi. Jos uzmimo u obzir zvaku ispod IHS-a. I ja sam mislio da mogu bar 4,5GHz na 4670K, ali djavola, bez skalpa ni 4,4GHz nisma mogao :(
 
to uchitao win, a na 5 ghz super pi, smehoteka.... kad budu pushtali linx ili prajm na tom taktu nek se jave, sa sve temperaturama, gigaflopsima i slikama setapa.
 
Neznaju oni to da urade,to moramo mi uz malo sakacenja:)
 
A ima i nas koji hocemo da overclockujemo bez dizanja napona... nama nije toliko bitno kakav je TIM i sl... :D
 
Neke ploce ce po def da rknu veliki napon za turbo frekvenciju, a ako uzmes da klokujes uz to, ode napon do nebesa ako se ostavi na Auto, pa ti vidi posle kakav ti je TIM. Problem je bio kod Haswell-a sto ti uopste ne znas koliki mu je VID za stock frekvenciju i turbo, vec je ploca odrdjivala pausalno koliko mu treba. Taj OC bez dizanja napona ti ne pije vodu, mozes samo da navedes da zelis da vidis dokle moze da ide sa recimo 1,2V ili da ti ostane ispod 70C u svim situacijama.
 
Zar ne moze da se iskljuci Adaptive voltage (ili kako se vec to zove) na krstenim plocama ili da se stavi neku upper limit za napon? Razumem da je nekad potrebno dati malo vise napona procesoru (AVX itd.) ali svaka bolja ploca ne bi trebala da tako "dosipa ulje na vatru".
Mozda i bude promena sa Skylakeom po tom pitanju (na gore ili bolje videcemo :D ) posto nema IVR.
 
Nisam siguran, ali vecina ploca ima da osine onoliko napona koliko smatra da treba za taj OC, sto je uglavnom dosta vise nego sto ti treba, to je ako ostavis na Auto, dok ce Adaptive ili offset da drze napon na max zadatoj granici i da obore napon kada je CPU u idle rezimu, ako je upaljena opcija za to. A dosipaju one ulje na vatru ne brini se, ja kada sam bio ostavio na Auto kada sam klokovao na pocetku, ona je bila stavila 1,4V za 4,5GHz OC i celih 1,9V uncore voltage :d Asus Z87 ploce rade auto OC sa max naponom do 1,25V i nece klokovati procesor vise ako je nestabilan sa 1,25V ili ako dodje do 100C. Z97 ploce imaju unapredjeniji auto OC i mozes da odredis koliki zelis napon i do koje temp da ide program. E sad vezano za Skylake, valjda ce da ima nize temperature, jer ce se regulacija napona vrsiti na ploci, pa ne bi trebao toliko da se greje. AVX 2 sa auto ili adaptive naponom dodaje 0,1V na vec postojeci max napon kada se koristi, osim u manual rezimu kada se napon ne menja.
Jedina ti je opcija da zacrtas do koje temp ili napona zelis da ides sa datim hladjenjem i da vidis koliko mozes da izvuces sa zadatim manual naponom, a posle popalis power saving opcije i adaptive napon da se procesor dzabe ne przi kada ne radi nista specijalno, ali ako planiras da koristis AVX instrukcije onda mora manual uvek, jer AVX kada se upali kazi offset i adaptive napon.
 
Ma vazno da bude opcija, snacicemo se. :D Ja prezadovoljan ako bih izvukao 4.3 na svim jezgrima uz minimalni voltage offset, manuelno podesen. Kako god bilo, svakako je mnogo bolje od trenutne masine koju koristim. :d
 
http://wccftech.com/intel-core-i7-6700k-skylake-overclocked-52-ghz-air-cooling-135v/

Evo ih opet 5ghz-na-vazduhu-lagano-engineering-samples. Doduse niska voltaza deluje obecavajuce, pogotovo sa manjkom glupavog FIVR-a.
Dajem pare na to da opet lepe neki NNGPTIM. (NEXT NEXT generation posrani thermal interface material) :d

Mislis "NEXT NEXT generation posrani thermal isolation material"? :p

Ako su oni testovi/glasine tacne onda smo dobili jos jedan "malo unapredjeni re-brand" u nizu...
Eh, valjda ce imati 'leba od zen-a, pa da i intel podigne malo performanse, ili makar da spadnu malo cene za nas siromahe koji bi vise za sto manje ulozenog, a do tada ce ovaj moj dinosaurus morati da izdrzi
 
Tvom dinosaurusu nista ne fali, moze on jos uvek lepo da se nosi sa modernim igrama :)
 
Da li se isplati preci na i5 6600k? Sa 2500k..
Moja konfa iz potpisa.
Plan mi je sigurno da uzmem m.2 ssd. Ili kako se vec zove. Kingston hyper x sto ide u pcie.
I uzecu fury x ili 980ti. Tu jos nisam odlucio. Nalazim se u americi trenutno pa razmisljam o promeni konfe kad vec uzimam grafu i drugi ssd.
Plan mi je po koja igra u 2k (ultra wide) i rad u programima kao sto su Catia ili SolidWorks.
Takodje mi se svidja sto mogu da predjem na ddr4. Uzeo bih 16gb momorije. Tako sam i krenuo da razmisljam o promeni cele konfe. Jer neki put kad radim vise stvari u SolidWorksu hoce da mi pojede svih 8gb.
 
^Ako planiras da uzmes 980Ti onda bi bilo pozeljno uzeti Skylake, mada neces mnogo zaostajati i sa overclockovanim 2500k. Ako vec uzimas PCIe SSD i menjas platformu (Z170), razmotri neki koji je PCIe x4 Gen3, taj Kingstonov je Gen2... pozeljno da bude NVMe (Samsung SM951-NVMe).
 
Tvom dinosaurusu nista ne fali, moze on jos uvek lepo da se nosi sa modernim igrama :)

Pa moderne igre sa modernom tehnologijom da (lepo podnosi crysis 3 sa RT rec), ali zato moderne sa praistorijskom tehnologijom koje ne mogu preko 2 jezgra (ili jos gore WoT-like igre gde radi samo jedno)... Problem je taj min fps koji naidje ponekad i ispod 30 :D

Iskreno, ja bih nakacio neko dobro hladjenje na taj 2500k i probao OC (trebalo bi bez problema da ide 4GHz+). Jedini razlog zasto mi se intel generalno ne svidja je sto su gori i od kineza, iako prakticno nema poboljsanja, moras da kupis i plocu uz CPU...
 
Glavu gore stize mesija, aka. DX12 :D
 
Nema tog 2500k koji ne ide laganica na 4.5ghz. :)
Skylake je sviranje onoj stvari, nema potrebe nikakve preci na doticni ako se koristi i5/i7 od sandy pa na gore.

Update:

Asus lineup Z170 ROG ploca.
http://wccftech.com/asus-rog-z170-m...-extreme-maximus-viii-hero-maximus-viii-gene/

Prelepo, ali primecujem da Asus ima max 12 faza na najboljoj ploci iz ponude, dok Gigabyte ima 24 faze. Mislim da je velika sansa da menjam tabor uskoro, jer stvarno nije u redu da tako fusare.
Na sve to cena za Z170 ROG Hero se ocekuje 220-250$. Ma daj, za 10 phase VRM plocu. Jes lepa, ali ne dam pare, mrsh.
 
Poslednja izmena:
Asus nije glup, sigurno postoji razlog zasto stavlja "samo" 12 faza na svoju Extreme plocu ?
 
Ne znam koji je razlog. Pro i deluxe plojke im imaju 16 faza. Sad bi naponska ploce trebalo jos vise da igra ulogu kako nema FIVR da regulise dodatno, vec je sve do ploce.
Malo sam razocaran imajuci to u vidu.
 
Lepo je videti da je neko stavio U.2 konektor na maticnu, ali nadam se da ce biti prisutni i na jeftinijim plocama. Voleo bih da taj standard zazivi na consumer plocama, a da SATA-Express ode u nezasluzenu penziju.
 
Ne znam koji je razlog. Pro i deluxe plojke im imaju 16 faza. Sad bi naponska ploce trebalo jos vise da igra ulogu kako nema FIVR da regulise dodatno, vec je sve do ploce.
Malo sam razocaran imajuci to u vidu.

Zavisi i koji je kvalitet tih faza i da li su koristili doublere zbog digitalnog kontrolera. Nema jos pun review, a sa slika ne mogu da procitam sta su koristili. Ne znam koliko je to bitno ( nisam se udubljivao previse, pa me ispravite ako gresim ) ali, gigabyte koristi samo par kondezatora manje od ASUS-a za duplo vise faza ?!
EDIT: ASUS Z170 Pro ima 16 faza i 13 kondenzatora, dok ASUS Maximus ima 12 faza i cak 17 kondenzatora, Gigabyte 15 kondezatora i 22 faze na GIGABYTE Z170-SOC Force ?!!
 
Poslednja izmena:
Bolja je naponska na Asusu pa da giga stavi i 30faza...:)
 
Poslednja izmena:
Ne znam, nisam toliko upucen, Imala je ranije Gigabyte ploca sa 32 faze Z77 koja je mogla da isporuci celih 2000W za CPU :d Ne znam kolika je poenta toga ? Razumem ja sve stabilnost napona, brzina odziva itd, ali da li postoji granica dokle treba da se ide posle koje nema vise efekta ?
 
Sto vise faza to ce manje da se greje i tacnije ce da isporucuje napon. Naravno bitno jel digitalna ili analogna. Asus retko koristi doublere srecom, to uglavnom cepaju MSI i Giga. E sad sto se tice kvaliteta naponske naravno jako bitno, asus je uglavnom uvek imao najkvalitetnije komponente sto se tice svega osim mosfeta gde su bili malo iza gige.

Sve ovo sto smo navodili do sada pricali smo o true fazama, znaci bez doublera. A ta sto isporucuje 2kw je cisto za LN2 8 core procesora.
 
Tako sto sam retardiran, radim 5 stvari u isto vreme i ne znam sta pricam :D
 
Citao sam, presipaju iz supljeg u prazno :/ Najvise ce dobiti mobilni korisnici, jer za manje utrosene energije dobiju ili iste performanse, sto znaci duze trajanje baterije, ili vec performanse za istu potrosnju.
 
Znači 10%... Well, dobro je da ne idu unazad sa performansama :p I da otkriju nešto epohalno, opet će ostaviti ekonomistima da ga cede godinama... Ovo samo pokazuje slabost prave konkurencije u vidu AMDa.
 
Povecavanjem broja faza omogucava se upotreba komponenti nizeg kvaliteta i specifikacija za ostvarivanje istog ucinka, sto otvara mogucnost potencijalnim ustedama. Ovih 12 faza ce zapravo biti 6 pravih, sa phase doublerima na svakoj od faza.
 
Nazad
Vrh Dno