Šta je novo?

Apple Watch

xexe... makrsista ovde najbolje razmislja ;)
Apple Mindjusha - i bez zezanja, pogodio je sustinu!

da odgovorim sam se sebi:


ja znam 10 ljudi.

sledece pitanje je kakvi su to satovi? skupi. bar hiljadu $. naravno, neki nose kopije ali opet nose kopije upravo tih satova od hiljadu+ $.

koliko Apple Watch kosta?

pa pocinje od 350$...

a koliko ce kostati zlatni?

---

na jednom zlatnom satu Apple ce zaraditi kao na 50 prodatih iPhoneova. ... ...dok ne izbace verziju sa dijamantima ;)


ovo sto Apple radi nema veza sa moto 360, sljamsung gearom... niko, ali niko od ovih firmi ne moze cak ni da pokusa da udje u svet high-end mode i da se takmici sa Rolexom... a Apple ce upravo to da uradi!
Ovaj grafikon savrseno reprezentuje utakmicu koju Apple najvise voli da igra: 2,5% udela na trzistu vredi kao polovina ukupne vrednosti trzista ;)

EN_Graph_1.jpg


>>> prostudirati ceo tekst o satovima na http://www.wthejournal.com/en/pages/swiss-watch-industry-figures

i jos malo statistike (nista bez Excel tabele :p) http://www.statisticbrain.com/wrist-watch-industry-statistics/



E malo si se zaleteo u analizi, zaboravio si jednu jaaako jako bitnu stvar.
Koliki je "tok trajanja" Rolexa i slicnih satova??? Koliki je rok trajanja iWatcha, godinu, dve?

Da citiram slogan Pateka:

"You never actually own a Patek Philippe, You merely look after it for the next generation"

Pa niko nije blesav (tj jaaako mali broj ljudi je) da utuca ogromne pare u neki statusni simbol koji traje 6-12 meseci.

Samo da rezimiram najzanimljivije odlike Apple sata: Baterija ne moze da sastavi 24h i koristi drugaciji punjac od iPhona, cisto da morate da nosite dva punjaca gde god krenete???
 
@mann Zenti takodje pravi fantasticne satove kao i Breguet, Blancpain, Chopard, Audemars Piguet, pa i MB&F koji mozda preteruje ili relativno nov Urwerk koji isto preteruje :) Lista bi bila poprilicno dugacka, ima dosta proizvodjaca luksuznih satova ali svima je zajednicki pristup trzistu i cela filozofija oko sata. Izrada luksuznih satova je po meni i neka vrsta umetnosti.
Naravno kod luksuznih satova se izuzetno ceni i mehanizam koji se u njemu nalazi tako da najskuplji modeli obicno imaju mehanizme koji se razvijaju in-house a koji su prava mala umetnicka dela. Cak i veliki proizvodjaci u jeftinije (a i u neke skuplje) modele stavljaju ETA mehanizme (mada i do je odlicno). IW naprimer koristi ETA mehanizme koje doradjuje u svojim radionicama.

Bateriju sam koristio figurativno, naravno da je nema :)

Nema sumnje da ce Apple napraviti dobar posao sa njihovim satom ali tesko da ce pomeriti raspored snaga na ovom gore grafiku, otkinuce udeo fashinable markama (Fossil, Guess, Versace, Nautica, Armani...). Privuci ce neku novu publiku koja mozda ne bi ni nosila sat. Ali sve u svemu, tesko da time sto stavis zlato na neki gadget mozes tek tako da promenis odnos snaga u industriji koja posluje unazad stotinama godina.

Ali i sve da stavim na stranu, ovo dvoje bar meni ne mogu da budu isto:
patek_sky_moon_watch.jpgapple-watch.PNG
 
Ko hoce rolex, hublot, ap i slicne (mislim za par hiljada samo rolex moze od ovih nabrojanih) hoce bling bling, tj. da svi znaju da oni imaju kesa. Sa apple satom nikako ne bi bili primeceni, pa makar to bio rose gold model.
 
Poslednja izmena:
:) sve su to validna misljenja ali evo jos malo cinjecica: trziste skupih satova je 20 milijardi ***godisnje***

Koliki je "tok trajanja" Rolexa i slicnih satova???

Sta mislite da se non stop NE kupuju najnoviji modeli skupih satova da bi trziste godisnje vredelo 20 milijardi??

Ko hoce rolex, hublot, ap i slicne (mislim za par hiljada samo rolex moze od ovih nabrojanih)
upravo Rolex ima najveci profit na trzistu skupih satova (ne ni hublot, ap i sl.) i upravo je on meta Apple Watcha (par hiljada $$$$).

ali zivi bili pa videli ;)

*naravno, licno mislim da je über glupost sama ideja da sat (?!?) moze uopste da kosta >1000€ ali to nema veze sa temom... ;)
 
Poslednja izmena:
Naravno da se kupuju, ali se kupuju zato sto znas da ce ti trajati dok si ziv, da ces ih ostaviti unucima... da znas da ces ga menjati za godinu dana malo sutra bi se toliko prodavali.
 
Naravno da se kupuju, ali se kupuju zato sto znas da ce ti trajati dok si ziv, da ces ih ostaviti unucima... da znas da ces ga menjati za godinu dana malo sutra bi se toliko prodavali.

400211980_404673bb1f.png


kupujem sat jer znam da ce ostati unucima??

izgleda nisi ispratio video klip (sprdnju) koju sam okacio na prvoj strani? cek, ide ponovo... https://www.youtube.com/watch?v=YFtHjV4c4uw


ako mislis da zbog takvog razmisljanja "kupuju zato sto znas da ce ti trajati dok si ziv" postoji trziste vredno 20 milijardi godisnje onda...
facepalm.gif



btw pretpostavljam da si jedan od onih koji je mislio da ce iPad biti major failure jer nema full os x na sebi...
 
Poslednja izmena:
Ocigledno uopste ne kontas filozofiju skupih satova.
I Patek je lud sto ima slogan koji ima.
 
Definitivno se ti satovi kupuju zbog toga sto su dugotrajni, i ne gubi se na njima toliko. Zaljubljenici u satove ne kupe jedan rolex, vec imaju na desetine skupih satova tako da trziste postoji za to, znaci nece kupiti jedan sat i reci to je to i unuke sam namirio.
 
Ocigledno uopste ne kontas filozofiju skupih satova.
I Patek je lud sto ima slogan koji ima.

ne nego ti ne razumes da je jedina konstanta promena.


btw a koje vi to skupe satove posedujete da se "razumete" u to? :D btw ako niste platili za njih, tj. ako ste ih nasledili - to se ne racuna!! ;)

navodite cifre od 100.000... ja ponavljam da Apple najverovatnije cilja na trziste od par hiljada $.
ajde sad zadatak za vas: od trzista vrednog 20 milijardi, koliko % otpada na satove od +10.000$?
 
Poslednja izmena:
Opet to ce kupiti samo hipsteri sa kesom. Niko ko ceni satove nece uzeti zlatni digitron, seka edisn.
 
Zanimljivo kako isti "stručnjaci" koji hejtuju iNešto sada su krenuli i na Apple Watch. Pa provaljeni ste, samo šetate iz teme u temu i prognozirate (po ko zna koji put) brzi propast. Kako vas ne mrzi da to radite džabe?

A zaljubljenici i vlasnici u "skupe" satove ne postoje, to su samo snobovi i multimilijarderi koji pokazuju statusni simbol, kao što neko reče. Zaljubljenici obično nemaju ništa, samo maštaju da to nekada imaju.
 
Niko ne hejtuje sat, onaj obican. Samo kazemo da to sto kovacm prica ne pije vodu. To osvajanje trzista skupih satova (on je i pokrenuo tu pricu).
 
@kovacm

Epl moze da racuna na koje hoce trziste to mu nece pomoci kad je napravio brljotinu sa dizajnom. Pogledaj nekog korejanca i onda pogledaj njihov sat. Dizajn slican samo Epl koristi kvalitetnije materijale kod skupljih verzija (koje se inace stavljaju u prvi plan iako mi se cini da ce glavne pare uzeti na Sport edition). Ako pak gledamo dimeznije eplov sat je predebeo u odnosu na korejske konkurente a u odnosu na Samsung gear 2 ima znatno losije trajanje baterije.

Namerno ne pominjem Moto360 je je on klasa za sebe kako sada stvari stoje. Mnogima ne deluje extra jer je na slikama varijanta sa koznim kaisem ali kad vidis kako izgleda sa metalnom narukvicom (300$) jasno ti je da je to prvi pametan sat zbog koga te nece biti blam u drustvu :d

Inace po pisanju na netu, Motorola je izgleda doznala na cemu radi konkurencija pa su povukli rucnu sa Moto360. Prvobitno je planirano da ima safir staklo, amoled ekran, jacu bateriju i nesto skuplje kuciste, sad je jasno da za tim nema nikakve potrebe.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo kako isti "stručnjaci" koji hejtuju iNešto sada su krenuli i na Apple Watch. Pa provaljeni ste, samo šetate iz teme u temu i prognozirate (po ko zna koji put) brzi propast. Kako vas ne mrzi da to radite džabe?

A zaljubljenici i vlasnici u "skupe" satove ne postoje, to su samo snobovi i multimilijarderi koji pokazuju statusni simbol, kao što neko reče. Zaljubljenici obično nemaju ništa, samo maštaju da to nekada imaju.

Ko prognozira propast? Eto ja mislim da ce Sport edition da se odlicno prodaje. Samo smatramo da za sad Epl nema sta da trazi na trzistu ekluzivnih satova. Ni Epl ni niko drugi. Prohtevi takvog trzista su dosta drugaciji. Ne verujem da bi kupac bio odusevljen idejom da mora da puni sat svako vece a ponekad i dva puta tokom dana.
 
Niko ne hejtuje sat, onaj obican. Samo kazemo da to sto kovacm prica ne pije vodu. To osvajanje trzista skupih satova (on je i pokrenuo tu pricu).

Kovac je pokrenuo tu pricu jer je i njemu jasno da ovaj pametni sat kao i svi ostali na trzistu nisu ono sto obicnom korisniku treba. Problem je sto Kovac veruje da je iPhone u potpunosti istisnuo proizvodjace super luksuznih mobilnih telefona. Vertu je i dalje tu i dalje se prodaje u istim (minimalnim kolicinama). To sto on zamislja se nikada nije desilo, Apple ni u jednoj grani nije izgurao proizvodjace luksuzne robe.
 
@NovemberWhisky Kao sto napisah, i sve da stavim na stranu... Znaci bukvano sve i cenu i uslugu i statusni simbol, da kostaju isto u cent, meni je ovo prvo vizuelno remek delo a ovo drugo i ne bas. Kada bi automobil jedan i dva kostali isto ja bih gledajuci u sliku odabrao prvog, lepsi je mnogo...

@Kovac
"upravo Rolex ima najveci profit na trzistu skupih satova (ne ni hublot, ap i sl.) i upravo je on meta Apple Watcha (par hiljada $$$$)."

Ja ne znam gde ti kupujes rolexe (sala naravno) :) Sada ozbiljno, gledam u Rolex katalog za proslu godinu i evo krecem redom.

Sky-Dweller od EUR (Ref 326939, 326135, 326938) 32.500 do 39.900
Submariner Ref 114060 EUR 6100
Yacht Master Ref 116622 EUR 9500
Oyster Perpetual Cosmograph Daytona Ref 116505 EUR 23500
Oyster Perpetual Cosmograph Daytona Ref 116528 EUR 28300
Oyster Perpetual Yacht Ref 116681 EUR 20600
Oyster Perpetual Submariner Ref 116619lb Data EUR 30100
Oyster Perpetual Day-Data II Ref 218206 EUR 51000
Oyster Perpetual Daytona REf 116515LN EUR 23500 (moj licni favorit medju rolexima)
.... itd ....

Rolex ne upada u klasu luksuznih satova vec u klasu ispod ali i tamo su cene daleko iznad toga sto ti kazes da ce da Apple cenovno da napada. Ovo nije par hiljada EUR ovo je par desetina hiljada EUR a razlika je ogromna. Kada budes guglao cene, ubaci i reference no, tako odredjujes koji je sat u pitanju (godina proizvodnje, kuciste, kais....). Ovo je Rolex ponuda prosle godine, mogu da potrazim i ovogodisnju ne razlikuje se mnogo. Kazem ti ne napada Apple trziste luksuznih satova sa gadgetom sa zlatnim kucistem. Rolex inace ima vise od 2000 zaposlenih i izabacije oko 1000000 satova godisnje, Patek sa druge strane izbacuje oko 45000 ali su u proseku skuplji, mnogi proizvodjaci ne daju informaciju o broju komada... Ti si na osnovu jedne excel tabele malo prenaglio sa zakljuckom ;) Inace mislim da ce Apple cilja na drugu vrstu korisnika a vecina njih nema sat na ruci.
 
Ovo je tehnoloski neizvodljivo. Koliki zvucnik treba da ugrade u sat da bi ga cuo dok si na ulici? Pa jedva telefon cujes pored glave.
Pametni sat treba da ima vreme, vremensku prognozu, alarm i podsetnik (sinhronizovan sa telefonom), da vibrira kada stigne neka notifikacija. Sportske stvari i zdravstveni monitor mi uopste ne treba. Cak ni GPS nije potreban (dobija taj info sa telefona) moze da ima kompas zbog eventualne navigacije.
Ali pre svega, baterija... mora da zadrzi funkciju sata nekoliko dana, bez obzira na smart mogucnosti.

Ne bih se slozio da spikerfon na satu nema smisla. Kao neko ko aktivno koristi smartwatch skoro pa pola godine (gear2 neo) mogu da kazem da je mogucnost primanja poziva na satu must have. Naravno da je javljanje na ulici besmisleno sa tako malim zvucnikom, ali kad ste u kuci ili ne tako bucnom prostoru i te kako ima smisla. Jednostavno ste uvek u mogucnosti da se javite na fon, ne morate stalno da trcite za fonom dok ste u kuci, zaboravite na fon, sat zavrsava 99% stvari, pogotovo ako je sat vodootporan (kao gear2) i mozete ga nositi i u kupatilo i koristiti mokrim rukama cak nositi i dok se brijete/tusirate/itd a Marfi kaze da cete bas tada imati vazan poziv. Slozio bi se da je na satu gomila stvari besmislena, tipa igre, multimedija, apps, itd cak i one sportske varijante meraci pulsa/koraka/itd dosade posle dve nedelje, najbitnije na satu su notifikacije i javljanje. Sat koji vibrira na poziv ili poruku je 100x bolji od bilo kog drugog vida notifikacije i jednostavno promeni nacin na koji se koristi fon. Pogotovo je sat musthave za iphone korisnike jer onda led notifikacije i nisu toliko bitne. Poenta je sto ljudi ocekuju da smartwatch bude ne znam sta, te se tripuju da na trzistu treba da se pojavi svemirski brod, apple sat ce biti skroz ok ako bude vodootporan, i ako mu baterija bude gurala bar 3-4 dana jer toliko traje vec sad na gear2 (moze i vise ako se iskljuci automatsko paljenje ekrana) i to je zaista podnosljivo, sat koji treba puniti svako vece ili 2x dnevno je vec neupotrebljivo.

A sto se tice Rolexa pa tu je XDA ;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2738065
 
Jednostavno ste uvek u mogucnosti da se javite na fon, ne morate stalno da trcite za fonom dok ste u kuci, zaboravite na fon, sat zavrsava 99% stvari, pogotovo ako je sat vodootporan (kao gear2) i mozete ga nositi i u kupatilo i koristiti mokrim rukama cak nositi i dok se brijete/tusirate/itd a Marfi kaze da cete bas tada imati vazan poziv. Slozio bi se da je na satu gomila stvari besmislena, tipa igre, multimedija, apps, itd cak i one sportske varijante meraci pulsa/koraka/itd dosade posle dve nedelje, najbitnije na satu su notifikacije i javljanje. Sat koji vibrira na poziv ili poruku je 100x bolji od bilo kog drugog vida notifikacije i jednostavno promeni nacin na koji se koristi fon.
Pa sve si prema sebi uredio, onako kako tebi odgovara i predstavljaš tvoj stav kao referentni.
Važni poziv dok se brijem? U 7 ujutru važan poziv? Ma daj... Važan poziv dok se tuširam? I šta sad pričam ispod tuša jer je važno? Nemaš mira ni da se spremiš kao čovek...
Onome ko je rekreativac tj bavi se nekim od sportova svaki dan (ili makar 5 puta nedeljno) to što ti kažeš da će da dosadi, naprotiv neće. U USA je najveći porast trkača poslednjih godina, postoje preko 15 miliona registrovnih i pretpostavka je oko 40 miliona neregistrovanih. Ogromno potencijalno tržište kojima to što ti kažeš "neće dosaditi".
A baš me zanima kako misliš da se javljaš na sat ako ti telefon nije u dometu? Dovoljno je da si 5-6m udaljen od telefona i debeli zidovi između.
 
Pa sve si prema sebi uredio, onako kako tebi odgovara i predstavljaš tvoj stav kao referentni.
Važni poziv dok se brijem? U 7 ujutru važan poziv? Ma daj... Važan poziv dok se tuširam? I šta sad pričam ispod tuša jer je važno? Nemaš mira ni da se spremiš kao čovek...
Onome ko je rekreativac tj bavi se nekim od sportova svaki dan (ili makar 5 puta nedeljno) to što ti kažeš da će da dosadi, naprotiv neće. U USA je najveći porast trkača poslednjih godina, postoje preko 15 miliona registrovnih i pretpostavka je oko 40 miliona neregistrovanih. Ogromno potencijalno tržište kojima to što ti kažeš "neće dosaditi".
A baš me zanima kako misliš da se javljaš na sat ako ti telefon nije u dometu? Dovoljno je da si 5-6m udaljen od telefona i debeli zidovi između.

Dobro je da ti imas referentniji stav koji ni ne koristis smartwatch ;) Sto se tice javljanja u 7ujutro, kad oces da se odmoris i ne zelis niko da te uznemirava stavis blocking mode i cao. Sat vibrira na poziv a dal ces ti da se javis ispod tusa ili dok se brijes to je tvoja stvar, bitno je da postoji ta opcija, ako te zove neka dobra cica za koju se spremas upravo - i te kako ces se javiti ;). Sport i fitnes funkcije meni su dosadile a da ima amera koji ce da se loze i da postoji trziste - postoji, zato i svi satovi sad imaju te funkcije. No dzaba ti sport funkcija ako sat nije vodootporan i ako moras da ga punis 2x dnevno. Ovo da sat na 5-6 metara od fona gubi domet jednostavno nije istina, u kuci imas domet uvek, tek kad izbadjes da bacis djubre domet se gubi, bar je tako na gear2.
 
Poslednja izmena:
Dobro je da ti imas referentniji stav koji ni ne koristis smartwatch ;) Sto se tice javljanja u 7ujutro, kad oces da se odmoris i ne zelis niko da te uznemirava stavis blocking mode i cao. Sat vibrira na poziv a dal ces ti da se javis ispod tusa ili dok se brijes to je tvoja stvar, bitno je da postoji ta opcija, ako te zove neka dobra cica za koju se spremas upravo - i te kako ces se javiti ;). Sport i fitnes funkcije meni su dosadile a da ima amera koji ce da se loze i da postoji trziste - postoji, zato i svi satovi sad imaju te funkcije. No dzaba ti sport funkcija ako sat nije vodootporan i ako moras da ga punis 2x dnevno. Ovo da sat na 5-6 metara od fona gubi domet jednostavno nije istina, u kuci imas domet uvek, tek kad izbadjes da bacis djubre domet se gubi, bar je tako na gear2.
Ne, ne razumeš, velika većina ljudi se za posao briju ujutru u vanradno vreme i nemaju svi "cice" koje ih zovu baš tada, ne radi se da me ne uznemirava nego si ti pomenuo da će da ti zazvoni baš kada se briješ/kupaš i sl. Ne koristim sat, i naravno neću ga ni koristiti kakav on bio, jer meni to smeta i stalno udaram u nešto, samo ne volim kada neko prema sebi i ličnim potrebama gradi stav kako bi nešto trebalo da bude i ako nije tako onda je neupotrbljivo (tvoje reči).

Dizajnira se tako da se gađa ciljna grupa koja će potvrditi isplativnost investicije i doneti firmi zaradu a ne ni prema tvom stavu, ni prema mom, a najmanje prema stavovima ljudi koji žive u Srbiji i koji imaju iskorišćenost pametnih telefona i satova ne više od 10%.
 
Ne koristim sat, i naravno neću ga ni koristiti kakav on bio, jer meni to smeta i stalno udaram u nešto......

Samo cu reci l.o.l..

Smartwatch je prirodan korak u evoluciji gedzeta, i bas me zanimaju prvi testovi Apple-ovog ceda.

sw1.jpgsw2.jpg
 
Poslednja izmena:
brate ruzan je do jaja. :(

Meni ovaj Apple Watch izgleda jedno 20 puta bolje
 
Nazad
Vrh Dno