Šta je novo?

SEO (Search Engine Optimisation) - Diskusija, razmena iskustava i znanja

TheRevolucija

Cenjen
Učlanjen(a)
08.05.2011
Poruke
169
Poena
169
Pošto nisam našao sličnu temu, odlučio sam da otvorim novu.

Nadam se da nisam omašio podforum, ovaj mi se učinio najpodesnijim, jer iako SEO ne spada strogo u razvoj web aplikacija, naslanja se na to.

Dakle, da li se neko ovde bavi optimizacijom sajtova za pretraživače? Profesionalno ili 'iz hobija', koliko ste dosada bili uspešni u tome itd?

Slobodno preporučite korisne linkove na tu temu, što sa domaćeg weba, što sa stranog.
 
Postoje mnoga pravila potrebna da se dobro uradi SEO. Uspesna primena pravila se ljubomorno cuva kao tajna jer dobar SEO kao direktnu posledicu ima pojavljivanje nekog sajta na prvom mestu/prvoj stranici google pretrage sto automatski znaci pare.

SEO se mnogo promenio u poslednjih godinu-dve. Mnoga od pravila koja su vazila pre su izgubila na vaznosti a neke druge stvari su usle u jednacinu.

Postoji spoljna i unutrasnja SEO optimizacija. Spolja optimizacija podrazumeva kako se ka vasem sadrzaju linkuje sa drugih sajtova. Unutrasnja optimizacija podrazumeva optimizaciju vaseg sadrzaja na samom sajtu. To znaci dobro formiran HTML i postovanje nekih SEO pravila prilikom kreiranja sadrzaja.

Za spoljnu optimizaciju imam da kazem ovo:

I dalje su linkovi sa drugih sajtova kralj (samo u mnogo manjoj meri nego pre). Nagli porast linkova sa malih sajtova ili sajtova prepoznatih kao link farme mogu da imaju negativan uticaj i banovanje sa google search rezultata tako da je sada mnogo vaznije imati meru u gradjenju linkova ka nekom sadrzaju. Najbolje je kad su linkovi prirodni, unutar teksta, koji ima veze sa stvari koja se linkuje i na sajtu koji je srodan temi koja se linkuje.

Pored linkova, takozvani, social hints su poceli da igraju ulogu. Ovo znaci Facebook stranice, Twitter i Google+ linkovi ka vasem sadrzaju. Kada neki sadrzaj postaje viralan na social networks Google prepoznaje ovo i daje veci znacaj ovom sadrzaju i u svojim rezultatima pretrage. Ovde ulogu isto igraju Youtube video i njegova popularnost/linkovi.

Sto se tice unutrasnje optimizacije preporucio bih sto kvalitetniji HTML. Sadrzaj koji se pise takodje mora da bude kvalitetno napisan. Dve tri recenice pune kljucnih reci ne prolazi vise i cak moze da vodi ka banu na google rezultatima. Sadrzaj takodje prolazi semanticku/sintaticku proveru i na osnovu toga se rangira. One stare kineske fore sa generisanim recenicama i gomilom bold/H1/H2 kljucnih reci nece nikako proci. URL SEO optimizacija takodje je izgubila dosta na vrednosti i ne treba pre-optimizovati nista od ovoga. Jedan H1 na stranici i max 10 H2 na stranici. Povezite unutar stranice i celog sajta sadrzaj. Generisanje XML sitemape i koriscenje google webmasters alata je krucijalno po mom misljenju. Svi meta tagovi moraju biti dobro napisani i optimizovani. Title i Description meta tagovi su uvek vazni i prilikom pisanja istih treba voditi racuna o kljucnim recima ali da bude prirodan jezik (description neka objasnjava sta pisete na strani prirodnim jezikom - za posetioca - ne za algoritam). Brzina ucitavanja stranice igra veliku ulogu na google score tako da ulaganje u brz server i dobro napisan pozadinski kod imaju uticaj i na google rank. Cesto postavljan sadrzaj sa home stranom koja ima relevantan i cesto obnavljan sadrzaj mnogo pomaze da google pre prepozna novi sadrzaj na sajtu.

Sve u svemu - google je mnogo radio poslednjih godina na kreiranju algoritama koji discourage stare SEO metode i ka rangiranju sadrzaja po relevantnosti. To cini posao mnogo tezim za no-skill SEO optimizatore i povecava cenu SEO usluga ali i cisti Google rezultate od klasicnih spam sajtova u velikoj meri. Po meni je najbolje procitati sta Google sam kaze o najboljim SEO practices i postovati to sto vise. Realno, najbolje ces proci ako kreiras stvaran sadrzaj koji je pravljen za ljude a ne da zadovolji Google algoritam i onda dodas blagu optimizaciju da se vise svidis Google-u. Dakle - sve sa merom.

Eto - neka iskustva iz mog petogodisnjeg iskustva sa sajtovima koji imaju milion posetioca mesecno sa 60%+ posetioca koji dolaze sa google-a.
 
Super, diskusija je krenula u pravom smeru :)

Mene zanima jedna stvar - da li nofollow linkovi sa high-authority sajtova uticu na rangiranje sajta? Npr. linkovi na Wikipediji su uglavnom nofollow, ali da li na rangiranje sajta utice ako je naveden kao referenca u nekoliko clanaka?

Takodje, da li zaista buzz sa socijalnih mreza utice na rangiranje? Npr, MOZ sa dosta sigurnosti tvrdi da je to slucaj, dok to nigde nema zvanicno napismeno od Google-a.
 
nofollow linkovi ne bi trebalo da uticu na rangiranje.

Social buzz definitivno utice na ranking. One su postale velika stvar koju Google jednostavno ne moze da ignorise. Sa Social networks je jako nezgodno to sto Google mora da poveca vaznost Google+ tako da za SEO moras biti aktivan bas na toj mrezi. Ostale soc mreze se vise koriste te se tako dobija vise posetioca i dobrih linkova tako da moras i na drugim mrezama da budes prisutan za full SEO efekat. Moze se bez njih, ali ako moze da se odradi - treba da se odradi. Ono sto mislim da je realna stvar jeste da dzaba ako imas 100.000 likeova na stranici ako su to bot like-ovi. To nece imati viralni efekat sa share-ovanjem tvog linka vec ce samo da stoji kao cool cifra koju ce google verovatno da ignorise. Google vise interesuje koliko se nesto tvoje siri na soc mrezama.
 
Zaboravio sam da ti se zahvalim na odgovoru, te ovom prilikom ispravljam propust - hvala :)

Takodje, postavljam jos dva pitanja:

- Kada se kreiraju backlinkovi, oni treba da budu u nekom relevatnom kontekstu. Da li se taj kontekst racuna u domenu stranice, ili u domenu sajta. Npr, da li je backlink ka sajtu o mackama ok ako dolazi sa sajta koji je opsteg tipa, ali sama stranica na kojoj se nalazi link je na temu macaka?

- Vidim u nekim how-to tekstovima da se spominju audio sharing sajtovi kao dobar nacin da se dobije "kvalitetan" backlink. Da li je to ok strategija?
 
@Skot
Puno hvala za ovaj info.
 
Nofollow linkovi utiču na rangiranje. Posebno ako su sa jakih i uticajnih sajtova kao što je Wikipedija
 
- Kada se kreiraju backlinkovi, oni treba da budu u nekom relevatnom kontekstu. Da li se taj kontekst racuna u domenu stranice, ili u domenu sajta. Npr, da li je backlink ka sajtu o mackama ok ako dolazi sa sajta koji je opsteg tipa, ali sama stranica na kojoj se nalazi link je na temu macaka?

Trebalo bi da je vazna samo stranica jer je veoma tesko naci sajt koji se iskljucivo bavi nekom uskom temom, tako bi npr to bio sajt o zivotinjama a stranica o mackama gde bi negde u tekstu jedna rec macke imala spoljni link ka sajtu o mackama. Dosta je povoljno ukoliko je i sama ta stranica o mackama optimizovana za rec macke tako sto sama rec macke ima najveci ali ne preterani broj ponavljanja npr do 5% u tekstu.
 
No follow itekako postoji i funkcioniše u potpunosti. Pre par meseci smo dobili soft ban na jednom našem sajtu i sve dok nismo stvavili nofollow na gomilu linkova nije skinut soft ban. Linkovi i link weight će uvek biti deo Google algoritma a nofollow je jedan od alata za kontrolisanje te tezine. Malo da razmislite pre nego postavite tako apsolutne tvrdnje.
 
No follow itekako postoji i funkcioniše u potpunosti. Pre par meseci smo dobili soft ban na jednom našem sajtu i sve dok nismo stvavili nofollow na gomilu linkova nije skinut soft ban. Linkovi i link weight će uvek biti deo Google algoritma a nofollow je jedan od alata za kontrolisanje te tezine. Malo da razmislite pre nego postavite tako apsolutne tvrdnje.


NOFOLLOW ne funkcionise vise. NOFOLLOW je kao glavnu i jedinu ulogu imao PageRank kojeg vise nema. Google je prevazisao PageRank i NOFOLLOW.
Taj ban je vezan za nesto drugo. Ban prolazi sam posle nekog vremena jer je vremenski ogranicen. Retki su slucajevi trajnog bana koji su desavaju u izuzetno vanrednim okolnostima.
 
NOFOLLOW ne funkcionise vise. NOFOLLOW je kao glavnu i jedinu ulogu imao PageRank kojeg vise nema. Google je prevazisao PageRank i NOFOLLOW.

Mislim da je zabuna oko (ne)funcionisanja NoFollow atributa nastala zato što Page Rank algoritam ima mnogo dodirnih tačaka sa drugim faktorima koji su jako biti za rangiranje, i zato što je NoFollow nastao zbog pokušaja manipulacije Page Rankom. Ali NoFollow je sigurno i dalje koristan alat...


Evo gde je konkretno, verujem, nastala zabuna oko PR, NoFollow i njihove upotrebljivosti danas:

Neki od najjačih faktora za rangiranje stranice na Google i dalje jesu broj linkova sa različitih sajtova, a izuzetno važan (ustvari i važniji) je kvalitet tih linkova. A šta je Page Rank?

Page Rank je jedan od nekoliko stotina faktora koje Google koristi kako bi odredio rangiranje neke stranice.

PR oslikava jačinu pojedinačne stranice na sajtu po kvalitetu i kvanitetu linkova koji ka toj stranici linkuju. Dakle, ne postoji ceo sajt ili ceo domen koji ima page rank taj i taj. Već se Page Rank računa za svaku stranicu posebno.

NoFollow je nastao zato što je masa ljudi u komentarima na blog postove u polju komentara gde se može ostaviti link ka svom websiteu, to i činila. I pomoću botova to je bilo moguće raditi na hiljadama i hiljadama stranica...

Pošto Page Rank zavisi kako od kvaliteta, tako i od kvantiteta linkova koji dolaze ka linkovanoj stranici, zbog te mase linkova koji dolaze sa blog komentara rastao je i Page Rank. Onda su nakon uvođenja nofollow atributa manje više svi blogeri počeli da nofollowuju sve linkove iz blog komentara i time značajno smanjili broj onih koji pokušavaju da ostave komentar na blogu samo zarad linka.



Inače, ne sećam se da sam čitao da Google više ne koristi Page Rank, jedino ga više ne updateuje krajnjim korisnicima. Interno, Google ga skoro sigurno još uvek koristi kao jedan od faktora za rangiranje stranica - a ako si negde video vest koja tvrdi suprotno, voleo bih da mi je linkuješ, jer sam definitivno propustio.


Takođe se ne bih složio da je Google prevazišao NoFollow. Sa time ću moći da se složim kada mu samo mali delić algoritma bude zavisio od linkova.

NoFollow itekako funkcioniše. Trebalo bi ga koristiti na svim linkovima kojima je cilj manipulacija Page Ranka, među kojima spada i članak reklama. Dakle, ako neko kupi članak na vašem sajtu, linkove iz tog članka trebalo bi staviti pod "nofollow".

I ja sam imao spammy site na kome sam prodavao članke sa linkovima. Pre oko godinu dana dobio sam upozorenje/ ban od Google, poznati "Unnatural links detected" - i kada sam nofollowao sve eksterne linkove, u roku od nekoliko dana ban je skinut.


PS. Page Rank koji smo mogli pratiti sa raznim toolbarovima već godinama ne smatram kao neku jako bitnu stavku u Google algoritmu. Moram napomenuti, jer se iz ovog odgovora može doći do drugačijeg zaključka.
 
Poslednja izmena:
Evo i prvog mog posta na ovu temu i nadam se da da ce ih ubuduce biti jos (narocito odgovorenih) :)

Elem, pitanja:
1) Da li i koliko skodi kopiranje teksta sa drugog sajta (po nekoliko pasusa) na Page Rank
2) Da li je i koliko stetno kreirati sajt (odnosno stranicu) sa velikim brojem internih linkova (oko 500)
3) ... ne mogu da se setim :)
 
1. Da, plagijatori su uvek dobro kaznjeni,
2. Sa kojim ciljem?
 
Da prvo objasnim situaciju. Na samom pocetku sam ucenja o optimizaciji, analizi i svemu ostalom vezano za SEO. Poznanica je angazovala totalnog diletanta da joj odradjuje SEO i da kreira stranice sajta po potrebi. Ja sam se umesao u pricu (kao posmatrac realne situacije) kada sam skontao da je lik laze da prevodi tekstove sa engleskog i (valjda) nemackog i kreira svojevrsnu enciklopediju na temu sajta. Nije ga bilo tesko razotkriti... copy-google-paste :) Pokupio je tekstove sa wikipedia-e i konkurentskih sajtova i kopirao na sajt koji kreira.

Moram priznati da sam malo guglao i dosao do informacije da tako nesto (u toj meri) nece google sankcionisati i smirio sam zenu posto je bila u panici. E sad, ako kUDtiHaEX kazes da se kaznjava... uf...znam da nije eticno i da je google protiv toga, ali.... preporucio sam joj da mu nalozi da prepravi kopirane tekstove, ali izgleda ih jako puno ima. Da li bi koristio canonical tag?
Iz prethodne price se moze izvuci i zakljucak odakle toliko internih linkova na stranici.

Ma sajt je u haosu, kljucne reci su ocajne, ...e da glupost, nije se udostojio ni fotke redovno da alt taguje, o link building-u je sulodo i govoriti. Ako nekoga interesuje sajt mogu link poslati na PM gde mozda mozemo da se i dogovorimo oko eventualnog angazmana, jer sam ja daleko od nivo znanja gde bi mogao da REDOVNO preuzmem posao.
 
1. Da, plagijatori su uvek dobro kaznjeni,
A da li G zna ko je plagijator, pa njega kazni?

Meni su sajt kompletno iskopirali, skoro to videh.
I domen slican, a tekst sa sajta komplet copy/paste.
Radi se o sajtu koji nudi taxi usluge, nisu to neki ne znam kakvi tekstovi, ali su mi i titles i description i tekst komplet iskopirali, i što je najgore sajt im se solidno kotira na pretraživačima (druga strana, a ponekad čak i prva) iako je skroz nov i skoro bez linkova.

Tekstovi na sajtu su tipa "Izaberite nas zbog bla, bla, bla", opis sistema cekanja na aerodromu, "transfer od xxx do xxx traje xxx sati" , i jos nekog teksta kroz koji su provucene kljucne reči.

Kao što rekoh, nisu to neki tekstovi, ali opet ima teksta i on je komplet iskopiran.
Meni se sajt isto exta kotira za ključne reči (uglavnom prva strana, često i prvo mesto prve strane), još nisam primetio pad ali koliko ovo može da utiče?
Da li google vidi da je moj sajt stariji (oko dve godine) i "kapira" da su oni iskopirali mene?

Koliko da se brinem zbog ovog?
Plan mi je da pišem ovim ljudima i zamolim fino da izmenjaju tekst barem malo (znam ko su, a znam i da nisu oni radili sajt već su ga poručili nekom, a taj neko je samo iskopirao moj sajt komplet), a ako to ne urade da nadjem nekog da sajt obori pa da se malo igramo.
Pretpostavimo da ce ga posle vratititi lako (ako imaju ikakav backup, a verovatno im hosting pravi neki backup), ali barem da uzivam tih dan-dva-tri dok ne provale i ne snadju se.... :)

Sta mislite o svemu tome?
Ja nemam moralnih dilema da li im sajt obarati ili ne ako taj svoj ne izmene, jer uopšte nije prijatno kad vidiš kako je neko seljački izveo sve to, bukvalno od slova do slova, i kad se setiš truda i vremena uloženog u sve to. A neko sve to u 3-4 klika dobio... Nije fer... :)
 
A da li G zna ko je plagijator, pa njega kazni?

Meni su sajt kompletno iskopirali, skoro to videh.
I domen slican, a tekst sa sajta komplet copy/paste.
Radi se o sajtu koji nudi taxi usluge, nisu to neki ne znam kakvi tekstovi, ali su mi i titles i description i tekst komplet iskopirali, i što je najgore sajt im se solidno kotira na pretraživačima (druga strana, a ponekad čak i prva) iako je skroz nov i skoro bez linkova.

Tekstovi na sajtu su tipa "Izaberite nas zbog bla, bla, bla", opis sistema cekanja na aerodromu, "transfer od xxx do xxx traje xxx sati" , i jos nekog teksta kroz koji su provucene kljucne reči.

Kao što rekoh, nisu to neki tekstovi, ali opet ima teksta i on je komplet iskopiran.
Meni se sajt isto exta kotira za ključne reči (uglavnom prva strana, često i prvo mesto prve strane), još nisam primetio pad ali koliko ovo može da utiče?
Da li google vidi da je moj sajt stariji (oko dve godine) i "kapira" da su oni iskopirali mene?

Koliko da se brinem zbog ovog?
Plan mi je da pišem ovim ljudima i zamolim fino da izmenjaju tekst barem malo (znam ko su, a znam i da nisu oni radili sajt već su ga poručili nekom, a taj neko je samo iskopirao moj sajt komplet), a ako to ne urade da nadjem nekog da sajt obori pa da se malo igramo.
Pretpostavimo da ce ga posle vratititi lako (ako imaju ikakav backup, a verovatno im hosting pravi neki backup), ali barem da uzivam tih dan-dva-tri dok ne provale i ne snadju se.... :)

Sta mislite o svemu tome?
Ja nemam moralnih dilema da li im sajt obarati ili ne ako taj svoj ne izmene, jer uopšte nije prijatno kad vidiš kako je neko seljački izveo sve to, bukvalno od slova do slova, i kad se setiš truda i vremena uloženog u sve to. A neko sve to u 3-4 klika dobio... Nije fer... :)

Postoji legalan nacin da se sa tim boris. Prijavi ih googlu!

https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-notice?pli=1&

Ako se utvrdi duplikacija sadrzaja izbacice taj domen iz search indexa zauvek.

Preporuka je da kontaktiras prvo datu firmu i obavestis ih o posledicama. Oni obicno reaguju na to a i google to trazi kao prvi korak. Ako u roku od par dana ne promene sajt, prijavi ih i ividi da li ce google da uvazi prijavu. Posle toga radi sta god hoces.

Realno, cinjenica da ti nisu preuzeli prvo mesto u pretragama znaci da google algoritam prepoznaje njihov duplikat sadrzaja i rankira ih nize od tebe i to se nece menjati.
 
Gugl takodje vodi racuna i o brzini ucitavanja, kao i mobilnoj verziji sajta. Ako je sajt "tezak" i puno vremena ode na ucitavanje, automatski ste na nizoj poziciji. Takodje, razlikuje se pretraga na telefonima i preko racunara, zato treba voditi racuna i o tome, ako ste optimizovali sajt za PC a optimizacija za telefone je na minimumu, u velikom ste problemu jer je pretraga preko telefona u velikom porastu. Znaci i sitnice su bitne, kesiranje, optimizacija slika, brz server, responsive design...
 
Evo i prvog mog posta na ovu temu i nadam se da da ce ih ubuduce biti jos (narocito odgovorenih) :)

Elem, pitanja:
1) Da li i koliko skodi kopiranje teksta sa drugog sajta (po nekoliko pasusa) na Page Rank
2) Da li je i koliko stetno kreirati sajt (odnosno stranicu) sa velikim brojem internih linkova (oko 500)

Da rasčistimo još nekoliko zabluda. :)

1. Kopiranje tekstova nema veze sa Page Rank. Pročitaj moj odgovor iznad - uopšte se nemoj fokusirati na Page Rank.

Sajtovi koji imaju originalan sadržaj i uz njega imaju copy/paste saržaja NEĆE dobiti penal. Najgore što može da se desi je da google tu stranicu sajta sa kopiranim tekstom jednostavno ne uključi u SERP (rezultate pretraga), ali će čitaoci sajta i dalje moći da čitaju taj članak i dele ga na društvenim mrežama. Čak će možda i rangirati za taj sadržaj. Ukoliko neki autoritativan sajt (u Google očima) preuzme tekst sa nekog malog bloga, skoro je potpuno izvesno da će taj autoritativan sajt da rangira za taj tekst. Recimo da neki news portal tipa B92 ili Blic preuzme moj tekst, veoma je moguće da će oni rangirati, a ne ja.

Ukoliko po nekoliko pasusa kopirate iz drugih tekstova i dodate originalnog teksta, to uopšte nije problem. To je sasvim normalno - recimo kada vas neki tuđi članak ili deo članka motiviše da o toj temi pišete na svom sajtu, pa kopirate delove teksta sa tuđeg članka kako bi vaši čitaoci shvatili o čemu pišete bez da moraju da odu na tuđi sajt i ceo članak pročitaju. Dobra praksa je i linkovati ka originalnom članku sa koga su preuzeti delovi teksta.

2. Puno stranica = puno internih linkova. Sasvim normalno, ne vidim problem ovde.
 
Da li neko mozeo objasniti sta je spamdexing, i kako ga najbolje izbeći, ili uputiti na neki tekst online gde je lepo objašnjeno?
 
Spamdexing je vrsta spama koja se radi tako što se na stranicu ubaci ogroman broj nepovezanih reči i fraza koje imaju relativno mali broj pretraživanja u Google - mala konkurencija znači da ta stranica ima velike šanse da se rangira za taj ogroman broj fraza.

Kada dođete na sajt, verovatno dobijete cookie raznih affiliate programa poput Amazon, i ako nešto kupite preko recimo baš Amazona, vlasnik stranice dobiće proviziju.

Druga varijanta je kada bi te ključne reči i fraze na nekoj normalnoj stranici bile obojane u boji pozadine, tako da Google može da ih prepozna a običan korisnik ih ne vidi. Ovo se zove cloaking. To je recimo kada bih ja mogao da dopišem još 10 stranica tekst ispod ovog odgovora, koje bi bile bele boje - vi ih ne biste videli, ali bi Google te reči indeksirao i slao bi posete bazirane na tim ključnim rečima.

Kao što vidiš, lako je izbeći i jedno i drugo, samo nemoj da ih radiš. :)
 
Yoast jeste bolji ali je all in one dosta vise "light". Sto se tice SEO u 2017, brzina je dobila bas puno na znacaju. Takodje https i optimizacija mobilne varijante je jako bitna.
 
Yoast je previse tezak i usporava administraciju WP-a. SEO Framework je bolja alternativa.
 
Yoast je samo noob friendly i to je to. Da je najbolji, i nije. Štaviše neke stvari koje se tiču optimizacije, pogotovo ključnih reči su outdated. Ne treba se previše oslanjati na njegove smernice već, ako se već ganjaju dobre pozicije odraditi dobar keyword research pre sređivanja/pisanja sadržaja i implementirati ih na bitne pozicije (title, h tagovi, meta desc, alt tagovi i sam body) i kombinovati malo exact match, malo longtail keywords.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno