Šta je novo?

Koja grafika za Q9550 @3.4GHz?

Taj intel je otprilike tu negde po brzini sa phenomom koji imam (oc + ddr3). Sto kaze razbojnik igre i dalje dobro rade na tim matorim quad-ovima, imam 5850 i ostalo iz profila, presao sam dosta zahtevnih i novijih naslova cak i na ultra/high podesavanjima (ali 1680x1050 rez i 50fps+ prosek) a crysis 3 na medium/ponesto high, bf4 dosta high podesavanja i par medium.. i da ne nabrajam. Tako da mislim da bi taj intel lepo gurao igre sa nekom 270x/280. Bitno je da imas 8Gb rama posto neke igre vec ne rade na 4Gb.

Inace sam primetio da na visokim detaljima, sa ukljucenim raznim ''fizikama'', tesel. i efektima zauzece sva 4 jezgra ide i od 80-90% u proseku (phenom na 4Ghz) tako da definitivno ima naslova koji ce prilicno da opterete cpu. Splinter Cell BL npr, pa onda BF4, Crysis 3.. ja planiram neku 270x, cisto da izgura naredne 2-3 godine uz visoka podesavanja a phenoma neka jos neko vreme.
 
Poslednja izmena:
Da, 460. Bez TR, od ovogodišnjih 7DTD, Wolfenstein New Order i TWD sezona 2. Watch dogs čekaju instalaciju.

E moze i novi Wolfie. Meni igra radi odlicno, sa dvocifrenim brojem FPS, obicno bude od 0.8 do 1.9 FPS :d. 100% sam siguan da je problem do 6+ godina stare graficke kartice, ali bilo bi lepo ako bi mogao da izvrtis kratki test i zabelezis CPU i GPU zauzece, cisto da vidim da problem nije do procesora.
 
Poslednja izmena:
Jedno glupo pitanje kako gledate zauzece cpu i gpu dok igrate igru
 
Da i ja planiram 270 ne mora sa x, ali se bojim napajanja, koliko realno trosi 270 od ove moje hd 6850 i da li se isplati preci na nju
 
Isplati se preci, 270 je dosta bolja.

Ako ti je napajanje bas ono sto si dobio sa kucistem - Antec Earthwats 500W, nemas brige, odlicno je. :)
 
E moze i novi Wolfie. Meni igra radi odlicno, sa dvocifrenim brojem FPS, obicno bude od 0.8 do 1.9 FPS :d. 100% sam siguan da je problem do 6+ godina stare graficke kartice, ali bilo bi lepo ako bi mogao da izvrtis kratki test i zabelezis CPU i GPU zauzece, cisto da vidim da problem nije do procesora.
Bome, sa WNO ide do 90%, frejmovi 40+, srednji detalji, da ne kačim još jednu sliku. idtech 5 je očigledno zahtevniji od Unity. Da me ne mrzi, podigao bih takt na 3,6GHz koji je provereno stabilan i video koliko je onda loud centralnog procesora.
Jedno glupo pitanje kako gledate zauzece cpu i gpu dok igrate igru
GPU - MSI Afterburner
CPU - Task Manager ili Performance Monitor -> Data Collector Sets -> User Defined, pa se tu napravi novi (to je ovaj koji sam postavio)
 
Inace CPU i GPU zauzece se moze lepo pratiti preko OSD sa kombincijom MSI Afterburner + HWInfo. Afterburner skuplja podatke od graficke kartice a od HWinfo zeljene podatke o procesoru.
 
Ne treba ti ni HWInfo. Sve to lijepo prati sam AB. I GPU i CPU i RAM.
 
S tim što je za CPU ovako krupnije i celovito, a ne podeljeno po jezgrima.
 
Inace CPU i GPU zauzece se moze lepo pratiti preko OSD sa kombincijom MSI Afterburner + HWInfo. Afterburner skuplja podatke od graficke kartice a od HWinfo zeljene podatke o procesoru.

Tako i pratim ili kao sto je razbojnick naveo.

Inace da dodam na onaj post od sinoc, sve ono vazi za SP i manje zahtevne MP igre, ko hoce da igra BF4 npr sa napucanom grafikom tesko da ce imati fps sa starim amd/intel quadovima i 280x kao sto bi imao sa tim gpu i i5/i7. Tu ti stari procesori posustaju ako su max. podesavanja i 60 fps+ cilj.
 
Poslednja izmena:
Pričamo o maksimalnom/što većem iskorišćenju procesora u igrama, a to je teže da se sagleda kada je zauzeće prikazano po jezgrima/nitima (sem u slučaju kad je ukupan loud 0 ili 100%). Tako da smatram da je zbirni prikaz bolji za potrebe ove diskusije.

Ima li danas i u poslednjih nekoliko godina igre koja je SC/SN, a da je A, pa i B naslov? Možda neka indie ili desktop, ali to je zanemarljivo.
 
Poslednja izmena:
Tu si u pravu, slabo koja igra danas je ST (mada ih ima, WoT mi pada na pamet). Ali ja, svejedno, vise volim da vidim kako se koje jezgro koristi, nego sam procesor. Imam tako bolji uvid. Prije ce te zbuniti (u slucaju ST igre) sta te koci, a proc (4core) ti na 25% zauzeca, nego da bacis pogled na grafiku gdje imas 4 core-a i vidis za sekundu sta je problem.
 
Evo proslogodisnji clanak gde su i3-3225 i Q9550 testirani uz Radeon 7970: http://www.tomshardware.com/reviews/ivy-bridge-wolfdale-yorkfield-comparison,3487.html
Hvala za link, baš mi je dobro došlo da pogledam kako moj Q9550 stoji u poređenju sa iole novijim procesorima (ima li tako neki test koji poredi stariji GPU-ove sa novima?). Za razliku od autora teme ja svoj Q9550 nisam overklokovao jer se inače time ne bavim, sve je na defaultu (2.8 GHz) i kao što se vidi iz profila uz njega imam GTX 285 koji sam kupio preko prijatelja u Beču tek što je izašao u januaru 2009. (jer sam baš tih dana sklapao mašinu) za nekih 370 €. Sad tome ima više od pet i po godina i mislio sam sledeće godine možda mijenjati sve kad kompjuter uđe u svoju sedmu godinu, ne isplati mi se nikako sad mijenjati poneku komponentu a ako se ne varam za novije grafičke karte mi treba ili bi bar dobro došla i novija ploča.

Ne igram se puno zadnjih godina iz nekih sasvim desetih razloga ali recimo zadnje zahtjevnije što sam igrao je Far Cry 3 i to na 1920x1200 (24") i to je išlo na oko 30 fps, sasvim igrivo i bio sam sasvim zadovoljan kako je radilo. Ne sjećam se da sam nešto obarao od detalja osim što inače ne koristim ono MSAA i tako to neko "peglanje". Zadnje sam malo pokretao Risen 3 i sve radi sasvim dobro, isto na 1920x1200, na manje od toga ne igram, jedino što se grafička baš čuje u igrama jer se više grije (ide do oko 90 stepeni ali to je oduvijek kod nje tako).

U više navrata sam bio iznenađen da se GTX 285 sasvim dobro može nositi sa novim igrama, recimo nisam očekivao da ću moći igrati Far Cry 3 na 1920x1200 a sasvim je igriva. U svoje vrijeme ova mašina je bila dosta dobra i solidno je koštala ali sam vremenom vidio da mi je bolje ići na tu taktiku i biti miran duže vrijeme nego uzeti nešto osrednje pa svaki čas nadograđivati. Volio bih istu stvar uraditi sa sledećom mašinom, možda već sledeće godine.
 
Da, jaka je GTX285, ali joj fali to sto nema podrsku za DirectX 11. Pa je zato prevazidjena.
Posto kazes da ti je sve to igrivo, i da ne koristis MSAA i te "sitnice", onda bi bilo ok da uzmes i neki Radeon R7 260X (100 evra nova), koja je bolja za 20% od GTX285 na toj rezoluciji. Procesor ne moras ni da overclockujes.
Ili da uzmes GeForce GTX750Ti (130e nova), za 15-20% bolja od 260X ali duplo manji potrosac. Takodje overclock procesora nece biti potreban.
Ili da probas sa R9 270X (160e nova) koja je za 30-40% bolja od GTX750Ti. Pa ako zatreba, mozda da overclockujes procesor.
Mozes slobodno i starije polovnjake - 7790, 7850, 7870.

Ne znam da li negde ima valjanih direktnih testova, jer je to vise od 5 godina razlike u kartama. Ali ti ovo, na osnovu cega sam ti ispisao procente iznad, moze pomoci orijentaciono:
Racunaj da se GTX285 nalazi negde izmedju 7770 i 650Ti.

perfrel_1920.gif


Ili jednostavno sledece godine uzmes sve novo, a tada ce i ove nabrojane graficke biti skoro pa prevazidjene. :)
 
Poslednja izmena:
Ako se dobro secam, GTX285 je 10-tak procenata sporija od 5850. A 5850 je toliko brza od 6850. Znaci, GTX 285=6850. S tim da je 6850 mnogo bolji izbor jer je novija, DX11, manje trosi, manje se greje, cuje, bolje se klokuje. Takodje, 5850 je bila toliko brza kad je izasla, ko zna koliko su drajveri doterani, ne bi me cudilo da je 6850 i 10-20% brza od GTX 285
 
Poslednja izmena:
Za uparivanje sa Q9550 je bolja 5850 koja je jaca mnoogo od 6850-7770- a kamoli od 285GTX koja je DX10 kartica.
 
Da, to stoji.
Ali je slabija od ostalih koje smo spominjali (7790, 7850, 7870, R7 260X, GTX750Ti, R9 270(X)). Pa nije ni vredna kupovine jer se ne moze naci sa garancijom. :)
 
270 sa i bez X.ponajvise zato sto se sad moze naci fakticki za tepsiju ribe.
 
270x/280x su sad takav best buy (polovne s 2+ godine garancije) da je to pljacka prosto.
 
Procitaj ponovo temu. Sve preko 270X je prejako.

Nije poenta ove teme u trenutnom best buy, vec sta ce vremesni Q9550 moci da izgura. :)
 
Pitanje kako bi radio Q9550 sa 270-X, 5850 bi punio sa 100% dok 270 sa ili bez X tesko, ali ako ces uskoro sve da menjas 270-X je bolja investicija
ali ako ostajes na 775 ond 5850 best buy, uzgred 7790 nije ni prici 5850 u realnosti (igre) zbog 256 bitne magistrale koju 7790 nema imam obe karte
u NFS-RUN (2013) 7790 na pola ispada na 1440x900 dok 5850 ne.
 
Nema veze sto je 256Bit, 7790 je naprednija i modernija karta. Cak je u nekim igrama bolja od 6870 (koja je jaca od 5850).
NFS Run je stara 3 godine, probaj novije igre i 1080p rezoluciju. ;)
Da ne idemo vise u offtopic.


A slazem se da je 270X jaka za Q9550, jedino ako se overclockuje na bar 3,4Ghz.
Mada to smo vec sve rekli na prethodnim stranama.
 
HD 7770 je bolja od HD 6850 a veoma cesto je bolja i od 6870 (u novim naslovima je po pravilu bolja). Pogledaj novije igre a ne testove kad je izašla serija 7xxx.
Problem koji se može javiti je da 77xx losije radi sa starijim procesorima nego li neke starije graficke karte a testove rade na novim procesorima.
 
nema to veze sa tim koliko je star proc i grafa tj koja je generacija nego ima li q9550 snage da izbaci sve u cpu bound naslovima.stvari su jasne,onaj test ih je fakticki nacrtao,270(x) ako se klokuje,sto ne vidim sto svaako ne bi pokusao prvo pa onda birao grafu.

u gpu bound naslovima svakako i na stock-u imas dovoljno grunt-a za 270(x).
 
HD 7770 je bolja od HD 6850 a veoma cesto je bolja i od 6870 (u novim naslovima je po pravilu bolja). Pogledaj novije igre a ne testove kad je izašla serija 7xxx.
Problem koji se može javiti je da 77xx losije radi sa starijim procesorima nego li neke starije graficke karte a testove rade na novim procesorima.

Da, 7770 moze losije raditi na matorcima poput Athlon X2 4200+ ili onih prvih Core2Duo, dok Q9550 moze bez problema da gura sve ispod R9 270(X). :)
 
Procitaj ponovo temu. Sve preko 270X je prejako.

Nije poenta ove teme u trenutnom best buy, vec sta ce vremesni Q9550 moci da izgura. :)

Moze vremesni q9550 da izgura i jace od 270x,meni je kloknut na 4ghz mada moze i na 4.1 ali nema potrebe i gura gigabite 7970 windforce i to sam i nju malo kloknuo.Ne kazem da ne treba novije samo kazem da moze da gura i 280x ako se dobro klokne.
 
Može da gura kao i phenom II ali jedno je gurati a drugo da radi kako treba i da je stvarno isprati.
Razlika izmedju i3 i phenoma II je osetna. Phenom II se muci sa r9 270x a i3 radi skoro pa savršeno s njom.
 
Tvoj Phenom se muci posto nema kontroler za DDR3 (1333 Mhz+) nego samo kontreler za DDR2 (1066 Mhz max)
A uzgred 7770 nije ni prici 6870 a ni 5850, najslicnije su 5850 i 6870 postoji zanimljiv test clock na clock 5850,6850,7850
kao sto se vidi po snazi ide 7850 pa 5850 pa 6850. A negde 5850 tuce sve i po snazi jezgrima i GFlops je jaca i od 7850
A 7770 je slabija od 5850 na osnovnom clocku 16%

http://hexus.net/tech/reviews/graphics/36269-amd-radeon-hd-7850-vs-6850-vs-5850-clocks/

http://www.game-debate.com/gpu/inde...on-hd-7770-1gb-gddr5-vs-radeon-hd-5850-1024mb
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno