Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

maciguZ

Cenjen
Učlanjen(a)
20.07.2009
Poruke
338
Poena
169
AMD-Core-is-Back.jpg
Nadam se da ce se cekanje isplatiti i da ce Jim propisno da iznervira Intel :d
Rory Read CEO:
Everyone knows that Bulldozer was not the game changing part when it was introduced three years ago. We have to live with that for four years but Zen, K12 we went out and got Jim Keller we went out and got Raja Koduri from Apple, Mark Papermaster, Lisa sue. We are building now our next generation graphics and compute technology that customers are very interested in and they’ll (referring to the next generation graphics and compute architecture) move to the next generation node and they’ll be ready to go.
http://wccftech.com/breaking-amds-gen-x86-high-performance-core-code-named-zen-debut-k12/
 
Poslednja izmena:
Izgleda da definitivno ima istine u ovome, samo što ćemo još dugo čekati na neke zaista konkretnije informacije.

Intelu zaista treba zadati udarac, pa da se razvije tržišna borba.
 
Zna se da ce biti SMT arhitektura.

Sto se high performance X86 procesora tice ne bi ja ocekivao da ce to biti stari athlon pa da ce iznervirati intel, ipak su nekoliko godina u prednosti, ne moze to tek tako da se sustigne ali valjda ce da se priblize intel top modelima, sto bi mogli da smanji cene intel procesora. Doduse onda ce jaci amd procesori biti malo skuplji nego sto smo sada navikli :)
 
Sve je moguće. Skok sa K6 na K7 je bio veliki, isto kao i sa K7 na K8. U oba slučaja su uhvatili Intela nespremnog.
Mene zapravo više zanima ARM varijanta. Isti socket, što bi značilo ista ploča i evo ti velikog tržišta za ARM hi-perf CPU.
 
Da arm je sigurno za široke narodne mase primamljivi. Videćemo kako će da prođe u enterprise sektoru i tu se klade na veliko sa ARM
 
KitGuru je objavio istu stvar http://www.kitguru.net/components/c...me-changer-but-next-gen-zen-x86-core-will-be/ cisto da ne bude da je samo jedan sajt. Elem ja sa nadam nekom serverskom cipu koji nece imati 2,4 ili kolko vec propalih jezgara i koji se nece prodavati po ceni od 1000 evra. Neka ima dvocifreni broj jezgara, mada je to pitanje zbog SMT dizajna i ako vec ne moze da potuce i7 i7-5930K nek mu bude u ravni i ja cu biti prezadovoljan. Sto se tice toga da je ovo rano da se nista ne zna sa tim se ne slazem jer je za mene mnogo bolje sto je CEO rekao da se nesto radi nego da se do 2016 sve vrti oko toga rekla kazala. Oni su sigurno pola posla odradili ili imaju kompletan dizajn. Sad se ceka da se vidi koji proces ce se koristiti i gde ce se praviti da li u GlobalFoundries-u, TSMC-u ili cak u Samsung-u sumnjam da ce se praviti u 20nm pre ce biti 16nm mozda cak i 14nm :)
 
Poslednja izmena:
Ako je GloFo izvodjac radova sasvim sigurno 20nm a vrlo verovatno 14nm, kod TSMC ce tada biti dostupan 16nm proces.
 
Koliko je dosad bilo informacija, AMD planira direktan prelazak na 16 nm proces za ove nove FX procesore. 20 nm će imati procesori u 2015. i kroz 2016. Ali ne i budući FX, za njega se planira verovatno TSMC 16 nm proces.
 
Valjda cemo i to docekati...dosadio vise Intel. :D


Kosta, ziv li si?! :S
 
Jeste vala dosta je bilo :d
 
Poslednja izmena:
zovem komplet familiju da im drzi fige i da konacno nesto krsteno skuvaju.
 
Mislim da ce napraviti dobru familiju procesora. Cinjenica je da nece vise biti epohalnih skokova u performansama kao na pocetku veka zbog uslovno receno zastarevanje tehnologije proizvodjne tj. fizickih ogranicenja, ali treba da postoje dva igraca i tu nema price. Nove familije procesora vise necekamo godinu nego 2 a mozda i tri stoga mislim da zbog usporenog tempa AMD moze da stigne Intel, mozda nece moci da ga prestigne ali sigurno ce malo da ih razbude. Intel-u treba konkurencija i to ne govorim kao njihov fanboy vec zaista navijam za AMD jer bi hteo da kupim neki Zen CPU :) Setite se sta je Bili uradio ako se ne varam '97 150 miliona da bi jabuka opstala mozda plavi tim nesto doturi :d
 
Poslednja izmena:
Setite se sta je Bili uradio ako se ne varam '97 150 miliona da bi jabuka opstala mozda plavi tim nesto doturi :d
nije Microsoftovih 150 miliona dolara spaslo Apple vec povratak Office-a na izvornu platformu*. To je bio jedan od kljucnih razlog da Mac useri prestanu da prelaze na Wintel a ujedno i poruka da Mac OS nije na putu u zaborav!

u trenutku (1997.) kada je Microsoft investirao 150 miliona u Apple, Apple je imao oko 1.200 miliona u kesu tako da tih 150 miliona sigurno nisu imali kljucnu ulogu u "opstanku" Apple-a.

*mislim na Excel.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da cemo u septembru 2016 imati novu FX liniju :)
 
prvo izbacuju server chipove
 
Pa ovo je fantasticna vest jer za "samo" 20 meseci AMD ce predstavti pocesor sa novom arhitekturom :) Evo ja vec pocinjem da brojim dane do tada a i ako ga odloze za 5-6 meseci ili godinu nije strasno jer kad vec cekamo zadnjih 5 godina na nesto novo, koja godina tu i tamo nije strasno.
 
Nema potrebe jos jer i naredne 2 godine Phenom II x4 ce da gazi sve :D
 
Zele oni odavno da iskoriste losu situaciju AMD-a i da se dokopaju svega sto ima AMD-e, ali cisto sumnjam da ce im uspjeti, trenutno lose stoje i na polju GPU, i cpu-a ono sto ih cupa jeste APU, izlaskom noce R9 3xx serije graficki kartica i Zen arhitekture stvari bi se mogle znacajno promjeniti u pogledu finansija, ali do tada valja im se boriti sa svakodnevnim gubitcima.
 
Nije ni cudo sto Samsung pokusava da kupi AMD, to bi im omogucilo da se ravnopravno bore sa Apple. Ako bi kupili AMD, mogli bi da proizvode uredjaje koji su u potpunosti sastavljeni od Samsung komponenti (samo im fale desktop CPU i GPU, sve ostalo vec proizvode). Samo sto mislim da se tu i Intel nesto pita, inace bi do sada neko vec kupio AMD.
 
Prosli put kad je i Intel mislio da se pita, morao je da plati AMD-u milijardu i kvoter dolara.
 
Mislim da od ovoga nece biti nista Intel nece dozvoliti zbog licenci...E sad ako Samsung kaze kupujemo ali nam trebaju samo licence i ljudi za AMR onda Intel daje zeleno svetlo, ali onda je i sama vest kontradiktorna jer Samsung hoce da se takmici na server i desktop trzistu. U svakom slucaju mislim da je samo obicna glasina kao i pre nekolko godina... mislim da je isto i Dell hteo da kupi AMD pa nista nije bilo od toga :) Sledece godine ima da bude AMD FX Unlocked, a ne Samsung FX :d Rekao sam u proslom postu u septembru ocekujem FX seriju jer bi trebalo za server Zen da se pojavi u prvoj polovini godine i taman ide desktop varijanta za back to school sezonu. Ne verujem da ce se Zen odloziti za 2017 jer investitori iliti glavne baje u kompaniji zele neki ozbiljni profit i dovoljno je sto je 2015 slaba. Da ne duzim 2016 je za AMD make or break godina :)
 
Poslednja izmena:
Ja od samostalnog AMDa ne ocekujem nista. Partnerstvo sa Samsungom bi im mnogo znacilo jer bi opet imali fabove i to u najmodernijem procesu proizvodnje koji moze da se poredi sa onim sto ima Intel. Bio bi to opet fer fajt.
 
Ja od samostalnog AMDa ne ocekujem nista. Partnerstvo sa Samsungom bi im mnogo znacilo jer bi opet imali fabove i to u najmodernijem procesu proizvodnje koji moze da se poredi sa onim sto ima Intel. Bio bi to opet fer fajt.

Slažem se u potpunosti.
Samo Samsung može sa proizvodnjom da parira Intelu i to je ono što AMD-u treba, a i nama gikovima bi dobro došlo :D
Pored proizvodnje ima Samsung i razne tehnologije i kad bi se sve pomešalo ko zna šta bi bilo...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno