Šta je novo?

[MoBo] MSI Z97S SLI Plus

MSI_Guy

Zvanični perdstavnik
Vendor
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruke
198
Poena
169
Dođoh u posed ove ploče, pa konačno reših da se malo poigram sa njom i da je isprobam. MSI Z97S SLI PLUS pripada nešto povoljnijim pločama sa Intel Z97 čipsetom. Nije među najjeftinijim u globalu, ali mislim da je među pristupačnijim pločama koje imaju tri PCI-Express 3.0 x16 slota. Ipak, krenimo redom... Kutija je standardna, jer Z97S SLI PLUS ne pripada nekoj posebnoj seriji. Sa svih strana ima gomila detalja u vezi sa ovom pločom, što je i očekivano i ovde stvarno nema nešto specijalno o čemu bi se pričalo. Isto važi i za dodatke u samoj kutiji. Pošto je ploča generalno namenjena ciljnoj grupi gde se svaki dinar gleda, uz ploču se dobija četiri SATA kabla, uputstvo, disk sa drajverima i limcic za backpanel.



Ploca na prvi pogled deluje kao da pripada nesto visoj kategoriji, posebno zbog velikog broja PCI-Express slotova, jer vecina jeftinijih modela ima jedan ili dva PCIe pune veličine i ostalo budu klasični PCI, PCIe x4 i PCIe x1. Ova ploča je u tom smislu usko specijalizovana i ukoliko nekom nije prioritet SLI ili CrossFire sve su šanse da će ga više zanimati da ima neke druge mogućnosti kao što je Audio Boost, drugačiji set izlaza na zadnjem panelu, dva LAN-a i sl. Stoga, mislim da je MSI definitivno imao jednu konkretnu ciljnu grupu na umu, dok su ostali elementi zbog toga stavljeni dalje na listu prioriteta. Uostalom, kome se više dopada nešto od drugih stvari tu su uvek Gaming 3 i sl. ploče. Kad smo već kod toga, zašto je sufiks ove ploče SLI, kada podržava i SLI i CrossFire.



Štaviše, s obzirom na to da Nvidia insistira da svi slotovi u SLI konfiguraciji rade u barem x8 režimu, ova kao i mnoge druge ploče podržava "samo" SLI sa dve karte. Sa druge strane, Z97S SLI PLUS podržava trostruku CrossFire, tako da više zaslužuje CrossFire sufiks, zar ne? :d Elem, što se tiče PCIe slotova oni prema uputstvu rade u x16/x1/x1, x8/x8/x1 ili x8/x4/x4 u zavisnosti od toga koliko kartica imate ubačeno. S obzirom da je ovaj model koncipiran kao jeftina "multi-GPU" platforma, dobro je to što su PCIe x16 slotovi malo više razdvojeni tako da ima dodatnog prostora između dvoslotnih grafičkih karti. Uostalom, većina grafika danas koristi upravo dual-slot kulere i sve je teže sresti single-slot modele. Pored pomenuta tri PCIe 3.0 x16 slota, ova ploča ima i po dva PCI i PCIe x1 slota. Mislim da bi bilo bolje da je MSI zamenio klasične PCI sa još dva PCIe x1 slota, ali to sam samo ja koji ne koristim ništa od starih PCI kartica. Poslednje što je bilo PCI je bila zvučna karta i to Creative X-Fi XtremeMusic, ali to je bilo pre minimum četiri godine.




Što se tiče naponske jedinice, ona je tipična za kvalitetniju MSI ploču. Dakle, Military Class IV komponente koje podrazumevaju SFC odnosno Super Ferrite Choke zavojnice, pristojne oklopljene kondenzatore i MOSFet-ove i digitalni VRM. Napon se filtrira u 8, odnosno 6+2 faze što je više nego dovoljno da obezbedi stabilan i kvalitetan napon i za Core i7 procesore. Dopadaju mi se veliki hladnjaci na naponskoj, a kasnije ćemo i da proverimo koliko dobro rade posao kada završim sa sklapanjem konfe :) Čitao sam na nekoliko stranih sajtova da se izuzetno malo greje, a njihova verzija je imala plastične nosače, dok je kod moje iskorišćen klasičan sistem sa šrafovima koji svakako stvara bolji kontakt sa čipovima koje hladi.



Ploča ima standardno četiri DIMM slota za DDR3 module, a ja pri ruci imam dva koja se sjajno slažu sa bojama ploče. Kingston HyperX Fury u plavom izdanju se bukvalno savršeno slaže iako je sasvim slučajno ispalo tako :p Doduše nisu neki moduli, jer su deklarisani na 1600 MHz uz relativno standardne latencije, ali s obzirom da Kingston u ove serije ne stavlja ne znam ni ja kakve čipove, sumnjam da će biti posebno overklokabilni. Zapravo, očekujem obrnuto...



Toliko za sada, dok mi ne odobre review, pa onda nastavljamo...
 
Nazad
Vrh Dno