Šta je novo?

PlayStation 4 - Šta treba znati o prvom uključivanju, korišćenju i održavanju

Selektiranjem Full Black Levela , na uredjajima koji ocekuju Limited Black nivoe luminiscencije, samo ste urusili zasencenja, tamnije valere, nijanse koji su bliski crnoj boji. To je fenomen koji anglosaksonci imenovase ''Crushed Black Levels''. Kolorit je zivopisniji, piktureskniji, vibrantniji, ali izgubli ste sve valere koji trebaju vrsiti deskripciju tamnih zasencenja. Oni tada jednace crnoj boji.

Najcesce nivoe luminiscencije, svetline trebate postaviti na Limited za TV aparate (16-235), ili Full za PC Monitore (0-255). Postoje i TV aparati, kao sto je Panasonic GT60 plazma koga imam u posedu, koji mogu raditi sa oba BlackLevela. Tada oba uredjaja treba setovati da uravnoprave svoje BlackLevel-e. Najbolje je da skinete par test paterna, i utvrdite koje nivoe morate setovati.

Uploadovacu tokom popodneva test video kojim mozete proveriti.

Nema zbora o prevalentnosti 720p naslova na PS4 platformi. Upravo nemam saznanja za iti jedan Ps4 naslov u 720p rezoluciji. A i da odaberete 720p, samo ce TV namesto konzole vrsiti interpolaciju, upscaling na FullHD 1080p. 720p ce te odabrati samo ako ste u posedu aparatusa sa nativnom 720p rezolucijom dakle HDReady televizor. A cak i oni ne rade u egzaktno 1280x720p rezoluciji. Vecina ih ima 1024x768, ili 1366x768.
 
Hvala na odlicnom objasnjenju!

To sa crnom se otprilike isto desava kada odaberes high black level u filterima za samsung TV. Jeste poboljsan kontrast ali na racun finih nijansi.
 
I ja se zahvaljujem, lepo pojasnjeno.
 
Odlican tekst!

Pitanje:
- 500GB deluje malo ako ce da se igra preko SHARE. Da li moze da se prikljuci externi disk na PS4?
 
Tnx ;)

Kako za koga, meni je sasvim dovoljno. Jer neke obrises posle odredjenog vremena.
Ako mislis da ti treba vise, odmah ubaci 1 TB disk, izvadis taj od 500 i ubacis nov, ali PRE SHERA.
Jer Fantomi se ne mogu prenositi sa harda na hard, ako posle hoces da menjas zaboravi na Fantomske slotove, ne mozes ih ponovo ubaciti (one koje si imao).
Tako da ili odmah ubaci veci disk ili ni nemoj.
Eksterni disk ne moze, za sada.
 
Ne samo za share. I kad igras sa diska, ceo disk se iskopira na HDD... Ne "vuce" sa diska kao PS3.
 
Dodatak na prvi post (posto ne mogu da ga editujem).

Mislio sam da sam sve napisao ali uvek nesto promakne, i to clanovi kad-tad uoce :D
Dobijam dosta pitanja na PM u vezi ovoga, pa da i tu odgovorim:

Nema veze da li ste US ili neki EU nalog, uvek igrate na serverima najblizim sebi, znaci po IP adresi se to odredjuje. Ne znaci da igrate sa Amerima ako ste US, pre cete igrati sa nama i Madjarima.
Recimo BF4 ima super foru, kada se udje u igru sami birate gde da igrate, North America, Europe, Australia, Asia itd.
Tako da nekada i do igre zavisi ali ako nema filtera onda samo "baca" na najblize servere.
 
Black Levels 2

Postoji i inverzija urusenim Black Level-ima. Da crna stremi sivoj, zapravo se transponuje u sivu, sto je takodje inkorektan model Black Level-a i rezultuje ''washed out look-om''. On izgleda bezmalo repulzivno, i lako se da uociti i bez test uzoraka.

Drzite se paradigme:

Full na konzoli,i Limited na TV-u ''Crushed Blacks and Whites'' .
Limited na konzoli, i Full na TV-u ''Washed out Look'' .

Pretresite Tv menije u potrazi za Black Level, ili HDMI Black Level, ili RGB-Black Levels . Vendori TV aparata najcesce ih ovako opisuju. Panasonic ima Black Level (Auto / Full / Normal); Samsung HDMI Black Level (Normal / Low);LG Black Level (Low / High / Auto). Panasonic-ov Normal jednaci Limited (16-235) nivoe. Za Samsung i LG ne mogu nista ustvrditi . Iako se nalazim se u posedu i LG i Samsung televizora, oni nisu stacionirani u mestu gde trenutno prebivam. Distanca mi ne dopusta da se opsetitim njihovih definicije Black Level-a. Moracete osluhnuti, osloniti se na, sopstveni empirijum. Eksperimentisite.

Test Uzorci - tumacicete ih tako da 16 jednaci referentnu crnu. Valeri, nijanse sive iznad toga moraju bleskati, trepereti na numerama od 17 do 25. Insignije ispod 16 nesmeju se uprizoriti, znaci moraju ostati nevidljive.

Dead Nation: Apocalypse Edition po startu ima solidan test patern za setovanje Black Level-a (Display Settings> Calibration Image)

Test Patterns
https://www.dropbox.com/s/bci8j5leczaox18/Basic Settings.rar?dl=0

Svo dobro.
 
GTA Sta god zelis da dodas u prvom postu javi na pm , bice ubaceno
 
E ok, nisam znao da tako funkcionise. Tnx :)

Kada skupim jos po nesto ubacicu ti sve zajedno u PM.
Samo koliko se secam mislim da nisam mogao staviti jos ~1000 karaktera, ogranicio me.
Prepun je taj prvi post.
Tako da nadam se da mozes i tu granicu probiti (prosiriti), ako ne skracivacu ili vremenom neke delove izbaciti.
 
Posto imam neke nedoumice oko kupovine na SHARE nacin moze mala pomoc.Npr. ja sam napravio NN nalog i kupujem igru za ???$.Davam adresu i passvord od mog napravljenog naloga( koliko sam razumio to bi trebao biti Fantom) korisniku koji sad kupuje igru za npr 20 $.Kako to on placa i ako pare idu meni tj onome ko je napravio NN nalog gdje dobijam te pare?Kako ja kasnije prodajem igru? Unaprijed hvala
 
Poslednja izmena:
Pa on ti uplati na tvoj racun banke (ili kako se dogovorite), a posle mu ti dajes podatke (mejl i password).
Ako dajes mejl i password drugom coveku, nije on automatski Fantom. Moze biti Nosilac, Fantom ili Guest, zavisi sta si mu prodao.
Ako si prodao Nosioca onda mu samo das podatke i on pravi taj nalog na svojoj konzoli i to je to, a ako si prodao Fantoma isto tako, sem sto kada on skine igru ti ga moras deaktivirati preko SEN naloga na PC-u (putem internet browsera).
Tek onda Nosilac skida sledeci ( da li si to ti ili neko treci svejedno). Guest skida poslednji tj moze i uporedo sa Nosiocem, samo sto Nosioc i Fantom Aktiviraju koznolu kao primarnu za taj nalog, dok Guest ne obelezava to polje, treba da je Deaktiviran (ovo se radi u konzoli cim se napravi nalog).
Znam da ovo sve zvuci komplikovano, ali najjednostavnije moguce sam objasnio. Za ostalo mozda neki tutorijali, ili slicno tome...
 
Bolje da nista nisam pitao.Ja kupujem igricu na Usa store placam je 60 dolara I download ujem je.Onda davam adresu I passvord burazeru koji takodje IMA PS4 I trazim recimo 30 dolara on to prihvata I oba inamo igru za 30 dolara.Mora li on imati USA nalog I da li se treca osoba ukljucuje samo zbog manje cijene igre.
 
Da treca osoba se ukljucuje samo zbog nize cene, nije obavezno da imate i treceg.
Dobro si rekao, samo ne znam hoces igru kupiti sa svog naloga ili ces praviti drugi nalog na kojem ce biti samo ta igra?

Ne mora burazer imati US nalog, ali ja preporucujem da ima, iz vise razloga koje ako ne moram ne bih sada navodio.
Ali ako te bas zanima navescu.
 
Imam svoj USA nalog pa ako je izvodljivo ovo odraditi bez pravljenja novog onda jos bolje.Da li onda IMA mogucnost istovtemenog igranja.Od burazera sam dawnload ovaoBattlefield4 Ali mogu da ga igram samo sa njegovim nalogom I to samo dok on nije aktivan na svom PS4
 
E evo ti sada primer kako mozete da igrate u isto vreme pa samo to primeni i sam kada budes kupovao igru i hteo da je delis.

Naime, kao sto rekoh, da bi igrali u isto vreme, imas dve varijante.

Prva: Da on Fantomizira svoj nalog, tako sto, ti izadjes iz tog naloga na kojem je BF4, udjes u svoj. On ode na SEN nalog preko PC-a. Ukuca u Google: Sony entertaiment network US (ili UK ako mu je nalog UK), i udje na taj sajt, i zaitim Sign In isto kao u njegov nalog sa konzole, kuca mejl i password.
Kada udje u taj nalog mora otici u sekciju Account settings i opet se logovati. Kada je usao, ide gore na tab Devices, tamo ulazi u Playstation Systems i ide na My PS4 pa sledece (najvaznije polje) DEACTIVATE.
Kada je to zavrsio, pozeljno je i da promeni sifru naloga kako se ti ne bi slucajno zeznuo i usao u taj nalog, a to nije pozeljno da se desi.
Kada to sve odradi ti ces SA SVOG NALOGA moci igrati njegov BF4, ali nikada, nikada, nemoj vise ulaziti u taj njegov nalog, zato bolje da se promeni sifra pa ni neces moci uci, tj hoces ali neces biti logovan na PSN.

Druga varijanta (ne mozes sada uraditi, ali mozes za nov nalog i novu igru koju budes delio): Da je on napravio totalno nov nalog kad je kupovao BF4 i samim tim bi on sa svog licnog naloga mogao da igra, a tebi samo prosledi ili kao Fantoma (fantomizira taj slot kao sto sam gore naveo) ili jednostavno igras sa tog naloga kao Guest (posto Guestu nije aktivirana konzola kao primarna).
Ako vidis, iz ovoga proizilazi da je najbolje praviti nov nalog kada se radi Share, da se ne bi licni nalozi morali Fantomizirati i brljati sa njima, pa ako se nesto desi da boli glava... I jos nesto je mana, kao sto kazes ne mozete igrati u isto vreme sa istog naloga, jer su vam oba aktivirana i plus su oba "Nosioci", a sistem "ne trpi" dve primarne konzole za jedan nalog.

Nadam se da smo sada sve raskrstili ;)

P.S. Ima tu i treci nacin (koliko znam) ali toliko me mozak boli da vise ne mogu da razmisljam.
Neka neko doda ako se moze setiti, vuce me misao da ovo sve moze biti jos jednostavnije ako se igre dele izmedju dvojice poverenih ljudi.
Ali ja se ne mogu sada nikako setiti, mozak ne funkcionise.
I ako nisam nesto tacno napisao ispravite me.
 
Poslednja izmena:
Necu da tvrdim, nisam 100% siguran ali cu samo reci da mi je nelogicno da moze, jer na PS4 samo jedna konzola moze biti primarna za jedan nalog.
Znaci, ako hocete to da radite na PS4 ne mozete i ti i on imati obe konzole primarne za taj nalog, PS4 "ne trpi" to. Jedan bi mogao da igra direktno sa tog naloga kao Guest (znaci deaktivirana mu je konzola kao primarna), a drugi bi mogao kao i inace, sa nekog drugog naloga. Ali obojica, sumnjam.
Opet ponavljam, necu 100% da tvrdim samo mi je tako logicno.

Jer, zato Nosilac ima aktiviranu konzolu kao primarnu, Fantom isto ima aktiviranu kao primarnu, ali se on dekativira preko kompa i taj nalog udje u neku vrstu baga, jer posle deaktiviranja sa kompa on vise nije primaran, ali sistem u konzoli to ne konstatuje, i dalje mogu da se igraju igre sa tog naloga na drugim nalozima. A Guestu je konzola deaktivirana kao primarna. Prema tome kada rezimiras samo Nosilac ima cisto aktiviranu primarnu konzolu, iz tog razloga mislim da nece moci to sto moze na PS3. Neka me ispravi neko.

P.s. Mozete igrati tako kao na PS3 ali NE U ISTO VREME. Znaci imate zajednicki nalog za kupovinu igara, ali igrate sa drugih naloga. Sve ok, ali ne u isto vreme. Cas on mora da deaktivira konzolu, pa je ti aktiviras, i tako u krug kako koji igra.
 
Poslednja izmena:
Napravljen novi USA nalog i kupljena probe radi igra FLOVER.E sad skinuo sam je i kako sad da je igram sa mog standardnog naloga jer je ona na njemu zakljucana.JEl moram da odradim deaktiviranje ovog novog naloga sa kojim sam kupio novu igru.I onda ce burazer moci da je downlload uje na svoj PS4.Kad je skine hoce li moci da je igra sa svog standardnog naloga?
 
Necu da tvrdim, nisam 100% siguran ali cu samo reci da mi je nelogicno da moze, jer na PS4 samo jedna konzola moze biti primarna za jedan nalog.
Znaci, ako hocete to da radite na PS4 ne mozete i ti i on imati obe konzole primarne za taj nalog, PS4 "ne trpi" to. Jedan bi mogao da igra direktno sa tog naloga kao Guest (znaci deaktivirana mu je konzola kao primarna), a drugi bi mogao kao i inace, sa nekog drugog naloga. Ali obojica, sumnjam.
Opet ponavljam, necu 100% da tvrdim samo mi je tako logicno.

Jer, zato Nosilac ima aktiviranu konzolu kao primarnu, Fantom isto ima aktiviranu kao primarnu, ali se on dekativira preko kompa i taj nalog udje u neku vrstu baga, jer posle deaktiviranja sa kompa on vise nije primaran, ali sistem u konzoli to ne konstatuje, i dalje mogu da se igraju igre sa tog naloga na drugim nalozima. A Guestu je konzola deaktivirana kao primarna. Prema tome kada rezimiras samo Nosilac ima cisto aktiviranu primarnu konzolu, iz tog razloga mislim da nece moci to sto moze na PS3. Neka me ispravi neko.

P.s. Mozete igrati tako kao na PS3 ali NE U ISTO VREME. Znaci imate zajednicki nalog za kupovinu igara, ali igrate sa drugih naloga. Sve ok, ali ne u isto vreme. Cas on mora da deaktivira konzolu, pa je ti aktiviras, i tako u krug kako koji igra.
Znači ****** ako ne možemo oboje u isto vreme onda je baš ******. Jer onda to znači da je za svaki nalog potreban PS+ ili je dovoljan jedan nalog sa PS+ da bi mogao na drugom nalogu na istoj konzoli da se igra MP?
 
Napravljen novi USA nalog i kupljena probe radi igra FLOVER.E sad skinuo sam je i kako sad da je igram sa mog standardnog naloga jer je ona na njemu zakljucana.JEl moram da odradim deaktiviranje ovog novog naloga sa kojim sam kupio novu igru.I onda ce burazer moci da je downlload uje na svoj PS4.Kad je skine hoce li moci da je igra sa svog standardnog naloga?

Taj nalog gde ti je Flower, konzola mora biti primarna za njega. Dakle Activate. TVOJ nalog, takodje Activate. Konzola mora biti primarna za OBA naloga. Kada to uradis trebao bi se skinuti kljuc, ne vidim zasto ne bi.
Prvo mi reci sta ce burazer biti, Fantom ?

Jer onda to znači da je za svaki nalog potreban PS+ ili je dovoljan jedan nalog sa PS+ da bi mogao na drugom nalogu na istoj konzoli da se igra MP?

Ne, dovoljan je jedan nalog da ima PS+ i na sve naloge se prenosi.
 
Ovako, da kako si rekao, deaktiviraj konzolu za taj nov nalog (iz Settings menija u konzoli, ono PSN pa Activate as primary i onda Deactivate), kada si to uradio izlazis iz novog naloga i dajes burazeru podatke, on aktivira konzolu kao primarnu, i skida igru. Kada je zavrsio, I IZASAO IZ NOVOG NALOGA (nista ne deaktivira, ostavlja kako jeste), tebi javi i ti u tom momentu ides preko PC na SEN sajt (kako sam ti sve gore opisao), deaktiviras konzolu i po mogucstvu promeni sifru (za svaki slucaj).
(Ovo sve radis sa mejlom i passwordom TOG NOVOG NALOGA, nista sa svog licnog)

Tek onda se vracas opet u svoju konzolu i u nov nalog, ulazis (tj logujes se) sa novom sifrom i opet aktiviras konzolu kao primarnu.
Vrati se u svoj nalog i igraj, to je to ;)

NAPOMENA: Pravi razliku Aktiviranja i Deaktiviranja sa konzole i sa PC-a! Nije isto, zato pazljivo kao sto sam rekao!
 
Poslednja izmena:
Jos samo ovo.Ja sam Nosilac ako kupim igru i prvi je download ujem je.Burazer je Nosilac ako posle moje kupovine ja dajem nalog da on prvi skine igru koju sam platio i kupio.Na isti nacin se prikljucuje i treca osoba??.I DA zasto je dobro da imamo USA naloge osim zbog cijena
 
Nije bitno ko skida prvi, drugi itd, nije osoba Nosilac samo ako skida prva.
To sto radis preko PC da deaktiviras nalog, radis samo posle osobe koja je Fantom, jer ta osoba vise ne moze uci u novi nalog.
Nosilac uvek moze uci u nov nalog, svoj nalog, raditi sta hoce. Brisati igru, nalog ili prodati ceo nalog.
Fantom ne moze NISTA SEM IGRANJA igre sa drugog naloga, to je to.
Znaci ako slot fantomiziras (deaktiviras sa PC-a) posle neke osobe (kada je osoba skinula i izasla iz naloga), znaci ta osoba je Fantom.
Nosioc je osoba koja uvek ima pristup novom nalogu. Ni slucajno deaktivirati preko PC-a posle nosioca!
Treca osoba se prikljucuje samo kao Guest, ALI POSLE NJEGA SE ISTO NE RADI TO DEAKTIVIRANJE PREKO PC-a, to se radi SAMO, I JEDINO ZA FANTOMA! Guest sve isto kao Nosilac samo nikada ne aktivira nalog kao primarni, to je to.
Znaci nema veze ko skida prvi, drugi itd, to nema veze sa tim koji ces slot biti.

US naloge je dobro da imate jer se vecina shera obavlja tako, tj nalozi koji se prave za share su obicno US, i onda je bolje da se sve poklopi, da svi imaju istu drzavu. Recimo ti si UK nalog, a kupujes nalog US i moze se desiti da redovni update igre (ili skidanje DLC-a) ne uspe na tvom nalogu koji je UK, jer se nalozi ne slazu. Zato je najbolje US-US, UK-UK itd. I nov nalog, i nalog sa kojeg se igra, da se poklapaju.
To je najbolje, ali ne znaci da ne moze drugacije. Moze, na malo komplikovaniji nacin ali moze.
 
Poslednja izmena:
Sta kada se kupuje sledeca nova igra .Kako fantom opet da pristupi nalogu sa kojeg sam ponovo kupio igricu ako to ne moze?
 
Pa o tome se radi, to je share. Zato ide ona raspodela 3000-2000-1000 din (okvirno), jer sve ima svoje mane i prednosti. 3000 din za Nosioca koji moze sta god hoce sa nalogom, Fantom 2000 din jer ne moze nista, ali makar moze igrati igru sa svog licnog naloga i Guest 1000 din koji moze sve kao Nosilac (skoro) ali igra sa tog naloga, ne moze sa svog.

Kada se kupuje nova igra pravis novi nalog i na isti nacin sve obavljas. Ovo je samo tako zbog Fantoma.
Znaci jedna igra-jedan nalog. Hocete novu igru, pravi nov nalog i to je to.
Mozes max 16 naloga da pravis na konzoli, tako da ili prodaj i obrisi stare (Nosilac) ili samo brisi stare (Fantom).

Ako hoces na jednom nalogu vise igara i da fantom moze pristupiti, to je onda samo moguce ako u startu KUPITE VISE IGARA na nalogu, e onda ce fantom imati pristup, ali cim ga deaktiviras preko PC-a, fantomu se vise ne mogu dodavati igre, tacnije on ih nece moci igrati. I onda mora novi nalog, nova igra (igre).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno