Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Ovaj kuler bi trebao da hladi 4-6°C lošije od NH-D14 sudeći po nekim testovima. Primerak je izgleda odličan, [email protected] (20 krugova LinX-a), a kao što rekoh ulazi u win [email protected]. Sve je to super, ali temp su mnogo visoke sa obzirom na napone. Dođe mi da sve rasturim opet i da probam sa NT-H1 pastom. A i niko pouzdano ne zna koliko iGPU utiče na porast temp, a trenutno nemam grafičku da probam tu opciju. :(

Malo sam zakasnio sa odgovorom ali ako ti znaci znam koliko IGPU utice na porast u C, kod mene je isao do 10-15 stepeni u minusu u odnosu na diskretnu grafu , na moju konfiguraciju koja je u potpisu i cpu je slican . Razlicite opcije sam probao sa jednom i dve grafike , sam jednim ili dva stapa rama. Manje se greje cpu sa IGPU i to kada je sistem u dobrom overkloku a to je kod mene islo na cpu 4.4 - 4.5 Ghz, IGPU 1500-1600 MHz, ram 2400 MHz, napon ide do 1.28v.
 
^^
Nemam pojma, u mom slučaju su temp praktično iste sa i bez diskretne grafičke. Govorim o stres testovima, a normalno je da će sa iGPU prilikom igranja procesor imati nešto više temp nego sa grafičkom kartom.

Što se tiče overclock-a i AVX/AVX2 stabilnosti dogurao sam do 4.5GHz i to je max što se tiče mog kulera i temperatura.

[email protected] (offset mode +0.097V), memorija 1866MHz 9-9-9-27 [email protected]. Sa ovim podešavanjima prolazi Prime95 v28.5 12h Blend test i 12h Small FFT sa max temp od 85°C. Imao sam problema u postizanju stabilnosti, verovatno zbog 1866MHz mem i IMC, ali sam sa VCCSA +0.010V rešio taj problem. Pustio sam 5 krugova LinX-a samo da uporedim GFlops u odnosu na 4.4GHz kao i max temp.

Untitled.jpg

E, sad bih da se bacim na postizanje non AVX stabilnosti na 4.7GHz. Problem je što nemam grafičku i ne igram ništa osim WoT-a i samim tim ne mogu da opteretim mašinu nekim zahtevnim naslovima kojima bih vršio testiranje. Znam da samo AIDA64 može da dođe u obzir zbog temperatura ili možda neki stariji Prime95 bez AVX, v27.7 mislim da je poslednji.

Treba mi savet kako da testiram non AVX stabilnost od iskusnijih članova, što se tiče OC-a, ovde na forumu.

P.S. Ono sektaši i non sektaši(vezano za AVX LinX) je, naravno, bilo samo zezanje. :d Evo, tražim pomoć i od vas. :)
 
Poslednja izmena:
Koliko ti se zagreva sa x264 loopom ? Inace WoT puca i daje bsod 101 i 124 ako fali napona za OC. Mojih 4,2GHz je bilo nestabilno sa 1,245V u wotu, dok je 1,250V stabilno kao kamen.
 
Nisam ni probao x264, ali svakako ću ga vrteti na 4.7GHz.
 
Isto przi AVX instrukcije, alu znacajno manje greje. Bar 30C nize. Moras da testiras svako podesavanje pet puta da bi dobio prosecno vreme pre bsod-a. Posle primenis nesti pa opet test, da vidis da li je sta uticalo na min, max i avg time before bsod. Traje duze ali je stabilnost kao da su ga przio sa Linxom.
 
^^
Nemam pojma, u mom slučaju su temp praktično iste sa i bez diskretne grafičke. Govorim o stres testovima, a normalno je da će sa iGPU prilikom igranja procesor imati nešto više temp nego sa grafičkom kartom.

U stvarnosti prilikom igranja na primer BF4 na ful hd i na low podesavanjima , (CPU 4,3GHz ,IGPU 1500MHz, ram 2400MHz ) CPU , HDD i ploca imaju manju temperaturu nego kada se igra sa diskretnom grafikom r7 ili r9.
Zakljucak je da IGPU ne utice na porast temperature CPU , u idle niti u max. loadu .:type:
 
Namučih se dok nisam uspeo da prođe 1 loop bez BSOD-a. Kad sam uspeo da prođe prvi, prošao je i pet bez problema.

Za 4.7GHz je potrebno okruglo 1.350V, sve ispod toga rezultuje BSOD-om, nekad na 35% loop-a, nekad na 94% npr. Malo sam se cimao i sa System Agent Voltage(VCCSA), sa +0.075 sam rešio IMC problem zbog 1866MHz mem na 4.7GHz.

x264.jpg R15.jpg

Jedino mi ostaje da se zezam sa Cache Ratio-om, da probam da doguram bar do x44.

P.S. Odoh bre da gledam košarku! :d
 
To care :D I ja sam primeti cak iako mi memorija radi na 1600MHz i CL9 latencijama, moram da dodam bar 0.120V na system agent da bih stabilizovao procesor na 4,4GHz i 1,3V, ili da mu dam vise napona bez podizanja system agenta sto mi dosta vise greje. Primetio sam na overclocke.net da ljudima ciji su procesori prosli Linx i prime 95 po 20h bez bsod-a, da im puca x264, a manje greje nego bilo koji od ova dva sto je bas super :)
PS. I drugo mesto je super, bar smo im najvise koseva ubacili od svih :)
 
Pa nije, samo 0.3 :p



Zavisi na šta misliš, u sintetici ima razlike, a u realnom radu baš i nema :)
 
Meni radi na 4.4 sa 1.158v. Mozda moze jos manje, nisam probao.
 
4,4GHz sa 1,158V je baja :) On ti se nalazi u gornjih 50% po pitanju OC potencijala, jer bi mu za 4,5GHz mozda trebalo 1,2V. Ovo je bar po ASUS-ovim statistikama :D
 
^^
Posle malo čačkanja 4.4GHz @1.147V :D

Untitled.jpg
 
Blagi boze, meni taj napon treba za stock frekvenciju :D
 
Au ala je tebe sjajan primerak zakacio :) Ja uzimam uskoro jedan, ako bude blizu kao taj ima se upiskim od srece.
 
evo ja sad hteo da kloknem malo moj,prvi put.... medjutim kad sam pogledao milion opcija u biosu,za sad sam odustao dok ne izvalim sta je sta... :D nemam pojma sta da gasim,sta da menjam...
inace,cudna stvar, ram mi radi na 1333 po defaultu (a 1600 je),pa sam morao da ga sam podignem u biosu,ne znam zbog cega to...
 
Pa i meni je 1333 dok ne namestim ručno ili učitam XMP profil, to je normalno. Ništa ne menjaj za početak, samo stavi x44 multi i napon ručno na 1.200V pa probaj. Sve ostalo neka bude na Auto. Ako prolazi testove, smanji napon(recimo za 0.010V), opet testiraj i tako u krug dok ne ustanoviš najniži mogući stabilan napon. Prosto je...samo treba vremena za testiranje.

Naravno, odmah namesti RAM na 1600 9-9-9-24 i napon ručno na 1.5V ili 1.65V, ne znam koji je def za tvoju mem.
 
Poslednja izmena:
Evo doslo se do ovoga, 4.4ghz... max temperature su inace malo nize,nego sam isprobavao sa ventovima na minimum koliko ce se podici,pa je zato 90. A i u zatvorenom silent kucistu je. Prolazi linx pola sata sa svom memorijom (oko 7.2gb).
Nego me buni ovo na slici u hwmonitor.... sta je to zaokruzeno? Ova prva dva ne mogu da menjam,tj nemam nista takvo u biosu... a poslednje stoji na auto,menjao sam ga i na 0.001, nema razlike,prolazi linx,isto sve....
Ovo IA ne znam sta je i stalno se skalira sa vcore,tj za istu vrednost se menja koliko promenim vcore...

4.4ghz.JPG
 
IA - bi trebalo da bude napon na jezgrima koji očitava neki interni senzor.
LLC - Load Line Calibration ne bi trebao da ima neku određenu vrednost i on služi da smanji vdroop. Kod Asusa čini mi se ima 5 podešavanja: Regular(0%), Medium(25%), High(50%), Ultra High(75%) i Extreme(100%).
Ako ti malo padne napon kad pokreneš linx, probaj da povećaš LLC
Ring - je napon za cache i može da utiče na stabilnost. Probaj nekako da ga smanjiš jer mi se ovo čini kao dosta visok napon. (Većina koje sam viđao se kreću između 1V-1.2V
Malo me buni što je u hwmonitoru oznaka LLC/Ring, ali po vrednostima izgleda kao Ring napon.
System Agent - je memorijski kontroler i ne bi trebao da ima neki uticaj na CPU overklok. Probaj da ostaviš offset na 0 ili što manje, možda dobiješ neki stepen niže temperature. Ako overklokuješ memoriju, onda se igraj malo sa ovim naponom. S tim da ne bi trebao da ideš mnogo preko 0,200V.

Ono što mene zanima je TMPIN3. Na ovoj Asus ploči koju imam i prethodnoj MSI, TMPIN3 je bila temperatura naponske.
Kod tebe je verovatno nešto drugo, ali za svaki slučaj pipni hladnjake preko VRM-a.


Nisam baš upoznat sa haswellom i nisam 100% siguran
 
LLC ti i ne treba, sa ovog skrinshota ne vidim vdroop.
Ali trebalo bi da imas sve to u BIOS-u u OC Tweaker. Probaj da CPU Cache Voltage Offset promenis sa Auto na 0.
 
Cache volt i offset je na auto. A kada pogledam u asrock programu, stoji cache 1.25 cak, i na override...
Sad cu da slikam bios, imam milion nekih opcija....
 
Poslednja izmena:
Ux0Qfsp.png
CPU Cache Voltage Offset i System Agent Voltage offset na 0 ili što manje.
 
Sys agent sam vec stavljao na 0.001 (ne moze na 0,bude auto) i nema razlike nikakve... sada cu i cache.

nego,probao sam sa otvorenim kucistem, TMPIN3 ne prelazi 77 stepeni. Jezgra oko 75, samo ono najtoplije skocilo jednom na 80. Znaci za temperature je krivo kuciste,jer je celo izolovano,a i ona slika je sa svim ventovima na najslabije....tako da su to temperature u naaaajgorem slucaju.... Evo sad sam ubaci jos jedan vent i zatvorio kuciste.... nize su temp nego pre,znaci super :)
 
Jel se menjaju naponi u hwmonitoru kad promenis u biosu ova dva?
 
Da,kada sam menjao sys agent, pisalo je 0.001... evo sad sam zamenio i cache i stoji LLC/ring offset 0.001 :) znaci to li je :D
nego,koji je ok napon cachea,stoji na auto,a u asrock programu mi pise da je na 1.25 i da je podeseno na override (iako nije)... jel nije mnogo to?


i ovo IA, jel ok da mi je to stalno vece od vcore...? nervira me,jer me buni koliki je napon potreban procesoru, sta ako ja stavim vcore 1.115,a on ustvari radi jace.... ne znam na cemu sam...
 
Sad vidim da i u biosu imas hwmonitor. Pogledaj u njemu vrednosti za CPU Vcore, Cpu cache i System Agent.
Ako je i tu cache 1.25V, probaj da stavis fiskno na 1.1V, ne preko offseta, pa proveri vrednosti. Nije ni 1.25 nesto mnogo, ali mislim da ti ne treba toliko.
LLC/Ring ti je inace isto sto i Cpu cache voltage.

Za IA nisam 100% siguran. Negde sam procitao da je to napon na jezgrima ali ne znam koliko je to tacno. I veci je od vcore-a gde god sam video.
Malo mi je nelogicno da bude veci, ali sta znam...

U sustini, gledaj Core Voltage u CPU-Z ili VID u hwmonitoru i to ti je to...
 
Nazad
Vrh Dno