Šta je novo?

OpenMediaVault (OMV) - pitanja, iskustva, pomoc

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,606
Poena
570
Pozdrav,

odlucio sam da probam OpenMediaVault (http://www.openmediavault.org).

Prvi problem koji imam je kako najefikasnije prebaciti oko 4TB podataka sa ZFS FreeNASa na npr. ext3 u OpenMediaVault?
Postojeci podaci su na FreeNASu na dva 2TB diska, svaki je zaseban (dva pool-a); za OMV sam kupio novi 4TB disk (stavicu ili ext3 ili ext4).

ogranicenje je sto imam samo jedan NAS tako da ne mogu paralelno da podignem i FreeNAS i OMV!

Konverzija ocigledno ne postoji ali koje je najbolje resenje:

1. na OMV instalirati podrsku za citanje ZFS particija/poolova
2. na FreeNAS instaliram podrsku za pisanje na ext3/4

u svakom slucaju treba mi neki tutorial, ili jos bolje, ako je neko imao licnog iskustva sa slicnom mahinacijom! :)
 
Snažno preporučujem klasično kopiranje fajlova i korišćenje NTFS na novom disku samo zbog kompatibilnosti za kojom će pre ili posle da se ukaže potreba. Koristi FreeNas za tu operaciju. ZFS nije za kuću, ta grdosija traži ludu količinu radne memorije, a ne nudi posebne prednosti.
 
Da nije prostije: nakacis disk na komp, i preko mreze kopiras ZFS na njega?:)
 
Da nije prostije: nakacis disk na komp, i preko mreze kopiras ZFS na njega?:)

hteo sam da izbegnem angazovanje kompa jer imam laptop koji mi nonstop treba - ali izgleda da cu tako uraditi za vikend.

@RazbojNick
mislim da NTFS nije podrzan na OMVu.
 
Mogao bi da ga dignes u read modu, ali da ga formatiras kao particiju ne mozes. Samo ext3,XFS i mislim JFS.
 
Ја сам пре месец дана инсталирао ОМВ на прастари комп са 1гб ддр1 меморије, АМД процесором 2600+ а хард сам нашао неки од 2,5 инча и прикачио га на сата1 порт јер само то плоча подржава, али бар је имала гигабитну лан картицу. ОМВ сам инсталирао на неки хард диск АТА од 30 гб. Све ми ради супер, копирање између ОМВ и компа кућног који је бар 10 јачи иде око 40 мбпс а уписивање око 30мбпс. Ја сам задовољан и више. Такође инсталирао сам и она екстра додатке и убацио торент тако да директно шаљем торент са таблета да ми скида ОМВ.
 

hm... kako bi se Mac OS X snalazio sa NTFSom...?

da li se Apple Double pojavljuju kao posebni folderi ili su nekako nativno podrzani od strane NTFSa?

probacu u svakom slucaju jedan disk da formatiran kao NTFS na OMVu.
 
Ne razumem se u Mac Xappy Meal.

Za formatiranje u NTFS će sigurno da bude potreban neki dodatni alat (GPartED, fdisk itd.), ali kad se jednom uradi, NTFS disk se normalno koristi u NAS. Kad sam nameštao jedan serverčić, diskovi su preneseni iz Windows mašine, tako da se fajl-sistemom nisam bavio, ali koliko mogu da se setim, FN v8 nije mogao da pravi NTFS, samo da uveze i koristi. Pretpostavljam da je isto i sa Lukojlom, ovaj, OMV.
 
da li neko zna kako da uradim upgrada sa verzije 1.0.2 Kralizec na najnoviju 2.x Stone burner?

na sajtu nema nikavih instrukcija kao ni na zvanicnom wiki-ju a na njihovom forumu je opsti haos ako i uvek...
 
Kod mene je sam podigao verziju sa 2.0.15 na 2.1.6, baš juče.
 
Koju si verziju inicijalno instalirao? 1.x ili 2.x?

Procitao sam da update i upgrade nije isto. Update se odnosi na medju verzije i to sam OMV radi dok je upgrade prelazak sa verzije 1 na 2 i to bi trebalo rucno odraditi ali ne pise kako.
 
Ne ide sa omv-release-upgrade ?
 
Sta je to? Ili: gde je to? :)
 
Terminal komanda.

Pre nje je pametno da se uradi

Kod:
sudo apt-get update & apt-get upgrade
 
Poslednja izmena:
Kod:
root@vault:/# apt-get upgrade
Reading package lists... Done
E: The value 'stable' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
a
Kod:
root@vault:/# omv-release-upgrade
bash: omv-release-upgrade: command not found
sorry sto vas smaram ali njihov forum i dokumentacija su u totalnom haosu.


u sustini sam krenuo da radim upgrade jer ne znam kako da obrisem postojece sherove na OMVu.
User nema home folder, SMB je iskljucen i povrisani su svi njegovi sherovi... ne kapiram sta sprecava brisanje shera - imam ih cetiri i ni jedan ne mogu da obrisem.

EDIT:

posle drndanja opcija sad mi je dozvolio da obrisem sherove :)
taj web interface kao da nekada ne prikazuje pravo stanje... :mad:
 
Poslednja izmena:
Probaj ovako, kao root:

Kod:
apt-get update
apt-get upgrade
omv-update

Moguće je da je release-upgrade alatka uključena samo u poslednju 1.x verziju. Ako je tako, trebalo bi da nakon nadogradnje na poslednju v1.x bude dostupna.
 
^
tako sam i uradio ali mi u GUI i dalje pise da imam istu verziju: 1.0.20 Kralizec (offtopic: da li je moguce da neko toliki ***** da napravi Web interface u kojem nije moguce copy&paste!?!? :mad:)
 
Batali veb interfejs, uključi terminal/ssh i zadaj

Kod:
sudo nano /etc/samba/smb.conf

te pobriši ručno sve neželjene unose za share
 
Poslednja izmena:
help!

nasao sam sta pravi problem tj. zasto ne mogu da uradim upgrade!

od juce mi vise ne radi ni web interface - zato sto na sistemskom disku imam 0 bytes slobodnog prostora... (system mi je instaliran na 4GB CF-Kartici)

KAKO mogu da oslobodim prostor na sistemskom disku?

- probao sam "Clear local upload package repository" iz "omv-firstaid" i dalje imam 0 bytes slobodnog prostora ?!?
- 10 najvecih foldera na disku su mi:

975620 /
454380 /usr
327616 /var
230596 /usr/share
183468 /var/cache
176784 /var/cache/apt
144568 /lib
133828 /var/cache/apt/archives
119452 /usr/lib
111352 /var/lib


_/⎺\_ sta da brisem? _/⎺\_
 
Kupi vecu karticu i kloniraj na nju.
 
uradio sam samo me jos GRUB zeza! Kaze:

error: no such device: 3096826B-8A .... (UUID)

promenio sam UUID u fajlu /boot/grub.cfg u novi ali prilikom bootovanja GRUB izbacuje ovu gresku sa starim UUID.

najverovatnije samo nesto propustio da uradim... :( da li GRUB ima jos neki konfiguracioni fajl ili samo gore navedeni?
 
uradio sam samo me jos GRUB zeza! Kaze:

error: no such device: 3096826B-8A .... (UUID)

promenio sam UUID u fajlu /boot/grub.cfg u novi ali prilikom bootovanja GRUB izbacuje ovu gresku sa starim UUID.

najverovatnije samo nesto propustio da uradim... :( da li GRUB ima jos neki konfiguracioni fajl ili samo gore navedeni?


Taj grub.cfg je automatski napravljen pokretanjem komande:

Kod:
update-grub

koja konkretno pozove ovo:

Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Zavisi kako se startuje komp, preko liveCD(USB) može da se sredi dosta lako. Ja bih ipak direktno, nakon starta kompjutera, u GRUB meniju, izabrati liniju koju hoćemo da menjamo, pa umesto ENTER, taster E. Onda se promeni stari UUID sa novim, onda beše ide kombinacija "Ctrl-x" za startovanje. ESC vraća na početak. Kad ( i ako) smo startovali sistem, dovoljno je da opalimo onaj "update-grub".

Za više informacija

HTML:
http://www.gnu.org/software/grub/manual/

PS
Jobs, Tramiel, a trojka bi trebalo da bude Ted Nelson? ;-)
 
cek da pojasnim malo situaciju :) mozda moze da se resi na bolji nacin.

Dakle ideja je da prebacim funkcionalan OMV sa 4GB kartice na 16GB (koristim CF kartice).

Sa 16GB karticom (na koju hocu da prebacim sistem) sam uradio sledece:
1) particionisao je
2) uradio rsync sa 4GB na nju
3) instalirao grub na 16GB karticu
4) izmenio na 16GB kartici /boot/grub.cfg tako sto sam stari UUID od 4GB kartice zamenio za UUID od 16GB kartice

kad izvadim 4GB karticu, stavim 16GB karticu i resetujem racunar GRUB se buni i kaze:
"error: no such device: 3096826B-8A .... (UUID)" (to je UUID od stare 4GB kartice)
ne stignem ni do ekrana gde mogu da stisnem E za editovanje vec odmah zavrism u GRUB "rescue" promptu!

ne znam odakle mu ideja da trazi da se boot-uje sa 3096826B-8A... kad sam na 16GB kartici u grub.cfg sve UUID zamenio sa novim UUID od te 16GB kartice. Cak sam uradio i search na stari UUID i nigde ga nema:
find . -name "*.*" -print | xargs grep "3096826b-8a03-4ac7-915d-b95a1ffa7bc5" u GRUB direktorijumu.


Kako bi ovo sredio sa LIVE CD-om? (jer prakticno imam tu situaciju: mogu da bootujem sistem sa 4GB kartice i da editujem fajlove na 16GB kartici)


i jos jedna stvar u grub.cfg mi nije jasna:

set root='(hd1,msdos1)'

koliko sam razumeo, HD1 bi trebao da bude 2 disk tj /dev/sdB ? (ali izgleda da nije tako jer je meni sistemski disk /dev/sde)




---
PS,
Steve Jobs koji je insistirao na pedantnosti i ispeglanosti
Jack Tramiel koji slican hardware prodavao po 3-6x nizoj ceni i koji je realno omasovio racunare
i Ted Nelson (jedini ziv od trojice) koga ljudi i dalje ne razumeju kad kaze da je Macintoshev "dar," copy&paste, najveca greska u racunarskom svetu.
 
Poslednja izmena:
A, ok. Može i iz "rescue". Evo ovde link:

https://www.linux.com/learn/tutorials/776643-how-to-rescue-a-non-booting-grub-2-on-linux/

pa se posle nastavi kako sam i napisao. Može i sa LiveUSB(CD) ili sa te kartice koja radi, ali onda mora da se prvo pozove "grub-install" sa opcijom da se instalira na novi disk (karticu od 16GB). Inače, objašnjenje je prosto, MBR ima samo 512 bajta, manje realno, ali ajd, pa onda deo GRUB-a ide u onih prvih 446 bajtova, gde i upiše gde da nađe ostatak, a ostatak smesti na /boot particiju.

Ja iskreno OMV nikad nisam koristio, ali ok. Ja na vašem mestu uopšte ne bih ni menjao tu karticu od 4GB, nego bih montirao /var na veliki disk. Na taj način sve privremene gluposti, u okje uključujem i torrente, idu na poseban /var, odnosno na veliki disk.

Ako nešto nije jasno, mogu ja i da razvežem priču, samo mi trebaju neki podaci, tipa

Kod:
/etc/fstab

sudo mount

sudo parted -l

sudo blkid

Pogrešan taster :)

Ovo oko numeracije diskova je malo čudno urađeno, zato se i ide na UUID. Sve zavisi koji je disk izabran kao startni u BIOS-u, taj postaje prvi disk, mislim, ljudi imaju malo (ok, malo više) problema oko toga. Stvar je šta GRUB vidi kao prvi disk, a ne gde je i kako povezan. Uputstvo im je baš opširno, ako vas ne mrzi da se malo udubite.
 
Poslednja izmena:
editovao sam svoj prethodni post sa dodatnim informacijama.

"grub-install /dev/sdh" (16GB kartica) napravi grub.cfg sa UUID od stare 4GB kartice. Da li je to normalno?

sad sam ugasio OMV racunar. Sutra cu poslati podatke...
 
Potpuno normalno. Ovom komandom ste mu rekli da se instalira na novu karticu ali da mu je root i dalje na staroj kartici. Zato i rekoh da se pogleda malo upustvo. Kad dobijem one listinge, napisaću komande za "COPY&PASTE" (pun intended)

PS

Upravo gledam "Computers for Cynics"

PPS

Evo ovde baš lepo objašnjeno kako upotrebiti Live sistem za sređivanje GRUB-a

https://help.ubuntu.com/community/Grub2/Installing

na sredini strane ima podnaslov "via the LiveCD terminal"
 
Poslednja izmena:
Kupi vecu karticu i kloniraj na nju.

Mala digresija. Nije preporucljiva instalacija OMV na fles diskove/SD kartice koji nemaju static wear leveling zbog konstantnog upisivanja OS na sistemski disk. Ovo im drasticno skracuje zivotni vek. Zato se preporucuje instalacija na klasican HDD/SSD.
 
Nazad
Vrh Dno