Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Не може плоча сама да одврне, ако ти у биосу подесиш како ће радити...
 
Danas mi je stigao Thermalright TY-143 ventilator koji će biti zamena za Noctua NF-A15 koji dolazi uz NH-U14S. Ventilator je monstrum na 2500 rpm, oduševio me. Znao sam da je bučan na max obrtajima, ali nije ni približno koliko sam mislio da će biti - ni malo nije iritantan zvuk, čak mi se i dopada kad zaurla. :d Do 1500 rpm je tih koliko i Noctua na svojih max 1500 rpm.

- NF-A15 300-1500 rpm ; 140.2 m³/h
- TY-143 600-2500 rpm ; 208.8 m³/h

Prvobitno sam hteo da kupim još jedan NF-A15 fan za Push-Pull i tako dobijem 1-3°C niže temp, ali bio sam u pravu kad sam pretpostavio da će ovo čudovište dati bolje rezultate. :)

NF-A15 LinX i 15min Prime95
Pogledajte prilog 155650 Pogledajte prilog 155651

TY-143 LinX i 15min Prime95
Pogledajte prilog 155652 Pogledajte prilog 155653

Rezultat su 4-5°C niže temperature, što je prevazišlo sva moja očekivanja.:smoke:

Stigao je danas CM Nepton 240M. :banana:
Montaža je protekla bez problema, a usledilo je oduševljenje kad je računar pušten u rad, totalno nečujan kao i sa NH-U14S i NF-A15 fanom. Buka koju pravi, tj. bolje rečeno ne pravi :) prilikom testova je neverovatno mala. Mnooogo je bučnije bilo sa jednim TY-143 @2500 RPM ventilatorom na Noctua-i, tačnije Thermalright je sačuvaj Bože u odnosu na dva CM Silencio FP120 @2400 RPM.

Imao sam ranije priliku da čujem Corsair H100i i mogu da kažem da se dere kao magarac u odnosu na Nepton 240M. Buku koju pravi Nepton bih opisao kao veoma jak huk vazduha, ništa zviždanje, vibriranje, brundanje, zujanje motora i sl., nešto kao dva NF-A15 @Push/Pull, možda malo glasnije. Ovi ventovi će biti hit kad se pojave samostalno u radnjama, pogotovo ako bude dobra cena.

Pumpa je totalno nečujna, baš kao što sam čitao po raznim testovima na netu pre kupovine. CM tvdi da je buka <15dBA, mislim da nisu slagali. Inače, pumpa @12V radi na 2800 RPM(tako bar moja ploča očitava, a i HWMonitor) i ima protok od 120 Liters/Hour po CM-u.

Evo malo i test rezultata, 20 min Prime95 i 5 krugova LinX-a:

Nepton 240M_Prime95.jpg Nepton 240M_LinX.jpg

7-9°C dobitka u odnosu na NH-U14S sa Noctua NF-A15 ventom i 3-4°C u odnosu na NH-U14S sa Thermalright TY-143. Za par dana, dok pasta malo "legne", možda bude bar još 1°C dobitka.

A lepo i čuči u kućištu :):

Nepton 240M.jpg

Sad Noctua NH-U14S može u oglase. :d
 
Нека те добро служи! :)
 
Uuu lepo lepo ! Ako je tih, sjajno! Zvuci kao da postize dobre temperature, koju pastu si mu metnuo?
 
Pasta je MX-4. Cenim da su performanse na nivou NH-D15, jer sam dobio 7-9°C u odnosu na NH-U14S, znači bar 2°C je bolji od NH-D14. Ne znam kakvu magiju su koristili ovi u CM, ali kad čuješ ventove, nema šanse da pretpostaviš da rade na 2400 RPM. Odlični! Inače, negde sam video da kad se zamene sa NF-F12, dobija se samo 1-2°C, to dovoljno govori kakvi su što se tiče performansi.
 
Moram da izmerim moje kuciste, dal moze da stane taj nepton, ako je stvarno tako tih, zamenio bih mog macho-a... Cisto da dobijem mesta u kucistu, da lepse slivujem kablove itd...
Jel znas mere hladnjaka, detaljno bi mi trebalo, i koliko od rupa ima do kraja hladnjaka, nekako mi ove moje rupe mnogo blizu zadnjeg dela kucista...
 
@ivica

Pa pazi, po testovima na netu su mnogi rekli da je najtiši od svih 240/280mm CM-a i Corsair-a, ja sam čuo samo H100i i tvrdim da ne mogu da se uporede. Naravno, bučniji je prilično od tvog kulera ili NH-U14S, ali nije realno poređenje sa air kulerima. Napisao sam već, ako je neko čuo dve Noctue NF-A15 @push/pull, e nešto malo jače od toga je buka(podatak sa neta, 5-6dBA bučniji od Cryorig R1 Ultimate koji je nešto bučniji od NH-D15, neka bude da je i 10dBA bučniji od R1, opet je veoma tiho za AIO hlađenje). Izmeriću sve što te zanima, sam rad je 274 x 119 x 27 mm, javljam ti za od rupe do kraja hladnjaka. :)
 
@ivica

Pa pazi, po testovima na netu su mnogi rekli da je najtiši od svih 240/280mm CM-a i Corsair-a, ja sam čuo samo H100i i tvrdim da ne mogu da se uporede. Naravno, bučniji je prilično od tvog kulera ili NH-U14S, ali nije realno poređenje sa air kulerima. Napisao sam već, ako je neko čuo dve Noctue NF-A15 @push/pull, e nešto malo jače od toga je buka(podatak sa neta, 5-6dBA bučniji od Cryorig R1 Ultimate koji je nešto bučniji od NH-D15, neka bude da je i 10dBA bučniji od R1, opet je veoma tiho za AIO hlađenje). Izmeriću sve što te zanima, sam rad je 274 x 119 x 27 mm, javljam ti za od rupe do kraja hladnjaka. :)
Uh bre, meni cilj da napravim ultra silent konfu. Hocu narucim bequiet silent wings, da zamenim sve ventove, i mislio sam tog neptuna ako je bas tih... Al ako je glasniji dosta od macho-a, onda cu razmisliti...
Hvala za mere, za rupe ne moras da zuris, ja cu izmeriti u petak uvece :)
 
Pa silent je u idle i u gejmingu takođe, što bi divljali ventilatori kad je CPU 50-55°C u igrama. I Noctua sa TY-143 se nije čula u igrama, jer normalno da nije išao do 2500 RPM. Sve što sam rekao se odnosi samo na Prime95 i LinX. :) Evo sad se ventovi vrte na 700 RPM i ne čujem ih, kućište je na stolu, pola metra od mene.

Poslaću ti sve mere na PM kad izmerim.
 
KOLOS,
Čestitam na kupovini i neka te dobro služi ... vodeno je zakon :)
 
Čestitam ti na vodi, da te lepo služi! Voda je zakon, ali ja sam sa vodom imao jako loša iskustva. Naime imao sam radijator veličine 36cm, hladio se sa 3x12 ventovima, ali ja sam ventove skroz bio ugasio. Taj radijator je držao procesor iz prve generacije C2D overklokovanim sa 2GHz na 3GHz kompletno pasivno. Sve je bilo bajno dok meni nije crkla pupma za vodu. Video sam samo da mi pada FPS u WOW-u, ali rekoh, završiću ovaj dungeon pa ću da vidim koji mu je jer sam već bio pri kraju. Petnaestak minuta nakon toga komp nije hteo uopšte da se upali.

Što se tiče tišine, ja imam NF-F12 na NH-U12P pleku i mogu samo da kažem da se NF-F12 na 1000 obrtaja čuje!!!!! Ekstremno sam se iznervirao. Trenutna postavka je da sam povezao NF-F12 na PWM za CPU kuler na ploči, a neki stari Scythe koji stoji na kućištu je povezan u drugi port za CPU i to preko onog adaptera koji je došao uz NF-F12, a u BIOS-u sam podesio ventove na silent. Tako se apsolutno ništa ne čuje. NF-F12 se okreće, ali ovaj Scythe se ili uopšte ne okreće ili se okreće tako da mogu da mu brojim obrtaje :D Ponekad otvorim stranu od kućišta pa ga zavrtim da se okreće, malo mu fali samo da krene :D Grafička i napajanje mi se skoro da ne čuju i komp je sasvim pristojno tih.
 
Meni je pumpa (12V-tna) povezana (napaja se) na matičnoj ploči na CPU ventilator konektor, i ako bude crkla ... ima mašina da se dere kao luda (alarm) :) ... tako da je to rešenje za tu vrstu potencijalnog problema.

P.S.
Sad pogledah, ipak je povezana na Syst.fan. konektor a ventilatori radijatora su povezani na CPU1 i CPU2 konektore ... sad se nešto razmišljam da možda to malo rekonfigurišem.
 
Poslednja izmena:
to je bilo pre 7 godina, pa se baš i ne sećam, ali se meni čini da ja kad sam povezao pumpu na cpu fan da kompjuter uopšte nije hteo da radi jer je očitavao brzinu od 0 obrtaja. tad nisam imao ni volje ni živaca to da rešavam.
 
Meni očitava stvarnu brzinu okretaja pumpe: ~2200 rpm.
Ja mogu preko matične i da korigujem brzinu rada pumpe :) ali je ipak držim na ovom nivou jer je praktično pa nečujna (čujem je samo kad postavim uvo na 10-20cm od nje, tada se jedva čuje se neko prigušeno zujanje).
 
ma da, to je sad sve bolje nego nekad...
 
Bez delid-a, na žalost, nema ništa od 4.6GHz i preko...osim za gaming. :(

4.6GHz_LinX.jpg

Ali zato može 4.0GHz sa 1.026V :d

4.0GHz_LinX.jpg
 
Uh bre, meni cilj da napravim ultra silent konfu. Hocu narucim bequiet silent wings, da zamenim sve ventove, i mislio sam tog neptuna ako je bas tih... Al ako je glasniji dosta od macho-a, onda cu razmisliti...

Pa silent je u idle i u gejmingu takođe, što bi divljali ventilatori kad je CPU 50-55°C u igrama. I Noctua sa TY-143 se nije čula u igrama, jer normalno da nije išao do 2500 RPM. Sve što sam rekao se odnosi samo na Prime95 i LinX. :) Evo sad se ventovi vrte na 700 RPM i ne čujem ih, kućište je na stolu, pola metra od mene.

Posle nekih dva sata igranja(FC4 i WoT), mogu da potvrdim gore navedeno. Procesor na 4.7GHz @1.35V, najhladnije jezgro 55°C, najtoplije 60°C, pri tome ventovi nisu prešli 1400 RPM, što je veoma tiho, skoro pa nečujno. Nije to ništa mnogo bučnije od Thermalright TY-140/147 venta @max 1300 RPM koji imaš na tvom kuleru. ;)
 
Poslednja izmena:
A i kontao sam, ako stavim to vodeno, dodje mi kao da nemam cpu ventove... Jer ja sad imam i na cpu i 2 gore gde bi dosao rad. Tako da ispada sa jednim ventom manje nego sad... Niiista, samo da premerim kuciste, pa ako staje sigurno, narucujem ga iz nemacke :) 90e bi trebalo da kosta...
 
Pa ja ga ovde platio 95e u Mon***r-u. :d
 
Poslednja izmena:
Bez delid-a, na žalost, nema ništa od 4.6GHz i preko...osim za gaming. :(

Pogledajte prilog 156999

Ali zato može 4.0GHz sa 1.026V :d

Pogledajte prilog 157000

Mogao si nesto pristojno za test da uzmes a ne linxachu :) neki x264 encoding, pa da ides na 4.8ghz :) A ti odma ono najteze hah


Edit: bas lupih i ja jedan krug, izgleda ova cryorig pasta bolje radi nakon nekog vremena. Trebalo je da stavim MX-4 kad vec imam, kontam da bih dobio 1-2 stepena jos.
Najtopliji core 85, najhladniji 77 u linxu nakon 10 krugova. Pri 1.190V.

Mozda bih i mogao da poteram na 4.7ghz i sintetiku ali nema potrebe i ovako radi ko zmaj :)
linx.jpg
 
Poslednja izmena:
LinX je moje srednje ime :D

Stavi 6144MB RAM-a u LinX-u pa onda probaj, ali spremi se za 90+ temp :d
 
Poslednja izmena:
Ne da mi vise od 2gb iz nekog razloga kaze neka 32 bit limitacija iako je 64 bit. :-(

Edit: skinuo neki drugi lele doguralo do 95 na jednom jezgru :(

linx2.png
 
Poslednja izmena:
Haswell je to! :d

Pa kad nam slepci iz Intel-a nisu dali soldered IHS kao na 2500K, sad bi većina nas koristila 4.7-4.8GHz @1.35V 24/7 opušteno. Ovako, samo najhrabriji koji se odluče za delid mogu sebi da priušte to zadovoljstvo...

@ivicanikolic34

Hajde samo probaj sa kojim min naponom ulazi u win na 4.9-5.0GHz, ako može taj primerak, a trebalo bi da može. Ništa mu neće biti, ne brini. :) Pa da pravimo dil! :d
 
Poslednja izmena:
Moze biti da je ova pasta losa, sta znam.

ma i ja sam stavio onu sto mi dosla uz kuler, ne izgleda mi kao neka profi...


@KOLOS dosta njih ima sa tim rezultatima, ja po stranim forumima vise nalazim ok primerke nego lose,to sto si naveo je prosek cini mi se...
 
Haswell je to! :d

Pa kad nam slepci iz Intel-a nisu dali soldered IHS kao na 2500K, sad bi većina nas koristila 4.7-4.8GHz @1.35V 24/7 opušteno. Ovako, samo najhrabriji koji se odluče za delid mogu sebi da priušte to zadovoljstvo...

@ivicanikolic34

Hajde samo probaj sa kojim min naponom ulazi u win na 4.9-5.0GHz, ako može taj primerak, a trebalo bi da može. Ništa mu neće biti, ne brini. :) Pa da pravimo dil! :d

Vidim vec da cu da utapam ovaj i uzimam broadwell sledece godine :) Nadam se da ce biti bolji OC primerci, 5ghz npr :D
 
Nazad
Vrh Dno