Šta je novo?

BalCCon 2k14

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Posle 3 dana, i drugi BalCCon se završio. Marko i ja smo otpali od dežuranja na izložbi, ali je sve to ipak bilo jako lepo za doživeti. Šta bih mogao da izdvojim kao zanimljivosti...

C64 sa LightPen-om i igra Burnin' Pen koja je izdata pre mesec dana su bili priličan hit. Da čovek ne poveruje kako može biti zarazno povlačenje olovke po ekranu :) Čekam Marka da stavi video i na youtube...

Momak koji je prošle godine pisao Life za Lolu 8A se ovaj put uhvatio u koštac sa Galaksijinim bejzikom. Nije na kraju bio Life, ali je dosta naučeno o specifičnostima te varijante bejzika.

Ja sam uspeo da na C64 pređem prvih 12 nivoa (skoro) Giana Sisters bez greške, kako bih se na kraju 12-tog zeznuo sa zmajem... Odmah mi je toliko opala koncentracija da ga nisam ni uspeo preći. Biće bolje sledeći put...

Marko je u svoj onoj gužvi stigao da sredi jedno pojačalo i da sklopi par uređaja za koje sam ga zamolio pre nekog vremena (HVALA!!!).

U subotu uveče do NS-a je doletelo proširenje memorije za Acorn A3000 od čitavih 4MB, pa su magično proradile sve igre kojima 1MB nije bio dovoljan. Uz proširenje memorije je stiglo još par mašina, ali o njima kada ih istestiram.

Ja sam održao malo skraćenu verziju predavanja o dolasku kućnih računara na prostore bivše Jugoslavije pošto me alergija na ambroziju još prilično drži, pa imam problema i sa disanjem i sa dugotrajnom pričom.

Šlag na torti je bilo predavanje Voje Antonića "Hacking before computers", kojim je BalCCon i zatvoren. Nadasve zanimljiva priča o tome šta je sve odradio, počevši od prvog igranja sa elektronikom do danas. Dobar deo vremena je otišao i na priču o Galaksiji i neke anegdote vezane za nju. Posle predavanja je bio i poduđi deo sa pitanjima, pa se svašta moglo saznati (između ostalog i da ZX81 nije bio inspiracija za Galaksiju, kako sam na više mesta pročitao). Marko i ja smo iskoristili priliku i tražili i dobili autograme na Galaksijama :) Zajedno sa Vojom je došao i Zoran Modli koji nije držao predavanje, ali smo se sa njim dosta ispričali. Veoma prijatna osoba sa kojom je zadovoljstvo razgovarati.

Najsmorniji deo posla je došao na samom kraju - pakovanje svih drangulija koje smo dovukli za izložbu. Kad god dođe taj deo uvek obećavam sebi kako više neću raditi izložbe, pošto mi stvarno bude dosta. Ono što mi se najmanje dopalo na ovoj konferenciji je ista stvar koja mi se nije dopala ni na prošloj - Marko i ja nismo odslušali gotovo ništa od predavanja zbog dežuranja na izložbi (doduše, uspeo sam da prisustvujem Arduino radionici :) ). Pozitivna strana toga je što smo za vreme dežuranja imali priliku da razgovaramo sa dosta ljudi i da napravimo nekoliko novih kontakata.

Eto, to su utisci onako na brzinu... Nisam napravio ni jednu jedinu fotografiju, ali mnogi drugi jesu, pa čekam da mi pošalju. Kad stignu, staviću koju ovde.
 
Voja i Galaksija

g5.jpg
g1.jpg
g2.jpg

Objašnjavanje nekih pojedinosti source koda Galaksije:
g3.jpg

Voja Antonić, Zoran Modli, Mitch Altman i ekipa iz LUGoNS-a i Once Upon a Byte:
g4.jpg
 
Poslednja izmena:
Mašine

Kvadrikopteri:
m1.JPG
m2.JPG

Raspberry Pi Arkada:
m3.jpg

Once Upon a Byte kutak:
m4.JPG
m5.JPG
 
Nema lajk dugmeta na ovom Forumu, inače bih lajkovao svaki post. Izgleda da ste se baš dobro zabavili tamo. Sad mi je žao što nisam otišao (mada nisam ni bio u prolici).

Uzgred, na prvoj slici Once upon a Byte kutka, koji je ono računar s leve strane (pored Amstrada) na stolu u prvom planu?
 
Meni lici na spectrum u trend ili ines tastaturi
Inace dobre fotografije . Ima li video sinmaka npr govor Voje Antonica?
 
Uzgred, na prvoj slici Once upon a Byte kutka, koji je ono računar s leve strane (pored Amstrada) na stolu u prvom planu?
Sa leve strane je ZX Spectrum sa Trend tastaturom (poen za Nergal-a :) ) i CF interfejsom, a sa desne strane je Amiga 1200.
 
Sa leve strane je ZX Spectrum sa Trend tastaturom (poen za Nergal-a :) ) i CF interfejsom, a sa desne strane je Amiga 1200.

A meni poen? Ja sam tipovao na spekija u trend ili ines tastaturi. Nisam siguran da sam uopste video ines tastauru za spekija.
 
Uh, sad sam video da je poen trebao ići tebi, izvini!

Evo kako izgleda moja Ines tastatura (kupih je od nekog odavde, ne sećam se od koga):
45-ZXMyInes.JPG
Nema ugrađeni mikrodrajv (imam samo jedan, pa ne bih da ga tu zacementiram), ima par pukotina, ali ništa strašno - radi savršeno :)
 
Poslednja izmena:
Definitivno sjajan skup, tek sad mi je žao što nisam bio.
Posebno zbog Zorana Modlija, koji je za mene jedan od istinski zaslužnih ljudi za popularizaciju računara na ovim prostorima.
Kad se samo setim onih divnih dana uz "Ventilator", prvo muzika, top liste, zatim priče o računarima i kao finale puštanje nekog programa ili igre u etar.
Mada, prvi utisak mi je bio, čoveče kako su ostarili neki od naših idola.
btw, da li ste zvali i Dejana Ristanovića, on bi takođe imao šta da kaže, posebno na temu Galaksije i tih ranih računarskih dana kod nas.
Doduše nisam video BBC u postavci, a to je ipak poveliki gaf. ;)
Sledeći put barem neki Electron, da se ne brukamo. :)

I još da pitam Žarka, kad je sledeće okupljanje ove vrste i da li ima neke šanse da se u Beogradu održi nešto slično?
 
btw, da li ste zvali i Dejana Ristanovića, on bi takođe imao šta da kaže, posebno na temu Galaksije i tih ranih računarskih dana kod nas.
Trebalo je i on da dođe, ali nije zbog ličnih razloga (http://pcpress.rs/in-memoriam-zoran-zivotic/). Koliko sam razumeo, i Zoran i Voja su se razmišljali da li da uopšte dolaze, pošto su sva trojica bili prijatelji sa Životićem.
Doduše nisam video BBC u postavci, a to je ipak poveliki gaf. ;)
Sledeći put barem neki Electron, da se ne brukamo. :)
BBC B nije imao niko od izlagača (u prevodu: Marko i ja), dok Electron nije bio spreman za izložbu. Zato je bio Archimedes :)
I još da pitam Žarka, kad je sledeće okupljanje ove vrste
Ne znam kada će biti, verovatno iduće godine. Zasad je jedino u planu izložba za festival nauke u Novom Sadu. Ja bih na sledećem BalCCon-u da preskočim organizaciju izložbe, pošto sam opet propustio gomilu zanimljivih predavanja.

Kada sam u maju bio na VCFe, Hans (organizator) me je nagovarao da napravim balkanski VCFe, pa sam mu odgovorio da ću da probam da napravim nešto u okviru BalCCon-a, kao probu da vidim koliko ljudi bi došlo i da li ima smisla upuštati se u organizaciju većeg okupljanja. Sudeći po odzivu, zasad odustajem od te ideje.
i da li ima neke šanse da se u Beogradu održi nešto slično?
Pa, sad, ako treba neko iz NS-a da potegne da se napravi izložba u BG-u... Nekako mi se čini da bi prirodnije bilo da neko od beograđana organizuje izložbu i pozove nas da dođemo.
 
Ovo je zaista tužna vest i velika šteta, jer je otišao jedan od pionira naše računarske scene.
Još uvek pamtim njegove sjajne tekstove o c64 u Računarima, jer su uvek bili korisni i lako razumljivi.
Njegove, kao i tekstove Ace Radovanovića sam najviše voleo da čitam, jer nisu bili suvoparni i moglo se dosta naučiti.

Što se izložbe tiče, u pravu si naravno, logično je da se u Beogradu pređe sa reči na dela, stvar je samo volje i vremena koje treba odvojiti.
Ja sam recimo, zbog porodičnih obaveza drastično smanjio bavljenje retro računarima poslednjih 4-5 godina, jednostavno sve je to otišlo u drugi plan, jer su prioritet dobile važnije stvari.
Ipak, potrudiću se maksimalno da mi sledeći retro event ne promakne, mnogo zna da prodrma ova nostalgija kad je pokrene neka iskra, kao ovaj tvoj topic. :)
 
Što se izložbe tiče, u pravu si naravno, logično je da se u Beogradu pređe sa reči na dela, stvar je samo volje i vremena koje treba odvojiti.
Yup. Veruj mi, znam.
Ja sam recimo, zbog porodičnih obaveza drastično smanjio bavljenje retro računarima poslednjih 4-5 godina, jednostavno sve je to otišlo u drugi plan, jer su prioritet dobile važnije stvari.
Ipak, potrudiću se maksimalno da mi sledeći retro event ne promakne, mnogo zna da prodrma ova nostalgija kad je pokrene neka iskra, kao ovaj tvoj topic. :)
Vidi, potpuno razumem. Nemam ništa protiv toga, svako ima svoje prioritete, kako si i rekao. Moja konstatacija je samo da nema dovoljno ljudi u Srbiji koji bi stvarno i došli na neko retro okupljanje, iz ko zna kojih razloga i da tako nešto zasad nema smisla organizovati. Društvo iz NS-a koje vidim na izložbama veoma često viđam i bez izložbi, i uz neuporedivo mnogo manje posla oko organizovanja :)
 
Ima li video sinmaka npr govor Voje Antonica?

Sve a predavanja su snimana, počela je montaža materijala, pa se očekuje da će za oko mesec dana biti sve završeno i postavljeno na YouTube.
Ja sam snimio Žarkovo i Vojino predavanje, ali nisam dobio odobrenje da postavim snimljeni materijal.
 
Nazad
Vrh Dno