Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Meni je Cache Voltage na Auto i levo od te opcije je prikazana vrednost od 1.163V. Ne znam šta je to IA u HWMonitor-u kod tebe, ali ako namestiš manuelno vcore na tih 1.115V u UEFI, onda je to to, i CPU-Z i HWM ti pokazuju taj napon u Win, tako da ne bi trebalo to da te brine.
Što se tiče IA, kod mene pokazuje +0.056V i to je ok jer sam ja koristio offset mode za core voltage. Ti si vrednost za vcore uneo ručno i to je fiksni napon. Tvoja ploča ima samo Auto, Override i Adaptive mode - nema Offset mode koliko sam razumeo. To na kraju nije ni bitno, svakako bi trebalo da koristiš Adaptive kad nađeš najniži stabilan napon za taj klok. Ako je to tih 1.115V i završio si sa testiranjem stabilnosti, onda možeš da podesiš Adaptive mode da bi u idle bio oboren i napon, a ne samo frekvencija(trenutno ti je napon fiksan na 1.115V čak i u idle). Kada pređeš na Adaptive, nemoj više vrteti stres testove, sa tim si završio, najnormalnije koristi računar.
Vezano za Cache Ratio na Auto, neke ploče hoće da, prilikom OC-a, automatski dižu i multi za Cache(vidi u CPU-Z, memory tab koja je vrednost NB Fr. tokom testiranja), tako da možeš tu da podesiš vrednost 39(kod mene npr. postoje opcije min Cache Ratio i max Cache Ratio), a Cache Voltage ostavi na Auto.
 
Na cashe mozes da ides do 1,42V ako ti treba da ga ustabilis, a ne utice na temp :)
 
96353cb6c9be622b6d54fb273dba88a0.jpg


Evo, nista nije menjano od proalog puta. Vcore je veci, ne znam zasto... Menja se na kratko i na 1.136.
 
I 1.136 je odlicno za 4.4ghz.
Probaj malo da smanjis CPU Input Voltage, na 1.8V npr. Moze da se desi da ti klok posle bude stabilniji i sa manjim Vcore.
 
Evo smanjio sam, pa opet usao u bios i isto je vcore kao pre.
 
Po nekom nepisanom pravilu, CPU Input Voltage treba da bude min 0.5V preko vcore. Možeš slobodno da smanjiš na 1.7V.
 
sa 1.8v je prosao linx sat vremena,nikakve razlike sa temp nema.
probace se i 1.7...
 
Kolike su max temp u LinX?
 
Sa zatvorenim kucistem i silent vent modom 87 samo jedno jezgro, ostali nize. A sa otvorenim jedno 6-7 stepeni manje.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je uvek zatvoreno kućište. :) @1.147V max 83°C jedno jezgro, ostala niže. Upoređujem kulere, zbog toga pitam. :)

A za vent kod mene ima Standard, Silent, Turbo i Manual. Ja držim na Standard.
 
Poslednja izmena:
Zavisi i koje je kuciste, ovo moje je po defaultu toplije jer je silent...
Ako hoces samo kulere da uporedis, mora na otvoreno, da ne utice nista sem temp sobe.
 
Ma ok, inače mislim da su kuleri tu negde, sličnih performansi.
 
Heh, ne mislim tako, Macho je jeftin, a poredi se sa mnogo skupljim kulerima, pametna kupovina svakako. ;)
 
Morace samo lapovanje da padne, nije bas ravan... Nego, nikad nisam radio to, plasim se da ga ne napravim jos gorim... :-D
 
A što bi rizikovao zbog 2-3°C?
 
Bolje da otkines kondenzator, lepse ces temperature da dobijes... :d
 
Primetio sam da stabilnost kod haswell refresh zavisi od bas male razlike u naponu. Kod mene konkretno sa 1.2v okruglo puca i dobijam bsod cim pokrenem linx, dok sa 1.22 je stabilno. Prosto je neverovatno da toliko mala razlika u naponu cini procesor stabilnom.
 
Meni na 1.110 zakuca komp posle nekoliko minuta linxa, a na 1.115 vrti sat vremena bez problema. Ne forsira mi se vise od toga.
 
Isti ti je djavo i kod i5-4670K. Meni sa 1,3V na 4,4GHz puca kako hoces, dok je na 1,320V savrseno stabilan. Nema tu pravila. Mom je cak odgovaralo za stabilnost da dignem napon na agentima, a da ostane 1,3V na VCORE i opet stabilno :)
 
Ne forsira mi se procesor linxom nekoliko sati... Mislio sam preko sat vremena
 
Ne forsira mi se procesor linxom nekoliko sati... Mislio sam preko sat vremena
A to. Pa ubsustini.picis 20 krugova, pa koliko god mu treba da zavrsi. Svidja mi se taj tvoj primerka, da li bi ga pozajmio na jednu operaciju pod hloroformom :d
 
Kod mene su postavke ovakve, doduse u pitanju je 4790k, ali arhitektura je ista. 4.7ghz, 1.22v vcore, 1,15cache, LLC level 1. Naravno u adaptive modu je postavljeno. Sve ostalo sam stavio na auto. Prvo sam krenuo sa 1.3v, dok na kraju nisam provalio da mu je stabilnost na 1.22, ispod toga nece ni makac. Manji klok nisam ni isprobavao.
 
Ako mislis na pregrevanje, kod ovog modela sto sam testirao i nisam primetio da se greje. Sa naponom od 1.22v svakako je hladniji pod opterecenjem nego 4.4ghz na 1.3v. Pod max opterecenjem nije prelazio 80c, dok u realnom radu i opterecenju pod windows-u, max 60-65c.
 
Kako najbolje dobiti niske temperature kod Hasvela?
Vrlo lako, otkinite kondenzator i imate 10-20C nize temp. :D
 
Kako najbolje dobiti niske temperature kod Hasvela?
Vrlo lako, otkinite kondenzator i imate 10-20C nize temp. :D
Nudim vrlo povoljno klanje haskija, servis Kasapin & Co.
PS. Ne grarantujem da ce da radi posle sece, procesor mi dajete na licnu odgovornost.
PPS. Sta mislite odakle Kasa5033 potice :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno